צמח שאבאד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צמח שאבאד

צֶמַח שַׁאבַּאד, (1864 - 1935) היה עורך יידיש, רופא ומנהיג ציבור בעיר וילנה, בין שתי מלחמות העולם.

ד"ר צמח שאבאד היה רופא בווילנה, והתנדב לשרת כרופא צבאי בעת מלחמת העולם הראשונה. עם תום המלחמה הצטרף וייסד וועדי-עזרה רבים לפליטים ונצרכים יהודים. ייסד וניהל מוסדות ציבור רבים, והיה רופא ילדים מפורסם.

הוא הקים, ערך והוציא לאור, במשך שנים רבות דו-שבועון ביידיש, בשם "פאלקסגעזונט", לבריאות העם, ותרם רבות לקידום הבריאות, ההיגיינה והרפואה המודרנית בקהילת וילנה. כתב-העת נתקיים משנת 1922 ועד מותו של צמח שאבאד. היה חבר במועצת העיר, ונציג ב"סיים" הפולני.

במסגרת פעילותו הציונית סייר ד"ר שאבאד עם קבוצת רופאים ליטאים בארץ ישראל ב-1932. במהלך מסעו נערכה לכבודו ולכבוד ד"ר אבא לפין מקובנה, קבלת פנים על ידי ועדת הבריאות של כנסת ישראל והסתדרות הרופאים בירושלים[1].

צמח שאבאד זכה להיכנס לאחד מספרי הילדים הכי מפורסמים בשעתם, "לימפופו", מאת סופר הילדים הרוסי הנודע קורניי צ'וקובסקי (תרגם: נתן אלתרמן; צייר וחרט: יהושע קוברסקי; הוצאת עם עובד, תל אביב; תש"ג, 1943). בזכרונותיו סיפר צ'וקובסקי, כי התכוון להנציח את הרופא היהודי המפורסם מווילנה, בדמותו של "דוקטור אויזמר", הרופא המיטיב מציל החיות (בעקבות "דוקטור דוליטל" מאת יו לופטינג). הוא טיפל בילדים יהודים ונוצרים ללא הבדל והיה מוערך מאד בווילנה שם הקימו לזכרו ב-2007, אנדרטה בצורה פסל בו הוא משוחח עם ילדה.

פסל של ד"ר שאבאד בווילנה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מתוך "דאר היום" כ"ו ניסן תרצ"ב 2.5.1932