רודולף פרנץ הס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הס בעת משפט נירנברג
רודולף פרנץ הס רגעים ספורים לפני תלייתו
מקום תלייתו של רודולף פרנץ הס באושוויץ
הבית שבו התגורר הס ומשפחתו בעת שפיקד על אושוויץ, סמוך למחנה 1

רודולף פרנץ פרדיננד הסגרמנית: Rudolf Franz Ferdinand Höß; ‏25 בנובמבר 1900 - 16 באפריל 1947) היה נאצי, שימש כמפקד מחנה ההשמדה אושוויץ והיה אחראי למותם של מאות אלפים ואף מיליונים של יהודים ואחרים במהלך השואה. לאחר המלחמה הורשע כפושע מלחמה והוצא להורג בתלייה באפריל 1947 בתוך המחנה באושוויץ.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הס נולד בעיר באדן באדן למשפחה קתולית. למרות שאיפותיו של אביו שיהיה לכומר, התנדב לצבא בשנת 1915, לאחר מות אביו ובעודו נער בן 15, על מנת להילחם במלחמת העולם הראשונה. הוא נשלח להילחם כמש"ק לצד העות'מאנים בעיראק ובארץ ישראל, וקיבל שני עיטורי צלב הברזל.

לאחר תום המלחמה הצטרף לפרייקור של רוסבאך - מיליציות ימניות קיצוניות שנלחמו נגד גורמי שמאל בשיטות של אלימות ובריונות, וכך נגד הפולנים והעמים הבלטיים בגבולה המזרחי של גרמניה. הוא השתתף בפעולות הפרייקור בחבל שלזיה העילית, ולאחר מכן באזור הבלטי ובחבל הרוהר. בשנת 1922 הצטרף למפלגה הנאצית ובשנת 1923 נידון לעשר שנות מאסר על רצח ולטר קאדוב (Kadow) - אדם שהואשם בשיתוף פעולה עם שלטונות הכיבוש הצרפתיים בחבל הרוהר. יחד עמו נידון לשנת מאסר מרטין בורמן, אשר עתיד אף הוא למלא תפקיד של ממש בהיסטוריה רווית הדם של הרייך השלישי. לימים הס טען כי קיבל על עצמו את האחריות העיקרית לרצח, בין היתר כי בורמן היה נשוי.

הס שוחרר בחנינה כללית שניתנה בשנת 1928, וב-1929 עסק בחקלאות, המשיך בפעילות בחוגי הימין הקיצוני, והצטרף לאגודה קיצונית בשם "אגודת ארטמן", אשר הטיפה להתיישבות באדמות הפולנים במזרח. בשנה זו התחתן עם הדוויג הנזל. לזוג היו חמישה ילדים. בתקופה זו גם פגש את היינריך הימלר.

בספטמבר 1933 התקבל לאס אס וב-1934 התבקש, לטענתו, על ידי הימלר להצטרף ליחידות גולגולת המת (טוטנקופּף-פֶרבֵנדה, SS-Totenkopfverbände) ועקב כך הצטרף אליהם בדצמבר אותה שנה. יחידות אלה, שהיו מורכבות מנאצים קנאים, שימשו את הבסיס האנושי להפעלת מחנות הריכוז והשמדת היהודים מאוחר יותר. הס הוצב במחנה הריכוז דכאו בתפקיד "מפקד בלוק". בשנת 1938 הועבר לתפקיד עוזר מפקד מחנה זקסנהאוזן ובנובמבר אותה שנה קודם לדרגת האופטשטירמפירר. בשנת 1939 התקבל כחבר בוואפן אס אס ולאחר מכן, במאי 1940, קיבל את הפיקוד על מחנה ההשמדה אושוויץ. בזמן ששהה באושוויץ ארגן הס את המחנה והכינו לקראת תפקידו ב"פתרון הסופי של שאלת היהודים". השמדת היהודים החלה שם בפועל, באופן תעשייתי, בינואר 1942.

בדצמבר 1943 הודח הס מתפקידו כמפקד אושוויץ והוחלף על ידי ארתור ליבהנשל, וזאת ככל הנראה עקב קשר שרקם עם אסירה אוסטרית קומוניסטית. כן נראה שניצל מעונש חמור יותר בשל הנאמנות שגילה בזמנו לבורמן (ר' למעלה). הס החליף את ליבהנשל בתפקידו ב-WVHA ("המשרד הראשי למשק ולמינהל" של האס אס). בתפקיד זה היה אחראי, בין היתר, להכנסת השימוש בגז ציקלון בה בהשמדת היהודים.

ב-8 במאי 1944 הורה הימלר להס לשוב לאושוויץ על מנת לנהל שם את "מבצע הס" - השמדת יהודי הונגריה. במבצע זה הושמדו יותר מארבע מאות ושלושים אלף מיהודי הונגריה, תוך שבועות מספר.

הס נתפס ב-11 במרץ 1946 על ידי המשטרה הצבאית הבריטית. כשנלכד הציג מסמכי זיהוי המזויפים שכביכול שמו פרנץ לאנג. מאחר שעורר חשד נבדקה טבעת הנישואין שענד, ונמצא כי בחלקה הפנימי היו חרותים שמו הפרטי "רודולף" ושם אשתו "הדוויג". לאחר מכן נשבר והודה כי הוא רודולף הס.[1]

ב-16 במרץ 1946 השמיע באוזני שני קצינים של יחידת התחקור של הצבא הבריטי הצהרה לפיה "אני עצמי ארגנתי, לפי הוראות אשר התקבלו מהימלר במאי 1941, את ההמתה בגז של שני מיליון בני אדם. בין יוני–יולי 1941 ועד סוף 1943, התקופה שבה הייתי מפקד אושוויץ". במהלך משפטי נירנברג הופיע כעד במשפטם של ארנסט קלטנברונר, אוסוולד פוהל ומפעל אי גה פארבן. ב-25 במאי 1946 נמסר לידי הפולנים, וב-2 באפריל 1947 נידון למוות בתלייה. העונש הוצא לפועל ב-16 באפריל 1947 ברחבה שלפני הכניסה לקרמטוריום במחנה הריכוז אושוויץ I.

ספר עליו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הביוגרפיה עליו, אשר פורסמה בשנת 1958 בשם "רודולף הס - קומנדנט באושוויץ", הציגה אותו כמי שגידלו אותו ל"חוש חזק לחובה" ואשר נשבע ל"מעלה הגבוהה של הציות הצבאי". הביוגרפיה יצאה לאור בעברית בהוצאת "בית לוחמי הגטאות" בשנת 1978. בספרו של אלדד בק "גרמניה, אחרת", מתוארות בהרחבה פגישותיו עם ריינר, נכדו של הס. זה האחרון הופיע, לצד צאצאים אחרים של נאצים בכירים, בסרט "ילדי היטלר", אשר הוקרן בערוץ 2 ב-1 במאי 2011.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]