שיחה:העשור הראשון של המאה ה-21

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שם הערך[עריכת קוד מקור]

אני לא חושב שזה שם ערך תקין. "שנות ה-" עובד מ-20 ועד 90. לערך הזה ראוי שם מוצלח יותר, כזה שאנשים באמת משתמשים בו. ‏odedee שיחה 02:28, 2 בנובמבר 2006 (IST)

אז מה אתה מציע? שהשם של ערך זה יהיה "שנות האלפיים" והשם של הערך של "שנות ה-10 של המאה ה-21" יהיה "שנות האלפיים ועשרה"? --Acidburn24m 03:12, 2 בנובמבר 2006 (IST)

מציע שם חדש " עשור ראשון של המאה ה-21 "אפרים צידון 14:31, 2 בנובמבר 2006 (IST)

ההצעה של אפרים יפה בעיני. ‏odedee שיחה 18:22, 2 בנובמבר 2006 (IST)

זהו לא שם טוב, מכיוון שהשנה הראשונה (1 בינואר 2000 עד ל-31 בדצמבר 2000) משתייכת למאה ה-20. חישבו על שמות נוספים! איש השלג - שיחה 19:06, 26 בדצמבר 2010 (IST)

הצבעת מחיקה[עריכת קוד מקור]

Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר ערך זה בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־ 20:45, 3 ביוני 2007

גילגמש שיחה 02:29, 10 ביוני 2007 (IDT)

תקנו אותי אם אני טועה[עריכת קוד מקור]

תקנו אותי אם אני טועה אבל עפ"י מיטב ידיעתי עשור מתחיל בשנה הראשונה לדוגמא העשור הראשון של המאה ה-21 מתחיל למעשה ב-2001 ונגמר ב-2010 לא?

לדעתי אתה צודק. אעדכן את הערך. איתמר ק. - שיחה 17:27, 12 בנובמבר 2009 (IST)
צודק! אבל משום מה עדיין לא מעודכן... יאירפאל - שיחה 02:01, 13 באוגוסט 2010 (IDT)

אירוע[עריכת קוד מקור]

רשימת האירועים המרכזיים בעשור זה בישראל כוללת אך ורק אירועים פוליטיים, מדיניים או בטחוניים. אלמוני הוסיף ברוב טובו את האירוע הבא:

  • 31 במאי 2009 - הבדרן דודו טופז נעצר בחשד שיזם שורה של תקיפות של אנשי תקשורת בכירים בישראל. במהלך חקירתו הודה טופז במיוחס לו. כחודשיים לאחר מעצרו התאבד טופז בתאו שבבית הסוהר.

השורה נמחקה על ידי משתמש אחר. לדעתי, יש מקום לציין ברשימת האירועים המרכזיים בישראל את האירוע הזה כאירוע מרכזי שקרה בעשור זה. אני לא מצליח לחשוב על הרבה אירועים משמעותיים כמו זה במפה התרבותית-חברתית-פופולרית של ישראל בעשור החולף. דעתכם? טוסברהינדי (שיחה) 15:21, 11 בנובמבר 2009 (IST)

