ריצ'רד בירד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש


Gnome-colors-emblem-development-2.svg הערך נמצא בשלבי עבודה: כדי למנוע התנגשויות עריכה ועבודה כפולה אתם מתבקשים שלא לערוך ערך זה בטרם תוסר הודעה זו, אלא אם כן תיאמתם זאת עם מניחי התבנית.
אם הדף לא נערך במשך שבוע ניתן להסיר את התבנית ולערוך אותו, אך רצוי לתת קודם תזכורת בדף שיחת הכותבים.
ריצ'רד בירד (Richard Byrd)
Bundesarchiv Bild 102-08918, Richard E. Byrd.jpg
ריצ'רד אוולין בירד, 1929
לאום אמריקאי
תאריך לידה 25 באוקטובר 1888
מקום לידה Winchester , וירג'יניה ארצות הברית
תאריך פטירה 11 במרץ 1957 (בגיל 68)
מקום פטירה בוסטון ארצות הברית
שנות פעילות 1956-1925
מספר מסעות 7
גילויים בולטים חקר אנטארקטיקה
אזורים שחקר גרינלנד, אנטארקטיקה, אזור הקוטב הצפוני
דף המוקדש לחייו
ריצ'רד אוולין בירד

ריצ'רד אוולין בירד הבן (אנגלית: .Richard Evelyn Byrd Jr‏; 25 באוקטובר 1888 - 11 במרץ 1957), חלוץ תעופה, חוקר אמריקני של שני אזורי הקוטב והאדם הראשון שטס מעל הקוטב הדרומי. בשנת 1934 בילה חורף שלם לבדו בתחנת מחקר באנטארקטיקה.


שנותיו המוקדמות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ריצ'רד בירד נולד להורים אמידים ממשפחה בעלת מעמד מכובד בחברה המקומית, שאילן היוחסין שלה חוזר עד למייסדי המושבה, בוירג'יניה. כך למשל, אביו, משפטן במקצועו, היה זמן מה דובר בית הנבחרים המקומי, בנוסף, אחיו הבכור נבחר לימים למושל המושבה, ואחר כך נבחר כסנטור. כבר בילדותו גילה עניין רב בארצות לא נודעות, בתופעות טבע שעוד לא נחקרו ובתעלומות העולם. בהיותו בן 12 הצטרף לבדו לשייט סביב כדור הארץ. לאחר לימודים בבית ספר צבאי, ריצ'רד בירד סיים את המכון הצבאי של וירג'יניה בלקסינגטון ב-1907, ונרשם ללימודים באוניברסיטת וירג'יניה. מסיבות פיננסיות הוא עזב את לימודיו ונרשם לאקדמיה הימית באנאפוליס. ב-8 ביוני 1912 הוא סיים את לימודיו והוסמך כקצין זוטר. בהמשך הוא שירת על סיפונן של מספר ספינות מלחמה. ב-20 בינואר 1915 בירד נישא למרי דונלדסון איימס (Ames), ביתו של תעשיין עשיר. בעת לימודיו בירד נפצע קשות בקרסולו, דבר שהוביל לפרישתו מן הצי מטעמי בריאות ב-15 במרס 1916. ב-1917 עבר הזוג בירד להתגורר בבוסטון. במרוצת הזמן נולדו לזוג בן ושלוש בנות. בעת מלחמת העולם הראשונה, אליה נכנסה ארצות הברית באביב 1917, בירד חזר לשירות על אף פרישתו.

