משפחת סאקלר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

משפחת סאקלר היא משפחה של יהודים אמריקאים, הנמנית עם המשפחות העשירות בארצות הברית[1], וידועה בבעלותה על חברת פרדו פארמה וחברת מונדיפארמה. לצד תרומותיה הרבות למוסדות חינוך ומוזיאונים משפחת סאקלר נתונה לביקורת ציבורית רבה בגין חלקה של פרדו בשיווק התרופה אוקסיקונטין, ותרומתה למשבר האופיואידים בארצות הברית.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצחק ומארי סאקלר היגרו לארצות הברית מגליציה, והקימו מכולת בברוקלין. לזוג היו שלושה בנים: ארתור, מורטימר וריימונד סאקלר. שלושת הבנים למדו רפואה והפכו לפסיכיאטרים. מורטימר וריימונד לא התקבלו לבית ספר לרפואה בארצות הברית עקב מכסות על מספר היהודים, והחלו את לימודיהם בגלאזגו (מורטימור אף סיים את לימודיו שם). ארתור למד ב-NYU.

הסאקלרים נחשבו לחלוצים בטכניקות טיפול חדשניות בתחום הטיפול הפסיכיאטרי, שגרמו להפסקת השימוש בניתוחי כריתת אונה, וכן נחשבים לראשונים שנלחמו להפסקת ההפרדה הגזעית שהייתה נהוגה באותה התקופה בבנק הדם[2]. בשנת 1952 האחים סאקלר רכשו חברת תרופות קטנה בשם פרדו-פרדריק[2]. ריימונד ומורטימר ניהלו את חברת פרדו-פרדריק, בעוד ארתור, האח הבכור, היה חלוץ בתחום השיווק הרפואי, וכן אספן אמנות מן הגדולים בעולם. לאחר מותו של ארתור בשנת 1987, חלקו בחברת פרדו-פרדריק נמכר לשני האחים הנותרים, והפעילות העסקית עברה מפרדו-פרדריק לחברת פרדו פארמה[3].

בשנת 1996 חברת פרדו פארמה השיקה את האוקסיקונטין, גרסה של האופיואיד אוקסיקודון בשחרור מושהה. בהליכים משפטיים רבים הוכח כי הפעולות שביצעה פרדו לשיווק אוקסיקונטין תרמו למשבר האופיואידים בארצות הברית שהביא למותם של למעלה מארבע מאות אלף בני אדם שנטלו מנת יתר ושהתמכרו לתרופה כתחליף לסם[4]. האוקסיקונטין שווק באגרסיביות על ידי חברת פרדו[5]. אליזבת סאקלר, בתו של ארתור סאקלר, טענה כי היא ויתר צאצאיו של ארתור לא השתתפו בשיווק האוקסיקונטין ולא הפיקו ממנו הכנסות. יש הטוענים כי חלק מן האחריות למשבר רובצת לפתחו של ארתור סאקלר, בהיותו פורץ דרך בתחום של שיווק תרופות, וכן היותו מי שיזם את השיטה של שיווק תרופות על ידי שיווקן ישירות לרופאים שרושמים את התרופות, במקום לחולים. עם זאת, פרופסור אוון גרטסמן אמר בראיון למגזין "פורבס" כי ״יהיה זה מגוחך להטיל את האשמה של משבר האופיואידים על ארתור סאקלר, שהרי שיווק האופיואידים לרופאים על ידי פרדו נעשה תוך שימוש במרמה, וכן התרחש שנים לאחר מותו של ארתור, והוא לא הרוויח מכך דבר״[6][7].

בשנת 2018, בני משפחתם של ריימונד סאקלר וכן של מורטימר סאקלר, ריצ׳רד סאקלר, קיית׳ סאקלר, תרזה סאקלר, ג׳ונתן סאקלר, בברלי סאקלר, דייוויד סאקלר, איליין סאקלר וכן מורטימר א. סאקלר (בנו של מורטימר סאקלר), נרשמו כנתבעים בכתב התביעה שהוגש על ידי מספר מדינות בארצות הברית בעילה של מעורבות במשבר האופיואידים[8].

