פרנצלאואר ברג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבט כללי על בתי פרנצלאואר ברג

פרנצלאואר ברג (גרמנית: Prenzlauer Berg) היא שכונה בברלין, גרמניה, ממוקמת במזרח העיר, צמוד למה שהייתה פעם חומת ברלין. היא גובלת בשכונות הבאות - בצפון: מיטֶה (Mitte), בצפון פַּנְקוּ (Pankow), במערב ודינג (Wedding), בצפון מזרח וייסנזה (Weißensee), בדרום בפרידריכסהיין (Friedrichshain), במזרח בליכטנברג ובצפון מזרח היא גובלת בהוהנשנהאוזן.

בשנת 2001 במסגרת רפורמת השכונות, אוחדה פרנצלאואר ברג עם השכונות פנקו ווייסנזה. השכונה המאוחדת נקראת באופן רשמי גם היא פנקו, אך בפי התושבים והמבקרים השמות הישנים נשמרים.

אחרי איחוד גרמניה בשנת 1990, משכה השכונה צעירים רבים, שחיפשו פתרונות דיור חלופיים וזולים וסגנון חיים אלטרנטיבי והיא ידועה בפיהם בתור פרנצלברג (Prenzlberg).

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתי השכונה, 1817

פרנצלאואר ברג הקרויה על שמה של הדרך הראשית שהובילה צפון מזרחה מברלין לכוון העיר פרנצלאו, התפתחה במהלך המחצית השנייה של המאה ה-19 ובוססה על תכנון עירוני של ג'יימס הוברכט (James Hobrecht), שנקראה על שמו, תוכנית הוברכט. היא סווגה כשכונה של מעמד הפועלים אך בבתיה שכנו אינטלקטואלים, אמנים וסטודנטים רבים.

בניגוד לשכונות רבות במערב ברלין, בהן בתים רבים שניזוקו קשות בזמן מלחמת העולם השנייה נהרסו ותחתם קמו בנייני קומות מודרניים, במזרח ברלין שופצו הבתים בצורה שתאפשר מגורים וחלק מהם נשארו הבתים כפי שהם, פעמים רבות עם חורי כדורים במבנה.

לאחר האיחוד התחיל תהליך שיפוץ מסיבי, שנמשך עד היום. הבתים האפורים, ברובם היו מערכות חימום מבוססות על תנור עצים ובחלקם אף לא היו שירותים צמודים וחדרי אמבטיה, נצבעו, שופצו ביסודיות והותקנו בהן מערכות מודרניות. תהליך זה ומחירי הדיור שעלו משמעותית עם הביקוש, גרמו לתושבים עשירים יותר וליאפים לעבור לאזורים מסוימים בשכונה והיא נחשבת היום לשכונה המבוקשת וההיפית ביותר בעיר. עם זאת האזורים הקרובים לשכונות החלשות יחסית ליכטנברג והוהנשנהאוזן עדיין סובלים מהזנחה ובנויים בבתים גבוהים וחסרי אופי (Plattenbauten).

ידועים במיוחד מגדל המים הישן, ככר קולוויץ (קולוויצפלאץ, Kollwitzplatz) על שם קתה קולוויץ (שהתגוררה במקום שנים רבות), גן הבירה פראטר (Prater Biergarten), שדרות קסטאניין (Kastanienallee), בית הקברות היהודי בשדרות שנהאוזר (Schönhauser Allee) ומבשלת הבירה הישנה, שהוסבה למבשלת תרבות (וקרויה Kulturbrauerei) הם המקומות הידועים ביותר בשכונה.

פרנצלאואר ברג היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

Panorama schoenhauser allee 2009-03-11.jpg

פאבים, מסעדות, בתי קפה, גלריות וחנויות קטנות יוצרים בשכונה אווירה ייחודית לברלין, ביום ובלילה.

בקולוויצפלאץ ובהלמהולצפלאץ (Helmholzplatz) מתקיימים שווקים שבועיים, במבשלת הבירה לשעבר ובמוסד הידוע פפרברג (Pfefferberg) ובשדרות קסטאניין ישנה פעילות ערה במשך כל שעות היממה. בפרנצלאואר ברג אחת מסצנות ההומוסקסואלים הפעילות ביותר בברלין, במיוחד ברחוב גליים (Gleimstraße).

אתרי תיירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פארק החומה Mauerpark
  • כיכר קולוויץ וכיכר הלמהולץ בימי השוק.
  • שדרות קסטאניין.
  • מבשלת הבירה לשעבר, ה-Kulturbrauerei.
  • בית הקברות היהודי בשדרות שנהאוזר, בו קבורים הציירים מקס ליברמן והמלחין ג'אקומו מאיירבר.
  • בית הכנסת היהודי ברחוב ריקה (Rykestraße).
  • כנסית גת-שמנים (Gethsemanekirche).
  • פרק החומה (Mauerpark), היוצא מרחוב אודרברגר (Oderberger Straße) - המקום שהיה בעבר השטח שבו עברה החומה הפך לפארק פעיל.
  • אולם מקס שמלינג (Max-Schmelling-Halle), אולם מופעים גדול ואולמה הביתי לשעבר של קבוצת הכדורסל אלבא ברלין, בשורותיה שיחק ונדל אלכסיס.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


שכונות בברלין

גרונוולדהלרסדורףודינגוייסנזהוילמרסדורףטירגארטןטמפלהוףטרפטוליכטנברגמיטהמרצאןנויקלןפנקופרידריכסהייןפרנצלאואר ברגצלנדורףקפניקקרויצברגרייניקנדורףשטגליץשנברגשפנדאושרלוטנבורג


פורטל ברלין  •  פורטל גרמניה
רובעי ושכונות ברלין

קואורדינטות: 52°32′3″N 13°25′7″E / 52.53417°N 13.41861°E / 52.53417; 13.41861