ניסיון תעופתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנים האחרונות של מלחמת העולם הראשונה בירד נחשף לתחום התעופה, נשבה בקסמו, למד לטוס, הוסמך כטייס, ופיתח טכניקות לניווט אווירי בשטחים ללא נקודות ציון, אוקיינוסים למשל. הוא הוצב בפנסקולה (Pensacola) שבפלורידה, בבית ספר ללימודי תיאוריה תעופתיים. לאחר מכן, מיולי 1918 ועד לתום המלחמה, הוא פיקד על כוחות האוויר של הצי בהליפקס (נובה סקוטיה), אשר עסקו בסיורים לגילוי צוללות. תוך כדי כך, ב-2 בספטמבר, בירד קודם לדרגת לוטננט (צי מלחמתי). לאחר המלחמה הצי האמריקני יזם מבצע לחצייה אווירית של האוקיינוס האטלנטי. בירד, בשל המומחיות שרכש בתחום הניווט אווירי, נתמנה למתכנן מסלול תעופתם של המטוסים המיועדים למבצע. במאי 1919 יצאו לדרך שלושה מטוסי ים, ואחד מהם גם סיים את הטיסה הטראנס אטלנטית הראשונה בהיסטוריה (אם כי זו כללה שש חניות), מלונג איילנד לפלימות' שבאנגליה. בירד התלווה לאחד המטוסים בקטע הדרך הראשון, מלונג איילנד לנובה סקוטיה. בשנים 1919 עד 1921 בירד שימש כקצין קישור של הצי בקונגרס האמריקני, וביטא בתפקידו זה, כמיטב יכולתו, את חשיבות כוח האוויר לביטחון הלאומי.

מסעותיו הראשונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרינלנד 1925[עריכת קוד מקור | עריכה]

בירד הצליח לשכנע את ראשי הצי בתועלת שתביא משלחת אווירית לאזור הארקטי, הן כדרך לבחון ציוד בתנאים קיצוניים, הן בשל יכולתו של כלי טיס לסייר תוך דילוג על מכשולים וגם לתצפת מגובה רב. ואכן, בין יוני לאוקטובר 1925 בירד עמד בראש קבוצה של אנשי זרוע האוויר של הצי, אשר נלוותה למסע המחקר של דונלד בקסטר מקמילן (McMillan) בגרינלנד. אלה ביצעו סיורים אוויריים כחלק מאותו מסע מחקר. אותם סיורים כללו טיסות מעל כיפת הקרח של גרינלנד, ומעל איי המלכה אליזבת, כולל אלסמיר (אי). רעיונו של בירד לבצע גיחה לעבר הקוטב הצפוני נדחה על ידי הצי.

גיחה לעבר הקוטב הצפוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1926 יצא ריצ'רד בירד יחד עם הטייס והמכונאי פלויד בנט (Bennett), לטיסה שנועדה לחלוף מעל הקוטב הצפוני. את המימון לאותה טיסה סיפקו משפחות פורד ורוקפלר. השניים יצאו מניו יורק באפריל 1926 לסבלברד, אשר נקבעה כנקודת ההמראה והנחיתה. מאותו מקום, עד לקוטב וחזרה המרחק הוא כ-2,180 ק"מ וזמן הטיסה כ-15.5 שעות.

בשנת 1927 השיג שיא דרמטי בטיסה מניו יורק לצרפת, עם ארבעה נוסעים, וניצל בנס מתאונה קטלנית. בשנת 1928 אירגן משלחת-מחקר אל הקוטב הדרומי, לחקור תופעות מטאורולוגיות, הקים תחנת תצפית בשם אמריקה הקטנה באנטארקטיקה, דרומית לניו זילנד, וקבע שמונה תחנות אספקה לתיירים-חוקרים, במקרה שיתעו בדרכם או יתעכבו בגלל תנאי מזג אוויר קשים או מצב בריאותי.

פוקר יוניברסל, משלחת בירד לאנטארקטיקה 1929

מסעו זה הביא לו תואר תת אדמירל. הוא חזר לאמריקה וייסד שם חברת מניות לשם הקמת תחנת-תצפית מטאורולוגית חדישה ומשוכללת במדף הקרח רוס - התחנה הראשונה ביבשת הדרומית ביותר בכדור הארץ, "המקום שבו מתהווה מזג האוויר". הקמת התחנה נמשכה ארבע שנים, שבמהלכן הובאו מאות טונות של ציוד - מכונות, מכשירים, מזון, בגדים, ספרים וציוד רפואי - אל אמריקה הקטנה, תחנת המשנה להשוואת התצפיות. למקום הובא גם צוות עובדים מנוסים, בראשות ד"ר פולטר, ומשם נלקחו שבע טונות של ציוד, בטרקטורים ובמגררות רתומות לכלבים, אל תחנת בולינג - היא תחנת החלוץ.

