פארק היורה: העולם האבוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
העולם האבוד: פארק היורה
The Lost World: Jurassic Park
Jurassicpark-tlw-logo.svg
כרזת הסרט באנגלית
מבוסס על העולם האבוד
בימוי סטיבן ספילברג
הפקה קתלין קנדי
ג'רלד .ר. מולאן
קולין ווילסון
תסריט מייקל קרייטון
דייוויד קואפ
עריכה מייקל קיין
שחקנים ראשיים ג'ף גולדבלום
ג'וליאן מור
פיט פוסלתווייט
ריצ'רד שיף
וינס ווהן
ריצ'רד אטנבורו
ונסה לי צ'סטר
מוזיקה ג'ון ויליאמס
צילום ג'אנוס קמינסקי
מפיץ סרטי יוניברסל
מדינה ארצות הברית
אולפן בידור אמבלין
הקרנת בכורה 19 במאי 1997 (לוס אנג'לס)
23 במאי 1997 (שאר מדינות ארצות הברית)
משך הקרנה 129 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה מדע בדיוני, הרפתקאות
תקציב 73 מיליון דולר
הכנסות $618,638,999 דולר
הכנסות באתר מוג'ו jurassicpark2
סרט קודם פארק היורה
סרט הבא פארק היורה 3
סרטים בסדרה פארק היורה, פארק היורה 3, עולם היורה
תרגום לעברית פארק היורה 2
דף הסרט ב-IMDb

פארק היורה: העולם האבוד או פארק היורה 2 (באנגלית: The Lost World: Jurassic Park) הוא סרט ההמשך לשובר הקופות פארק היורה. הסרט יצא ב-23 במאי 1997.

סרט זה מבוסס על הספר העולם האבוד של מייקל קרייטון.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחה בריטית נקלעת לאי בשם "איסלה סורנה" הקרוב לאי הפארק הראשון "איסלה נובלר", שם מותקפת ילדתם הקטנה על ידי קבוצת קומפסוגנתוסים ונפצעת ובתגובה מחליטים בחברת "אינגן" להדיח את יוזמה, ג'ון המונד ולהחליף אותו באחיינו, פיטר לודלו, והוא מחליט להעביר את כל הדינוזאורים לגן חיות בלוס אנג'לס. המונד המתנגד לרעיון זה, ותומך בפתיחה מחודשת של הפארק שנסגר, מבקש מד"ר איאן מלקולאם (המדען שהיה בפארק היורה הראשון) להצטרף למשלחת שכוללת את ניק ואן אוון (צלם), אדי קאר (מומחה בציוד שדה) ושרה הרדינג (מטפלת בגן-חיות), לאי "איסלה סורנה", כדי לתעד את החיות האלו בשביל שהאחריות על "אינג'ן" ולייצר תודעה ציבורית בעד רווחת הדינוזאורים ובעד השארתם בפארק. הוא מסרב, אך כאשר המונד מספר שהחברה שלו, שרה הרדינג, נשלחה כבר לאי, הוא נוסע להשיב אותה. לנסיעה מצטרפת גם, מבלי ידיעתם, בתו של איאן מנישואין קודמים (לאשה אפרו-אמריקנית), קלי. החבורה מוצאת בפארק את שרה מצלמת סטגוזאורים אך הללו מתרגזים כשהיא מתקרבת לסטגוזאור צעיר והיא נאלצת לברוח.

החבורה מגלים שאחיינו של המונד שלח צוות ציד לאי ללכוד את החיות. בראש הצוות עומדים אג'אי סידהו וידידו רולנד טמבו, שבתמורה לעבודתו רוצה ללכוד טירנוזאורוס רקס זכר בוגר. לשם כך הוא לוקח גור טירנוזאורוס ומניח אותו בתור פתיון. לאחר ששרה ושאר הצוות משחררים את הדינוזאורים שנלכדו ושרומסים את המחנה ומשביתים את כל מכשירי הקשר, רולנד עוזב את הגור ורץ למחנה.

שרה מביאה את גור הטירנוזאורוס שנפצע ברגלו לקרוואן ומטפלת בו. כאשר איאן בא להזהיר את שרה וניק שהורי הגור מתקרבים, הטירנוזאורים מגיעים. שרה ואיאן מחזירים להם את הגור אך ההורים דוחפים את הקרוואן מהצוק. אדי מגיע לעזור להם בזמן שקלי נמצאת בכלוב גבוה. הטירנוזאורים טורפים את אדי ומסתלקים. ברגע האחרון הם מצליחים להימלט מהקרוואן הנופל.

