שונזי, קיסר סין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Gnome-colors-edit-find-replace.svg
יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: הערך (חלקו או כולו) נראה שנכתב בתרגום מכונה.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
שונזי, קיסר סין
清 佚名 《清世祖顺治皇帝朝服像》.jpg
לידה 15 במרץ 1638
הארמון הקיסרי בשן-יאנג, שן-יאנג, שושלת צ'ינג עריכת הנתון בוויקינתונים
פטירה 5 בפברואר 1661 (בגיל 22)
העיר האסורה, שושלת צ'ינג עריכת הנתון בוויקינתונים
מדינה שושלת צ'ינג עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום קבורה קברי צ'ינג המזרחיים עריכת הנתון בוויקינתונים
עיסוק מונרך עריכת הנתון בוויקינתונים
בן או בת זוג Erdeni Bumba
Empress Xiaohuizhang
Empress Xiaokangzhang
Consort Zhen
Consort Dao
Consort Shu
Consort Donggo
Consort Shuhui עריכת הנתון בוויקינתונים
שושלת אייסין גיורו, קיסרי צ'ינג
אב הואנג טאיג'י, קיסר צ'ינג עריכת הנתון בוויקינתונים
אם Empress Dowager Xiaozhuang עריכת הנתון בוויקינתונים
צאצאים Niuniu
Fuquan
קאנגשי, קיסר סין
Prince Rong
Changning
Qishou
Longxi
Yonggan
בפסקה זו רשומה אחת נוספת שטרם תורגמה עריכת הנתון בוויקינתונים
קיסר שושלת צ'ינג
8 באוקטובר 16435 בפברואר 1661
(17 שנים)
קיסר סין
6 ביוני 16445 בפברואר 1661
(16 שנים)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

הקיסר שונזי (15 במרץ 16385 בפברואר 1661) היה הקיסר השלישי של שושלת צ'ינג והקיסר הראשון אי פעם של המיעוט המאנצ'ורי על כלל סין הגדולה בשנת 1644 ועד למותו. בגיל 5 בחרו בו נסיכים מאנצ'ורים לרשת את אביו הואנג טאיג'י בעוד שמו לצידו שניים מהם שהיו אחיינים של נורהאצ'י לשמש כעוצרים משניים לעיתו. בין השנים 1643 ועד 1650 רוב הכוח היה בהחזקתו של העוצר דורגון אשר תחת שלטונו נכבשו רוב שטחי שושלת מינג. בזמן שעדיין התקיימו כוחות מינג בדרום סין צ'ינג לקחה על עצמה את התואר לשלטון כלל סין בעוד שונזי היה לקיסר סין. השם הפרטי והמאנצ'ורי של הקיסר הוא שׁוּנְגְ'ה.

מבט היסטורי ועלייתו לשלטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בנו וממשיך דרכו של מייסד שושלת האייסין גיורו ומתחיל מלחמת צ'ינג-מינג נורהאצ'י, הואנג טאיג'י (1592–1643) המשיך במאמצים לבניית המדינה של אביו: הוא ריכז את השלטון במו ידיו, הדגם את מוסדות הממשלה של ג'ין המאוחרת יותר בסינים, ושילב בעלי ברית מונגולים והכניע כוחות צבאיים סיניים לשמונה באנרים. בשנת 1629 הוא הוביל פלישה לפרברי בייג'ינג, במהלכה כבש בעלי מלאכה סינים שידעו להפיל תותח פורטוגזי. לאחר כיבוש ערי המינג האחרונות שנותרו בליאודונג, לקראת 1643 התכונן הצ'ינג לתקוף את שושלת מינג הנאבקת, שהתפוררה תחת המשקל המשולב של פשיטת רגל פיננסית, מגפות הרסניות, והתקוממויות שודדים רחבי היקף הניזונים מרעב נרחב.