בשנת 2015, מגזין פורבס נקב בשמה של משפחת סאקלר כאחת המשפחות העשירות באמריקה[5]. עם זאת, בעקבות משבר האופיואידים, בשנת 2019 הגישה חברת פרדו בקשה לפשיטת רגל[9].

משפחת סאקלר היא גם הבעלים של חברת מונדיפארמה, חברה פחות ידועה מפרדו, הפועלת בעיקר בסין[9]. עד שנת 2020 היא החזיקה גם בשליטה בחברת מעבדות רפא בישראל.

פילנתרופיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת סאקלר עסקה רבות בפילנתרופיה, ותרמה סכומי עתק בתחומים מגוונים. ארתור סאקלר, שהיה בין אספני האמנות והעתיקות הגדולים בעולם, תרם למוזיאון הסמית'סוניאן אלף פריטי אמנות סינית עתיקה, אשר שוויים כחמישים מיליון דולרים. בנוסף, תרם ארבעה מיליון דולרים למוזיאון, וכעת יש אגף על שמו.

משפחת סאקלר תרמה, בין היתר, למוזיאון המטרופוליטן לאמנות, המוזיאון האמריקאי לתולדות הטבע, מוזיאון גוגנהיים, הסמית'סוניאן, המוזיאון היהודי של ניו יורק, הגלריה הלאומית, הגנים הבוטניים המלכותיים והלובר[3]. ב-2019 הסיר הלובר את שמם של הסאקלרים מן האגף על שמם במוזיאון. בלובר טענו כי השם הוסר, היות שפגו זכויותיהם של הסאקלרים להנצחה בתור תורמים למוזיאון. עם זאת, הסרת השם נעשתה רק כחודש לאחר פעילות מחאה של צלמת אמריקאית, שסירבה כי תמונותיה יוצגו באגף על שם סאקלר[10].

המשפחה אף תרמה למוסדות אקדמיים רבים, בין היתר הרווארד, ייל, אוקספורד, קיימברידג׳, קולומביה, אוניברסיטת ניו יורק, אוניברסיטת אדינברו ועוד[11][3]. ב-2019, בעקבות המעורבות של משפחת סאקלר במשבר האופיואידים, הסירה אוניברסיטת טאפטס בבוסטון את שמם של הסאקלרים מכל התוכניות והמתקנים בקמפוס מדעי הבריאות.[12] ב-2023 בוצעה הסרת שם משפחת סאקלר גם במוסדות אוניברסיטת אוקספורד.[13]

משפחת סאקלר תרמה רבות לאוניברסיטת תל אביב; בין היתר, הפקולטה למדעים מדויקים, המוסד לביופיזיקה, מרכז הדמיה, ואף הפקולטה לרפואה, הן רק חלק מן הדוגמאות למוסדות הנקראים על שם משפחת סאקלר באוניברסיטה. הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב היא הפקולטה לרפואה היחידה בעולם הנקראת על שם סאקלר[14]. עמותת רופאים לזכויות אדם פנתה לאוניברסיטת תל אביב בשאילתא, האם נשקלת אפשרות להסיר את שמם של הסאקלרים מן הבניין, עקב מעורבות המשפחה במשבר האופיואידים. תשובת האוניברסיטה הייתה כי כל עוד הנושא נמצא בהליכים משפטיים, היא לא תדון בכך[14].

ביוני 2023 החליטה אוניברסיטת תל אביב כי הפקולטה לרפואה במוסד לא תיקרא עוד על שם משפחת סאקלר[15].

עניינים משפטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לא פחות מ–2,500 תביעות שונות הוגשו נגד חברת פרדו על רקע פרשת האופיואידים, והליכים נפתחו נגד החברה ב–49 מתוך 50 המדינות של ארצות הברית[16]. פרדו התפשרה במקרים רבים, תוך שהיא מתנה את חתימתה על הפשרה בכך שהמסמכים המשפטיים יוותרו חסויים.

