דוד לייבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gnome-dialog-question.svg
אנו דנים כעת בשאלה האם ערך זה עומד בקריטריונים להיכלל בוויקיפדיה. אתם מוזמנים לשפר ולהרחיב את הערך על מנת להסיר את הספקות, וכן להשתתף בדיון בדף השיחה של הערך
מקובל להקצות לדיון פרק זמן של שבוע. אם במהלכו לא תובע תמיכה מנומקת בהשארת הערך בידי עורכת או עורך בעלי זכות הצבעה, מלבד יוצר/ת הערך, הערך יימחק (התבנית הוצבה בתאריך 9.11.2019).

הרב דוד (צ'רלס) לייבל (נולד בשנת ה'תשי"ד, 1954) הוא רב חרדי, איש עסקים, יזם, ראש ישיבה וראש כולל, מייסד ארגון אחוות התורה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לייבל נולד בשטרסבורג בצרפת. עלה לארץ בגיל צעיר והתחנך בישיבת פוניבז’ כתלמידו של הרב שך[1]. בשנת 1994 הקים את חברת 'לייבל אליאלי יהלומים בע"מ' למסחר ביהלומים שנמצאת בבורסת היהלומים ברמת גן[2].

לפני כעשרים שנה הקים את כולל "רבי עקיבא איגר" בבני ברק, בו כינס קבוצה של אברכי כולל והכשיר אותם לעמוד בראשות כוללים במיזם של רשת כוללים שהקים "כוללי רבי עקיבא איגר" בירושלים, בני ברק, אלעד, חדרה ומודיעין עילית, וכן בשטרסבורג שבצרפת. ברשת הכוללים לומדים מאות אברכים, בנוסף לכוללים שייעד לחרדים עובדים. בשנת 2007 הקים את 'ישיבת ר' חיים' על שם ר' חיים הלוי סולובייצ'יק.

בשנת 2013 הקים לייבל את רשת ‘אברטק’ (הלחם של אברך והיי-טק) – שילוב של כולל ומכללה ללימודי הייטק[3][4][5]. מטרת המיזם לאפשר לאברכים לעסוק במקצוע חופשי ובאופן מכובד, מבלי לוותר על שמירה על אורח חיים תורני ולימוד תורה כחלק משגרת יומם. מיד עם סיום לימודי המחזור הראשון של אברטק גייס לייבל משקיעים והקים את הבית תוכנה 'רבטק', בו מועסקים בוגרי "אברטק", גם שם לצד לימודיהם בכולל[6].

במקביל להקמת רשת אברטק ורבטק הקים לייבל בשנת 2011 רשת כוללים אחוות התורה. ברשת משתתפים מאות בתי מדרש המקיימים לימודים תורניים בכל ערבי השבוע לחרדים עובדים שאינם אברכי כוללים[7]. ברשת לומדים 3,200 תלמידים ב-90 סניפים[8]. הארגון מארגן אירועים חברתיים לתלמידי הרשת ויוזם קיומן של ועידות וכנסים מסוגים שונים למשתתפים ולנשותיהם[9].

בשנת 2018 נערך כינוס גדול בבנייני האומה לתלמידי אחוות התורה, בו נשא הרב לייבל נאום שכונה בתקשורת החרדית כ"נאום השבטים החרדי"[10].

התנגדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילותו של הרב לייבל נתקלת בהתנגדות של הממסד החרדי הליטאי[11]. ביוני 2013 תקף היומון יתד נאמן בחריפות את הקמת המסגרת המשלבת כולל אברכים עם לימודי הייטק וכינה זאת "צעד חצוף ומחוצף" ו"פירצה חמורה ומסוכנת". בעתון אף הובא התבטאויות חריפות של רבנים כנגד המיזם.[12]