כאשר נפטר הואנג טאג'י ב-21 בספטמבר 1643 מבלי שקרא יורש, הייתה מדינת צ'ינג הנמרצת מתמודדת בפני משבר קשה. מספר מתמודדים - דהיינו בנו השני של נורהאצ'י והבכור שנשאר בחיים, דייזאן, בנו הארבעה עשר והחמישה עשר של נורהאצ'י דורגון ודודו (שניהם נולדו לאותה אם), ובנו הבכור של הואנג טאיג'י הוג'ה - החלו להיאבק על הכס. יחד עם אחיו דודו ואג'יג', דורגון (בן 31) שלט במישור ובאנרים לבנים גבוליים גבוליים, דאיסאן (60) היה אחראי על שני הבאנרים האדומים, ואילו להוג'ה (34) הייתה נאמנותם של שני הדגלים הצהובים של אביו. ההחלטה מי יהפוך לקיסר צ'ינג החדש נפלה על מועצת הנסיכים והשרים המכוונים, שהייתה הגוף העיקרי לקביעת המדיניות של מנצ'וס עד הופעתה של המועצה הגדולה בשנות העשרים של המאה העשרים. נסיכי מנצ'ו רבים טענו שדורגון, מנהיג צבאי מוכח, צריך להיות הקיסר החדש, אך דורגון סירב והתעקש שאחד מבניו של הונג טאיג'י צריך לרשת את אביו. כדי להכיר בסמכותו של דורגון תוך שמירה על כס המלכות בקו הירידה של הונג טאיג'י, חברי המועצה כינו את בנו התשיעי של הונג טאג'י, פולין, כקיסר החדש, אך החליטו שדורג 'וג'ירגלנג (אחיין של נוראצ'י ששלט על הכרז הכחול הגבול) ישמש כעצריו של הילד בן החמש. פוג'ין הצעיר הוכתר רשמית כקיסר שושלת צ'ינג ב-8 באוקטובר 1643; הוחלט שהוא ימלוך בשם העידן "שונזי". מכיוון שלטונו של שונזי אינו מתועד היטב, הוא מהווה תקופה עליהמעט יחסית ידוע בהיסטוריה של צ'ינג.

שלטון העוצרות של דורגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-17 בפברואר 1644, ג'רגאלאנג, שהיה מנהיג צבאי מסוגל אך נראה לא מעוניין בניהול ענייני המדינה, הניח ברצון שליטה על כל העניינים הרשמיים לדורגון. לאחר שנחשפה מזימה של לכאורה על ידי הוג'ה כדי לערער את העוצמה ב -6 במאי באותה שנה, הוגלה תואר מתואר הנסיך הקיסרי ושותפיו לקושריו הוצאו להורג. דורגון החליף במהרה את תומכיו של הוג'ה (בעיקר מהבאנרים הצהובים) בשלו, ובכך קיבל שליטה קרובה יותר על שני באנרים נוספים. בתחילת יוני 1644 הוא היה בשליטה איתנה על ממשלת צ'ינג וצבאה. בתחילת 1644, בדיוק כשדורגון ויועציו מהרהרים כיצד לתקוף את מינג, התמרדו סכנות מרד האיכרים לבייג'ינג. ב־24 באפריל באותה שנה, מנהיג המורדים לי זיצ'נג פרץ את חומות בירת מינג, ודחף את קיסר צ'ונג-ג'ן לתלות את עצמו על גבעה שמאחורי העיר האסורה. לאחר ששמעו את החדשות, היועצים הסיניים של דורגון, הונג צ'נגצ'ו ופאן וונצ'נג, דחקו בנסיך המנצ'ו לנצל את ההזדמנות הזו להציג את עצמם כנוקמי המינג הנופל ולתבוע את מנדט השמיים לצ'ינג. המכשול האחרון בין דורגון לבייג'ינג היה גנרל מינג וו סנגוי, שנכלא במעבר שנחאי בקצה המזרחי של החומה הגדולה. עצמו נתפס בין כוחות המאנצ'וס ללי זיצ'נג, וו ביקש את עזרתו של דורגון בהדחת השודדים והשבת המינג. כאשר דורגון ביקש מוו לעבוד עבור הצ'ינג במקום זאת, לא הייתה לו וו ברירה אלא לקבל. בסיוע חיילי העילית של וו סנגוי, שנלחמו בצבא המורדים שעות לפני שדורגון בחר לבסוף להתערב עם הפרשים שלו, זכה הצ'ינג בניצחון מכריע נגד לי זיצ'נג בקרב מעבר שנחאי ב27- במאי. כוחותיו המנוצחים של לי בזזו בבייג'ינג מספר ימים עד שלי עזב את הבירה ב־4 ביוני עם כל העושר שיכול היה לשאת.

התיישבות בבייג'ינג[עריכת קוד מקור | עריכה]

דיוקן מאנצ'ורי של עוצר הכס דורגון.

לאחר שישה שבועות של התעללות בידי כוחות המורדים, אוכלוסיית בייג'ינג שלחה מפלגה של זקנים ופקידים לברך את משחרריהם ב-5 ביוני. הם נבהלו כאשר במקום לפגוש את וו סנגוי ואת יורש העצר של מינג, הם ראו את דורגון, מנצ'ו רוכב על סוס עם מצחו המגולח, מציג את עצמו כעוצר הנסיך. באמצע המהפך הזה, התיישב דורגון בארמון וויינג, הבניין היחיד שנשאר שלם פחות או יותר לאחר שלי זיצ'נג הצית את מתחם הארמון ב-3 ביוני. כוחות הבאנר הצטוו לא לבזוז; משמעתם הפכה את המעבר לשלטון צ'ינג "חלק להפליא." עם זאת, במקביל לטענתו לבוא לנקום במינג, דורגון הורה להוציא להורג את כל התובעים לכס המלך (כולל צאצאי הקיסר האחרון של מינג) יחד עם תומכיהם.

