מרדכי מנחם מנדל קאליש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הרב מרדכי מנחם מנדל קאליש (1819 - 6 ביוני 1868; תקע"טט"ז בסיון תרכ"ח) היה האדמו"ר השני של וורקא, ובנו של האדמו"ר הראשון מוורקא רבי ישראל יצחק קאליש. מכונה ה"אדמו"ר האמצעי מוורקא".

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נולד בעיירה ז'וריק שבפולין לרבי ישראל יצחק קאליש מוורקא, שהיה האדמו"ר הראשון מוורקא. כבר בחיי אביו הנהיג בתוך עדת חסידי אביו קבוצה קטנה שהדריך בדרכו המיוחדת בעבודת ה'. חבורתו הייתה נקראת "לייב-גווארדיה" שפירושו "חבורת אריות", ובין בני החבורה נמנו מגדולי תלמידי אביו, בהם רבי דב בעריש מביאלה.

לאחר פטירת אביו, בכ"ב בניסן תר"ח, מיאן רבי מנדל לקבל את עול ההנהגה, ולכן הוכתר לאדמו"ר רבי שרגא פייבל מגריצא, אשר הנהיג את החסידות זמן קצר מאד, כיון שנפטר לאחר כחצי שנה בחג הסוכות תר"ט. רק אז, בהוראת רבי מנחם מנדל מקוצק, ניאות לשבת על כיסא אביו והחל לכהן כאדמו"ר בוורקא.

הנהיג את עדתו בדרכו שלו אשר הייתה מעין "מיזוג" בין דרכה של חסידות וורקא לחסידות קוצק. הוא היה מפורסם גם בשם "השותק", כיון שמיעט לדבר ולומר דברי תורה אלא בקיצור נמרץ. מעט מדברי תורתו יצאו בספר "אהל יצחק" (תרע"ד) ובספר "בית יצחק" (לייב'ל לוין, מכון הרי"ם לוין, תשל"ה).

היה נשוי לחיה רבקה בתו של החסיד ר' צבי אריה פרידמן. נפטר בט"ז בסיון תרכ"ח. לאחר פטירתו מילא את מקומו תלמידו רבי דב בעריש מביאלה. בנו רבי שמחה בונים קאליש כיהן באוטבוצק לחלק מחסידי אביו.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • נטע בנארי, הצדיק השותק, נצח, 1964
  • אברהם יצחק ברומברג, מגדולי החסידות חלק ג', על רבי יצחק מוורקא, רבי יעקב דוד מאמשינוב, רבי מנדל מוורקא, רבי בונים מאוטבוצק ורבי מנחם מאמשינוב.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


הקודם:
רבי ישראל יצחק מוורקא
רבי מנחם מנדל מוורקא הבא:
רבי שמחה בונים מאטוואצק