טיטאנוזאוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןטיטאנוזאוריה
ארגנטינוזאורוס
תקופה
יורה-קרטיקון עליון, 156–66 מיליון שנה לפני זמננו
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
על־מחלקה: בעלי ארבע רגליים
מחלקה: זוחלים
קבוצה: דינוזאוריה
סדרה: בעלי אגן דמוי לטאה
תת־סדרה: דמויי זאורופודים
אינפרא־סדרה: זאורופודה
קבוצה: טיטאנוזאוריה
שם מדעי
Titanosauria
בונפרטה וקוריאה, 1993
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

טיטאנוזאוריה (שם מדעי: Titanosauria) הוא ענף של דינוזאורים זאורופודים בני הקבוצה סומפוספונדילי שבקבוצת המקרונריה. ענף זה מכיל מינים מצליחים במיוחד שהתקיימו משלהי תור היורה ועד שלהי הקרטיקון. הוא כולל מינים מגוונים של זאורופודים, לרבות את הדינוזאורים הגדולים ביותר שחיו אי-פעם (דוגמת הארגנטינוזאורוס) לצד זאורופודים קטנים יחסית וכן זאורופודים שהיו בעלי שריון (כגון הסלטזאורוס). הענף קרוי על שם הדינוזאור טיטאנוזאורוס (סוג טקסונומי שהיום מוטל בספק). פירוש השם "טיטאנוזאור" הוא "לטאה טיטאנית" על השם הטיטאנים (יצורים ענקיים) מהמיתולוגיה היוונית עם הסיומת "זאור" שפירושו - זוחל.

תיאור[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כל הזאורופודים, הטיטאנוזאורים היו דינוזאורים גדולים. עם זאת, לצד ענקים כמו הארגנטינוזאורוס, הפטגוטיטאן, הפוארטזאורוס, הפוטאלונגקוזאורוס והאלמוזאורוס - שאורכם עלה על 30 מטרים ומשקלם נע בין 50 ל-100 טונות - כללו גם זאורופודים קטנים יחסית שאורכם לא עלה על 15 מטר. בעלי החיים היבשתיים הגדולים ביותר שחיו אי-פעם היו טיטאנוזאורים. להלן שלושת הגדולים ביותר:

שלושת הדינוזאורים הגדולים ביותר
שם שם מדעי איור אורך מרבי משקל (הערכת מקסימום) משקל (הערכה עדכנית) חומר המאובנים
ארגנטינוזאורוס Argentinosaurus 36–40 מטר 70–100 טון מטרי 70–83 טון מטרי סביר
פטגוטיטאן Patagotitan 37 מטר 77 טון מטרי 69 טון מטרי טוב
פוארטזאורוס Puertasaurus 30–40 מטר 80–100 טון מטרי 60–70 טון מטרי חלקי
ראו גם: דינוזאוריםזאורופודהטיטאנוזאוריה


לטיטאנוזאורים היה ראש קטן יחסית לגופם העצום, אפילו ביחס לזאורופודים אחרים. ראשם היה אופייני לענף מקרונריה ("גדולי אף/נחיריים"): הוא היה רחב ודמוי קופסה, אם כי אם ארוך יותר ביחס לקמרזאורוס. הנחיריים היו גדולים ועל ראשם הייתה מעין כרבולת בין עצמות הנחיריים. שיניהם היה קטנות ודמו לכפיות או עפרונות.

צווארם היו באורך ממוצע ביחס לזאורופודים. זנבם היה ארוך ודמוי שוט אך לא ארוך ודק כמו הזנבות של הדיפלודוקיים. עצמות אגן הירכיים היו רזות יותר מכמה זאורופודים אך עצמות החזה היו רחבות בהרבה, דבר שהקנה להם יציבה רחבה. כתוצאה מכך, מסלולי העקבות שיצרו הטיטאנוזאורים היו רחבים יותר באופן ניכר ביחס למסלולי עקבות של זאורפודים אחרים. גפיהם הקדמיות היו מוצקות וחזקות, וגבוהות יותר מהגפיים האחוריות. החוליות שלהם היו מוצקות (ולא חלולות). עמוד השדרה שלהם היה גמיש יותר, ולכן הם כנראה היו זריזים יותר משאר הזאורופודים ויכלו להתרומם על רגליהם האחוריות ולהניף את ראשם גבוה.

