לדלג לתוכן

רפאל אהרן בן שמעון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
הרב רפאל אהרן בן שמעון
לידה 1848
ה'תר"ז
רבאט, מרוקו
פטירה 1928 (בגיל 80 בערך)
ה'תרפ"ט
תל אביב עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה הר הזיתים, ירושלים
מקום פעילות ארץ ישראל, מצרים
תקופת הפעילות ?–1928 עריכת הנתון בוויקינתונים
תחומי עיסוק תלמיד חכם ומנהיג ציבור רב
בת זוג אסתר
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

הרב רפאל אהרן בן שמעון (כ' בתמוז ה'תר"ז, 4 ביולי 1847, רבאט, מרוקוי' בחשוון ה'תרפ"ט, 24 באוקטובר 1928, תל אביב, ארץ ישראל) היה פוסק הלכה חשוב ששימש כרבה הראשי של קהיר וכנשיא בית הדין הרבני בעיר למשך כ-30 שנים. מחבר ספרים רבים, שהידוע בהם הוא נהר מצרים על מנהגי יהדות מצרים.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפאל אהרן בן שמעון נולד ברבאט שבמרוקו, לרב דוד בן שמעון וזוגתו רחל. בשנת 1854 עלה לארץ ישראל ביחד עם אביו. בילדותו קיבל חינוך מסורתי והצטיין בידיעותיו בתלמוד ופוסקים. בירושלים שימש כמזכיר בבית דינו של אביו הרב דוד בן שמעון, וכבר בגיל צעיר מונה לראש ישיבת "מגן דוד". בשעות הפנאי למד שפות: צרפתית, איטלקית, ספרדית וערבית. בצעירותו נחשף גם לטקסטים עבריים של הוגים בני תנועת ההשכלה. בשנת 1860 (תר"ך) נשא לאישה את אסתר, בת למשפחת הרבנים בן-וואליד ממרוקו.

בשנת תרל"ח 1878 יצא בשליחות בית המדרש 'דורש ציון' בירושלים לצרפת ולגרמניה, לאסוף תרומות לתיקון בית המדרש[1]. בפנקס השליחות קיבל את הסכמתם של חכמי ירושלים, ובצרפת את הסכמתם של הרבנים הראשיים הרב צדוק הכהן והרב אליעזר איזידור[2]. בשנת 1879, הפסיק את שליחותו וחזר לארץ עקב מות אביו. היה פעיל בוועד העדה המערבית, וקיבל כתב שליחות לערי המגרב באלול שנת תרמ"ה 1885.[3] בשנים 18881890 פעל במרוקו כשד"ר לגיוס כספים ותרומות לוועד העדה המערבית בירושלים. בשנים אלה ייסד את אגודת "דובב שפתי ישנים" ששמה לה למטרה לאסוף ספרים בכתבי יד מרחבי מרוקו ולהוציא אותם לאור בדפוס. כחלק מפעילות האגודה היא הדפיסה ספריהם של כמה מהרבנים החשובים שפעלו במרוקו לאורך השנים.

חכם באשי בקהיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם חזרתו ממרוקו, הוזמן לכהן כרב הראשי, חכם באשי, של קהילת יהודי קהיר. הוא כיהן בתפקיד בין השנים 18911921. במהלך תקופה זאת התמודד ביצירתיות עם אתגרי המודרניות וקירב בין העדות היהודיות השונות במצרים. במהלך שנותיו כרב הראשי של קהיר, זכה לאותות כבוד מהשלטון העות'מאני והשלטון המקומי המצרי, בהם אות מסדר המג'ידיה (1896) ואות מסדר אוסמאני (1906).