ב-7 ביוני, יומיים בלבד לאחר כניסתם לעיר, הוציא דורגון כרוזים מיוחדים לפקידים ברחבי הבירה, והבטיחו להם שאם האוכלוסייה המקומית תסכים לגלח את מצחם, ללבוש תור ולהיכנע, הרשאים רשאים להישאר בבית תפקידם. הוא נאלץ לבטל את הפקודה הזו כעבור שלושה שבועות לאחר שהתפרצו כמה מרד איכרים סביב בייג'ינג, ואיימו על שליטת צ'ינג על אזור הבירה. דורגון בירך את הקיסר שונזי בשערי בייג'ינג ב-19 באוקטובר 1644. ב-30 באוקטובר הקיסר בן השש הקריב שמיים וארץ במזבח השמיים. סניף הצוער הדרומי של צאצאי קונפוציוס שהחזיקו בתואר ווג'ינג בושי וצאצא הדור החמישים של קונפוציוס להחזיק בתואר הדוכס ינשנג בסניף הצפוני, אושרו שניהם בתאריך 31 באוקטובר. טקס הפיגוע הרשמי של פוגין נערך ב־8 בנובמבר, במהלכו השווה הקיסר הצעיר את הישגיו של דורגון לאלה של דוכס ג'ואו, יורש עצום נערץ מימי קדם. במהלך הטקס הועלה התואר הרשמי של דורגון מ"עוצר הנסיך "ל"עוצר יורד הדוד" (שופו שנג'אנג וואנג, בו המונח "מנצ'ו" ל"דוד "ייצג דרגה גבוהה יותר מזו של הנסיך הקיסרי. שלושה ימים לאחר מכן היה בתואר זה שותף של דורגון) יורש העצר ג'ירגלנג הורד מ"עוצר הנסיך "ל"עורך עוזר הדוד הנסיך". ביוני 1645, דורגון גזר בסופו של דבר כי כל המסמכים הרשמיים צריכים להתייחס אליו בשם "יורש הדוד הקיסרי יורש" שופו שנג'נג וואנג, שהשאיר אותו צעד אחד קצר מלתבוע את כס המלכות לעצמו.

אחת ההזמנות הראשונות של דורגון בבירת צ'ינג החדשה הייתה לפנות את כל חלקה הצפוני של בייג'ינג כדי למסור אותו לבאנרמנים, כולל הברמנים הסינים של האן. לבאנרים הצהובים הוענק מקום הכבוד מצפון לארמון, ואחריו באנרים הלבנים מזרחה, הבאנרים האדומים מערבה, והבאנרים הכחולים דרומה. תפוצה זו עשתה את הצו שהוקם במולדת מנצ'ו לפני הכיבוש ותחתיו "ניתן לכל אחד מהבאנרים מיקום גאוגרפי קבוע בהתאם לנקודות המצפן." למרות הפלות מס ותוכניות בנייה רחבות היקף שתוכננו. כדי להקל על המעבר, בשנת 1648 עדיין התגוררו אזרחים סינים רבים בקרב אוכלוסיית הבאנר שהגיעה לאחרונה ועדיין הייתה איבה בין שתי הקבוצות. קרקעות חקלאיות מחוץ לבירה סומנו אף הן (קוואן 圈) ונמסרו לכוחות צ'ינג. בעלי אדמות לשעבר הפכו כעת לדיירים שנאלצו לשלם שכר דירה לבני ביתם הנעדרים של נדרים. מעבר זה בשימוש בקרקעות גרם "כמה עשורים של שיבוש וקשיים".