זה אינו אירוע תרבותי-חברתי-פופולרי בישראל (תוספת מאוחרת: ממתי יש תוכניות טלוויזיה שעיקרן שליחת בריונים לפוצץ ת'צורה לאנשים אחרים?), כי אם מעשה פשע לכאורה שבוצע על ידי בדרן שהיה כבר אחרי שיאו. אף אחד לא היה עושה מזה כותרות אלמלא היה מדובר בטופז. פרשיות פליליות יותר חמורות? בבקשה: רצח רוז פיזאם, רצח משפחת אושרנקו, המעילה בבנק למסחר (השפיע על החברה כהוגן) וזה רק בתור התחלה. אפשר גם לציין את החשדות החמורים נגד משה קצב. די בכל אלה כדי לגמד את פרשת טופז. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:28, 11 בנובמבר 2009 (IST)
"פופולרי" זה לא פרמטר, זה רק נימוק לכתוב משהו בעיתון שמחר עוטפים בו דגים. מבחינה תרבותית-חברתית אני בקלות מצליח לחשוב על אירועים משמעותיים שהיו בעשור הזה - שביתות והפגנות גדולות, חוקים חדשים, פרשות הון ושלטון, מלחמה או שתיים. די לציין את עניין טופז בערך 2009. ‏odedee שיחה 15:30, 11 בנובמבר 2009 (IST)
ברוקולי שוב מתייחס לעניין הפלילי. חבל רק שזה לא הופיע בטיעוניי. לאור העובדה שאתה נהנה להתעלם מדבריי, אתעלם גם מדברייך. לך זה כנראה לא מפריע.
עודדי - הדוגמאות שנתת הן מהתחום החברתי, שגם הוא קשור לתחומים שהזכרתי בהתחלה (פוליטיקה, מלחמה, שלום, נושאים כבדים כאלה). יש מקום לציין גם אירועים מרכזיים בזירה התרבותית שלנו - עמוס עוז זכה בפרס נובל (נניח ש...), הסרט "לבנון" זוכה באוסקר (נניח ש...), ערוץ 10 יורד מהאוויר (נניח ש.... אה, זה דווקא כן יקרה). ברשימה ארוכה של אירועים פוליטיים וכבדים, יש מקום גם לאירועי מפתח בחיים התרבותיים של העם היושב בציון. וברשימה כזאת, פרשת דודו טופז היא אחד הדברים הגדולים ביותר שקרו כאן בעשור הזה. טוסברהינדי (שיחה) 15:38, 11 בנובמבר 2009 (IST)
אתה יכול לחזור ולומר שפרשת טופז היא אירוע תרבותי, אך היא תישאר תמיד אירוע פלילי לחלוטין. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 15:44, 11 בנובמבר 2009 (IST)
פרשת התקיפות של דודו טופז היא אכן אירוע בעל אופי פלילי מובהק. לא בכדי נעצר טופז והוגש נגדו כתב אישום; אולם לא מהאופי הפלילי של האירוע הוא שואב את חשיבותו.
על-אף הנטייה הרווחת שלא להסכים, אני נוטה להאמין שרבים יסכימו שטופז היה בולט בתחומו. די להזכיר בעניינו את פליטת הפה ואת ליל החייזרים, אירוע הטלוויזיה הנצפה בישראל מאז תחילת מדידת הרייטינג.
לוּ שלח אדם מהשורה ביריונים לתקוף שלושה אנשים, סביר להניח שאירוע זה כלל לא היה נכנס לעמודים החותמים את העיתון. אירועים מהסוג הזה מתרחשים תדיר בצד הלא-נכון של העיר.
כאן מדובר בסדר הגודל של המעורבים: טופז, מהמוכרים שבאנשי הטלוויזיה והבידור בישראל, ואבי ניר, שירה מרגלית ובועז בן ציון, מהבכירים שבאנשי התעשייה.
לוּ היה אדם מתאר את האירוע לפני התרחשותו היו חושבים אותו למשוגע. המפורסם שבמנחי הטלוויזיה שולח בריונים לאחר שלא זכה לקבל זמן מסך. הדברים נשמעים סוריאליסטיים ומופרכים. העניין הוא - שהם אכן התרחשו.
אני יודע שיש שיחלקו על הגדרה זו, אולם בעיני המשותף לכל הערכים בוויקיפדיה הוא שהם זכו להכרה. כל איש, סרט, ספר וכולי - שיש להם ערך - זכה להכרה על חשיבותו בתחומו. הוא הדין לגבי פרשת התקיפות של דודו טופז. זהו אירוע תקשורתי, וככזה הוא זכה להכרה בכל פרמטר. 132.66.72.18 16:13, 11 בנובמבר 2009 (IST)
ברוקולי, אתה שוב לא קורא את דבריי. כמה נעים. לא "אירוע תרבותי", אלא "אירוע מרכזי בזירה התרבותית" (כתבתי את זה פעמיים, אתה באמת מתעלה על עצמך בהתעלמות מדבריי, כל הכבוד). טוסברהינדי (שיחה) 17:24, 11 בנובמבר 2009 (IST)
זה ממש לא אירוע מרכזי בזירה התרבותית. הוצאת הספר של גרוסמן "אישה בורחת מבשורה" הוא אירוע מרכזי בזירה התרבותית. הקמת ערוץ 10 היא כנ"ל. האירועים הקשורים בדודו טופז הם אירועים פרטיים שבהם השתתף אדם שהיה כנראה מעורער בנפשו, ובין זה לבין תרבות אין כל מכנה משותף. ייתכן שהמדובר בכרוניקה פלילית, אלא גם כאן יש אירועים רבים המאפילים על אירוע זה, מה גם שאיני בטוח שהערך הזה הוא המקום לתיעוד כרוניקה פלילית. אלמוג * הפורטל החמוד והמאמי 16:45, 12 בנובמבר 2009 (IST)
מסכים עם אלמוג • עודד (Damzow)שיחהמשתמש זה מרענן מומלצים 16:49, 12 בנובמבר 2009 (IST)

