מלאך שביל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
מקום הטמנה קלאסי על שביל ישראל - נחל רחם

מלאך שבילאנגלית: Trail Angel) כינוי לאדם המסייע ללא תמורה על ציר דרך המשמש תרמילאים במסעם. הוא מטמין עבורם מים ומזון יבש להקל עליהם את המסע הרגלי. המושג שאול מהשפה האנגלית ומקורו בארצות הברית שם נוצרה והתפתחה דמות מלאך השביל.

'מלאך שביל' מסייע בהתנדבות ללא הכרות מוקדמת. הוא מטמין במקומות מסתור קבועים בקבוקי מים, ירק ופרי לאורך שבילי סיירים. לעיתים מארחים מלאכי השביל בביתם למנוחת קצרה ולינת לילה את התרמילאים העוברים באזורם. המלאכים פועלים (בעיקר אך לא רק) במקומות דלילי יישובים כמו יער, ערבה ומדבר ויכול שיצאו ממרחב מחייתם וברדיוס רחב יבצעו הטמנת מים ומזון במקומות מוצלים, לעיתים מדי יום.

עם התרחבות התופעה של העזרות המטיילים במלאכי השביל, חלקם מבקשם לתאם את הסיוע מראש. במקרים מסוימים נדרש תיאום כתוצאה מריבוי בקשות עזרה ממלאך השביל.

מלאכים בשביל ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלט "מלאכי שביל" ליד שחרות

לאורך שביל ישראל קמו מלאכי שביל ביישובים הפזורים באזורים מטויילים בערבה במדבר בשפלת החוף ובהרי הגליל. מידע על כך ניתן למצוא באתרי טיולים וסיירות ובפורומים בתחום התרמילאות. בתיאום מראש יתקבלו צועדים גם לנוח להתרחץ וללון בגינות ולעיתים אף בתוך בית משפחה. עם התרחבות אופנת הצעידה בשביל ישראל, והגידול במספר מלאכי השביל, ניתן למצוא רשימה של מלאכי שביל בחברה להגנת הטבע, וזאת בנוסף למידע הקיים באתרי טיולים שונים.

מלאכים בשביל הגולן[עריכת קוד מקור | עריכה]

תופעת מלאכי השביל נוצרה גם במספר יישובים לאורך שביל הגולן שנחנך בשנת 2007, אם כי באופן מצומצם יותר. כיום מתרכזים מלאכי השביל במספר יישובים עיקריים (מצפון לדרום: אלוני הבשן, קשת, יונתן, נוב וגבעת יואב).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]