משה פרוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
משה פרוש
משה פרוש (מימין) לצדם של רבני ישיבת פורת יוסף
לידה 1893
ירושלים
פטירה 1983
מפלגה אגודת ישראל
חבר מועצת עיריית ירושלים
תקופת כהונה 19501969 (כ־19 שנים)

משה גליקמן־פרוש (18931983) עסקן ציבור ופוליטיקאי חרדי מטעם אגודת ישראל. ממייסדי אגודת ישראל בירושלים ומראשי הציבור החרדי בעיר במשך עשרות שנים.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משה פרוש נולד בירושלים בשנת 1893 לנפתלי צבי פרוש-גליקמן וליוכבד שפרה מרים לבית ריבלין. רעייתו הראשונה הייתה שפרה לבית ריבלין, ילדיהם - מנחם, ותמר ליבא מרגלא. רעייתו השנייה הייתה פייגא טויבא לבית חיימסון.

למד בתלמוד תורה וישיבת עץ חיים, לאחר נישואיו היה מזכיר אגודת ישראל בחלק מתקופת המנדט הבריטי. היה עורכו של העיתון "קול ישראל". בעת מלחמת העצמאות שימש כמשקיף מטעם אגודת ישראל במועצת המושל הצבאי בירושלים.

משנת 1950 כיהן כחבר מועצת העיר ירושלים מטעם חזית דתית מאוחדת, ולאחר מכן כסגן ראש העיר. בבחירות לכנסת השנייה ב-1951 הוצב במקום ה-41 ברשימת עם התורה - אגודת ישראל, כאשר בנו, מנחם פרוש, הוצב במקום ה-13 באותה הרשימה.

ב-1969 נקלע משה פרוש, שכיהן כממונה על תיק הרווחה בעיר, לסכסוך עם עובדים סוציאליים במחלקתו שביקשו תקציבים לעבודה עם נוער שוליים. פרוש טען שהעובדים הסוציאליים מתרועעים עם אנשי שמאל קיצוני, קומוניסטים, הומוסקסואלים וכנופיות רחוב, שאין לממנם ואף יש לפטרם. בסופו של דבר הפסיד פרוש בסכסוך, וב-23 במאי 1969 הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים. בנו, מנחם פרוש, החליף אותו במועצת העיר.

בנו, מנחם פרוש, היה חבר כנסת מטעם אגודת ישראל בין הכנסת הרביעית לכנסת ה-13. בנו של מנחם, מאיר פרוש, מכהן כחבר כנסת מטעם מפלגה זו מאז הכנסת ה-14.

על שמו שכונת גבעת משה בירושלים וכן רחובה הראשי גבעת משה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הרב מנחם פרוש, שרשרת הדורות בתקופות הסוערות - פרקי זכרונות על הרב משה פרוש, תשס"א, ששה כרכים.
  • Cases in Conflict Management: Sourcebook II: Cases in Conflict Management, Leonard David Goodstein, Bernard Lubin

Contributor Leonard David Goodstein Published by Lawrence Erlbaum Associates, 1984

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • למשפחותם לבית אבותם, אילן יוחסין של משפחת פרוש - חלק א', חלק ב'