קומפסוגנתוס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןקומפסוגנתוס
שלד של קומפסוגנתוס
שלד של קומפסוגנתוס
תקופה
יורה עליון, 150.8 מיליון שנה לפני זמננו
Arrow for fossil range 17x9.png
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
קבוצה: דינוזאוריה
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: תרופודה
משפחה: קומפסוגנתוסיים
סוג: קומפסוגנתוס
מין: קומפסוגנתוס לונגיפס
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Compsognathus
וגנר, 1861
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
שחזור של הדינוזאור

קומפסוגנתוס (שם מדעי: Compsognathus) הוא סוג דינוזאור שחי בסוף תקופת היורה. רוב המאובנים שלו התגלו ברחבי דרום גרמניה וצרפת.

פירוש השם קומפסוגנתוס, הוא "לסת יפה". שם זה ניתן לו מכיוון שלסתו הייתה יחסית קטנה וקלה והמאובן שלו השתמר בצורה מושלמת, לעומת מאובנים רבים של דינוזאורים אחרים.

גודלו של הקומפסוגנתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

במשך עשרות שנים היה מקובל בקרב הפליאונטולוגים כי הקומפסוגנתוס הוא הדינוזאור הקטן ביותר. אורכו היה 60 סנטימטרים בלבד ומשקלו היה בערך 2–4 קילוגרמים, וממדי גופו היו דומים לאלו של תרנגולת. מאוחר יותר התגלו דינוזאורים קטנים אף יותר, כגון המיקרורפטור והאפידקסיפטריקס.

הקומפסוגנתוס רץ מאוד מהר, מהר הרבה יותר מכול שאר הדינוזאורים הכבדים והאיטיים וכך הצליח לשרוד בין דינוזאורים אחרים הנמצאים בסביבתו. מהירותו מוערכת בכ-64 קמ"ש.

יחס הגדלים בין הקומפסוגנתוס מצרפת (בכתום), הקומפסוגנתוס מגרמניה (בירוק) ואדם (בכחול)

מזונו ויכולות הציד של הקומפסוגנתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקומפסוגנתוס רץ מהר מאוד וככל הנראה היה צד בעלי חיים קטנים, שאותם נהג לטלטל מצד לצד ואז לרסק אותם באמצעות לסתותיו. שיניו היו קטנות אך חדות מאוד, כך הוא יכל לתפוס קורבנות שנעו במהירות. קומפסוגנתוס מאובן אחד, התגלה שכשארוחתו האחרונה עדיין בקבתו. תגלית זו הוכיחה שהקומפסוגנתוס אכל כל מיני סוגים של לטאות כמו ארדאוזאורוס ובוואריזאורוס (Bavarisaurus), אך כנראה צד גם חרקים גדולים.

כישורי הקומפסוגנתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקומפסוגנתוס לא היו כישורים רבים. אך לקומפסוגנתוס שהתגלה בצרפת, היו גפיים קדמיות יוצאות דופן. אף על פי שעדיין לא התגלה מאובן קומפסוגנתוס שלם לחלוטין, נהוג לחשוב שהגפיים הקדמיות של הקומפסוגנתוס היו מצוידות במעין סנפירים, ואולי אפילו סייעו לו לשחות באגמים.

מינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפליאונטולוגים מצאו עד היום רק 2 מינים של קומפסוגנתוס. הראשון שהתגלה בגרמניה, מכונה קומפסוגנתוס לונגיפס (Compsognathus longipes). המאובנים שהתגלו בצרפת היו של בעל חיים גדול אף יותר וכונה בשם קומפסוגנתוס קוראלסטריס (Compsognathus corallestris). קומפסוגנתוס התגלה לראשונה על ידי המדען הגרמני דוקטור אובנדורפר, בשנת 1857. אובנדורפר שכח לציין את המיקום המדויק בו גילה את המאובן, ולכן לא יכלו מדענים אחרים לחזור לשם כדי לחפש מאובנים נוספים.

בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • הקומפסוגנתוס מוצג בסדרת הסרטים פארק היורה החל מהסרט השני פארק היורה: העולם האבוד (1997) בתור יצור קטן אוכל בשר שצד בלהקות ויכול לחסל אנשים. להקה כזו הורגת את דיטר סטארק. הם נראים גם בסרטים השלישי, החמישי והשישי, הפעם כיצורים קטנים ולא מזיקים (בסרטים החמישי והשישי הוא נראה גדול יותר מבשאר הסרטים). הוא נראה גם בסרט הקצר הקרב בביג רוק ובסדרה עולם היורה: מחנה הקרטיקון, בו להקה של קומפסוגנתוסים חיים בפארק וכשהם משתחררים לכלובם הם צדים ומצליחים לטרוף את לנה מונילה.

לא ידוע מהמאובנים על התנהגות הציד המתוארת בסרט ולמעשה הדמות של הקומפסוגנתוס מבוססת על הפרוקומפסוגנתוס, הגדול יותר שאינו קרוב משפחתו, שמופיע בספר הראשון והשני בסדרה וצד בלהקות אנשים. הקומפסוגנתוס נראה גם במשחקי מחשב של הסדרה כמו בפארק היורה: המשחק, Jurassic World Evolution ו-Jurassic World Alive.

  • בסרטי המסע לעמק החלומות נראים מספר פרטי קומפסוגנתוסים הנראים כקטנים ופחדנים.
  • דמותו של סקאט מהסדרה "Dink, the Little Dinosaur" מבוססת על קומפסוגנתוס.
  • קומפסוגנתוס נראה במשחק המחשב "Primal Carnage.".

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא קומפסוגנתוס בוויקישיתוף