פיליפוס הראשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
פיליפוס I
Φίλιππος I
מטבע
מטבע
מטבע
לידה 120~
הממלכה הסלאוקית
פטירה ?
מדינה הממלכה הסלאוקית עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת הסלאוקית
אב אנטיוכוס השמיני עריכת הנתון בוויקינתונים
אם טריפיינה עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים פיליפוס השני פילורומאיוס עריכת הנתון בוויקינתונים
כו-מלך סוריה (הממלכה הסלאוקית) על העבר הצפון-מזרחי
96 לפנה"ס87 לפנה"ס
(כ־9 שנים)
מונרך בתקופה סלאוקוס השישי
מלך סוריה (הממלכה הסלאוקית)
87 לפנה"ס75 לפנה"ס
(כ־12 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פִילִיפּוּס הָרִאשׁוֹן פִילָדלְפוּסיוונית עתיקה: Φίλιππος Α΄ Φιλάδελφος) היה מלך הלניסטי של הממלכה הסלאוקית על סוריה בין כיבוש מזרח וצפון הממלכה מידי אחיו דמטריוס השלישי בתמיכת מיתרידטס השלישי, יורש הכס של האימפריה הפרתית בשנת 87 לפנה"ס לבין מותו המעורפל והלא ברור שלו בשנת 75 לפנה"ס, לאחר ניסיון לכבוש את דמשק מידיו של אנטיוכוס השנים עשר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז תקופת שלטונו של אנטיוכוס השמיני הייתה הממלכה הסלאוקית מחולקת בין המזרח למערב (צדדים אלו כונו צפון; מזרח ודרום; מערב) ובין ענפים בשושלת הסלאוקית אשר טענו לכס.

הודות להשפעתה המדינית והפוליטית של מצרים התלמיית על הממלכה הסלאוקית, היה זה תלמי התשיעי, פרעה מצרים הגולה, אשר הסדיר את הירושה בפלג המזרחי של הממלכה. לפיו יהיה סלאוקוס השישי, בנו הבכור של אנטיוכוס, המלך הסלאוקי הראשי, בעוד דמטריוס השלישי (אחיו התאום של פיליפוס) ישלוט כמושל על רוב המזרח ויפעל ממרכז כוח בדמשק, בעוד פיליפוס ישלוט על חלקה משנית בצפון-מזרח הממלכה.

פועלו של אנטיוכוס העשירי מהמערב נגד האימפריה הפרתית הוא זה אשר הביא לבסוף לנפילתו בידי מיתרידטס השני, מלך פרתיה, ולאחר מותו השתמשו דמטריוס ופיליפוס בפרצת אי-הסדר של המערב בשביל לכבוש את אנטיוכיה, להשיג חוף אל הים התיכון, ולנסות לסיים את מלחמת האזרחים הפנימית.

היה זה לאחר לקיחת אנטיוכיה, שהברית בין דמטריוס ופיליפוס הסתיימה, והשניים החלו להתמודד ביניהם על הכתר. דמטריוס מיהר לקחת את היד העליונה והטיל מצור על חלב, בירת כוחו של פיליפוס אך בזכות יכולתו הדיפלומטית, פיליפוס איחד כוחות עם מיתרידטס השלישי, מלך פרתיה העתידי להביס את דמטריוס ולהסדיר עצמו כמלך הסלאוקי בעוד דמטריוס עצמו נלקח אל הבירה הפרתית בקטסיפון כ"פרס" על ניצחונם של הפרתים.

סוריה הסלאוקית נכון לשיא שלטונו של פיליפוס הראשון.

בהמשך פיליפוס השליט את שלטונו על הצפון והוכר כראש בית סלאוקוס באנטיוכיה. כעת הפלג המערבי של אנטיוכוס העשירי לשעבר, נסג לדרום מזרח, לקח את דמשק והעביר ידיים לידי שלטונו של אנטיוכוס השנים עשר (אחד מאחיהם של דמטריוס השלישי ופיליפוס). פיליפוס שמר לאורך שלטונו על קשרים טובים עם ממלכת ארמניה העתיקה והמתחזקת אשר נשלטה בידי טיגראנס הגדול.

מותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר נפילתו של אנטיוכוס השנים עשר במלחמה נגד ממלכת הנבטים מפטרה, יצא פיליפוס בניסיון לכבוש את דמשק ולאחד סופית את הממלכה הסלאוקית, בנקודה זאת בשנת 75 לפנה"ס הוא נעלם מהמפה ומספר הכתבים אודותיו אינם מתאימים אחד עם השני. ישנם שני סיפורים מרכזיים על סופו של פיליפוס:

  • בריחה לקיליקיה: לפי תבליט אשר נמצא בעיר העתיקה אולה (דרום אסיה הקטנה): לאחר הפסד במערכה לכבוש את דמשק, פיליפוס נטש את הכתר וברח מכל סמכויותיו בבושת פנים אל קיליקיה. בעודו שם הוא נהרג עקב הכאוס אשר נוצר מתוך מלחמות מיתרידטס.
  • שלטון שלום ארוך: לפי הטענה המרכזית השנייה, החוסר בכתוב מסמל כי פיליפוס המשיך את שלטונו בשלום והיה לשליט מוצלח לעוד שנים רבות עד פטירתו בסבה טובה. טענה זאת אשר טוענת כי שלטונו של פיליפוס הרחיב את השפעת הסלאוקים נתמך בהימצאות מטבעות עם פניו בדורה אירופוס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פיליפוס הראשון בוויקישיתוף