נתיבות עולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: ייתכן שהערך סובל מפגמים טכניים כגון מיעוט קישורים פנימיים, סגנון טעון שיפור או צורך בהגהה, או שיש לעצב אותו.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.

נתיבות עולם הוא ספר מאת המהר"ל מפראג, העוסק בענייני מידות ומוסר, אשר יצא בשנת 1595.

הספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתיבות עולם הינו ספר מוסר, ובו "נתיבות יושר ודרכי המדות המשובחות, אשר נמצאו בדברי חז״ל". שמו של הספר נגזר, כנראה, מהפסוק (ירמיה ו, ט"ז) "ושאלו לנתיבות עולם איזה דרך הטוב ילכו בה ומצאו מרגוע לנפשכם". הספר עוסק בעיקר במוסר, מידות והנהגות נכונות, ומטרתו להוות איגוד וליקוט של הוראות ודרכי חז"ל בעניינים אלו. אף שהמחבר מגדיר את ספרו כאינדקס לענייני מוסר, הספר לא נכתב כפירוש למאמרי חז"ל אלא כמסות ומאמרים בלשון המחבר, והוא כולל 33 "נתיבות". בספר זה מחלק המהר"ל את תכונות הנפש ל-32, ומגדיר את מהותן והשוני ביניהן. לכל חלק מוקדש נתיב, ובו הסבר והדרכה לתיקון "מידה" זו על פי דברי חז"ל. הפרק הראשון בספר מוקדש לביאור מהות ומעלת התורה ולימודה, כהקדמה לעיסוק בתיקון המידות שבנפש, "כי אם אין תורה אין דרך ארץ" (לשון המחבר בהקדמה).

הנתיבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

1. נתיב התורה 2. נתיב העבודה 3. נתיב גמילות חסדים 4. נתיב הצדקה 5. נתיב הדין 6. נתיב האמת 7. נתיב האמונה 8. נתיב השלום 9. נתיב הענוה 10. נתיב יראת השם 11. נתיב אהבת השם 12. נתיב אהבת ריע 13. נתיב הלשון 14. נתיב השתיקה 15. נתיב הצניעות 16. נתיב הפרישות 17. נתיב כח היצר 18. נתיב הצדק 19. נתיב התשובה 20. נתיב היסורין 21. נתיב הזריזות 22. נתיב התוכחה 23. נתיב הבושה 24. נתיב התמימות 25. נתיב לב טוב 26. נתיב עין טוב 27. נתיב הליצנות 28. נתיב העושר 29. נתיב הביטחון 30. נתיב הכעס 31. נתיב הנדיבות 32. נתיב שם טוב 33. נתיב דרך ארץ


נתיב התורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנקודה המרכזית היא שהתורה היא השכל האלוקי הנבדל. כלומר, לא היגיון אנושי אלא היגיון שמקורו הוא באל. סביב זה המהר"ל מסביר עקרונות רבים המובאים בדברי חז"ל ביחס ללימוד התורה. למשל, הגמרא אומרת שהתורה לא תימצא בסוחרים[1]. המהר"ל מסביר (בסוף פרק ב) שטעם הדבר הוא שהסוחרים משתמשים בכוח התנועה בכמות גדולה וזה מחליש את כוח השכל ולכן הוא לא יכול לקנות את התורה. דוגמה נוספת, הגמרא אומרת שתלמיד חכם צריך להיות ביחס כמו של שרשרת עם הציבור- לא מנותק אך גם לא צמוד מדי. המהר"ל מסביר שזה כמו השכל בגוף האדם שהוא קשור בגוף אך לא טבוע בו.

נתיב אהבת הרע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוסק בענייני האהבה בין אנשים. ישנו ספר "נתיב למהר"ל", לרב ראובן פיירמן, המבאר נתיב זה ומתוך כך את שיטת המהר"ל בכללות.

נתיב התשובה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עוסק בענייני החזרה בתשובה. יצא לאור כספר בפני עצמו במהדורתו של הרב יהושע דוד הרטמן, עם הערות שוליים רבות ומפתח עניינים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ גמרא מסכת עירובין דף נה/א
Stub judaism.png ערך זה הוא קצרמר בנושא יהדות. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.