חרב אור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חרב אור ירוקה
דארת' ויידר עם חרב אור אדומה
מייס וינדו עם חרב אור סגולה

חרב אוראנגלית: Lightsaber) היא כלי נשק בדיוני ביקום מלחמת הכוכבים. זהו הנשק המסורתי של אבירי הג'דיי והסית'. חרב אור היא חרב שהלהב שלה עשוי מאנרגיית אור, ויכולה לחתוך כמעט דרך כל חומר.

לחרב שני חלקים:

 • ידית האחיזה: זהו למעשה כל המכלול החומרי של החרב ובה נמצא הגביש (גביש קייבר) שמספק אנרגיה ללהב האור ולמנגנונים שמפעילים אותו. הידית עשויה מחומרים עמידים, אך לא בלתי שבירה לחלוטין.
 • להב האור: להב האור הוא קרן אור מרוכזת מאוד וחזקה, והוא מופק מגביש קייבר המצוי בידית האחיזה, ונפתח או נסגר על ידי לחיצת כפתור. להב האור יכול לחתוך כמעט דרך כל חומר. הלהב של חרב האור (או סיף אור) בא במספר צבעים, התלויים בסוג הקריסטל שמשמש כמקור אנרגיה לחרב. אבירי ג'דיי המצטיינים בלחימה נושאים חרבות בעלי להב בצבע כחול, (למרות שלפלו קון יש חרב אור כחולה והוא ג'דיי מאסטר) ואבירי ג'דיי מצטיינים ביכולות הכוח נושאים חרבות עם להב בצבע ירוק כמו מאסטר יודה (מייס ווינדו הוא חריג עם חרב בעלת להב סגול), ואילו אבירי הסית' נושאים חרבות בצבע אדום.

ישנן מספר טכניקות לשימוש בחרבות אור, כאשר כל טכניקה שמה דגש על היבט אחר. המיומנויות השימושיות בחרבות אור הן:

 • קרב פנים אל פנים - חיתוך ושיסוף אויבים, כריתת גפיים ועריפת ראשים.
 • סיוף - דו-קרב חרבות אור בין אביר ג'דיי ללורד סית'.
 • הדיפת יריות נשקי אנרגיה ולייזר. סייף מיומן יכול אף להדוף את יריית הלייזר אל עבר מי שירה אותה.

חרבות האור מצריכות מיומנות גדולה ואימונים מרובים. לכן הן היו בשימוש כמעט בלעדי של אבירי הג'דיי ושל אדוני הסית' - שנעזרו ב"כוח" על מנת לשלוט בכלי נשק זה. חיילים לא מאומנים מעדיפים כלי ירייה כגון אקדחי לייזר, רובי אנרגיה ובלאסטרים למיניהם. בידי אבירי ג'דיי או אבירי סית' החזקים ב"כוח", חרב האור הופכת לנשק קטלני ביותר. אביר הג'דיי אובי ואן קנובי מחשיב את חרב האור לנשק אלגנטי ותרבותי, ומתייחס בבוז לרובי לייזר למיניהם כנשקים גסים ונחותים, המסתמכים על מזל ואקראיות ופחות על מיומנות וסגנון.

מלבד חרבות האור הקלאסיות והנפוצות, ישנן מספר גרסאות "אקזוטיות" הכוללות חרבות אור דו-כיווניות (ידית אחיזה מוארכת וממנה יוצאים שני להבים - אחד כלפי מעלה והשני כלפי מטה), חרבות אור מוצלבת, חרב אור שחורה, חרב אור משולבת עם בלאסטר ועוד.

כדי להתאמן בחרב אור משתמשים בחרקית. חרקית היא כדור קטן ומעופף היורה לייזרים חלשים ולא מזיקים על הג'די או הסית' המתלמד והוא צריך לחסום את הלייזרים בעזרת חרבו. מטרת החרקית היא לדמות אויב חמוש.

שיטות: בתקופת מסדר הג'דיי היישן היו 7 שיטות ללחימה בחרבות אור ובתקופת המסדר החדש נוספו עוד 3 שיטות. מתוך ה-7 יש שיטות כמו השיטה שבה נלחמים בחרב האור כמו בחרב רגילה, השיטה הפרימיטיבית ביותר, "הכוח החי" בה משתמש קווי גון ג'ן ועוד.

סוגי הצבעים:

 • כחול - לג'דיי שכישורי הלחימה שלהם היה טוב יותר מהחיבור לכוח שלהם.
 • ירוק - לג'דיי שהחיבור לכוח שלהם היה חזק יותר מכישורי הלחימה שלהם.
 • אדום - בקריסטל האדום יש כוח אפל שחזק יותר עם הצד האפל.
 • צהוב - שייך לשומרים של מקדשי הג'דיי.
 • שחור - חרב מיוחדת במינה שנקראת ה-Dark Saber שנגנבה על ידי המלדוריאנים ממקדש הג'דיי, ואז נלקחה על ידי דארת' מול ואחרי זה על ידי סבין בסדרה מלחמת הכוכבים: המורדים.
 • סגול - שייך למי שנמצא בגבול בין הצד האפל ובין הצד המואר.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]