זמן קצר לאחר מכן פורסם בעיתונים החרדים יתד נאמן והמבשר מכתבו של הרב ניסים קרליץ, עליו חתומים הרב שטיינמן, הרב חיים קנייבסקי והרב גרשון אדלשטיין, בין היתר נכתב בו "כאשר קבעו גדולי הדורות האחרונים לעשות כוללים, והיינו ישיבות לבעלי משפחות שמוטל עליהם גם עול משפחה, שתורתם אומנותם ומוסרים עצמם רק ללימוד התורה, ואינם מתעסקים בשום דבר חוץ מלימוד התורה, ואם משלבים במסגרת זו גם לימודים אחרים, זהו זיוף גמור. עצם הדבר לשלב לימודי חול במסגרת של לימוד תורה, הוא דבר חמור גם אם יקראו לזה בשם אחר". אף בעיתון הפלס המשויך לפלג הירושלמי פורסם מכתבו של הרב שמואל אוירבך כנגד מסגרת זו.

בעקבות הפרסום, נערכו הפגנות יומיומיות מול "אברטק" בבני ברק וזו נאלצה לאחר כמה ימים להודיע על סגירת המיזם, אולם לאחר זמן נפתח מחדש מחוץ לגבולות בני ברק.

לאחר הכינוס של ארגון אחוות תורה בבנייני האומה, פרסם עורך יתד נאמן ישראל פרידמן מאמר חריף כנגד פעילותו של לייבל[13].

בעקבות הפרשה כתב אבישי בן-חיים "אם הרב שך היה חי, הרב לייבל לא היה יכול לצאת לרחוב החרדי". [14]. הרב לייבל השיב על כך: "בסדר, היה את התקופה של הרב שך, היום זה התקופה של הרב שטייינמן, ואחר כך תהיה תקופה של מישהו אחר, דור דור ודורשיו, דור דור ומנהיגיו". [15].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ הרב דוד ליבל, AvraTech - Wise Tech Academy (בhe-IL)
 2. ^ Leybel Elieli Diamond Ltd, gemgeneve.com
 3. ^ אורפז, ענבל (17 בדצמבר 2013). "גמרא בבוקר, תוכנה בערב: כך נראה כרטיס הכניסה של החרדים לעשירונים הגבוהים". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-8 בנובמבר 2019. 
 4. ^ ravtech, תנו לנו לעבוד בדרך שלנו – חדשות 2:, AvraTech - Wise Tech Academy (בhe-IL)
 5. ^ חזון ויעדים, AvraTech - Wise Tech Academy (בhe-IL)
 6. ^ לוי, רותי (Sun Oct 02 09:04:12 IDT 2016). "רבי עקיבא פינת רוטשילד: כך מצטרפים החרדים לאחד המקצועות הנחשקים במשק". TheMarker. בדיקה אחרונה ב-8 בנובמבר 2019.  Check date values in: |date= (עזרה)
 7. ^ about1 | אחוות תורה (בhe-IL)
 8. ^ סיכום זמן חורף: 3,200 לומדים ב-90 כוללים | אחוות תורה (בhe-IL)
 9. ^ events | אחוות תורה (בhe-IL)
 10. ^ 'נאום השבטים החרדי' של הגאון רבי דוד לייבל, כיכר השבת (בעברית)
 11. ^ "טוב" התנועה החרדית חברתית הדף הרשמי
 12. ^ העיתון דיווח כי הרב שטיינמן התבטא בחריפות ואמר: "זהו שעטנז! זו חוצפה לקרוא לשעטנז כזה בשם כולל", כמו כן הביא את דברי הרב אלישיב שנאמרו בעבר בנושא זה: "לערב קודש בחול זה כלאיים ויש איסור לקיים כזה כולל".
 13. ^ בעקבות הפלס: 'יתד נאמן' תוקף את החרדים העובדים
 14. ^ אם הרב שך היה חי - הרב לייבל לא היה יכול לצאת לרחוב החרדי
 15. ^ הרב דוד לייבל בראיון מיוחד ל'אגודה אחת'