ובכל זאת, לא רק אירועים ביטחוניים ובחירות הם אירועים משמעותיים. שלושה ישראלים זכו בפרסי נובל למדע בעשור הזה. הם היו הישראלים הראשונים שזכו בפרסי נובל למדע (בניגוד לארבעת קודמיהם הישראלים שזכו במקבילה סקנדינבית לפרסי אוסקר (כן אני מזלזל בפרסי נובל לשלום ולספרות)) והשלישיה הזו לא מוזכרת. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 16:52, 12 בנובמבר 2009 (IST)

מישהו אמר לא להזכיר אותם? הדיון הוא על פרשת טופז, שאינה כל כך חמורה כמו שמנסים לצייר אותה. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 16:57, 12 בנובמבר 2009 (IST)
לא צריך להיות כל כך נחרצים. פרשת טופז, קשורה לתרבות. אבל אינה אירוע תרבותי, ואילו הייתה, היא לא הייתה כזה בעל משמעות. אנחנו גם נמצאים במרחק יריקה ממנה, כך שקשה מאד לעמוד את השפעתה על משהו. מאידך, זכיתם של ישראלים בפרס נובל - היא משהו משמעותי. בוודאי יש עוד רבים. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 16:57, 12 בנובמבר 2009 (IST)
ולמה בריטני ספירס כן חשובה? איך זה שבאירועי כלל העולם מזכירים בדרנים ובאירועים בישראל מזכירים רק פיגועים, מלחמות ובחירות?. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 19:07, 12 בנובמבר 2009 (IST)
ולמה מותו של מייקל ג'קסון הוא אירוע תרבותי עולמי חשוב כאשר מותו של טופז חסר חשיבות מקומית? או שמוחקים את שני האירועים, או שכותבים על שניהם. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 19:09, 12 בנובמבר 2009 (IST)

ויקיפדיה ישראלית?[עריכת קוד מקור]

שוב חוזרים לשאלה התמידית. האם זו הוויקיפדיה העברית או הישראלית? הערך נפתח במה שקרה בישראל. זה הכי חשוב. רק אז מדברים על מה קרה בעולם. אני בכלל לא בטוח שצריכה להיות פסקה על ישראל, אבל אם יש, אין סיבה שהיא תהיה בתחילת הערך. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 16:59, 12 בנובמבר 2009 (IST)

