עודד שריג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אין תמונה חופשית

עודד שריג היה הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר מינואר 2010 עד אוגוסט 2013. עם פרישתו מתפקיד זה חזר לשמש פרופסור במרכז הבינתחומי בהרצליה. במקביל לתפקידיו האקדמיים היה שריג יועץ לחברות וגופים אחרים בנושאי ניהול השקעות, ניהול פיננסי והערכת שווי נכסים וחברות.

ב-1979 קיבל תואר ראשון בכלכלה ובחשבונאות מאוניברסיטת תל אביב, ב-1981 קיבל תואר שני במנהל עסקים וב-1983 קיבל תואר דוקטור במנהל עסקים עם התמחות במימון מאוניברסיטת קליפורניה בברקלי.

ניסיון מקצועי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • 1983-1987​ מרצה, אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק
 • 1987-1991​ מרצה, בית הספר למנהל עסקים, אוניברסיטת תל אביב
 • 1991-1993​ פרופסור אורח, בית הספר למנהל עסקים וורטון, אוניברסיטת פנסילבניה
 • 1993-1997 ​מרצה בכיר, בית הספר למנהל עסקים, אוניברסיטת תל אביב
 • 1994 ואילך, ​פרופסור נילווה, בית הספר למנהל עסקים וורטון, אוניברסיטת פנסילבניה
 • 1995-1997​ ראש המחלקה למימון וחשבונאות, אוניברסיטת תל אביב
 • 1997-2000 פרופסור חבר, בית הספר למנהל עסקים, אוניברסיטת תל אביב
 • 2000 ואילך, ​מופקד קתדרת שרם, פודים, קלנר למימון, בי"ס אריסון, המרכז הבינתחומי הרצליה
 • 2006-2002​ דיקן, בי"ס אריסון, המרכז הבינתחומי הרצליה

במקביל לתפקידיו האקדמיים יעץ לחברות וגופים אחרים בנושאי ניהול השקעות, ניהול פיננסי והערכת שווי נכסים וחברות. בכלל זה ביצע מספר רב של הערכות שווי בחברות פרטיות וציבוריות, נתן חוות דעת מומחה בנושאי מומחיותו והיה חבר במספר דירקטוריונים וועדות השקעה, כולל דירקטוריון הבורסה לניירות ערך בתל אביב ודירקטוריון בנק הפועלים. הוא העיד לטובת הנאשמים בפרשת קרטל המרצפות ובית המשפט לא קיבל את עדותו וקבע כי "כי יש לדחות את חוות הדעת של המומחה בהיותה בלתי־מקצועית ואינה מתאימה למטרייה המיוחדת שבפני, תחום דיני ההגבלים העסקיים, שאינו תחום מומחיותו של המומחה." הוא היה חבר בדירקטוריון בנק הפועלים בתקופה בה הודח מנכ"ל הבנק צבי זיו ומונה במקומו ציון קינן בהמלצת היו"ר דני דנקנר. דו"ח ביקורת של בנק ישראל קבע כי היו כשלים בעבודת הדירקטוריון וכי הדירקטורים היו בפועל חותמת גומי להחלטות היו"ר.‏[1]

בינואר 2010 מונה לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר. ביולי 2013 הודיע על פרישתו המוקדמת מהתפקיד בסוף חודש אוגוסט. תקופתו בתפקיד התאפיינה בהידוק הרגולציה על חברות הביטוח וגופי הפנסיה, הפחתת דמי הניהול בקופות הגמל ובביטוחי המנהלים עקב לחץ ציבורי, והקמת המסלקה הפנסיונית. בתקופת שריג נמתחה ביקורת על האגף על יצירת אפליית רגולציה לטובת השקעת מוסדיים בחו"ל על פני השקעה בשוק ההון הישראלי. הוועדה לשכלול המסחר ולעידוד הנזילות בבורסה (ועדת בן-חורין) המליצה בדו"ח הביניים שלה בספטמבר 2013 שיש לטפל ברגולציה של אגף שוק ההון ובפרט ציינה שאפליית הרגולציה שהאגף יצר בין השקעה מקומית של מוסדיים והשקעה בחו"ל הינה גורם אפשרי להתייבשות שוק ההון הישראלי.

מחלוקות ציבוריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עודד שריג הותקף על ידי יעל גרמן ורוני גמזו כמי שפעל לשמירה אל האינטרסים של חברות הביטוח אל מול האינטרסים של מערכת הבריאות הציבורית. רוני גמזו אף בירך על פרישתו מתפקיד[2] הממונה על הביטוח.

בספטמבר 2014 הודיע שלמה אליהו על כוונתו למנות את שריג למנכ"ל חברת מגדל חברה לביטוח, אך מינוי זה סוכל בידי אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, בשל החשש לניגוד עניינים, מאחר ששריג היה זה שאישר לאליהו לרכוש בשעתו את השליטה במגדל.‏[3] אגף שוק ההון ציין ניגוד עניינים נוסף, בכך ששריג השפיע על חברת אסיקורציוני ג'נרלי, בעלת השליטה במגדל ביטוח, והוביל לעסקה שהניבה לאליהו סכום עתק. אגף שוק ההון קבע כי שריג יוכל לכהן בתפקיד בגוף מוסדי שקשור למגדל רק בתום שלוש שנים ממועד פרישתו מהאוצר, וקנסה את אליהו ביטוח ב-1.7 מיליון שקל בשל אי-קיום הוראות בדבר מינוי מנכ"ל.

לאור פסילת מינויו כמנכ"ל "מגדל חברה לביטוח", מונה שריג לתפקיד בכיר במגדל אחזקות ביטוח ופיננסים, קבוצה האם הציבורית של "מגדל חברה לביטוח" ושל "מגדל שוקי הון", ושלגביה אין לאגף שוק ההון סמכות פיקוחית. בספטמבר 2014 מונה כיועץ מיוחד לשלמה אליהו, ובינואר 2015 החליף את אליהו בתפקיד יו"ר הדירקטוריון של "מגדל אחזקות". בספטמבר 2015 הודיע שריג על פרישתו, על רקע המגבלות שהטיל על עצמו במילוי התפקיד‏[4].

פרסומים מקצועיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרסם מאמרים בכתבי עת מקצועיים, וכן שני ספרים:

 • Dividend Policy: Its Impact on Firm Value, 1999, Harvard Business School Press, Boston (with R. Lease, K. John, A. Kalay, and U. Loewenstein)
 • Corporate Finance: A Valuation Approach, 1996, McGraw-Hill, Inc., New York (with S. Benninga).

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


P vip.svg ערך זה הוא קצרמר בנושא אישים. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.