בשנת 2007 הודתה חברת פרדו לראשונה בעבירות פדרליות של הטעיה מסוג תיוג מטעה (Missbranding) בשיווק התרופה אוקסיקונטין. שלושה ממנהלי החברה הודו בעבירות, ספגו קנסות אישיים, וחברת פרדו שילמה 600 מיליון דולרים בקנסות. עם זאת, אף אחד מבני משפחת סאקלר לא הועמד לדין[17]. במסגרת ההסדר שנעשה עם משרד המשפטים האמריקאי, המסמכים המרשיעים כנגד משפחת סאקלר ומעורבותה בהטעיה של רופאים נותרו חסויים[18].

בשנת 2015 הוגשה נגד הסאקלרים תביעה נזיקית בגין חלקה בפרשת האופיואידים במדינת קנטקי. במסגרת התביעה, נגבה תצהיר עדות מצולם של ריצ׳רד סאקלר. פרדו התפשרה בסכום של 24 מיליון דולרים, אך סירבה לאפשר חשיפה של התצהיר, ונאבקה שלוש שנים בבית משפט נגד החשיפה, אך הפסידה בסופו של דבר, והקלטה של התצהיר פורסמה. זו ככל הנראה הפעם הראשונה שחבר משפחת סאקלר העיד בעצמו ביחס למעורבות בשיווק האוקסיקונטין. בתצהיר הוצגו בפני ריצ'רד סאקלר ראיות רבות למעורבות המשפחה במשבר האופיאידים, ידיעתו על הסכנות האמיתיות באוקסיקונטין וכדומה[19][20].

באוקטובר 2020 הושג סיכום על הסדר טיעון בין משרד המשפטים האמריקאי לבין עורכי הדין של משפחת סאקלר. לפי ההסכם, הסאקלרים ישלמו רק 225 מיליון דולר מכיסם הפרטי (הונה של המשפחה מוערך בכ-10–13 מיליארד דולרים, חלק ניכר מהם הרוויחו הודות לאוקסיקונטין). כמו כן, חברת פרדו תשלם שמונה מיליארד דולרים בקנסות ועונשים שונים. אף אחד לא צפוי לעמוד לדין פלילי באופן אישי. כמו כן, אין הודאה אישית באשמה של אף אדם, וכן ההסכם מותנה בסילוק כל התביעות.[16][21].

בספטמבר 2021 נתן שופט פדרלי לענייני פשיטות רגל אישור מותנה להסדר כלל התביעות בפרשת האופיואידים. במסגרת ההסדר משפחת סאקלר תעזוב את עסקי האופיואידים, תשלם 4.5 מיליארד דולר, ותהיה מוגנת מפני תביעות הקשורות לאופיואידים. חברת פרדו תוסב לחברה מוכוונת צדקה, בבעלות דירקטוריון שימונה על ידי הציבור, ורווחיה ישמשו למניעת התמכרות ולטיפול בה. בנוסף תוקם קרן פיצויים שתשלם לקורבנות הסמים בין 3,500 ל-48 אלף דולר לכל אחד[22]. בדצמבר 2021 ביטל בית משפט פדרלי את ההסדר[23]. במאי 2023 חודש ההסדר, כשהתשלום של משפחת סאקלר גדל לשישה מיליארד דולר.[24]

ב-2022 הופקה סדרת דרמה Dopesick המגוללת את החקירה סביב משפחת סאקלר וחברת פרדו לאור פרשת האוקסיקונטין.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • Patrick Radden Keefe, Empire of Pain: The Secret History of the Sackler Dynasty, Doubleday, 2021