לא מסכים בכלל. קודם כל יש לספר מה קורה במדינתם של דוברי העברית, וכולם יודעים באיזו מדינה מדובר. קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:47, 12 בנובמבר 2009 (IST)
מדובר פה במחדל קשה. למעשה, תיאורטית אפשר להוסיף פסקאות נרחבות על כל המאתיים ומשהו מדינות בעולם. לאחר שזה יקרה הערך ייראה זוועה, אם כל פסקה תהיה מורחבת בסגנון הפסקה הישראלית. לדעתי, הבעיה כאן היא שורשית. לא רק שהפסקה על ישראל צריכה להיות מועברת להיסטוריה של ישראל: העשור הראשון של המאה ה-21, אלא שהערך הזה בנוי בצורה בלתי אנציקלופדית בעליל.
הצורה הנכונה של הערך היא לא חלוקה לפי מדינות, אלא לפי תחומים (מלחמות ושלום, כלכלה וחברה, תרבות ופנאי וכו'). הערך אמור לעסוק בעולם באופן כללי; כשבפסקאות המתאימות ישולבו אירועים משמעותיים בעולם, וישולבו בו רק אירועים בעלי היקף בינלאומי, ואירועים משמעותיים שקרו במדינה מסוימת ישולבו רק אם יש להם חשיבות רבה מאוד. אירוע כמו עופרת יצוקה, למשל, אף שמדובר באירוע בישראל, יכול בהחלט להיחשב כאירוע משמעותי, מאחר וכל העולם דיבר עליו.
אני כבר לא מדובר על כך שעניין דודו טופז הוא פשוט שולי עד להחריד, כדי להיכנס בערך העוסק בהיסטוריה העולמית. תארו לכם אם נזכיר כאן פרשייה דומה שבמקרה התרחשה בטוגו ולא בישראל.
בהתאם לכל זה, אני מחליף את {{עריכה}} שבערך ב{{שכתוב}}. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 17:54, 12 בנובמבר 2009 (IST)
די!!!! די כבר עם היחס הזה לישראל ועם טמינת הראש הקולקטיבית בחול! אי אפשר ככה. אנחנו לא ויקיפדיה הישראלית, אבל מספיק להיעמד על הרגליים האחוריות בכל פעם שמישהו מעיז להרים את ראשו וללחוש את מילת ה-"י" המשוקצת. זה באמת מתחיל להימאס. את הקורא דובר העברית מעניין קודם כל מה קרה במדינת דוברי העברית, וזה בדיוק מה שהוא הולך לקבל. עוד לא ראיתי שמישהו צינזר אירוע חשוב במדינה אחרת. וכמובן, תחי מדינת ישראל! כל הכבוד לצה"ל! קוריצהשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 18:05, 12 בנובמבר 2009 (IST)
ברוקולי אתה מתעצבן על לא דבר. אני בהחלט סבור שצריך ערך שלם (לא רק פסקה!) על ההיסטוריה של ישראל בעשור הראשון של המאה העשרים ואחת, אבל ערך זה הוא לא על היסטוריה של ישראל, אלא על העשור הראשון של המאה ה-21 בעולם. תנסה לחשוב שוב, מה יקרה אם הערך יכיל פסקה בסדר גודל של הפסקה הישראלית, על כל מדינה בעולם. זה יהיה ערך בן מאות ואלי אלפי קילו-בייט... הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:08, 12 בנובמבר 2009 (IST)
בנוגע לתבנית השכתוב ותוכנה, לא אכנס איתך למלחמת עריכה ועל השאלה הנצחית מהי הגירסה היציבה. נדון כאן ונראה מה יהיו חלומותיו. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:10, 12 בנובמבר 2009 (IST)
אני מתעצבן כי נמאס כבר מהתגובות האלה כל פעם שמזכירים את ישראל. צריך להפסיק לטמון את הראש בחול ולהבין שעברית היא לא שפה בינלאומית, אלא שפתה הרשמית של מדינת ישראל ולכן המקום המיוחד שיש להקדיש לישראל בערך כזה. תחי מדינת ישראל! כל הכבוד לצה"ל!שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 18:11, 12 בנובמבר 2009 (IST)
שאני אבין: באם הפסקה על ישראל תועבר לערך נפרד ומורחב - במיוחד בשביל ישראל שאתה (וגם אני) כל כך מעריץ, גם אז תחשוב שדבריי הם חלק בלתי נפרד מאותן "התגובות האלה כל פעם שמזכירים את ישראל"?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:14, 12 בנובמבר 2009 (IST)
