חרב אור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חרב אור ירוקה
דארת' ויידר עם חרב אור אדומה
מייס וינדו עם חרב אור סגולה

חרב אוראנגלית: Lightsaber) היא כלי נשק בדיוני ביקום מלחמת הכוכבים. זהו הנשק המסורתי של אבירי הג'דיי והסית'. חרב אור היא חרב שהלהב שלה עשוי מאנרגיית אור, ויכולה לחתוך כמעט דרך כל חומר.

לחרב שני חלקים:

 • ידית האחיזה: זהו למעשה כל המכלול החומרי של החרב ובה נמצא הגביש (גביש קייבר) שמספק אנרגיה ללהב האור ולמנגנונים שמפעילים אותו. הידית עשויה מחומרים עמידים, אך לא בלתי שבירה לחלוטין.
 • להב האור: להב האור הוא קרן אור מרוכזת מאוד וחזקה, והוא מופק מגביש קייבר המצוי בידית האחיזה, ונפתח או נסגר על ידי לחיצת כפתור. להב האור יכול לחתוך כמעט דרך כל חומר. הלהב של חרב האור (או סיף אור) בא במספר צבעים, התלויים בלוחם, רגשותיו, ומעשיו. אבירי ג'דיי המצטיינים בלחימה נושאים חרבות בעלי להב בצבע כחול, ואבירי ג'דיי מצטיינים ביכולות הכוח נושאים חרבות עם להב בצבע ירוק כמו מאסטר יודה, שומרי מקדשים משתמשים בחרבות אור דו - צדדיות צהובות (ג'דיי בעלי להב צהוב חד - צדדי הם ספרנים או אנשים טכניים), מייס ווינדו הוא בעל חרב אור עם להב חריג במיוחד בצבע סגול (השילוב כחול ואדום) המסמנת את השילוב בין הצד האפל וצד המואר של הכוח, לאסוקה טאנו יש זוג חרבות שחזרו לצבען הלבן והמקורי, יש את "החרב השחורה" שהיתה שייכת לג'דיי המנדלורי הראשון ושנים לאחר מותו גנב אותה פרה וויזלה והנהיג את המנדלורים נגד הג'דיי, החרב הגיעה גם לדארת' מול, סבין מנדלורים אחרים השתמשו בחרב גם הם והנהיגו את המנדלורים נגד האימפריה, אבירי הסית' נושאים חרבות בצבע אדום ולא משתמשים בחרבות אחרות.

ישנן מספר טכניקות לשימוש בחרבות אור, כאשר כל טכניקה שמה דגש על היבט אחר. המיומנויות השימושיות בחרבות אור הן:

 • קרב פנים אל פנים - חיתוך ושיסוף אויבים, כריתת גפיים ועריפת ראשים.
 • סיוף - דו-קרב חרבות אור בין אביר ג'דיי ללורד סית'.
 • הדיפת יריות נשקי אנרגיה ולייזר. סייף מיומן יכול אף להדוף את יריית הלייזר אל עבר מי שירה אותה.

חרבות האור מצריכות מיומנות גדולה ואימונים מרובים. לכן הן היו בשימוש כמעט בלעדי של אבירי הג'דיי ושל אדוני הסית' - שנעזרו ב"כוח" על מנת לשלוט בכלי נשק זה. חיילים לא מאומנים מעדיפים כלי ירייה כגון אקדחי פלזמה, רובי אנרגיה ובלאסטרים למיניהם. בידי אבירי ג'דיי או אבירי סית' החזקים ב"כוח", חרב האור הופכת לנשק קטלני ביותר. אביר הג'דיי אובי ואן קנובי מחשיב את חרב האור לנשק אלגנטי ותרבותי, ומתייחס בבוז לרובי לייזר למיניהם כנשקים גסים ונחותים, המסתמכים על מזל ואקראיות ופחות על מיומנות וסגנון.

מלבד חרבות האור הקלאסיות והנפוצות, ישנן מספר גרסאות "אקזוטיות" הכוללות חרבות אור דו-כיווניות (ידית אחיזה מוארכת וממנה יוצאים שני להבים - אחד כלפי מעלה והשני כלפי מטה), חרבות אור מוצלבת, חרב אור שחורה, חרב אור משולבת עם בלאסטר ועוד.

כדי להתאמן בחרב אור משתמשים בחרקית. חרקית היא כדור קטן ומעופף היורה לייזרים חלשים ולא מזיקים על הג'די או הסית' המתלמד והוא צריך לחסום את הלייזרים בעזרת חרבו. מטרת החרקית היא לדמות אויב חמוש.

שיטות: בתקופת מסדר הג'דיי היישן היו 7 שיטות ללחימה בחרבות אור ובתקופת המסדר החדש נוספו עוד 3 שיטות. מתוך ה-7 יש שיטות כמו השיטה שבה נלחמים בחרב האור כמו בחרב רגילה, השיטה הפרימיטיבית ביותר, "הכוח החי" בה משתמש קווי גון ג'ן ועוד.

סוגי הצבעים:

 • כחול - לג'דיי שכישורי הלחימה שלהם היה טוב יותר מהחיבור לכוח שלהם.
 • ירוק - לג'דיי שהחיבור לכוח שלהם היה חזק יותר מכישורי הלחימה שלהם.
 • אדום - ס'ית ומשתמשי הצד האפל
 • צהוב - שייך לשומרים של מקדשי הג'דיי ואנשים טכנים וספרנים.
 • שחור - חרב מיוחדת במינה שנקראת ה-Dark Saber שנגנבה על ידי המלדוריאנים ממקדש הג'דיי, ואז נלקחה על ידי דארת' מול ואחרי זה על ידי סבין בסדרה מלחמת הכוכבים: המורדים.
 • סגול - שייך למי שנמצא בגבול בין הצד האפל ובין הצד המואר.
 • כתום - לא ברור
 • לבן\כסף - אלו שלא נאמנים למסדר הג'דיי או לסית'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]