מצעד קונפטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מצעד הקונפטי בניו יורק לכבוד האסטרונאוטים של משימת אפולו 11, אוגוסט 1969

מצעד קונפטיאנגלית: Ticker tape parade) הוא מצעד או תהלוכה ברכב או ברגל, הנערך ברחובה של עיר, שבמהלכו נזרקות לעבר משתתפיו מחלונות בתים כמויות גדולות של קונפטי. המצעד נערך כאירוע ניצחון לכבוד מאורע או אישיות בולטים. הנייר הנזרק שמראהו כסופת שלג משווה לאירוע מראה שמח וחגיגי.

המצעדים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצעדי קונפטי מזוהים בעיקר עם ארצות הברית ובפרט העיר ניו יורק. מקור שמם הוא בעובדה שבעבר היה מקור רוב הנייר שנזרק במהלכם סרטי נייר משומשים שהופקו ממכונות פסנוע (באנגלית: Ticker tape).

מצעד הקונפטי הראשון בניו יורק נערך ב-28 באוקטובר 1886 במסגרת חגיגה ספונטנית שנערכה לרגל חנוכת פסל החירות. מאז אומץ המצעד כמנהג ונערך מאות פעמים לכבוד פוליטיקאים, אנשי צבא, ספורטאים ואסטרונאוטים. חלקה הדרומי של דרך ברודוויי ברובע מנהטן בניו יורק הפך לנתיב המסורתי של המצעד.[1] בקטע זה נמצאים משני צידיו בנייני משרדים גבוהים רבים, שחלונותיהם סיפקו עמדות תצפית לצופים על המצעד והנייר היה נזרק מהם. קטע הרחוב זכה בעקבות המצעדים שנערכו בו לכינוי קניון הגיבורים (Canyon of Heroes). במדרכותיו נקבעו יותר מ-200 אבני גרניט המציינות את האישים שהמצעדים נערכו לכבודם. לרוב נזרק במצעדים נייר במשקל של כ-50 טון, אך עיריית ניו יורק מצאה שבמהלך המצעד לכבוד הניצחון על יפן (אוגוסט 1945) נזרק נייר במשקל גדול פי יותר ממאה.

עם השנים התמעטו מצעדי הקונפטי הנערכים בניו יורק והם מתקיימים בעיקר לכבוד קבוצות ספורט שזכו להישגים. מאז שנות ה-60 פסק השימוש במכונות פסנוע והנייר הנזרק נלקח ממקורות אחרים, כולל נייר המחולק על ידי העירייה.

דוד בן-גוריון זכה למצעד קונפטי בניו יורק ב-1951.

דוגמאות למצעדים בולטים בניו יורק[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר אישים וקבוצות זכו ליותר ממצעד אחד שנערך לכבודם. בין השאר זכתה קבוצת הבייסבול ניו יורק יאנקיז לתשעה מצעדים, אדמירל ריצ'רד בירד זכה לשלושה, אמליה ארהארט וגנרל שארל דה גול זכו לשני מצעדים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מצעד קונפטי בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מדובר בקטע של כ-1,100 מטר בין פארק באולינג גרין ועד לפארק שליד בית עיריית ניו יורק.