הצוות שאחיינו של המונד שלח מגיע לעזרתם, והם מתלכדים ומחליטים ביחד להגיע לצד השני של האי שם יש תחנה שהמונד הקים שם לפני כן במחשבה שאולי בה יוכלו לקרוא לעזרה. במהלך המסע, דיטר סטארק, חברו של רונלד נטרף על ידי להקה של קומפסוגנתוסים והטירנוזאורים תוקפים שוב כשלצוות אין רובים נגדם. אנשי צוות רבים נטרפים בידי הטירנוזאורים, ביניהם גם המדע של הצוות רוברט ברק שנרתע מנחש חלב, ורבים אחרים נטרפים בידי ולוסירפטורים לאחר שהם הולכים בין העשבים. לבסוף החבורה מגיעה לתחנה של המונד, ניק ואן אוון מזעיק עזרה וברגע האחרון הם נמלטים מרפטורים שנמצאו בתחנה.

לאחר שמגיע מסוק לאסוף אותם מהאי ואיתו צוות של לוחמים, שרה ואיאן מגלים שרולנד תפס סוף סוף טירנוזאורוס זכר בוגר וגם את הגור אך חברו הטוב ביותר - אג'אי, נטרף בידי הרפטורים (המוות לא נראה על המסך). כאשר הם מגיעים לסן דייגו, לודלו מקיים אספה של משקיעים במהלכה הוא עומד לנאום על הפארק שעומד להיפתח אך כשהספינה שעליה נמצא הטירנוזאורוס מתנגשת בנמל מתברר שצוות הספינה נהרג על ידי הטירנוזאורוס. לאחר שפקחים בודקים את כל הדלתות, הטירנוזאורוס משתחרר מהספינה ומשוטט בעיר בחיפוש אחר מזון ואחר גורו שנמצא בכלוב אחר בספינה. הוא זורע הרס ברחבי לוס אנג'לס ואיאן ושרה הולכים להביא את הגור, שנמצא במתקן מאובטח, תחת סימום כבד.

הטירנוזאורוס מוצא את הגור אצלם, ועוקב אחריהם לספינה. הם מניחים את הגור בתא המטען ובורחים. אך לודלו שרוצה את הגור נכנס לתא המטען ואחריו נכנס הטירנוזאורוס הבוגר והורג אותו יחד עם גורו.

לבסוף הספינה שכוללת את הטירנוזאורוס הבוגר ואת גורו נשלחת חזרה לאי. המונד מופיע בטלוויזיה ומבקש להניח לדינוזאורים לחיות בטבעיות.

צוות השחקנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ריצ'רד אטנבורו - ג'ון המונד, המליונר ויזם הפארק הראשון שנאלץ לפרוש מחברת "אינגן".
 • ג'ף גולדבלום - ד"ר איאן מלקולם, מגיע כדי לשמור על חברתו שרה.
 • ג'וליאן מור - ד"ר שרה הרדינג, חוקרת מגיעה לאי למחקר על הדינוזאורים.
 • ונסה לי צ'סטר - קלי קורטיס-מלקולם, בתו של איאן שמגיעה ללא ידיעתו לאי.
 • ארליס הווארד - פיטר לודלו, אחיינו של המונד שיורש אותו בבעלות חברת "אינגן" והנבל של הסרט. נטרף בסוף על ידי הטירנוזאורוס הבוגר וגורו, אותם רצה לשבות.
 • פיט פוסלתווייט - רולנד טמבו, צייד שכיר שהנהיג את צוות הציידים של "אינגן". לאחר מותו של אג'אי חברו הוא מחליט לפרוש מהחברה.
 • וינס ווהן - ניק ואן וואן, הצלם של החבורה.
 • ריצ'רד שיף - אדי קאר, מומחה השטח של החבורה שנטרף על ידי הטירנוזאורים.
 • פיטר סטורמר - דיטר סטארק, מנהיג הצוות השני לאחר רונלד. נטרף על ידי להקת קומפסוגנתוסים לאחר שהתרחק מהצוות.
 • הארווי ג'ייסון - אג'אי סידהו, חברו הטוב של רונלד וציד שכיר שעבד איתו בהודו. נטרף על ידי הרפטורים בעשב.
 • תומאס פ. דאפי - ד"ר רוברט ברוק, נשלח לצוות כדי לעזור בזיהוי הדינוזאורים אך התברר שהוא חסר כישרון. נטרף על ידי טירנוזאורוס לאחר שנבהל מנחש (שלמרבה האירוניה לא היה ארסי).
 • ג'וזף מאזלו - טים מרפי, נכדו של ג'ון המונד שהיה על האי בסרט הראשון.
 • ארליס הווארד - לקס מרפי, נכדתו של ג'ון המונד שהייתה על האי בסרט הראשון.
 • קמיליה בל - קייטי באומן, ילדה שהותקפה בתחילת הסרט על ידי להקת קומפסוגנתוסים אך שרדה.
 • רובין סאקס - פאול באומן, אביה של הילדה קייטי.