בשנת 1646, דורגון גם הורה להקים מחדש את הבדיקות האזרחיות לבחירת פקידי ממשל. מכאן ואילך הם נערכו באופן קבוע כל שלוש שנים כמו תחת המינג. בבחינת הארמון הראשונה מאוד שהתקיימה תחת שלטון צ'ינג בשנת 1646, נשאלו מועמדים, שרובם צפון-סיני, כיצד ניתן לגרום למאנצ'וס והסינית האן לעבוד יחד למטרה משותפת. בבדיקת 1649 נחקר "כיצד ניתן לאחד את מנוח וסין האן כך שלבם זהה והם עבדו יחד ללא חלוקה." תחת שלטונו של קיסר שונזי, מספר הבוגרים הממוצע בכל מושב בחינה המטרופולינית היה הגבוה ביותר בשושלת צ'ינג ("לזכות בתמיכה סינית רבה יותר"), עד 1660 כאשר נקבעו מכסות נמוכות יותר. כדי לקדם הרמוניה אתנית, בשנת 1648 אפשר צו קיסרי שגיבש דורגון לאזרחים הסינים של האן להינשא לנשים ממאנצ'ו באנרים, באישור מועצת הכנסות אם היו בנות רשומות של פקידים או פשוטי משפחה, או את אישור חברת הבאנר שלהם קברניט אם היו פשוטי משפחה לא רשומים. רק מאוחר יותר בשושלת, מדיניות זו מאפשרת לבטל נישואי תערובת.

כיבוש סין[עריכת קוד מקור | עריכה]

תחת שלטונו של דורגון - שההיסטוריונים כינו אותו "המוח של כיבוש צ'ינג" ו"הארכיטקט הראשי של מפעל מנצ'ו הגדול"- הכניע צ'ינג כמעט את כל סין ודחף את ההתנגדות הנאמנה" דרום מינג "לדרום-מערב הרחוק. להגיע לסין. לאחר שהדחיק את מרידות האנטי צ'ינג בהיי ובשאנדונג בקיץ ובסתיו 1644, שלח דורגון צבאות לשרש את לי זיצ'נג מהעיר החשובה שיאן (מחוז שאאנקסי), שם הקים לי מחדש את מטהו לאחר שנמלט מבייג'ינג בתחילת דרכה יוני 1644. בלחץ של צבאות צ'ינג, לי נאלץ לעזוב את שיאן בפברואר 1645, והוא נהרג - אם על ידי עצמו או על ידי קבוצת איכרים שהתארגנה להגנה עצמית בתקופה זו של שודדים משתוללים - בספטמבר 1645 לאחר שנמלטו מכמה מחוזות. מצ'יאן שנלכד לאחרונה, בתחילת אפריל 1645 הצ'ינג הקים מערכה נגד האזור המסחרי והחקלאי העשיר בג'יאנגנן מדרום לנהר יאנגצה התחתון, שם ביוני 1644 הקים נסיך קיסרי מינג משטר נאמן למינג. התנחלויות פליליות ועריקות רבות מנעו מינג הדרומי להתקיים בהתנגדות יעילה. כמה צבאות צ'ינג סחפו דרומה, לקחו את עיר המפתח שוז'ו צפונית לנהר הואי בתחילת מאי 1645 והתכנסו בקרוב ליאנגז'ו, העיר הראשית בקו ההגנה הצפוני של מינג הדרומי. הגנה באומץ על ידי שי קפה, שסירב להיכנע, יאנגז'ו נפל לארטילריה של מנצ'ו ב-20 במאי לאחר מצור של שבוע. אחיו של דורגון הנסיך דודו הורה אז לשחוט את כל האוכלוסייה של יאנגז'ו. כמתוכנן, הטבח זה הטיל אימה על ערים אחרות בג'יאנגנאן ונכנעו לצ'ינג. ואכן, נאנג'ינג נכנע ללא קטטה ב-16 ביוני לאחר שמגניה האחרונים הבטיחו לדודו להבטיח שלא יפגע באוכלוסייה. הצ'ינג כבשו עד מהרה את שטחי קיסר מינג (שנפטר בבייג'ינג בשנה שלאחר מכן) ותפס את הערים המרכזיות של ג'יאנגנן, כולל סוז'ו והנגז'ו; בתחילת יולי 1645 נדחף הגבול בין צ'ינג לדרום מינג דרומה אל נהר קיאנגאנג.

מסע הבריחה של שליט מינג יונגלה עם גבולות הרפובליקה העממית של סין נכון להיום.

