קראסטי הליצן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קראסטי הליצן
Krustytheclown.png
תוכנית טלוויזיה משפחת סימפסון
הופעה ראשונה "המופע של קראסטי הליצן" - המופע של טרייסי אולמן
הופעה אחרונה עדיין מופיע
דיבוב דן קסטלנטה
דיבוב בשפה העברית עידו מוסרי (משפחת סימפסון - הסרט)
מידע
גיל 52
מקצוע ליצן ובדרן טלוויזיה
דמויות קשורות
חברים הומר סימפסון, מארג' סימפסון, בארט סימפסון, ליסה סימפסון

הרשל שמויקל פנחס ירוחם קראסטופסקיאנגלית: Herschel Shmoikel Pinchas Yerucham Krustofski) המוכר כקראסטי הליצן (Krusty the Clown) הוא דמות בסדרת הטלוויזיה המצוירת האמריקנית "משפחת סימפסון". הוא מדובב על ידי השחקן דן קסטלנטה. קראסטי מנחה תוכנית ילדים אשר אהובה על בארט וליסה, שם הוא מציג בדיחות ומתיחות וסדרת אנימציה קצרה ומצחיקה בשם "המופע של איצ'י וסקראצ'י". קראסטי לפעמים נתפס כציני, מותש ומעשן כבד אשר מביך את עצמו בעסקי השעשועים. הוא הפך לדמות הכי מפורסמת ב"משפחת סימפסון" שלא שייכת למשפחה עצמה.

קראסטי נוצר על ידי היוצר מאט גריינינג. קראסטי מבוסס על ראסטי ניילס, ליצן טלוויזיוני מעיירת הולדתו של גריינינג.[1]

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קראסטי הליצן נולד בשם "הרשל שמויקל פנחס ירוחם קראסטופסקי" ב"לואר איסט סייד" של ספרינגפילד והוא הבן של הרב היימן קראסטופסקי. היימן לא רצה שקראסטי יגשים את חלומו ויהפוך ליצן, ותחת זאת דחק בו ללמוד בישיבה. אולם קראסטי ערך מופעי סלאפסטיק בלי לספר לו. יום אחד הופיע באיפור כבד בכנס רבנים שבו נכח אביו; אחד המשתתפים התיז עליו מי סודה וחשף את פניו, לתדהמתו של היימן. הליצן עזב את העיירה והרחיק נדוד. שנים רבות לאחר מכן התפייסו קראסטי ואביו (בפרק שהיה מחווה ברורה ל"זמר הג'אז") תודות לבארט וליסה.

בפרק "היום אני ליצן", גילה קראסטי שמעולם לא נערכה לו בר מצווה ובזכות ליסה הוא החליט לעשות בגיל מבוגר עם אביו בתור רב.

בפרק "Clown in the Dumps", הפותח את עונה 26, מת היימן קראסטופסקי במהלך שיחה עם בנו. מות אביו השפיע על קראסטי ובאותו הפרק הוא הודיע על פרישה מהטלוויזיה.

עד העונה השישית קראסטי גר ברחוב סנטר מס' 534 והמספר החם שלו הוא 1-909-6855696. באמצע עונה זו שוחד על ידי מר ברנז בפסטיבל סרטים ועבר לבית גדול יותר באזור העשיר.

הפקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קראסטי בהופעתו הראשונה במופע של טרייסי אולמן

יצירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קראסטי הופיע לראשונה ב"המופע של קראסטי הליצן" ששודר במופע של טרייסי אולמן, הוא הופיע לראשונה ב-15 בינואר 1989. קראסטי נוצר על ידי היוצר מאט גריינינג. קראסטי מבוסס על ראסטי ניילס, ליצן טלוויזיוני מעיירת הולדתו של גריינינג[1].

דמותו של קראסטי היא למעשה הומר עם שיער ובגדי ליצן, גריינינג אישר את הדבר. קראסטי לובש תמיד את בגדי הליצן שלו וזאת הוחלט לאחר דיונים לקראת עליית הסדרה. למרות זאת, בכמה מן הפרקים הראשונים בסדרה נראים פניו הרגילות של קראסטי.

יהדותו של קראסטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בפרק "אוהב את אבא, אוהב את קראסטי", נודע לראשונה כי קראסטי הוא יהודי[2]. מי שדיבב באותו הפרק את אביו של קראסטי, ג'קי מייסון, זכה מאוחר יותר בפרס על הדיבוב. בנוסף, בפרק "היום אני ליצן" חגג קראסטי בר מצווה[3]. עם אלו, בפרק "היה היה פעם בספרינגפילד" התחתן קראסטי חתונה לפי המנהג היהודי[4].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

דן קסטלנטה זכה פעמים רבות בפרס אמי על דיבוב לדמות. מבקרי טלוויזיה רבים אומרים כי קראסטי הוא אחת מהדמויות האהובה ביותר בסדרה. ב-2003 נכלל קראסטי בתערוכה מיוחדת לבדרנים יהודים במוזאון היהודי בניו יורק.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 ריאיון עם טרי גרוס. "אוויר צח", הרדיו הציבורי הלאומי, פילדלפיה
  2. ^ הפרק ה-6 בעונה ה-3, הפרק הציג את המופע של קראסטי וסיפורים אודות חייו שכללו גילויים כלפי יהדותו, באותו הפרק ליסה ובארט מפייסים בינו ובין אביו
  3. ^ הפרק ה-6 בעונה ה-15, קראסטי מגלה כי לא חגג בר מצווה בנעוריו וליסה עוזרת לו לקיים את המצווה גם בגילו המבוגר
  4. ^ הפרק ה-10 בעונה ה-21, החתונה נראית רק בסוף הפרק לדקות קצרות