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא משפחת סאקלר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דניאל בטיני, סערת משככי הכאבים בארה"ב: המשפחה היהודית שתשלם את מחיר משבר התרופות, באתר ynet, 28 באוגוסט 2019
 2. ^ 1 2 Evan Gerstmann, Harvard, Arthur Sackler And The Perils Of Indiscriminate Shaming, Forbes (באנגלית)
 3. ^ 1 2 3 Elena Goukassian, Our Incomplete List of Cultural Institutions and Initiatives Funded by the Sackler Family, Hyperallergic, ‏2018-01-11 (באנגלית אמריקאית)
 4. ^ מערכת דוקטורס אונלי, הנזק הכלכלי במשבר האופיואידים בארה"ב: יותר מ-600 מיליארד דולר, באתר דוקטורס אונלי Doctors Only
 5. ^ 1 2 Condé Nast, The Family That Built an Empire of Pain, The New Yorker (באנגלית אמריקאית)
 6. ^ Artforum.com, www.artforum.com (באנגלית אמריקאית)
 7. ^ Mara Siegler, Sackler scion backs photog’s campaign against OxyContin, Page Six, ‏2018-01-18 (באנגלית אמריקאית)
 8. ^ Massachusetts Sues OxyContin Maker Purdue Pharma, Saying It 'Peddled Falsehoods', NPR.org (באנגלית)
 9. ^ 1 2 שירות כלכליסט, פרשת האופיואידים: פרדו הגישה בקשה לפשיטת רגל, באתר כלכליסט, ‏16 בספטמבר 2019
 10. ^ Louvre removes Sackler name from museum wing amid protests, the Guardian, ‏2019-07-17 (באנגלית)
 11. ^ David Cohen, The Opioid Timebomb: Who are the Sackler family and how does their fortune help bankroll London arts?, www.standard.co.uk, ‏2018-03-20 (באנגלית)
 12. ^ האוניברסיטה שהסירה את השם סאקלר בצל פרשת האופיואידים, באתר גלובס, 5 בדצמבר 2019
 13. ^ Sackler: relationship review | University of Oxford, www.ox.ac.uk, ‏2023-05-15 (באנגלית)
 14. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד רוני לינדר, אין גבול לציניות: השילוט הבעייתי בפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, באתר TheMarker‏, 1 ביוני 2019
 15. ^ אתר למנויים בלבד שירלי קדרי-עובדיה, בתום שנים של מאבק, אוניברסיטת ת"א תסיר את השם סאקלר מהפקולטה לרפואה, באתר הארץ, 21 ביוני 2023
 16. ^ 1 2 אתר למנויים בלבד צח יוקד, משפחת סאקלר ניסתה להסתיר את חלקה במגפת האופיואידים. כעת הכל נחשף, באתר הארץ, 29 באפריל 2021
 17. ^ Purdue to pay $600M over OxyContin charge - May. 10, 2007, money.cnn.com
 18. ^ David Armstrong, Sackler Embraced Plan to Conceal OxyContin’s Strength From Doctors, Sealed Testimony Shows, ProPublica (באנגלית)
 19. ^ David Armstrong, Watch Richard Sackler Deny His Family’s Role in the Opioid Crisis, ProPublica (באנגלית)
 20. ^ In never-before-seen video, Richard Sackler defends Purdue, STAT, ‏2019-08-27 (באנגלית אמריקאית)
 21. ^ Critics Want Sacklers To Face Criminal Charges For Role In Opioid Crisis, NPR.org (באנגלית)
 22. ^ חדשות החוץ, פרשת האופיואידים: משפחת סאקלר תשלם 4.5 מיליארד דולר ותקבל פטור מתביעות, באתר כלכליסט, 2 בספטמבר 2021
 23. ^ חדשות חוץ, פרשת האופיואידים: בימ"ש ביטל הסדר של 4.5 מיליארד דולר שהעניק הגנה משפטית למשפחת סאקלר, באתר כלכליסט, 17 בדצמבר 2021
 24. ^ חדשות חוץ, פרשת האופיואידים: משפחת סאקלר תשלם 6 מיליארד דולר בתמורה להגנה משפטית, באתר כלכליסט, 31 במאי 2023