ב-21 ביולי 1645, לאחר שג'יאנגנן הוסמך באופן שטחי, הוציאה דורגון צו חריג ביותר שהורה לכל הגברים הסינים לגלח את מצחם ולצבוע את שאר שיערם בתור זהה לאלה של המאנצ'וס. העונש על אי-ציות היה מוות. מדיניות זו של כניעה סמלית עזרה למאנצ'וס לספר לחבר מאויב. עם זאת, עבור פקידי האן ולימודי הספרות, התספורת החדשה הייתה מבישה ומשפילה (מכיוון שהיא הפרה את ההנחיה הקונפוציאנית המשותפת לשמירה על גופם שלם), ואילו עבור אנשים נפוצים שחיתוך השיער שלהם היה זהה לאיבוד גבריותם. מכיוון שהיא איחדה את הסינים מכל הרקעים החברתיים להתנגדות נגד שלטון צ'ינג, הפיקוד על חיתוך שיער הפריע מאוד לכיבוש צ'ינג. האוכלוסייה המתריסה בג'יאדינג וסונג-ג'יאנג נרצחה על ידי גנרל מינג לשעבר לי צ'נגדונג, בהתאמה ב-24 באוגוסט ו-22 בספטמבר. ג'יאנגיין החזיק מעמד נגד כ-10,000 חיילי צ'ינג במשך 83 יום. כאשר נפרץ סופית חומת העיר ב־9 באוקטובר 1645, צבא צ'ינג בראשות עריק מינג ליו ליאנגזואו טבח באוכלוסייה כולה והרג בין 74,000 ל-100,000 איש. מעשי טבח אלה סיימו התנגדות מזוינת נגד צ'ינג ביאנגצה התחתונה. כמה נאמנים מחויבים הפכו לנזירים, בתקווה כי מחוסר הצלחה צבאית, נסיגתם מהעולם לפחות תסמל את המשך ההתנגדות שלהם נגד שלטון זר. לאחר נפילת נאנג'ינג, יצרו שני בני משפחה נוספים במשק הבית האימפריאלי מינג משטרי מינג דרום דרומיים חדשים: אחד שבמרכזו פוג'יאן החוף סביב "קיסר לונגוו" ג'ו יוג'יאן, נסיך הטאנג - צאצאי הדור התשיעי של מייסד מינג ז'ו יואנצ'אנג - ואחד בג'ה-ג'יאנג סביב "העוצר" ג'ו יחאי, נסיך לו. אולם שתי הקבוצות הנאמנות לא הצליחו לשתף פעולה, מה שהופך את סיכויי ההצלחה שלהן אפילו להיות נמוכים מבעבר. ביולי 1646 קמפיין דרום חדש בראשות הנסיך בולו שלח את בית המשפט של ג'ינג'יאנג של הנסיך לו לאי סדר והמשיך לתקוף את משטר לונגוו בפוג'יאן. ג'ו יוג'יאן נתפס והוצא להורג במקצת בטינגז'ו (מערב פוג'יאן) ב-6 באוקטובר. בנו המאומץ קוקסינגה ברח לאי טייוואן עם ציו. בסוף בנובמבר נפלו הצ'ינג שאר מרכזי ההתנגדות של מינג במחוז ג'יאנגשי.

בסוף 1646 הגיחו שני מחוזות מינג דרומיים נוספים במחוז גואנגג'ואו הדרומי, ששלטו תחת שמות התקופות של שאובו ויונגלי. מעט מהתלבושות הרשמיות היה על בית המשפט בשאוו לרכוש גלימות מכוחות התיאטרון המקומיים. שני משטרי המינג נלחמו זה בזה עד 20 בינואר 1647, אז כוח צ'ינג קטן שהובל על ידי לי צ'נגדונג כבש את גואנגג'ואו, הרג את קיסר שאוואו ושלח את בית המשפט יונגלי לברוח לננינג בגואנגשי. עם זאת, במאי 1648, לי התהפך נגד הצ'ינג, והמרד המקביל של גנרל מינג לשעבר אחר בג'יאנגשי עזר ליונגלי להחזיר לעצמו את רוב דרום סין. תחייה זו של התקוות הנאמנות הייתה קצרת מועד. צבאות צ'ינג חדשים הצליחו לכבוש את המחוזות המרכזיים של הוגאנג (הובי והונאן של ימינו), ג'יאנגשי וגואנגדונג בשנת 1649 וב-1650. הקיסר יונגלי נאלץ לברוח שוב. לבסוף ב-24 בנובמבר 1650, כוחות צ'ינג בראשות שאנג קקסי כבשו את גואנגג'ואו וטבחו את אוכלוסיית העיר והרגו עד כה כ-70,000 איש. בתוך כך, באוקטובר 1646 הגיעו צבאות צ'ינג בראשות הוג (בנו של הואנג טאיג'י שאיבד את מאבק הירושה של 1643) לסצ'ואן, שם משימתם הייתה להשמיד את ממלכתו של מנהיג השודדים ג'אנג שיאנג-ג'ונג. ג'אנג נהרג בקרב נגד כוחות צ'ינג ליד שיצ'ונג במרכז סצ'ואן ב-1 בפברואר 1647. כמו כן בשלהי שנת 1646, אך צפונה יותר, כוחות שהורכבו על ידי מנהיג מוסלמי הידוע במקורות סיניים כשמיליין התמרדו נגד שלטון צ'ינג בגנצ'ו (גאנסו). עד מהרה הצטרף אליו מוסלמי אחר בשם דינג גודונג. בהכרזה כי הם רוצים להחזיר את המינג, הם כבשו מספר עיירות בגאנסו, כולל בירת המחוז לנצו. נכונות המורדים הללו לשתף פעולה עם סינים שאינם מוסלמים מרמזת שהם לא רק מונעים על ידי דת. גם מילאין וגם דינג גודונג נפלו בשבי ונהרגו על ידי מנג קיאופנג בשנת 1648, ובשנת 1650 נמחצו המורדים המוסלמים במערכות שגרמו נפגעים כבדים.

