סמל אנגליה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמל אנגליה
גרסאות
סמל אנגליה מחולק לרבעים עם סמל ממלכת צרפת משנת 1405
פרטים
תאריך אימוץ 1189 בקירוב
התקנים
מגן אדום, שלושה אריות זהובים פוסעים שומרים, ציפורניים ולשון כחולים
פרטים נוספים
גרסאות קודמות ראו למטה

סמל אנגליהאנגלית: Coat of Arms of England) היה שלט האצולה הרשמי של מלכי אנגליה ושימש כשלט האצולה של ממלכת אנגליה עד איחוד הכתרים בשנת 1603. לאחר מכן הפך הסמל לחלק אינטגרלי מתוך שלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת ותפוצתה של האימפריה הבריטית הובילה לשילובו של הסמל בסמלי מושבותיה לשעבר של הממלכה המאוחדת.

בלאזון הסמל: "גולס, שלושה אריות פוסעים שומרים אור".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ממלכת אנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות כיבושו של ויליאם הכובש והנורמנים את אנגליה ב-1066 שלט האצולה של בית נורמנדי, שני אריות זהובים על מגן אדום, היו בשימוש באנגליה. עלייתו של המלך הנרי השני מבית פלנטג'נט לכס האנגלי הובילה לאימוצו של שלט האצולה המלכותי הראשון של מלכי אנגליה, אריה זקוף מוזהב על מגן אדום. המקור הקדום ביותר של הסמל הוא בקברו של ז'ופרואה החמישי, רוזן אנז'ו, אביו של הנרי השני.[1]

כאשר ריצ'רד לב ארי עלה על כס המלוכה הוא אימץ לראשונה את שלטו האישי - שני אריות זקופים זהובים על רקע אדום, אך לקראת סוף חייו אומץ הסמל אשר כלל שלושה אריות פוסעים מגנים זהובים על מגן אדום[1][2].

מקורו של האריה השלישי לוטה בערפל. על פי מסורת אחת האריה הנוסף נוסף לשני האריות הנורמנים לציונה של הממלכה האנגלו-נורמנית המשולבת. על פי מסורת אחרת שני האריות שולבו עם האריה הבודד של אקוויטניה שכן המלך הנרי השני, המלך האנגוויני הראשון, רכש את דוכסות אנז'ו על ידי נישואין טרם עלייתו לכס האנגלי. כמה חוקרים הרלדיים הסבורים כי בימיה הראשונים של ההרלדיקה מספר האריות בסמל נורמנדי לא היה קבוע והשתנה בהתאם לגודל הסמל שצויר, והיה זה רק במקרה שבאנגליה התקבע סמל בן שלושה אריות, ובנורמנדי רק שניים.

בשנת 1340 המלך אדוארד השלישי תביעה על כס צרפת וכך חילק לרבעים את שלט אנגליה עם סמל צרפת העתיק - שטח כחול ועליו תבנית צפופה של פרחי אירוס (פלר דה ליס) קטנים מוזהבים.

עם עלייתו של ריצ'רד השני לכס המלוכה בשנת 1377 הוא החליט לשלב את סמל אנגליה עם סמלו של אדוארד המודה.

בשנת 1406 עודכן סמל צרפת ברבעים לסמל המודרני של ממלכת צרפת - שלושה פרחי אירוס זהובים על רקע כחול.

במהלך שלטונה של מרי הראשונה לעיתים שולב סמל אנגליה שלט האצולה של בעלה פליפה השני, מלך ספרד - שלט האצולה המלכותי של ספרד.

איחוד הכתרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותה של אליזבת הראשונה בשנת 1603 המלך ג'יימס השישי הוכתר בשם ג'יימס הראשון, מלך אנגליה. סמל אנגליה חולק לריבועים עם סמל סקוטלנד וכמו כן הוקצה רבע מגן לסמל ממלכת אירלנד כיוון ומלך אנגליה היה גם המונרך של אירלנד.

סמל צרפת הושמט משלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת בשנת 1801 עם הסרת תביעתו של המלך ג'ורג' השלישי על כס צרפת. מנקודה זו ייצוגה ההרלדי של אנגליה חזר לעיצוב הסמל אשר היה בשימוש בשנים 1198 ו-1340 - שלושה אריות זהובים על רקע אדום.

הקומונוולת' של אנגליה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך שנות קיומו של הקומונוולת' של אנגליה (16491660) עוצב שלט אצולה לא-מלכותי חדש. בשלט החדש הוחלפו שלושת האריות האנגלים בצלב ג'ורג' הקדוש והאריה הסקוטי בצלב אנדרו הקדוש. כמו כן שולב ברבע הרביעי הנבל האירי לציונה של אירלנד. מעל המגן שובץ שלט האצולה של אוליבר קרומוול - אריה כסוף על מגן שחור.[3]

השינויים בשלט לאורך השנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

להמשך השינויים לאורך השנים ראו סמל הממלכה המאוחדת

השימוש כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמל אנגליה אינו בשימוש רשמי כיום לבדו והוא מאכלס את הרבעים הראשון והרביעי של שלט האצולה המלכותי של הממלכה המאוחדת, את הרבע השני בשלט האצולה של הממלכה המאוחדת בשימוש בסקוטלנד ואת הרבע הראשון של שלט האצולה המלכותי של קנדה.

סמלי התאחדות הכדורגל האנגלית וועד הקריקט של אנגליה וויילס מבוססים גם הם על עיצוב שלושת האריות האנגלים. בשנים האחרונות ניתן לראות ניסים ודגלים של שלט אנגליה מונפים במשחקי נבחרת הכדורגל האנגלית באופן דומה לזה של הנס המלכותי של סקוטלנד.

בשנת 1996 "שלושת האריות" היה השיר הרשמי של נבחרת אנגליה בכדורגל אשר שיחקה במשחקי יורו 1996 אשר נערכו באותה השנה באנגליה.

השימוש בשלטים אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התפשטותה של האימפריה הבריטית הובילה לשילובו של סמל אנגליה או חלקים ממנו בסמליהם של מדינות וטריטוריות רבות.

הממלכה המאוחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטריטוריות שמעבר לים ומושבות הכתר[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבר העמים הבריטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

אריות או נמרים?[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז כיבוש אנגליה על ידי הנורמנים בשנת 1066, הייתה השפה הצרפתית השפה הרשמית של אנגליה ובשפה זו תואר הדגל בהרלדיקה. המונח "אריה" (lion) שימש לתאר אריה הפונה קדימה, בעוד המונח "נמר" (léopard) שימש לתאר אריה ההולך קדימה ופונה לקהל. אין מדובר בסוג בעל החיים אלא בתיאור של האריה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא סמל אנגליה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 Brooke-Little, J.P., FSA (1978) [1950]. Boutell's Heraldry (Revised ed.). London: Frederick Warne LTD. pp. 205–222. ISBN 0-7232-2096-4.
  2. ^ heraldry - coat of arms, King George III
  3. ^ United Kingdom: Flags of the Interregnum, 1649-1660