מכינה קדם־צבאית איתן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

המכינה הקדם צבאית איתן היא מכינה קדם צבאית, השוכנת במעלה אדומים ומכינה את הלומדים בה לשירות בצה"ל. המכינה היא חלק ממפעליה החינוכיים של עמותת בית מורשת.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכינת איתן הוקמה בשנת 2010 (ה'תש"ע), כמיזם של בית המדרש החינוכי של עמותת בית מורשת. המכינה נועדה לתת מענה לצעירים המבקשים להתפתח אישית מתוך זיקה למסורת ישראל, אך לא בהכרח מתוך מחויבות דתית. בירור שנעשה בעמותה ובבית המדרש באותם ימים העלה כי לא קיימת מסגרת קדם צבאית כזאת וכי מרבית המכינות הקיימות נותנות מענה או להתפתחות תורנית או להתפתחות אישית בלבד. המכינה הוקמה לפיכך כדי לתת מענה ייחודי ומותאם לנוער המבקש לשלב בין העולמות בדרכו.
המכינה הוקמה בגבעת המייסדים, השוכנת במישור אדומים. בשנת הפעילות הראשונה למדו במכינה כ־15 חניכים, רובם תושבי מעלה אדומים. בשנותיה הראשונות לא זכתה להכרה רשמית. בשנת 2014 (ה'תשע"ד) קיבלה המכינה הכרה רשמית ממשרד הביטחון.
בשנותיה הראשונות עמדו בראש המכינה יאיר אנסבכר, מקים המכינה, יחד עם הרב אסף כהן, מנהל עמותת בית מורשת. משנת 2013 (ה'תשע"ד) עמד בראשה אמיר כהן. בשנת 2020 (תשפ"א) התמנה עדיאל אזרד לעמוד בראשה.

המכינה כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

במכינה פועל בית מדרש שבו מתקיימים שיעורים, לימוד בחברותות ותפילות. לצד זה, יש במכינה פתיחות והכלה לכל חניך הרוצה לפתח את עצמו בהכנה מנטלית, גופנית ומנהיגותית לשירות הצבאי בפרט ולחייו הבוגרים בכלל. במטרה לפתח את היכולות של החניכים, המכינה מנוהלת במעורבות רבה שלהם. החניכים משויכים לחוליות עשייה מגוונת – אוכל, תחזוקה, תוכן, גיוס חניכים, טיולים ועוד.
סדר היום במכינה כולל לימוד של תכנים תורניים, פעילות כושר גופני ומנטלי, צמיחה והתפתחות אישית, לימודי חקלאות ורתכות, הפעלת דיר כבשים ועוד. חניכי המכינה מעורבים בפעילות התנדבותית בעיר מעלה אדומים במסגרות החינוכיות ובארגונים קהילתיים וכן בפעילות חקלאית מגוונת.
המכינה פועלת במתכונת דו־שנתית, כאשר בשנה השנייה נשארים לרוב כארבעים אחוז מתלמידי השנה הראשונה.
כיום מונה המכינה למעלה מארבעים חניכים בכל מחזור, וסך הכול יש לה כמאתיים בוגרים. חניכי המכינה מגיעים מכל שכבות האוכלוסייה.
המכינה עתידה לקבל שטח למבנה קבוע בתוך העיר מעלה אדומים.