שלטון עצמאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

חתימתו של הקיסר שונזי

ניקוי הכוח הממשלתי של דורגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

מותו הבלתי צפוי של דורגון ב־31 בדצמבר 1650 במהלך מסע ציד עורר תקופה של מאבקים פלגיים עזים ופתח את הדרך לרפורמות פוליטיות עמוקות. [89] מכיוון שתומכיו של דורגון עדיין היו בעלי השפעה בבית המשפט, דורגון הועלה לוויה קיסרית והועלה לאחר מכן למעמד הקיסרי כ"קיסר הצדיק" אולם באותו יום של אמצע ינואר 1651, כמה קצינים של הבאנרים הלבנים בראשות תומך דורגון לשעבר אובאי, עצרו את אחיו של דורגון אג'יג' מחשש שהוא יכריז על עצמו כעוצר העצר החדש; לאחר מכן קבעו אובאי וקציניו את עצמם נשיאים של מספר משרדים והתכוננו להשתלט על הממשלה.

בינתיים, ג'ירגלנג, שהורחק מתואר העוצר שלו בשנת 1647, אסף תמיכה בקרב קציני הבאנר שהופרשו במהלך שלטונו של דורגון. על מנת לבסס את התמיכה בקיסר בשני הבאנרים הצהובים (שהשתייכו למלך המלך צ'ינג מאז הואנג טאיג'י) ולזכות בחסידיו באנר הלבן המישור של דורגון, ג'ירגלנג כינה אותם "שלושת האנרים העליונים" (shang san qi 上 三旗; מנצ'ו: dergi ilan gūsa), שמאז ואילך היו בבעלות ובשליטת הקיסר. אובוי וסוקסהא, שיהפכו לממלכת קונגקסי בשנת 1661, היו בין קציני הבאנר שנתנו לג'ירגלנג את תמיכתם, וג'ירגלנג מינה אותם למועצת הנסיכים המכוונים כדי לתגמל אותם. ב-1 בפברואר הודיע ג'ירגלנג כי הקיסר השונזי, שעומד להיות בן שלוש עשרה, יקבל כעת סמכות אימפריאלית מלאה. העוצמה בוטלה אפוא רשמית. ג'ירגלנג עבר להתקפה במתנגדי שלטונו של שונזי. בסוף פברואר או תחילת מרץ 1651 הוא האשים את דורגון בסערת הנחיות אימפריאליות: דורגון נמצא אשם וכל הכבוד שאחריו הוסר. ג'ירגלנג המשיך לטהר חברים לשעבר מהקליקה של דורגון ולהעניק דרגות גבוהות ותארים באצולה על מספר גדל והולך של חסידים בשלושת הבאנרים הקיסריים, כך שעד 1652 נהרגו כל תומכיו לשעבר של דורגון או הוצאו מהממשלה.

