נד פלנדרז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: גושי טקסט, טריוויה, עילגות ועוד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
יש לשכתב ערך זה. הסיבה היא: גושי טקסט, טריוויה, עילגות ועוד.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
נד פלנדרז
תוכנית טלוויזיה משפחת סימפסון
הופעה ראשונה הסימפסונים עושים על האש
הופעה אחרונה עדיין מופיע
יוצרים מאט גריינינג
דיבוב הארי שירר
דיבוב בשפה העברית אבי חדש (משפחת סימפסון - הסרט)
מידע
שם אמיתי נדווארד פלנדרז
כינויים נד
גיל 60
תאריך לידה 1 בינואר 1941
מקום לידה ניו יורק
מין זכר
מקצוע מנהל/מוכר בחנות לאיטרים
צורה Abrahamic god in a work of fiction עריכת הנתון בוויקינתונים
דת אוונגליזם
אזרחות אמריקאי
מקום מגורים ספרינגפילד
דמויות קשורות
חברים הומר סימפסון (באופן חד צדדי)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

נדווארד "נד" פלנדרזאנגלית: Nedward "Ned" Flanders, Jr.‎ נולד ב-1 בינואר 1941) הוא דמות בסדרת הטלוויזיה המצוירת האמריקנית "משפחת סימפסון". הוא מדובב על ידי השחקן הארי שירר.

נד מהווה את דמות "השכן השנוא" בסדרה, ולפי יוצר הסדרה מאט גריינינג, נד הוא "האדם שהומר היה שמח להיות, אבל לעולם לא יודה בכך". נד הוא אמריקאי רפובליקני ונוצרי-אוונגליסט דתי, שמייחס חשיבות לדת ומתעב דתות אחרות.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נדווארד פלנדרז נולד בניו יורק ב 1 בינואר 1941 (אם כי, לפי פרקים מאוחרים יותר, הוא נולד ב-1934) לשני הורים נוצרים ממוצא צרפתי. משפחתו התארחה בביתו בעונה 7, שם התגלה שמשפחתו גרה במדינות ויבשות שונות. בהיותו צעיר עבר לספרינגפילד יחד עם הוריו, שם נודע כילד מופרע ובעייתי. לאחר טיפול של ענישה גופנית שארך כשנה, הפך נד הצעיר לילד מחונך ומנומס. בבגרותו התחתן עם מוד ונולדו ילדיהם רוד וטוד. מוד נהרגת בעונה ה-11 מפגיעה של תותח-חולצות.

פלנדרז פגש את הסימפסונים בחג המולד בו עבר לבית בסמוך, ומאז הוא שנוא על הומר. עד העונה השלישית נד עבד במשרדים שונים, אך שאף לעסק עצמאי. בעונה השלישית פתח בקניון שבעיר חנות בה נמכרים מוצרים לאיטרים. העסק לא זכה להצלחה מיידית, אולם בעקבות פרסום, ובשל העובדה שרבים התושבים השמאליים בעיר, לאורך השנים צבר המקום קהל קונים. בנוסף, פלנדרז פתח יחד עם הומר פארק שעשועים דתי, העוסק כולו בישו ובתנ"ך. הפארק זכה מאוחר יותר להצלחה, לאחר שמול פסל גדול שהוצב בחזית הפארק אנשים חוו חזיונות. נד סגר את הפארק לאחר שהתברר שהחזיונות נגרמו מגז שבקע מהאדמה (בדומה לאורקל מדלפי), ולא בגלל נס שמימי.

בזמנו הפנוי נד מתנדב כמציל הטבלות בכנסייה, וגם מתנדב בבית תמחוי. בעונה ה-22 ניהל רומן עם עדנה קרבאפל, מורתו של בארט. כתוצאה ממשאל הצופים הוא התחתן איתה בחשאי באמצע העונה הבאה, אבל "איבד" גם אותה, לאחר שהמדבבת מרשה ואלאס מתה במהלך עונה 25.

אופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב מתואר פלנדרז כאדם טוב לב, שמח בחלקו, צדיק ומוסרי, ולמעשה הוא אחד מהיחידים בספרינגפילד שהתיאור הזה הולם אותו. למרות חזותו הנחמדה והסובלנית, יש לנד מספר צדדים שליליים באישיותו: נד הוא לרוב ה"פארייר" של העיר, ותושבי העיר (ובעיקר הומר, שנוהג לעיתים קרובות להשאיל מנד חפצים מבלי כוונה להחזיר אותם) מנצלים את מזגו הנוח בשביל לעבוד עליו. הוא יכול לגלות חוסר סובלנות והתנשאות כלפי דתות אחרות, הוא שונא בודהיזם, והוא גם ספק יודופוב. כאשר ליסה אמרה לאנשי העיר שבכוכבים יראו את תשוקותיהם העמוקות ביותר, נד הסתכל לכוכבים, ראה מגן דוד, נבהל, שפשף את עיניו, ראה צלב ונרגע. מלבד זאת, הוא תמיד פחד שילדיו ייתגירו בבגרותם. במהלך הסדרה הוא עבר מספר התקפי זעם קשים, בעיקר כלפי הומר סימפסון. כמו כן, הנטייה של נד להיצמד באדיקות לספרי התנ"ך ולהתקשר לעיתים קרובות מאוד לכומר לאבג'וי לקבל ייעוץ גרמה למיאוס מצדו של הכומר, שאף הציע פעם לנד "לנסות את אחת הדתות הגדולות האחרות, כיוון שהן פחות או יותר אותו הדבר"[1]. בתחילת הסדרה, נראתה משפחת פלנדרז כמשפחה אופטימית וסטריאוטיפית (ההפך ממשפחת סימפסון). ככל שהתקדמה הסדרה הפכה המשפחה לסטריאוטיפית ומוקצנת יותר ויותר עד שנהייתה ל"משפחה האמריקנית המושלמת". בני משפחת פלנדרז הם אוונגליסטים אדוקים (יותר מהכומר). למרות זאת נד הודה בעונה שמינית שהוא אוכל רק כשר, ליתר ביטחון. כל הספרים בארון של פלנדרז הם ספרי ביבליה. לנד תחביבים משונים ביותר: תמיד כאשר הוא רואה צלב (אפילו עמוד תמיכה לדחליל בצורה של צלב) הוא רוכן ומתפלל במשך שעות. הוא מעריץ פנאטי של הביטלס, בעל אוסף גיטרות בחדרו. בחדר סודי הוא שומר דברים מוזרים למדי, כמו דגם של צוללת צהובה.

יחסיו של פלנדרז עם משפחת סימפסון מורכבים למדי, ולרוב מתמצים ביחסים בינו לבין הומר: בתחילת הסדרה השנאה שגילה כלפיו הומר הייתה מאוד בולטת, בעיקר מתוך קנאה במצבו הכלכלי והחברתי של נד. העובדה שנד תמיד נהג כלפיו באדיבות ובנימוס רק הרגיזה אותו יותר. עם זאת, בהמשך הסדרה ניתן לראות יותר ויותר הזדמנויות בהן הומר תומך בפלנדרז ועוזר לו במצבים קשים, בעוד נד נתקף ביותר התקפי זעם לא אופייניים כלפי הומר. בין היתר, התרתח פלנדרז כשסימפסון זכה בקלות בתפקיד ישו במחזה הפסיון השנתי של ספרינגפילד, אותו חשק לעצמו.

משפחתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

נד נשוי למוד שמתה במהלך העונות ונראתה כמה פעמים בגן עדן, אך באחד מפרקי ספיישל ליל כל הקדושים הוצגה כאשתו של השטן. הוא אב לרוד וטוד. אשתו מוד, כמו מארג', היא עקרת בית, והיא אדוקה ומוקצנת כמו בעלה. ילדיו, רוד הבכור וטוד הצעיר, מוקצנים אפילו יותר ממנו. הם שמחים (דבר המתאפיין בקריאת "היי!") על כל דבר, אפילו על הודאה על חטא וירידה למקלט. כמו הוריהם, שניהם נוצרים אדוקים מאוד, אך לעיתים הם מגלים התעניינות ביהדות ובודהיזם, לחרדתו של נד. בנוסף על כך, הבן הצעיר טוד נוטה לספוג השפעות שליליות מהסביבה, ומדי פעם הוא מקלל מיד לאחר ששמע זאת מאנשים שמחוץ למשפחה (לרוב בני משפחת סימפסון).

עתידו[עריכת קוד מקור | עריכה]

מספר מפרקי הסדרה מוקדשים לעתיד הדמויות, אך עתידו של פלנדרז מעורפל: באחד הפרקים, הוא נראה בעתידו כמליונר מאושר ומזוקן, אך בפרק אחר הוא בעתידו עיוור, שבניו, רוד וטוד הם הומוסקסואלים שחזרו לארון בזכות בארט סימפסון. בספיישל ליל כל הקדושים הוא הופך לזומבי ונהרג על ידי הומר, אך חוזר בספיישל מאוחר יותר כשטן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נד פלנדרז בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]