מטביעות עור שנשמרו כמאובנים עולה שטיטאנוזאורים רבים היו בעלי שריון ועורם היה מכוסה בקשקשים.[1] אצל חלקם, כגון אצל סלטזאורוס כלל העור המשוריין גם אוסטאודרמים הדומים לאלה של האנקילוזאורים. מחקר שפורסם ב-2011 שיער שהאוסטאודרמים שימשו גם לאגירת מינרלים לתקופות קשות (בדומה למאגרי שומן).[2]

פלאוביולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תזונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטיטאנוזאורים היו צמחוניים. קופרוליטים (צואה מאובנת) מהקרטיקון עליון של טיטאנוזאורים מעידים על תזונה מגוונת ולא בררנית. בין שרידי הצמחים שנתגלו בקורפוליטיים נמצאים ציקסיים ומחטניים. מחקר[3] שפורסם ב-2005 מצא גם מגוון רחב של חד-פסיגיים, כולל דקלים, עשב פרימיטיבי ואבות קדומים של אורז ובמבוק, בשרידי הצואה של הטיטאנוזאורים.

קינון[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור המראה טיטאנוזאורוס חופר קן ומטיל בו ביצים

אתר קינון גדול של טיטאנוזאורים נתגלה ב-Auca Mahuevo שבפטגוניה, ארגנטינה. לאחרונה דווח גם על אתר קינון שנתגלה בספרד. באתר הקינון שבפטגוניה מאות נקבות של סלטזאורוס חפרו גומות באדמה עם רגליהן האחוריות, הטילו ביצים בתטולות של 25 ביצים כל-אחת, ואז כיסו אותן בצמחייה ועפר. הביצים קטנות יחסית, 11–12 ס"מ קוטרן. בין הביצים המאובנות שנתגלו מצאו הפלאונטולוגים גם ביצים המכילות עוברים מאובנים כולל טביעות עור. טביעות אלה מראות שהסלטזאוריים היו מכוסים במעין פסיפס של קשקשים ואוסטאודרמים ששימשו כשריון.[1] המספר העצום של פרטים שנתגלו באותו אזור מרמז שהסלטזאוריים חיו בעדר, דבר שביחד עם השריון שלהם, סיפק הגנה מפני טורפים, כגון אבליזאורוס.[4]

תפוצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיטאנוזאור ממזרח אסיה "Xinghesaurus"

הטיטאנוזאורים היו הקבוצה הגדולה האחרונה של זאורופודים. הם התפתחו עוד בשלהי היורה אך הגיעו לשיאם בקרטיקון עליון, כ-90 עד 66 מיליון שנה לפני זמננו. הם שרדו עד סוף עידן הדינוזאורים אז נכחדו עם יתר הדינוזאורים בהכחדת קרטיקון-שלישון. בתחום מחייתם הם היו הדינוזאורים הצמחוניים הדומיננטיים והגדולים ביותר, ובכך החליפו קבוצות זאורופודים אחרות כגון דיפלודוקיים וברכיוזאוריים שנכחדו עד אמצע הקרטיקון.

תחום התפוצה של הטיטאנוזאורים היה רחב ביותר והם התפשטו בכל היבשות לרבות אמריקה, אסיה, אירופה (ב-2006 נתגלו 4 שלדים של טיטאנוזאור באיטליה[5]), אפריקה, אוסטרליה (נתגלו מאובנים בקווינסלנד[6][7] ובניו זילנד[8]) ואף אנטארקטיקה (ב-2011 נתגלו בה מאובנים של טיטאנוזאור). הם היו נפוצים במיוחד ביבשות הדרומיות (שהרכיבו אז את גונדוונה) והטיטאנוזאורים הידועים (והגדולים) ביותר חיו באמריקה הדרומית.

מיון[עריכת קוד מקור | עריכה]

איור עם שחזור היפותטי של ארגנטינוזאורוס. הארגנטינוזאורוס היה כנראה הדינוזאור הגדול ביותר שחי אי-פעם.
שלד של רפטוזאורוס, בוגר וצעיר
ציור המשחזר מראה של עדר אלמוזאורוס
שחזור שלד של פוטאלונגקוזאורוס
שלד משוחזר של ארגנטינוזאורוס - כנראה הדינוזאור הגדול ביותר שחי אי-פעם.

