קרב קורטה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב קורטה
מערכה: מתקפת מאה הימים
מלחמה: מלחמת העולם הראשונה
שחרור ברוז' - אלברט הראשון עם אשתו, אליזבת מבוואריה נכנסים לברוז' ב25 באוקטובר 1918 לצד אדמירל רוג'ר קיז (משמאל) ואלכסנדר קיימברידג' (בקצה הימני)
תאריך התחלה: 14 באוקטובר 1918
תאריך סיום: 19 באוקטובר 1918
משך הסכסוך: 6 ימים
מקום: מאיפר, בלגיה ועד גנט, בלגיה
50°50′00″N 3°16′00″E / 50.8333°N 3.26667°E / 50.8333; 3.26667 
תוצאה: ניצחון של מדינות ההסכמה
הצדדים הלוחמים

בלגיהבלגיה  בלגיה
בריטניהבריטניה  בריטניה
צרפתצרפת  צרפת

האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית  האימפריה הגרמנית

מפקדים

האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית אריך לודנדורף
האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית רופרכט, נסיך הכתר של בוואריה
האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית פרידריך זיקסט פון ארמין
האימפריה הגרמניתהאימפריה הגרמנית פרדיננד פון קוואסט

אבדות

המידע חסר

המידע חסר
12,000 חיילים נשבו, 550 כלי ארטילריה נתפסו

הקרב על קורטה הידוע גם בשם הקרב השני של בלגיה (צרפתית: 2ème Bataille de Belgique) וכן הקרב על רוסלר (צרפתית: Bataille de Roulers) היה חלק מסדרת תקיפות של מדינות ההסכמה נגד האימפריה הגרמנית בצפון צרפת ודרום בלגיה, שהתקיימו במלחמת העולם הראשונה בסוף ספטמבר ואוקטובר 1918.

החזית המערבית ב-16 באוקטובר 1918

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

קבוצת הארמיות של פלנדריה, שכללה 12 דיוויזיות בלגיות, עשר דיוויזיות של הארמייה השנייה הבריטית ושש דיוויזיות של הארמייה השישית הצרפתית, בפיקודו של המלך אלברט הראשון מבלגיה, עם הגנרל הצרפתי ז'אן דגוט בתפקיד ראש מטה, ניצחו את הארמייה הרביעית הגרמנית בקרב איפר החמישי (28 בספטמבר - 2 באוקטובר). שבירת קו הינדנבורג דרומה מאזור הקרבות, הובילה את בעלות-הברית לבחור באסטרטגיה של רדיפת הגרמנים למשך זמן רב ככל האפשר, לפני שגשמים כבדים חורפיים ימנעו המשך התקדמות יעילה. בוץ וקריסה של מערכת האספקה עצרו את ההתקדמות בתחילת אוקטובר, אך באמצע החודש התאפשר לקבוצת הארמיות לחדש את סדרת התקיפות.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

המתקפה החלה בשעה לפנות בוקר ה-14 באוקטובר, כשקבוצת הארמיות תקפה מנהר לייה בסמוך לקומין צפונה אל דיקסמוד. הכוח הבריטי התקדם בזחילה בקצב של כ-90 מטרים לדקה, מהר יותר ורחוק יותר מאשר ב-1917, בציפייה להתנגדות מועטה של חיל רגלים גרמני. עד הערב הגיעו הכוחות הבריטיים לקרקע גבוהה ושלטו על האזור בוורביק ומנן בדרום. צפונית משם כבשו הבריטים את מורסלה וסגרו על וולם וסטיינבק. חיילים בלגים איגפו את הכוח משמאל והגיעו אל איזכם, חיילים צרפתים הקיפו את רולה וכוח בלגי נוסף כבש את קורטמרק.

רולה נכבשה למחרת וב-16 באוקטובר הבריטים שלטו בגדה הצפונית של הלייה עד הרלבייקה וחצו את הנהר בכמה מקומות. ב-17 באוקטובר, תורוט, אוסטנדה, ליל ודואה נכבשו מחדש. ברוז' וזיברוגה נפלו ב-19 באוקטובר וקבוצת הארמיות הגיעה לגבול ההולנדי למחרת. חציית הלייה וכיבוש קורטה על ידי הארמייה השנייה הבריטית ב-19 באוקטובר הובילו לנסיגה גרמנית בחזית שהחזיקה הארמייה החמישית הגרמנית, דרומה יותר, והוצבה מסביב לליל יום קודם לכן. למחרת היום היו הבריטים ברוביי ובטורקואה ועד לערב ה-22 באוקטובר הגיעו הבריטים לנהר סכלדה בואלנסיין ואבלכם.

השלכות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם חתימת הסכם שביתת הנשק, החזית התרחקה בממוצע 45 ק"מ מזרחה מקו החזית הישן, ונמשכה מטרנאוזן עד גנט, ולאורך הנהר סכלדה אל העיירה את ומשם לסן-גילאן. בסן גילן החזית התחברה לעמדות חיל המשלוח הבריטי על הסום.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]