צבי ארד (מתמטיקאי)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צבי ארד
צבי ארד
צבי ארד, 2008
לידה 16 באפריל 1942 (בן 75)
ענף מדעי מתמטיקה
ארצות מגורים ישראל
מקום לימודים אוניברסיטת בר-אילן עריכת הנתון בוויקינתונים
תרומות עיקריות
מחקרים בתחום האלגברה המודרנית
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

צבי ארד (ארדינסט) (נולד ב-16 באפריל 1942) הוא מתמטיקאי ישראלי, מייסד ונשיא המכללה האקדמית נתניה, לשעבר רקטור ונשיא אוניברסיטת בר-אילן.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבי ארד נולד וגדל בפתח תקווה. לאחר סיום לימודי התיכון במדרשית נעם בפרדס חנה, החל לימודיו במחלקה למתמטיקה של אוניברסיטת בר-אילן במסגרת העתודה האקדמית. קיבל תואר ראשון ב–1964, ולאחר שירות צבאי בחטיבה 7 השלים לימודי תואר שני ושלישי במחלקה למתמטיקה של אוניברסיטת תל אביב. את תואר הדוקטור קיבל בשנת 1974. בשנת 1968 הצטרף לסגל האקדמי של אוניברסיטת בר-אילן כאסיסטנט, ובשנת 1983 נתמנה כפרופסור מן המניין. בשנים 1977/8 כיהן כמדען אורח באוניברסיטת שיקגו ובשנים 1983/4 כיהן כפרופסור אורח באוניברסיטת טורונטו.

ארד חיבר עם עמיתו, פרופ' מרסל הרצוג, את הספר "Products of Conjugacy Classes", שיצא לאור בהוצאת Springer Veralg. הספר הניח יסוד לפיתוח תאוריה מתמטית ומהווה כיום ענף באלגברה המודרנית הנקרא Table Algebras והמתקשר לענפים מרכזיים במתמטיקה: תורת הגרפים, אלגברה קומבינטורית ותורת ההצגות. ארד נמנה עם המובילים בתחום זה. בשנים האחרונות חיבר ארד עם עמיתים שני ספרים נוספים בנושא אלגבראות טבלה. בשנת 2000 התפרסם ספרו במסגרת American Mathematical Society Memoirs. בינואר 2002 התפרסם ספר נוסף בנושא אלגבראות טבלה בהוצאה הבינלאומית של Springer.

פעילות ציבורית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ארד כיהן באקדמיה במגוון רחב של תפקידים, בהם באוניברסיטת בר-אילן כראש המחלקה למתמטיקה ומדעי המחשב, כדיקן הפקולטה למדעי הטבע ומתמטיקה, רקטור האוניברסיטה ונשיאה. ייסד והקים יחד עם פרופ' ברנרד פינצ'וק את מכוני המחקר הבינלאומיים היוקרתיים "מכון גלברט" ו"מכון אמי נטר" (מרכז מינרבה). ייסד עם עמיתיו במסגרת מכוני המחקר את העיתון המתמטי Israel Mathematics Conference Proceedings המודפס ומופץ בעולם על ידי ה–AMS - American Mathematical Society.

בשנים 1985-1984 שימש כחבר המועצה להשכלה גבוהה.

בשנת 1992 נבחר כחבר מלא לאקדמיה למדעי הטבע של רוסיה.

מכהן מאז 1994 במערכת העיתון Algebra Colloquium של האקדמיה הסינית בהוצאת Springer Verlag. כמו כן מכהן במערכות של העיתונים הבינלאומיים: South east Asian Bulletin of Mathematics של האגוד האסיאתי למתמטיקה, הסדרה Contemporary Mathematics ; בשיתוף IMCP והאגוד האמריקאי למתמטיקה American Mathematical Society והעיתון Cubo Matematica Educacional, Temuco-Chile.

ארד פעל רבות לקדום קשרי החוץ של ההשכלה הגבוהה בישראל. ביוזמתו נחתמו עשרות הסכמים לשיתוף פעולה מדעי עם עשרות מוסדות מחקר ברחבי העולם כולל הסכמים עם האקדמיה של ברית המועצות ואוניברסיטאות ומכוני מחקר באמריקה, קנדה, גרמניה, אנגליה, איטליה, רוסיה, סין, דרום אפריקה ועוד. נמנה עם המשלחת הראשונה של ישראל לברית המועצות בראשות עזר ויצמן. מיכאיל גורבצ'וב ציין בנאום רשמי את תרומתו לפיתוח הקשרים המדעיים בין ישראל וברית המועצות. עמד בראש משלחות של מדענים לרוסיה, סין ומזרח גרמניה כדי לקדם שיתופי פעולה מחקריים.

מילא תפקיד מרכזי בפיתוחה של אוניברסיטת בר-אילן ובפיתוח המכללות האזוריות הקשורות בה בצפת, באשקלון ובעמק הירדן. על תרומתו לפיתוח מכללות אלה קבל תעודות הוקרה מראשי הערים שבהן פעל. פעולתו בקידום ופיתוח מכללות אלה החלה בשנת 1985 ושם נשתלו הזרעים שהביאו לתנופת המכללות בישראל. מכללות אלו קידמו את הגליל והדרום והביאו השכלה גבוהה לפריפריה של מדינת ישראל.

בשנת 1993 נענה לבקשת ראשי העיר נתניה, עו"ד יואל אלראי וצבי פולג, להקים את המכללה האקדמית נתניה. ליוזמה הייתה שותפה גב' מרים פיירברג שכיהנה באותה עת כראש מחלקת החינוך של עירית נתניה. את המכללה יסד עם עמיתיו פרופ' פינצ'וק ופרופ' דויטש, והוא מכהן בה כנשיא.

בשנת 2004 הקים ארד את המרכז הישראלי לקידום מדעי המתמטיקה הפועל ליד אוניברסיטת בר-אילן.

ב-3 ביולי 2017, הודיעה חבר הנאמנים של האקדמית נתניה שבחרה ביעקב הרט להיות נשיא האקדמית נתניה במקום צבי ארד. סיום כהונתו של צבי ארד תהיה ב-29 באוקטובר 2017, תחילת שנת הלימודים תשע"ח[1].

מתגורר בפתח תקווה, נשוי ואב לשלושה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ [1]