צריך עיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Internet-news-reader.svg צריך עיון
צריך עיון
צריך עיון
מו"ל קרן תקווה
עורך יהושע פפר
תאריך ייסוד 2017
שפה עברית
מדינה ישראלישראל  ישראל
iyun.org.il

צריך עיון הוא כתב עת חרדי, שיוצא לאור על ידי קרן תקווה. עורך כתב העת הוא הרב יהושע פפר ועורך המשנה הוא אליהו לוי.

מאפיינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב העת יוצא לאור מדי חודש במהדורה אינטרנטית ומדי חודשיים - במהדורה מודפסת. כל גיליון מכיל כ-50 עמודים ועוסק בסוגיות אקטואליות שרלוונטיות בעיקר לציבור החרדי. רוב הכותבים הם חרדים, חלקם אקדמאים ובעלי מקצועות חופשיים. כתב העת יוצא לאור בדומה ל"השילוח", כתב עת נוסף שיוצא על ידי קרן תקווה מתוך שאיפה לקדם הגות שמרנית, והוא כולל מאמרים העוסקים בסוגיות של הגות ומדיניות, לצד מאמרי ביקורת ורשימות אקטואליות קצרות. כתב העת מנתח סוגיות אקטואליות כמו מעמדן של נשים בחברה החרדית,[1] שילוב חרדים באקדמיה,[2] תופעת הרווקות במגזר החרדי[3], הכוללים והאברכים החרדיים ועוד נושאים שמנותחים בכלים אקדמיים ותורניים.

השם "צריך עיון" לקוח מספרות האחרונים של קושיות שאין עליהן תשובה והמקשה נשאר ב"צריך עיון".

האני מאמין של כתב העת, כפי שמנוסח באתר שלו,[4] הוא מצוינות דתית ואתגריה החדשים, התבדלות זהירה ששואפת לקיים את יסוד ההתבדלות תוך הימנעות מהסתגרות מוטעית, הנטייה השמרנית להתמודד עם שינויים מרחיקי-לכת בלי לאבד את הזהות הפנימית, חיי קהילה במסגרת "מדינה רזה" שלמעשה גוזרת על החברה החרדית להשתדל למעט את הסתמכותה הכלכלית והחברתית על מדינת הרווחה, שאיפה לחזק אחריות אזרחית בחברה החרדית, חינוך תוך חירות לבחירה אישית, קיום משותף תוך נכונות לפשרות חברתיות עם קבוצות שאינן חולקות את תפיסת העולם החרדית.

למדורים בכתב העת שמות הלקוחים מעולם הישיבה ובהם "סדר עיון" שמציג מאמר מרכזי בסוגיה ציבורית אקטואלית, ואליו יתלוו מספר תגובות[5]. "בין הסדרים" המכיל מאמרים קצרים, והפניות למאמרים בנושאים שונים, "חברותא"[6] וידאו פודקאסט, הכולל שיחות במגוון נושאים אקטואליים בציבור החרדי.

מדור ספרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בחודש כסלו תש"ף (דצמבר 2019) החל להתפרסם מדור הספרות "בין הזמנים"[7]. המדור הוא פלטפורמה לסיפורים קצרים, המעניקים שיקוף של המציאות החברתית החרדית ושל הדינמיקה המאפיינת אותה.

כנסים ואירועים[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתב העת מקיים גם כנסים ואירועים מטעמו, ונוטל חלק ושותפות באירועים וכנסים המתקיימים לפרקים בציבור החרדי, בהם סדרת מפגשים המעניקה כלים לעריכה תורנית[8], כנס "נוער בסיכוי"[9], כנס "סמים לב למתבגרים"[10], כנס תנועת התשובה[11], ועוד.

כתב העת מקיים תחרות כתיבה שנתית שמטרתה לעודד כתיבה אקדמית תורנית חרדית[12].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]