צבר (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צבר
בימוי אלכסנדר פורד
הפקה זאב (וולדיסלב) מרקביץ'
תסריט אלכסנדר פורד, אולגה פורד
עריכה זיגפריד מיפלבר
שחקנים ראשיים פסח בר-אדון, יהושע ברטונוב, שמעון פינקל, רפאל קלצ'קין, אהרון מסקין, חנה רובינא, דוד דוידוב, ריטה גולדברג, מאיר תאומי, אברהם נחתומי, שמעון רפאלי.
מוזיקה שמעון לקס
צילום פרנץ ק. ויימאייר
מדינה פולין, ישראל
הקרנת בכורה 1932
משך הקרנה 84 דקות
שפת הסרט עברית, ערבית, אנגלית, פולנית
דף הסרט ב-IMDb

צבר (נקרא גם "סברה/SABRA" או "חלוצים") הוא סרט קולנוע ישראלי שנעשה בשנת 1932 על ידי אלכסנדר פורד.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט, הנחשב ל"סרט העלילה המדבר הראשון בפלשתינה א"י", תיאר את המציאות הקשה של הניסיונות של הקמת יישוב של יהודים בארץ ישראל ואת הניסיונות של הבדואים והערבים לסכן את הקמת היישוב. בסרט שיחקו מיטב שחקני התיאטרון בארץ - פסח בר-אדון, יהושע ברטונוב, שמעון פינקל, רפאל קלצ'קין, אהרון מסקין, חנה רובינא, מאיר תאומי, דוד דוידוב, ריטה גולדברג, אברהם נחתומי ושמעון רפאלי. השתתף גם פרץ בן צדק כאחד הפועלים. "צבר" מעולם לא הוצג בארץ. במקומות בהם הוצג ברחבי העולם ספג ביקורת חריפה. עלילת הסרט: קבוצת חלוצים מתיישבים באוהלים בחבל ארץ שומם, מחפשים מים וחופרים באר. תלאות, סבל וקדחת מלווים את מאמציהם. השכנים הערבים אינם רואים את ההתיישבות בעין יפה. המחסור במים ושייח' ערבי רע לב מביאים לסכסוך המתפתח להתנפלות אלימה. בסרט משולבים גם סיפור אהבה בין חלוץ לערבייה בת הכפר וקטעי תעודה מחיי הערבים וארץ-ישראל של אותם הימים. המאבק בין היהודים והערבים מוצג בדומה לאופן בו הוצגו המאבקים בין המתיישבים האמריקנים והאינדיאנים במערבונים, והביקורת טענה כי הוא זר לארץ ולרוחה. הסרט היה אחד מחמישה סרטים עלילתיים באורך מלא שהופקו בארץ במהלך כל שנות ה-30, אם כי מימונו היה זר, ועיבודו הטכני בוצע במעבדות בוורשה.

מאיר שניצר כתב על הסרט[1]:

"ניסוח ראשוני של הסטריאוטיפים שיניעו את הסכסוך המזרח-תיכוני. מאבק על מקורות המים; קידמה אירופית מול בערות אוריינטלית; נחישות ועמידה במשימה לעומת פאטאליזם; קסמו הרומנטי של המזרח, המכניע אפילו את רובדי התרבות המערבית.
זו תשתית להשקפת עולם קולוניאליסטית, שמאפיינת את מרבית סרטי התקופה בעולם כולו. מכאן שחולשתו הבולטת של הסרט אינה דווקא בעמדה העקרונית הזאת, אלא בעלילה הדלה ובפאתוס הרב, המגוחך, שבו היא מועברת על הבד. עוצמתו של "צבר" היא ביכולת של אלכסנדר פורד לבטא דימויים חזותיים מרשימים, ובאימוץ דינמי של טכניקות עריכה שאפיינו את הקולנוע הסובייטי באותם ימים."

במלאת 80 שנה (אוגוסט 2012) לצילומי הסרט, ערך הבמאי והאוצר יעקב גרוס גרסה מחודשת המבוססת על שיתוף פעולה עם ארכיון הסרטים הלאומי בפולין, הארכיון הישראלי לסרטים - סינמטק ירושלים, וארכיון הסרטים היהודיים ע"ש סטיבן שפילברג באוניברסיטה העברית בירושלים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מאיר שניצר, הקולנוע הישראלי: כל העובדות/כל העלילות/כל הבמאים/וגם ביקורות, עמ' 33, כנרת - בית הוצאה לאור, 1994, ISBN 9652863785