הרב בן שמעון ניצל את מעמדו כרב הראשי ואת קשריו עם הממשל המצרי כדי להילחם בהסתה אנטי-יהודית ואנטי-ציונית בעיתונות המצרית. בשנת 1914 קיבל הרב בקשה מד"ר נסים מלול לפעול כנגד הסתה בעיתון מצרי בשם "אלאקדם". ד"ר מלול ניהל באותה תקופה קמפיין רחב היקף כנגד הסתה אנטי-יהודית או אנטי-ציונית בעיתונות הערבית, ונחל מספר הצלחות במצרים, אך העורך של עיתון "אלאקדם" היה עוין במיוחד ליהודים ולא הסכים להפסיק את ההסתה בעיתונו. בתגובה לבקשה, הרב בן שמעון שלח מכתב לנסיכה אלכסנדרה, בתו של מלך מצרים, שהייתה בעלת העיתון. במכתב לנסיכה התלונן על ההסתה בעיתון "אלאקדם" וסיים באמירה: "מקוה אני שתתקני את הדבר בחכמתך הידועה". הנסיכה השיבה לרב באומרה "תודה שעוררתם אותנו על השגיאות והפשעים שיצאו מהעיתון [...] נגד האומה שאני מכבדת ומברכת." הנסיכה דרשה מעורך העיתון להפסיק לפרסם פרסומים בגנות היהודים והציונות, אך העורך סירב. היא ניסתה למצוא עילה לפטר אותו, ולבסוף פיטרה אותו לאחר שנמצאו ראיות שהוא מעל בכספי העיתון.[4]

בתל אביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תרפ"א (1921) עלה עם משפחתו לארץ ישראל. הוא קנה בית בתל אביב הצעירה והתיישב בה עם בני משפחתו. בדירתו בתל אביב ניהל בית כנסת והרבנים הראשיים לת"א-יפו נהגו להתייעץ עמו בענייני שיפוט והלכה. הוא נפטר בתל אביב ביום י' בחשוון תרפ"ט (24 באוקטובר 1928) והובא לקבורה בהר הזיתים בירושלים בהלוויה רבת משתתפים, בה הספידוהו הראי"ה קוק, הרב אברהם פילוסוף, הרב יוסף מרדכי הלוי ועוד.[5] כחודשיים לאחר מכן נפטרה אשתו ונטמנה לצידו.

בתו שמחה נישאה לאחיו, הרב מסעוד חי בן שמעון, שכיהן אחריו כרב ראשי במצרים.

דרכו ההלכתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדרכו ההלכתית גילה פתיחות ואדפטציה לחידושי העת המודרנית. חוקרים עכשוויים כגון פרופ' נורמן סטילמן ופרופ' צבי זוהר שחקרו את משנתו, מאזכרים אותו כאחת הדוגמאות לפתיחות היחסית שגילתה ההנהגה הרבנית של היהדות הספרדית במחצית הראשונה של המאה ה-20 לאתגרי העת המודרנית.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • "נהר פקוד" (ראשית בכורי עבודתו הספרותית לכבוד ירושלים וכו', אסופת מנהגים)
 • "נהר מצרים (שני כרכים) – ב"ש", כרך א' ו כרך ב' ירושלים, תרס"ח (1908); (אוסף כל מנהגי מצרים על כל השו"ע או"ח, יו"ד ואה"ע).
 • "תורת חליצה" – כל משפטיה וחוקיה ובסופו קונטרס בעבור נעליים (נדפס בתוך ספרו נהר מצרים).
 • "טוב מצרים",ירושלים, תרס"ח (1908); (שמות רבני מצרים, חכמיה וגדוליה מימי הרמב"ם).
 • "ומצור דב"ש" (שו"ת על כל ארבעת חלקי השו"ע)
 • "לחם המערכת" (ג"ח דרשות, בכל חלק שש מערכות, והן: לחם לשובע, לחם חם, לחם העצבים, לחם סתרים, לחם וקלי, לחם צר – נא אמון ז')
 • "בת נעות המרדות" (ב"ח, ת"א)
 • "אם במרד" (ח"ב)
 • "אם במעל ירושלים עזרת"ה" (תרע"ז–1917, לפ"ג).

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ דניאל אלקלעי, "בשליחות ביהמ"ד דורש ציון", עבודת תזה בהנחיית ד"ר אריה מורגנשטרן, טורו קולג', תשס"ד.
 2. ^ ארכיון ציוני מרכזי, פנקס נדבות א' משנת תרל"ח, J32/6/1. הלבנון מיום 9.8.1878.
 3. ^ כתב השליחות בספריה הלאומית, 4-199-42
 4. ^ הפרשיה מתוארת ביצחק בצלאל, נולדתם ציונים: הספרדים בארץ ישראל בציונות ובתחייה העברית בתקופה העות'מאנית, הוצאת יד בן צבי, 2007, עמ' 378.
 5. ^ הלוית הרב ר. א. בן-שמעון ז"ל, הארץ, 26 באוקטובר 1928, עמ' 4