פארק היורה 3

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פארק היורה 3
Jurassic Park III
Jurassic Park 3.jpg
כרזת הסרט בעברית
מבוסס על דמויות מאת מייקל קריקטון
בימוי ג'ו ג'ונסטון
הפקה קתלין קנדי, סטיבן ספילברג
תסריט אלכסנדר פיין, ג'ים טיילור, פיטר ביוקמן
עריכה רוברט דאלבה
שחקנים ראשיים סם ניל
ויליאם ה. מייסי
לורה דרן
טיה ליאוני
אלסנדרו ניבולה
טרוור מורגן
מוזיקה ג'ון ויליאמס (שיר נושא)
דון דיוויס
צילום שלי ג'ונסון
מפיץ סרטי יוניברסל
מדינה ארצות הברית
אולפן Amblin Entertainment
הקרנת בכורה 18 ביולי 2001
משך הקרנה 93 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה מדע בדיוני, הרפתקאות
תקציב 93 מיליון דולר
הכנסות 368.8 מיליון דולר
הכנסות באתר מוג'ו jurassicpark3
סרט קודם פארק היורה 2
סרט הבא עולם היורה
סרטים בסדרה פארק היורה, פארק היורה: העולם האבוד, עולם היורה
דף הסרט ב-IMDb

פארק היורה 3אנגלית: Jurassic Park III) הוא סרט מפלצות מדע בדיוני, הרפתקאות ופעולה אמריקאי, הסרט השלישי בסדרת סרטי פארק היורה. סרט זה לא בוים בידי סטיבן ספילברג אלא על ידי ג'ו ג'ונסטון.

הסרט היה לשובר קופות כאשר הצליח בזמנו להכניס 368 מיליון דולר.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחזור של הקרב המפורסם שנראה בסרט בין טירנוזאורוס לספינוזאורוס.

לאחר שמונה שנים מאירוע פארק היורה והאסון בלוס אנג'לס האיים "איסלא נובלר" ושכנו "איסלא סורנה" נאסרים לכניסה אנושית, אך נער ובן משפחתו גולשים בקרבה מסוכנת לאיים במצנח מתוך סירת מרוץ. צוות הספינה נעלם לפתע והצונחים נאלצים לנתק את הקשר לספינה ומרחפים לעבר האי.

בינתיים ד"ר אלן גרנט מהסרט הראשון שחזר לעבודת חקר המאובנים וחונך חוקר צעיר בשם בילי ברנן, אך עקב אירועי פארק היורה והמצב הכלכלי והפוליטי הוא מתקשה לגייס כספים למחקרו החדש על אינטליגנציית הדינוזאורים. הוא חברה של אלי אך היא התחתנה עם מארק ויש לה 2 ילדים. כשההרפתקן העשיר פול קירבי, ואשתו היפהפייה אמנדה מציעים לד"ר גרנט תרומה נאה למחקרו החדש, אם יצטרף אליהם למסע אווירי מעל האי איסלה סורנה והוא נאלץ להסכים, אף שנשבע שלא יחזור לאי או לקשר עם דינוזאורים חיים.

למסעם מצטרף חוקר החניך בילי וכן כמה מאבטחים אך כשהמטוס מתקרב לאי הוא מבחין שהם הולכים לנחות, בניגוד להבטחתם, צועק שיעצרו ומתעלף. כשהוא מתעורר הוא מגלה שהם נחתו באי וצוות שומרים בודקים את השטח. אלן אומר לכולם לחזור והצוות חוזר במהירות ומתניע את המטוס. על האי נשאר מאבטח אחד בשם קופר שמנסה להגיע אליהם אך נטרף ברגע בידי ספינוזאורוס ענקי שרודף אחרי המטוס ומכריח אותו לנחות נחיתת אונס על צמרות העצים, מה שמרסק את המטוס. על הענפים הספינוזאורוס מוצא אותם שוב וטורף את הטייס נאש אך שאר החבורה בורחת לחלקים האחוריים שמחוץ להישג ידיו. הספינוזאורוס רודף אחריהם והם מצליחים להימלט אך נפגשים עם טירנוזאורוס שרץ לעברם והם בורחים חזרה. הטירנוזאורוס פוגש את הספינוזאורוס ושני הענקים נלחמים ביניהם כשהטירנוזאורוס נופל לפני הספינוזאורוס הגדול יותר.