דינוזאורים ויצורים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • טירנוזאורוס רקס - חברי הצוות של לודלו מחפשים טירנוזאורוס בוגר כדי לצוד אותו ולהעביר לגן החיות בסן דייגו. בשביל כך הם מפתים אותו לבוא בעזרת הגור שלו. כשדעתם מוסחת, שרה ואיאן מחליטים לטפל לגור הפצוע ברגלו אך כשהוריו מגיעים הם נאלצים לתת לו לצאת אליהם. הטירנוזאורים טורפים את אדי והולכים אך כאשר כל הצוות נע למרכז הפארק הם מתקיפים וטורפים לוחמים רבים ואת רוברט ברוק. לבסוף מגיע צוות שנשלח מהיבשת ואיתו הם מצליחים לצוד את אחד הטירנוזאורים ואת גורו ולהעלות אותו על ספינה. ואולם הטירנוזאורוס מצליח להשתחרר והורג את כל צוות הספינה לפני הגעתה ואז עולה לחופי לוס אנג'לס ומתחיל במסע השמדה בחיפושו אחר גורו. שרה ואיאן עוזרים לו להגיע אל הגור אך פיטר לודלו מנסה לשבות שוב את הצעיר ואז נטרף בידי הבוגר והצעיר שמוחזרים לספינה ולאי. בסוף הסרט נראים כמה טירנוזאורים בטלוויזיה כשהם בטבע.
 • ולוצירפטור - הרפטורים צדים בין העשבים בלהקות והם קוטלים רבים מהצוות כולל את אג'אי סידהו, חברו הטוב של רוברט. שרה, ניק ואיאן פוגשים בהם במרכז הפארק אך מצליחים להימלט לאחר ששני פרטים היו שקועים בריב אחד עם השני.
 • סטגוזאורוס - נראים פרטים בקרבת נהר ששרה מתקרבת לצעיר מביניהם אך המבוגרים מגיבים באיום ומנסים להכות בה עם דוקרני זנבם והיא בורחת. מאוחר יותר נתפסו כמה סטגוזאורים בתחילה אך שרה וניק משחררים אותם והם מתפזרים במחנה.
 • פרזאורולופוס - נראים כמה פרטים בטבע שחלקם נכלאים בידי צוות הציד אך שרה וניק משחררים אותם והם מתפזרים במחנה.
 • גלימימוס - נראים כמה פרטים שנכלאו בידי צוות הציד אך שרה וניק משחררים אותם והם מתפזרים במחנה.
 • טריצרטופס - נראים כמה פרטים שנכלאו בידי צוות הציד אך שרה וניק משחררים אותם והם מתפזרים במחנה ואחד מהם כמעט משליך מכונית על רוברט ואג'אי שבורחים בבזמן.
 • פכיצפלוזאורוס - נראה פרט שצוות הציד מנסה לתפוס אותו ולקשור אותו בחבלים אך הוא מצליח לפגוע בחלק מהציידים. לבסוף הוא נכלא אך שוחרר בידי שרה וניק.
 • ממנצ'יזאורוס - נראים שני פרטים שצועדים בין הג'יפים של צוות הציד שרדף אחרי דינוזאורים אחרים. לא ברור אם גם הממנצ'יזאורוסים נתפסו, אך עקב גודלם הגיוני שלא.
 • קומפסוגנתוס - אשר כונו לצוות הציידים "קומפים". דינוזאורים טורפים קטנים שצדים בחבורות. הם הופיעו בתחילת הסרט כשתקפו את הילדה קייטי ובהמשך נכלאו כמה פרטים בידי צוות הציד אך הם שוחררו. הם גם הופיעו ביער במסע החבורה וטרפו את דיטר סטארק כשהוא התרחק מהחבורה, זאת לאחר שהוא השתמש בנשק חשמלי כדי להבריח אותם קודם לכן.
 • פטרנודון - נראה פרט מעופף בסוף הסרט בטלוויזיה. ייתכן שמדובר בפרט של גיאוסטרנברגיה.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]