המלחמה בשחיתות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-7 באפריל 1651, בקושי חודשיים לאחר שתפס את השלטון, הוציא קיסר שונזי צו שהודיע ​​כי הוא יטהר את השחיתות מהשלטון. צו זה עורר עימותים פלגיים בקרב ספרות שתסכל אותו עד מותו. אחת המחוות הראשונות שלו הייתה לפטר את האקדמאי הגדול פנג קוואן, סיני צפוני שהודבק בשנת 1645 אך הורשה להישאר בתפקידו על ידי הנסיך העוצר דורגון. קיסר שונזי החליף את פנג בחן מינגקסיה (1601–1654), דרום סיני רב השפעה עם קשרים טובים בחברות הספרות בג'יאנגנן. אף כי בהמשך בשנת 1651 הודח חן גם הוא באשמת השפעה על רוכלות, אך הוא הוחזר בתפקידו בשנת 1653 ועד מהרה הפך ליועץ אישי צמוד של הריבון. הוא אפילו הותר לו לנסח צווי אימפריה בדיוק כמו שהיה פעם מזכירות גרנד מינג. עדיין בשנת 1653, החליט הקיסר שונזי להיזכר בפנג קוואן המבישה, אך במקום לאזן את השפעתם של פקידי צפון סין ודרום בבית המשפט כפי שהתכוון הקיסר, חזרתו של פנג קוואן רק הגבירה את המחלוקת העובדתית. בכמה מחלוקות בבית המשפט בשנת 1653 ו-1654, הקימו הדרומיים גוש אחד המתנגד לצפוניים ולמנצ'וס. באפריל 1654, כאשר חן מינגקסיה שוחח עם השליחות רשמית הצפונית של ההתנגדות בראשות נינג וונוו על השבת סגנון הלבוש של בית המשפט במינג, נינג הוקיע את חן מייד לקיסר והאשים אותו בפשעים שונים, לרבות לקיחת שוחד, נפוטיזם, סיעתיות, וכישר את הפרגרטציות הקיסריות. חן הוצא להורג בחניקה ב-27 באפריל 1654. בנובמבר 1657 פרצה שערוריית רמאות גדולה במהלך הבדיקות ברמת המחוז השונטיאנית בבייג'ינג. שמונה מועמדים מג'יאנגנן, שהיו גם קרובי משפחה של פקידי בייג'ינג, שיחדו בוחנים בתקווה שידורגו במקום הגבוה יותר בתחרות. שבעה מפקחי בחינות שנמצאו אשמים בקבלת שוחד הוצאו להורג, וכמה מאות אנשים נידונו לעונשים שנעו בין הרדמה לגלות והחרמת רכוש. השערורייה, שהתפשטה במהרה למעגלי הבדיקה של נאנג'ינג, חשפה את השחיתות ורוכלות ההשפעה הרווחות בבירוקרטיה, וכי גורמים רשמיים רבים מהצפון ייחסו לקיומם של מועדוני ספרות דרומיים ולירידת המלגה הקלאסית.

שלטון בסגנון סיני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקופת שלטונו הקצרה, עודד קיסר שונזי את בני ההאן הסיני להשתתף בפעילות ממשלתית והחיה מוסדות רבים בסגנון סיני שבוטלו או נדחקו על ידי השלטון בתקופת דורגון. הוא דן בהיסטוריה, בקלאסיקות ובפוליטיקה עם אקדמאים גדולים כמו חן מינגקסיה (ראו פרק קודם) והקיף את עצמו בגברים חדשים כמו וואנג שי, צעיר סיני צעיר שדיבר במנצ'ו. "ששת הגזרות" (ליו יו 六 諭) שהקיסר שונזי קידם בשנת 1652 היו קודמותיה של "הקצוות הקדושים" של קיסר קנגקסי (1670): "עצמות חשופות של אורתודוקסיה קונפוצינית" שהורתה לאוכלוסייה להתנהג בפיליולוגיה אופנה שומרת חוק. בצעד אחר לכיוון שלטון בסגנון סיני, הקים הריבון מחדש את האקדמיה להנלין והמזכירות הגדולה בשנת 1658. שני המוסדות הללו, המבוססים על מודלים של מינג, שחיקו עוד יותר את כוחה של האליטה מנצ'ו ואיימו להחיות את הקצוות של הפוליטיקה הליטראטיבית שפקדה את בסוף מינג, כאשר סיעות התגבשו סביב מזכירות גדולות יריבות. כדי לנטרל את כוחם של מחלקת משק הבית הקיסרית ואצולת מנצ'ו, ביולי 1653 הקים קיסר שונצ'י את שלוש-עשרה משרדים (十三,), או שלושים-עשרה ביורסים שפעלו תחת פיקוח על ידי מנצ'וס, אך מאוישים על ידי סריסים סיניים ולא על ידי עובדי אג"ח מנצ'ו. הסריסים הוחזקו תחת שליטה הדוקה במהלך חזרתו של דורגון, אך הקיסר הצעיר השתמש בהם כדי להתמודד עם השפעתם של מרכזי כוח אחרים כמו אמו הקיסרית דואגר והעצרת לשעבר ג'ירגלנג. בשלהי שנות ה-50 של המאה העשרים שוב הפך כוח הסריס למאוד אימתני: הם טיפלו בעניינים כלכליים ופוליטיים מרכזיים, הציעו עצות על מינויים רשמיים ואף הרכיבו גזרות. מכיוון שהסריסים בודדו את המלך מהביורוקרטיה, מאנשו ובכירים בסין חששו מחזרה להתעללויות של כוח הסריס שפקד את מינג המנוח. למרות ניסיונו של הקיסר להטיל חוקים על פעילויות סריסים, נקלע הסריס האהוב של הקיסר וו ליאנגפו, שעזר לו להביס את סיעת דורגון בראשית שנות ה -50 של המאה ה-19, נקלע לשערוריית שחיתות בשנת 1658. העובדה שוו קיבל רק נזיפה בגין השוחד שקיבלו לא הרגיע את האליטה של ​​מנצ'ו, שראתה בכוח הסריס את השפלת כוחו של מנצ'ו. שלושת-עשרה המשרדים יחוסלו (ויו ליאנגפו הוצאו להורג) על ידי אובוי ושאר העוצרים של קיסר קאנגשי במארס 1661 זמן קצר לאחר מותו של הקיסר שונזי.

