רפאל (מלאך)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רפאל הוא דמות מלאך בדת היהודית,היהודית, הנוצרית והאסלאמית. מקורה כפי הנראה הוא בקבלה היהודית. משמעות השם בעברית היא "האל ירפא".

ביהדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רפאל הוא אחד מארבעת המלאכים העומדים לפני כיסא הכבוד ותפקידם להשגיח ולשמור על ארבע כנפות הארץ (גבריאל, מיכאל, רפאל ואוריאל). ראשי התיבות של שמותיהם הוא גמר"א.

לפי האמונה היהודית זהו מלאך הממונה על הרפואה. לפי מסורת חז"ל, היה בין שלושת המלאכים שניצבו לפני אברהם, והוא המלאך שריפא את אברהם אבינו לאחר שנימול[1]. הוא מתגלם כדמות פני אדם בחזון יחזקאל[דרוש מקור].

בתנ"ך עצמו אין בדרך כלל אזכור מפורש של שמות המלאכים. כבר בזמנם של חז"ל, עלתה הטענה, למשל על ידי האמורא רבי שמעון בן לקיש, כי שמות המלאכים הם שמות באכדית ובבלית, שהובאו לארץ עם חזרתם של גולי בבל. חוקרים וארכאולוגים מודרניים נוטים להסכים לטענה זאת.

מתוך שבעת המלאכים העיקריים ביהדות, רק שלושה מוזכרים במפורש בשמם: גבריאל, מיכאל, ורפאל. ארבעת המלאכים העיקריים הנוספים (אוריאל, רגואל, שריאל, ירחמיאל) מוזכרים בסיפרות החיצונית, בספר חנוך, החל מהמאה השנייה לספירה.

בנצרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיתולוגיה הנוצרית מקבלת את יכולות הריפוי המיוחדות למלאך רפאל, ואף כאן הוא מוכר כמלאך שריפא את אברהם אבינו בשליחות האל. אולם תפקידו במלכות השמיים אינו קשור באופן ישיר לריפוי, אלא לעצם השליחות. המלאך רפאל הוא הממונה על המסעות והשליחויות, והוא השומר על הנוסעים בדרכים.

באסלאם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אסראפיל תוקע בשופר, איור לספר של קזוויני, 1280

גם במיתולוגיה האסלאמית דמות המלאך רפאל משמעותית. רפאל, המכונה בערבית איסראפיל (ﺇﺳﺮﺍﻓﻴﻞ), הוא אחד מארבעת המלאכים המוזכרים בכתבים, ביחד עם המלאכים ג'יבריל (גבריאל), מיכָּאִיל (מיכאל), ואיזְרָעאִיל (עזריאל). בניגוד לשלושת המלאכים האחרים המוזכרים בקוראן עצמו, מוזכר המלאך רפאל/איסראפיל בספרות החדית'.

לפי החדית', יהיה המלאך רפאל המבשר את הגעת יום הדין, על ידי נשיפה בקרן עצומת ממדים, הקרויה "סוּר". לפי האמונה, ינשוף המלאך רפאל בקרן פעמיים: הנשיפה הראשונה תבשר את תחילת יום הדין, ואלו בנשיפה השנייה ייאספו כל נשמות המתים בנקודת האמצע בין גן עדן לגיהנום, שם ייחקרו על חטאיהם ועל מעשיהם הטובים.

ספר רפאל המלאך[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיבור המיוחס לר' יהודה יודל רוזנברג, ובו אוצרות של קמיעות, רפואות, סגולות, השבעות, לחשים הקשורים ברפאל המלאך.

  • רפאל המלאך, מאת רוזנברג, יהודה יודל 1860-1936, בספר זה נקבצו א. סגולות וקמיעות, ב. רפואות מועילות להרבה מחלות ג. לחשים להרבה מחלות, חיברתי אני יהודה יודל בר’ ישראל יצחק רוזנברג, בצירוף קונטרס שימוש תהלים ושער הלחשים, להגאון ר' חיים יוסף דוד אזולאי, ירושלים, 1986.

המלאך רפאל בתרבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]