בענף טיטאנוזאוריה נכללים כ-50 סוגים. מכיוון שמינים רבים של טיטאנוזאורים ידועים מחומר מאובנים חלקי בלבד, יש עדיין ויכוח מדעי על המאפיינים המגדירים את הענף טיטאנוזאוריה ואיזה מינים נכללים בו. הענף נקרא במקור על שם טיטאנוזאורוס, מין שנתגלה ב-1877 על ידי ריצ'רד לידקר ומאז תקפותו הוטלה בספק. לידקר סיווג את טיטאנוזאורוס במשפחה טיטאנוזאוריים, שאף היא היום מוטלת בספק.[9]

מיון הקבוצה:

המיון הבא של הטיטאנוזאורים מבוסס על נספח סוגי הדינוזאורים (מעודכן ל-2012) לספר Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages מאת ד"ר תומאס ר. הולץ הבן.[10]

פירוט הסוגים במשפחות אינו שלם וכולל רק את הסוגים הידועים ביותר. לרשימה מלאה ראו ערכי המשפחות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא טיטאנוזאוריה בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ 1 2 Coria R.A., Chiappe L.M. (2007). "Embryonic Skin From Late Cretaceous Sauropods (Dinosauria) of Auca Mahuevo, Patgonia, Argentina". Journal of Paleontology. 81 (6): 1528–1532. doi:10.1666/05-150.1.
 2. ^ Titan Dinosaur May Have Stored Minerals in Skin Bones, נשיונל ג'יאוגרפיק.
  Osteoderm Storing Minerals Helped Huge Dinosaurs Survive באתר Earth Times.
 3. ^ Dinosaur Coprolites and the Early Evolution of Grasses and Grazers - Prasad et al. 310 (5751) 1177 - Science
 4. ^ Bernat Vila mail, Frankie D. Jackson, Josep Fortuny, Albert G. Sellés, Àngel Galobart 3-D Modelling of Megaloolithid Clutches: Insights about Nest Construction and Dinosaur Behaviour, מאמר ב-PlosOne, מאי 2010.
 5. ^ "Italians Report Major Dinosaur Discovery". PhysOrg.com. United Press International. 2006-05-02. נבדק ב-2009-01-18.
 6. ^ Roberts, Greg (2007-05-03). "Bones reveal Queensland's prehistoric titans". The Australian. אורכב מ-המקור ב-2009-08-27. נבדק ב-2007-05-04.
 7. ^ Molnar R.E. and Salisbury S.W. (2005). "Observations on Cretaceous Sauropods from Australia". In Carpenter, Kenneth and Tidswell, Virginia (ed.). Thunder Lizards: The Sauropodomorph Dinosaurs. Indiana University Press. pp. 454–465. ISBN 0-253-34542-1.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: editors list (link)
 8. ^ "Bone discovery confirms big dinosaur roamed NZ". The New Zealand Herald. 2008-06-24. נבדק ב-2009-01-18.
 9. ^ Weishampel, David B.; Dodson, Peter; Osmólska, Halszka, ed. (2004). The Dinosauria, Second Edition. Berkeley: University of California Press. ISBN 0-520-24209-2.{{cite book}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: editors list (link)
 10. ^ Holtz, Thomas R. Jr. (2012) Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages, Winter 2011 Appendix.
 11. ^ Géraldine Garcia, Sauveur Amico, Francois Fournier, Eudes Thouand and Xavier Valentin (2010). "A new Titanosaur genus (Dinosauria, Sauropoda) from the Late Cretaceous of southern France and its paleobiogeographic implications". Bulletin de la Societe Geologique de France. 181 (3): 269–277. doi:10.2113/gssgfbull.181.3.269.{{cite journal}}: תחזוקה - ציטוט: multiple names: authors list (link)
 12. ^ אין לבלבל עם בארוזאורוס (Barosaurus), מין של זאורופוד ממשפחת דיפלודוקיים.
 13. ^ Otero A., Reguero M. (2013). "Dinosaurs (Reptilia, Archosauria) at Museo de La Plata, Argentina: annotated catalogue of the type material and Antarctic specimens". Palaeontologia Electronica. 16 (1): 1–24.
 14. ^ Rudolf Coria et el, Overosaurus paradasorum gen. et sp. nov., a new sauropod dinosaur (Titanosauria: Lithostrotia) from the Late Cretaceous of Neuquén, Patagonia, Argentina, כתב עת BioTaxa