אז מגלה ד"ר גרנט את הסיבה האמיתית מאחורי הזמנת בני הזוג קירבי: בני הזוג קירבי הם למעשה גרושים, שחברו יחד על מנת למצוא את בנם בן ה-12, אריק, שנעלם לפני 8 שבועות בזמן שטייל עם בן-זוגה של אמנדה ושניהם חיפשו מורה דרך שמכיר את האי ויעזור להם להציל את בנם, והם אף לא שילמו בכסף אמיתי. ואולם מסעו הקודם של ד"ר גרנט היה אל אי אחר וכי הוא אינו מכיר את האי איסלה סורנה, עליו הם נחתו.

החבורה מתקדמת ולהפתעתם הרעה הם אמנדה מוצאת את הצנחן עם שלד בתוכו ומסתבכת עם החבלים שעליו מזועזעת אך פול מרגיע אותה שבנם בחיים. בינתיים בילי מצלם ביצי רפטור בקינם.

הקבוצה מוצאת מעבדה מוזנחת ומותקפת על ידי חבורת ולוצירפטורים. הם בורחים משם לתוך עדר של קוריתוזאורים ובילי והקירבים מטפסים על עץ אך אלן מתעכב עם תיק שנפל לבילי. גם השומר אובסקי הולך לאיבוד ומוצא את החבורה אתך ננשך על ידי הרפטורים וכשהחבורה מנסה להציל אותו מגיע רפטור והורג אותו וכמעט תופס את אמנדה שחוזרת לטפס. אלן גם כמעט מותקף על ידי הרפטורים אך הנער אריק משליך רימוני עשן ומבריח אותם.

הוא הצליח לשרוד כל הזמן באמצעות משאית הפוכה בה שהה וניזון משימורים שנמצאו בה. בהמשך אריק ואלן נפגשים עם שאר הצוות אך ספינוזאורוס מגיע באותו רגע והם בורחים למצפה נטוש. אלן מגלה שבילי גנב ביצי רפטורים וכועס עליו מאוד.

הם עוברים על גשר מעל המצפה ומותקפים על ידי פטרנודונים. אחד מהם תופס את אריק ומשליך אותו לעבר קן מלא באפרוחיו אך הוא מצליח לחמוק. בילי מגיע לעזור לו אך פטרנודונים אחרים תוקפים אותו ודרכו נחסמת. שאר החבורה עולה על ספינה ובורחת משם, חוצה את הנהר ומגלים צואה של ספינוזאורוס ובתוכה עצמות המאבטחים והפלאפון שלהם. צרטוזאור מגיע אך עוזב אותם עקב הצואה של הספינוזאורוס.

בהמשך הם שטים ונתקלים שוב בספינוזאורוס שכמעט מטביע אותם ואלן מתקשר בפלאפון לאלי ומזעיק עזרה לאתר B. בינתיים פול מנסה להסיח את דעת הספינוזאורוס וכמעט מותקף אך אלן מצית רימון נפט ומבריח אותו.

רפטורים מנסים לתפוס אותם אך אלן ממוציא את ביציהם ואז משמיע קריאה של רפטור במצוקה והם עוזבים אותם. החבורה מגיעה לחופי האי ועליו צוות חילוץ מיוחד שנשלח מאלי. על המסוק הם רואים את בילי הפצוע שנותר בחיים.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סם ניל - ד"ר אלן גרנט, הפלאונטולוג המפורסם שבני הזוג קירבי מרמים אותו ומחזירים אותו לאי ששנא.
 • ויליאם ה. מייסי - פול קירבי, אביו של אריק ובעלה לשעבר של אמנדה.
 • טיה ליאוני - אמנדה קירבי, אמו של אריק ואשתו לשעבר של פול.
 • לורה דרן - ד"ר אלי דגלר, חברתו של אלן שגם היא הייתה בסרט הראשון. נשואה למארק ואם ל-2. היא עצמה נשארת על היבשת בסרט.
 • אלסנדרו ניבולה - בילי ברנן, סטודנט תואר שני צעיר ונלהב מאתר חפירותיו של גרנט שחובר איתו למסע של הזוג קירבי.
 • טרוור מורגן - אריק קירבי, בנם בן ה-12 של פול ואמנדה קירבי שאבד באי איסלה סורנה.
 • ג'ון דיל - קופר, שכיר חרב ומומחה לכלי-נשק שנשכר בידי פול קירבי לעזור לו במציאת בנו אך נטרף בידי ספינוזאורוס בהתחלה.
 • מיכאל ג'טר - אודסקי, מאבטח שהרפטורים פצעו כדי למשוך את החבורה ולבסוף נטרף על ידם.
 • ברריס א. יאנג - נאש, טייסב המטוס של בני הזוג שלבסוף נטרף בידי הספינוזאורוס ומטוסו הושבת.
 • מארק הרליוק - בן הילברנד, בן זוגה של אמנדה שריחף עם אריק בצנחן ונהרג על צמרת העץ.
 • טיילור ניקולס - מארק דגלר, בן זוגה של אלי ואבי ילדיה.

