פנדום

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: אין מקורות ואיכות הערך מאוד ירודה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
מעריצי הארי פוטר לבושים כתלמידי הוגוורטס

פָאנדוֹם (באנגלית - Fandom, מהמילה fan - מעריץ, kingdom -ממלכה, ממלכת המעריצים) היא קהילת מעריצים נלהבים של תופעה כלשהי כגון אישים, תחביב, ז'אנר או אופנה. קהילות אלו נמצאות ונפגשות לרוב דרך האינטרנט, בשל האזוטריות של התכנים, אבל הן עשויות להתקיים גם בעולם הממשי.

מעריצים בפאנדום מתעניינים בפרטים הקטנים של מושא הפאנדום, דבר המבדיל אותם מחובבים בעלי עניין אקראי בלבד. מושאי פאנדום קשורים לרוב באמנות, ספורט או בידור. מושא הפאנדום איננו מהווה, לרוב, חלק מעולמם המקצועי של המעריצים, אולם לעתים מושא ההערצה קשור למומחיות כלשהי בה הם מחזיקים, עקב העניין הרב שהם מגלים בפאנדום.

מונח נפוץ עבור חבר פאנדום הוא "פאנבוי" או "פאנגירל" (fanboy\fangirl- ילדה מעריצה/ילד מעריץ), בהתאם למין המעריץ. המונח פאנדום עצמו מזוהה במיוחד עם מעריצי ז'אנר המדע הבדיוני והפנטזיה, אך גם עם מעריצים של אמני/סגנונות מוזיקה מסוימים ועוד.

בהקשרים של ספרות חובבים מקבל המונח משמעות שונה במקצת, ומתייחס ליצירה שעל פיה נכתבות יצירותיהם של החובבים.

ישנם פאנדומים בעלי שם לפאנדום ולמעריצים, לדוגמה מעריצי ליידי גאגא נקראים "little monsters" (מפלצות קטנות), מעריצי וואן דיירקשן נקראים ״דיירקשנרס״ (directioners) ומעריצי הארי פוטר נקראים "פוטרהאדס". השם לפאנדום יכול להיבחר על ידי האישיות או המעריצים, ובדרך-כלל יש לו קשר לפאנדום.

פאנדומים נפוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כן, מתקיימים גם פאנדומים של מאנגה(manga) ואנימה(anime) שונות (כדוגמת הנארוטרדס של נארוטו והבליצ׳רים של בליץ') ובכללי, המעריצים של התחום נחשבים כאוטאקואים.

דרכי התבטאות של הפאנדומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • פאנארטים - דרכם המערצים מציירים את הדמויות מהסדרות האהובות עליהם. לרוב נפוצים גם פאנארטים על השיפים (זוג שלא קיים בעלילה המקורית, אך המעריצים מקווים שהוא יופיע) המועדפים וכן גם פאנארטים המצויים תחת קטגוריות היאוי והיורי.
  • פאנפיקים - סיפורים שלא קשורים לעלילה המקורית של הפאנדום, אבל כוללים את הדמויות ולרוב נמצאים באותו עולם.
  • טאמבלר - רשת חברתית שתופסת תאוצה בקרב קהילות הפאנדומים שדרכה המעריצים מפרסמים את הפאנארטים, הפאנפיקים והגיפים שהכינו על הפאנדום. כמו כן, גם פינטרסט משרת חלק נכבד בקהילה עצמה.
  • פייסבוק - מעבר לקבוצות וקהילות שנוצרות באתר, ישנם גם דפי מעריצים שנפתחים, גם אם מדובר בדפים לדמויות בדיוניות. הדפים הללו ידועים בהעלאת תמונות, ממים ופאנארטים מהרשת 24 שעות ביממה וכן מנוהלים על ידי מעריצים תחת כינויים של הדמויות השייכות לאותו פאנדום.

תרבות הפאנדום בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדומה לקהילת האנימה, קהילת הפאנדומים גם היא התפתחה דרך האינטרנט וצברו דרכו תאוצה. פורומים וקהילות רבות נפתחו סביב תרבות הפאנדומים וכן, קמו כנסים רבים סביב הנושא כדוגמת עולמות ופסטיבל אייקון ששמים דגשים רבים על קהילת הפאנדומים שאותם לרוב מארגנת האגודה הישראלית למדע בדיוני ופנטזיה. במהלך כנסים אלו, אנשים מגיעים בקוספליי (תחפושת) ומשתתפים בתחרות השנתית המתקיימת מדי שנה באייקון עצמו.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

[1] פאנדומים ישראל- קהילת פורומים ישראלית לפאנדומים.