שבע האמנויות החופשיות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שבע האמנויות החופשיות, איור מתוך גן התענוגות מאת הראד פון לנדסברג (המאה ה-12). במרכז: סוקרטס ואפלטון.

שבע האמנויות החופשיות (לטינית: Septem artes liberales) היו מקצועות הבסיס שנלמדו בבתי הספר הקתדרליים והנזיריים בימי הביניים. מקצועות אלו נחשבו לידע בסיסי והכרחי למי שרצה ללמוד את המדעים הגבוהים באותה תקופה: פילוסופיה ותאולוגיה. פירוש המילה artes בהקשר זה אינו אמנות במשמעותה המודרנית כי אם "מקצוע" או "עבודה". שמן, "האמנויות החופשיות", נובע מכך שרק לאנשים חופשיים היה מותר ללמוד אותן.

חלונות ויטראז' מהמאה ה-13 בקתדרלת לאן הגותית, המתארות את שבע האמנויות החופשיות.

שבע האמנויות כללו את:

הטריוויום (לטינית: trivium) הוא כינוי לשלוש האמנויות: דקדוק, רטוריקה ולוגיקה. אלו נחשבו האמנויות היותר בסיסיות והפחות חשובות מתוך שבע האמנויות החופשיות באוניברסיטאות אירופה בתקופת ימי הביניים. מקור המילה טריוויום בלטינית ומשמעותה שלוש הדרכים. הטריוויום היה נלמד בשנים הראשונות באוניברסיטאות ונחשב רק כהכנה ללימודים יותר מתקדמים, הקואדריוויום.

הקואדריוויום (לטינית: Quadrivium) הן ארבע האמנויות המתקדמות מתוך שבע האמנויות החופשיות באוניברסיטאות אירופה בתקופת ימי הביניים, שהיו ידועות גם כאמנויות הליברליות (מכיוון שהיו מותרות ללימוד רק לאנשים חופשיים). ארבע האמנויות הללו היו: אריתמטיקה, גאומטריה, מוזיקה ואסטרונומיה. המילה קואדריוויום מקורה בלטינית ומשמעותה "ארבע הדרכים". הקואדריוויום נלמד לאחר סיום לימודי הטריוויום באוניברסיטאות, והוא נחשב כהכנה ללימודים מתקדמים יותר של פילוסופיה ותאולוגיה.

את התואר Baccalauréat טבעו בצרפת, שם ניתן התואר לתלמידים שסיימו את לימודי הטריוויום באוניברסיטת פריז. מאוחר יותר הפך תואר זה ל- Bachelor of arts ( בוגר אוניברסיטה), מונח המשמש עד היום כתואר ראשון במוסדות אקדמיים בישראל ובמדינות רבות אחרות.

על הקואדריוויום נאמר: "אריתמטיקה היא החקר של מספרים טהורים, גאומטריה היא החקר של מספרים במרחב, מוזיקה היא החקר של מספרים בזמן, ואסטרונומיה היא החקר של מספרים במרחב ובזמן".

P La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.