לבד בחורף האנטארקטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בירד תיכנן תחילה להושיב בתחנת החלוץ שלושה אנשים, לעסוק בחקר תופעות מטאורולוגיות בחורף הארקטי הקפוא. שם היו אמורים לשכון בצריף משוקע בקרח, שתוכנן ונבנה במיוחד למטרה זו, אך כאשר החלה העברת הציוד אל התחנה המבודדת, התברר שלא תהיה אפשרות, לא מבחינת הזמן ולא מבחינת כוח האדם, להעביר לשם כמות, שתספיק לצורכי שלושה אנשים. את הרעיון להסתפק בשניים דחה על הסף, בגלל הקושי שבקיום צפוף כל כך של שני אנשים, ללא הסחת הדעת או המוצא שיכול לספק אדם שלישי, לאורך תקופה של חודשים אחדים, כאשר אין כל סיכוי להיחלץ מן המצב אם יהפוך לבלתי אפשרי לאחד מהם או לשניהם. הברירה היחידה שעמדה אפוא לפניו הייתה לשלוח אדם אחד בלבד - ואדם זה היה חייב להיות הוא עצמו, כי רק הוא שלט בחומר, הכיר את כל הסידורים וידע את כל הסכנות ודרכי ההצלה מהן. כך, אם כן, יצא אדמירל ריצ'רד בירד, בחורף 1934, לשבת לבדו בסביבה המבודדת והעוינת ביותר לאדם עלי אדמות, בתקופה הקשה והמסוכנת ביותר - הלילה החורפי בקוטב הדרומי.

בתקופת שהותו על חומת הקרח, במשך ארבעה חודשים וחצי, עסק בהתמדה במחקריו המטאורולוגיים, טיפל במכשירים העדינים שבתוך הצריף ומחוצה לו, רשם רשימות ותיעד את כל התופעות שהיה עד להן ואף את מצבו הבריאותי. זה התערער והלך מחמת תקלה בתנור החימום, שהחל לפלוט גזים רעילים. בירד נאלץ לאוורר מדי פעם את מקום שהותו, בתנאי קרה בלתי אפשריים כמעט, ולנשום את האוויר המזוהם ביתר הזמן. על אף סכנת החיים שהיה נתון בה, והמחלה שהביאה כמעט למותו, סירב לגלות לחבריו, שנשארו באמריקה הקטנה, את מצבו האמיתי, כדי שלא יסכנו את עצמם בניסיון לחלץ אותו בתנאי המסע הבלתי אפשריים של הלילה הקוטבי הרצוף, אך הם עמדו על האמת מתוך שידורי הרדיו שלו והגיעו אליו ברגע שהתאפשר להם הדבר, כמעט ברגע האחרון, מבחינתו.

את תולדות שליחותו זו על כל פרטיה היוצאים מגדר הרגיל והמרתקים הנציח בירד בספר בדד (Alone), שיצא לאור בשנת 1938.

חייו לאחר חזרתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אדמירל בירד שימש בתפקידים שונים בצי ובחיל האוויר של ארצות הברית והשתתף בטיסות ובמשלחות מחקר רבות בקוטב הצפוני והדרומי. הוא גילה חלקים ניכרים מיבשת הקוטב הדרומי והאיים שם. מלבד "בדד" כתב, בין השאר, את "אמריקה הקטנה" (1930) ו"תגלית" (1935).

בירד זכה לעיטורים ולציוני כבוד צבאיים ומדעיים, הן מארצו, ארצות הברית, והן ממדינות רבות בעולם. בין העיטורים בהם זכה נמנות מדליית הכבוד העיטור הצבאי הגבוה ביותר בארצות הברית, מדליית הזהב של הקונגרס העיטור האזרחי הגבוה ביותר באותה עת, צלב הצי, מדליית השירות המצוין של הצי ואות לגיון ההצטיינות.

אדמירל בירד מת בשנת 1957.

מצבת זיכרון לאדמירל בירד

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בדד (תורגם לעברית בידי הסופרת והמשוררת אלישבע), עם עובד, 1964 (הדפסה תשיעית).
  • אטלס התגליות של פיליפס, הוצאת הד ארצי, עמ' 225-226.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא ריצ'רד בירד בוויקישיתוף