משחק המלכים (ספר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משחק המלכים
Schachnovelle
Woodcut Schachnovelle Stefan Zweig.jpg
Elke Rehder: משחק המלכים (תגליף מעץ)
מידע כללי
מאת שטפן צווייג
שפת המקור גרמנית
סוגה נובלה
הוצאה
שנת הוצאה 1942
קישורים חיצוניים
מסת"ב 978-975-510-355-6
הספרייה הלאומית 002366412, 002069635, 002069634

משחק המלכים הוא ספר קלאסי שנכתב על ידי הסופר האוסטרי שטפן צווייג ופורסם לראשונה בשנת 1942. הסיפור הוגדר כנובלה פסיכולוגית בגלל העיסוק הנרחב בנבכי הנפש של הדמויות בו.

ב-1960 יצר המפיק האמריקאי גרד אוסוולד (Gerd Oswald) סרט בשם זהה.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

העלילה מתרחשת על סיפונה של אונייה המפליגה מצפון אמריקה לדרומה. אחד מנוסעי האונייה, המספר את הסיפור בגוף ראשון, מגלה להפתעתו כי להפלגה שמשכה 12 יום יצטרף אלוף העולם בשחמט, מירקו צ'נטוביץ, בדרכו לאליפות שחמט שתתקיים בארגנטינה. היות שהנוסע המספר חובב שחמט, הוא מנסה ליצור קשר עם אלוף העולם ולהזמין אותו למשחק איתו, אולם צ'נטוביץ מסרב. רק לאחר שהמספר נפגש עם מיליונר חובב שחמט על האונייה, מסכים צ'נטוביץ לשחק נגד המליונר וכלל חובבי המשחק על האונייה וזאת בתמורה ל-250 דולר. בערב המשחק מתכנסים כל חובבי השחמט באונייה על מנת לצפות במשחקו של אלוף העולם, אך לאחר 24 מסעים בלבד מביס צ'נטוביץ את כל המשחקים נגדו ללא מאמץ כלל. המיליונר, שגאוותו נפגעה, מבקש משחק גומלין וכל חובבי השחמט מייעצים לו אילו מהלכים לבצע. במהלך משחק הגומלין מתערב אדם זר ומייעץ למיליונר לבצע מהלכים שונים, שבעזרתם מסתיים המשחק בתיקו. היות שצ'נטוביץ לא הובס באף משחק בחודשים שקדמו להפלגה, גם לא כששיחק כנגד רבי אמנים רבים, מופתעים כל חובבי השחמט מאוד מתוצאת המשחק. הזר האלמוני שהציע את עזרתו במשחק מוזמן על ידי המיליונר לשחק לבדו כנגד צ'נטוביץ למחרת בערב, ולאחר היסוסים לא ברורים מסכים האלמוני לשחק, בתנאי שייערך משחק אחד בלבד. מספר הסיפור נפגש באותו ערב עם הזר, שקורא לעצמו ד"ר ב', ושומע ממנו את סיפורו.

מסתבר שד"ר ב' שמוצאו באוסטריה, נכלא עם עליית הנאצים לשלטון בגלל היותו עורך דין של הכנסייה הקתולית והנאצים רצו לגלות בעזרתו את מקומות המסתור של אוצרות הכנסייה. החוקרים הנאצים לא חקרו אותו בדרכים קונבנציונליות, אלא שיכנו אותו בחדר מלון ריק לחלוטין מתוך ציפייה שד"ר ב' ישבר מרוב שעמום, בדידות ולאחר מכן מהחקירות. בהתחלה ד"ר ב' התחיל לגלות סימני שבירה, אך התגלגל לידיו ספר שחמט המתאר משחקים של רבי אמנים. לאחר שלמד את כל המשחקים בעל פה ושחזר אותם בראשו, החל דוקטור ב' לשחק שחמט נגד עצמו בעזרת דמיונו בלבד. בצורה זו הצליח ד"ר ב' לשרוד שנה שלמה ב"כלאו" במלון, מאוחר יותר הוא שוחרר בעקבות התמוטטות עצבים שחווה.

לאחר ששומע המספר את קורותיו של ד"ר ב' הוא מחכה בקוצר רוח למשחק בין ד"ר ב' לבין צ'נטוביץ. במשחק, שנמשך זמן רב, מנצח ד"ר ב' את צ'נוביץ ובכך גורם להתפעלות בקרב חובבי השחמט בספינה.

הסיפור נגמר בכך שד"ר ב' מבין שבגלל הסבל שחווה בשבי הנאצים הוא לא יוכל להמשך לשחק שחמט בעתיד למרות איכות משחקו הנדירה.

בסיפור מתאר צוויג בהרחבה את שתי הדמויות של שחקני השחמט, צ'נטוביץ וד"ר ב', ומדגיש את ההבדל שבין גאון האינטואיציה צ'נטוביץ, לבין הלמדן השקדן והמתבודד ד"ר ב'.

תרגומים לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

משחק המלכים תורגם לעברית במהדורות שונות, ביניהם:

  1. משחק המלכים, הוצאת ליינמן, תרגם פסח ליפובסקי
  2. משחק המלכים, הוצאת מעיין, תרגם אברהם רוזן, 2004 (הסיפור "שברון לב" מופיע גם הוא בספר זה)
  3. הסיפור מופיע גם בספר "לילה מופלא" שיצא בהוצאת זמורה ביתן, בתרגומו של צבי ארד, בשנת 1984

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משחק המלכים בוויקישיתוף