דינוזאורים ויצורים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ספינוזאורוס - הדינוזאור הכי גדול באי. הוא טורף את קופר ואת נאש, הורס לחבורה את המטוס ורודף אחריהם ונתקל בטירנוזאורוס איתו הוא נלחם ולבסוף הורג אותו כששובר את צווארו. בהמשך הם נתקלים בצואה שלו ובתוכה מכשיר הקשר שלהם. הספינוזאורוס רודף אחרי החבורה בהמשך וליד הנהר כמעט מטביע אותם אך אלן זורק עליו רימון שיוצר פיצוץ ומבריח אותו.
 • פטרנודון - החבורה נתקלת בפטרנודונים לפני הנהר ואחד מהם תופס את אריק ומשליך אותו לפני קינו אך אריק בורח לו. בילי מנסה לעזור לאריק אך קוצת פטרנודונים עטה עליו וחוסמת את דרכו. החבורה חשבה שהוא מת אך בהמשך מגלה אותו בחיים. בסוף הסרט נראים מהמטוס מספר פטרנודונים עפים לאיים סמוכים.
 • צרטוזאורוס - נראה פרט אחד שרוצה לתקוף את החבורה אך מריח את צואת הספינוזאורוס ומתרחק מהם, מחשש מבעליה.
 • אנקילוזאורוס - נראים מספר פרטים כשהחבורה שטה בספינה על הנהר. הם גם חלפו ביער כשבילי והקירבים חיפשו את אלן.
 • ברכיוזאורוס - נראים מספר פרטים כשהחבורה מגיעה עם המטוס לאי ובהמשך כשהיא שטה בספינה על הנהר.
 • קומפסוגנתוס - אריק למד בשהותו באי שע"י שתן של טירנוזאורוס אפשר להדוף להקה שלהם. בהמשך נראים ליד אריק ואלן כמה פרטים אך הם לא מתקרבים אליהם.
 • קוריתוזאורוס - עדר של פרזאורולופוסים וקוריתוזאורים שנע ביער עוזר לחבורה להימלט מהרפטורים.
 • פרזאורולופוס - עדר של פרזאורולופוסים וקוריתוזאורים שנע ביער עוזר לחבורה להימלט מהרפטורים. בהמשך נראים מספר פרטים כשהחבורה שטה בספינה על הנהר.
 • סטגוזאורוס - נראים מספר פרטים כשהחבורה שטה בספינה על הנהר.
 • טריצרטופס - נראים מספר פרטים כשהחבורה מגיעה עם המטוס לאי.
 • טירנוזאורוס רקס - פרט אחד רודף אחרי החבורה ואז נתקל בספינוזאורוס. לאחר קרב ביניהם הטירנוזאורס נהרג מנשיכה בצווארו של הספינוזאורוס הענקי.
 • ולוצירפטור - כמה פרטים רודפים אחרי החבורה לאחר שבילי גונב להם ביצים. הם טורפים את אודסקי ומנסים לפתות את החבורה אליו ובהמשך כמעט הורגים אותם עד שאלן מחזיר להם את הביצים ומשמיע קול של רפטור פצוע.

מוזיקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

את שיר הנושא של הסרט הלחין וכתב ג'ון ויליאמס, והמוזיקה של הסרט הולחנה ונכתבה בידי דון דיוויס.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]