מחלתו ומותו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בספטמבר 1660 נפטרה לפתע אשת הקיסר דונגגו, אשתו האהובה על הקיסר של שונזי, כתוצאה מצער על אובדן ילד. המום באבל, הקיסר נפל לדיכאון במשך חודשים, עד שחלה באבעבועות שחורות ב-2 בפברואר 1661. ב-4 בפברואר 1661, הוזעקו הפקידים וואנג שי ומרגי (מנצ'ו) אל מיטת הקיסר כדי לרשום את צוואתו האחרונה. באותו יום, בנו השלישי שׂוֵאנְיֵה בן השבע נבחר להיות ממשיך דרכו בשם הקיסרי קאנגשי, ככל הנראה מכיוון שהוא כבר שרד את מחלת האבעבועות שחורות. הקיסר נפטר ב-5 בפברואר 1661 בעיר האסורה בגיל עשרים ושתיים. המאנצ'ורים חששו מאבעבועות שחורות יותר מכל מחלה אחרת מכיוון שלא הייתה להם חסינות כלפיה וכמעט תמיד נפטרו כאשר נדבקו בה. עד סוף שנת 1622 הם כבר הקימו סוכנות לחקירת מקרים של אבעבועות שחורות ולבודד את הסובלים ממנה בכדי להימנע מהדבקות. במהלך התפרצויות, נשלחו בני משפחת המלוכה באופן שגרתי ל"מרכזי הימנעות אבעבועות שחורות "כדי להגן על עצמם מפני זיהום. קיסר שונזי חשש במיוחד מהמחלה, מכיוון שהיה צעיר וחי בעיר גדולה, סמוך למקורות הדבקה. ואכן, בתקופת שלטונו נרשמו בבייג'ינג לפחות תשע התפרצויות של אבעבועות שחורות, כל פעם הם אילצו את הקיסר לעבור לאזור מוגן כמו "הפארק הדרומי", שטח ציד דרומית לבייג'ינג, שם בנה דורגון "מרכז הימנעות אבעבועות שחורות". "בשנות הארבעים של המאה העשרים. למרות אמצעי זהירות אחרים ואחרים כמו כללים המאלצים את תושבי סין לעבור מהעיר כאשר נדבקו באבעבועות שחורות - המלך הצעיר עדיין נכנע למחלה ההיא.

צוואה אחרונה מזויפת[עריכת קוד מקור | עריכה]

צוואתו האחרונה של הקיסר, שהתפרסמה בערב 5 בפברואר, מינתה ארבעה עצירים לבנו הצעיר: אובי, סוני, סוקסהא ואבילון, שכולם סייעו לג'ירגלנג לטהר את בית המשפט של תומכיו של דורגון לאחר מותו של דורגון על היום האחרון של שנת 1650. קשה לקבוע אם הקיסר השונזי באמת כינה את ארבעת האצילים האלה של המנצ'ו כעצרים, מכיוון שהם והקיסרית האלמנה שיאוז'ואנג התייחסו בבירור במבחן הקיסר לפני שפרסמו זאת. רצונו של הקיסר הביע את צערו על פסק דינו בסגנון סיני (הסתמכותו על הסריסים וחביבתו כלפי גורמים סינים), הזנחתו מאצילי המנצ'ו ומסורותיו, ומסירותו הכבירה לחוגו ולא לאמו. אף שהקיסר הוציא פעמים רבות גזרות שמגדילות את עצמן במהלך תקופת שלטונו, המדיניות שרצונו דחה היו מרכזיות בממשלתו מאז קיבל על עצמו שלטון אישי בראשית שנות ה-50 של המאה ה-17. הצוואה כפי שגובשה העניקה את "מעטפת הסמכות הקיסרית" לארבעת העצמאים, ושימשה לתמיכה במדיניותם הפרו-מנצ'ו במהלך התקופה המכונה "השלטון האובואי" שנמשכה בין השנים 1661 ל-1669.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שונזי, קיסר סין בוויקישיתוף