התגובה שלך בערך היא דבר מה שיש להימנע ממנו בעתיד. יש מקום לפרק מיוחד לישראל שבלעדיו הערך הזה לא שווה כלום. האם ערך מורחב לישראל? לא יודע. צריך לחכות קצת ולתפוס דברים בפרספקטיבה היסטורית. תחי מדינת ישראל! כל הכבוד לצה"ל!שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 18:16, 12 בנובמבר 2009 (IST)
לא נראה לי. אני דוקא בצד הנכון - לדעתך - של המעודדים את הזווית הישראלית בוויקיפדיה. זה מעניין את עיקר קהל היעד שלנו. אבל לא כאן. יש פה שיקול של ערך אנציקלופדי, והערך לא בנוי לפי שיקול זה. מה פתאום שרק ישראל וכל שאר מדינות העולם לא? מדוע שהערך לא יעסוק בסיקור מתוך ראייה רחבה ומקיפה המתמקדת בכלל כדור הארץ והאירועים שהאנושות כולה חוותה, אלא יעסוק בתיאור מתוך ראייה מצומצמת ישראלית?. ערך על הנושא הישראלי הוא ממש דבר טוב, אבל למה בערך זה המתיימר (וכרגע שלא בהצלחה) לסקור את העשור בראייה כללית ובינלאומית?. הָאִישׁ וְהָאַגָּדָה - חיוג מהיר - מפעיל אמין וחזק, זה בידכם 18:20, 12 בנובמבר 2009 (IST)
כבר הסברתי למה לישראל מגיע מקום מיוחד. הערך לא מושלם, ויש מקום להרחבתו בצורה נאותה, אך מצבו אינו כה טרגי. יש כאן אזכורים רבים מאוד לאירועים ואישים מרחבי העולם. תחי מדינת ישראל! כל הכבוד לצה"ל!שיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 18:26, 12 בנובמבר 2009 (IST)
ברוקולי אינך צריך להתעצבן. נינצ'ה (ואני תומך בעמדתו) לא מכחישים שקוראי ויקיפדיה העברית הם רובם ישראלים, אך זה לא אומר שעלינו לספק להם תוכן מותאם. באותה מידה אנחנו לא מכחישים שקוראי ויקיפדיה העברית מתעניינים רבות בבחורות, אך אין זה אומר שנפתח ערך בחורות המכיל תמונות עירום. לוויקיפדיה יש עקרונות שנקבעו על ידי מייסדיה. עקרונות אלו מחייבים אותנו לנקודת מבט מנותקת ולא אגוצנטרית. אם אירוע בישראל מקבל בערך הזה מעמד רק בגלל שהוא חשוב בקנה מידה מקומי ולא ישראלי, מקומו לא בערך זה. הצעתו של האיש והאגדה בדבר ערך מורחב פותרת את הבעיה. דניאל ב. 09:02, 13 בנובמבר 2009 (IST)
אין ספק. ברוקס, חבל על האנרגיות. אם קורא ירצה לקרוא על ההסטוריה של ישראל, נתן לו ערך מיוחד לזה, אבל כשהוא בא לקרוא על ההסטוריה של העולם, לא ניתן לדחוף את ישראל כחשובה יותר. אף אחד לא קם על הרגליים ברגע שאומרים את מילת היוד. פשוט חושבים שצריך להציג את העובדות בפרספקטיבה המתאימה להם. בערך זה נדמה שבחרתו של פרס כנשיא מדינת ישראל חשובה מצונאמי שהביא למותם של מאות אלפים. נינצ'ה - שיחה (הזהרו מחיקויים!) 10:34, 13 בנובמבר 2009 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:10, 14 במאי 2013 (IDT)


התקופה[עריכת קוד מקור]

תיקנתי ל- העשור הראשון של המאה העשרים ואחת (העשור מכונה גם בקיצור שנות האלפיים) החל ב־1 בינואר 2001 והסתיים ב־31 בדצמבר 2010.

לא ייתכן שהעשור מתחיל ב-2000 כשהמאה מתחילה ב-2001.

מה דעתך? משתמש:דוד שי. איתן - שיחה 10:36, 20 באוקטובר 2019 (IDT)

איתן, ראה תבנית עשורים - כולם מתחילים בשנת 00 ונגמרים בשנת 09. אם יש בעיה בערך על המאה נתקן אותה. אגב, את מעבר המילניום חגגנו ב1.1.2000. Face-smile.svg איש השום (Theshumai) - שיחה 10:45, 20 באוקטובר 2019 (IDT)
גם אני זוכר את חגיגות מעבר המילניום אבל יש כאן סתירה מבנית כי אם המאה התחילה ב-2001 לא ייתכן שהעשור התחיל ב-2000 ולהפך איתן - שיחה 12:15, 20 באוקטובר 2019 (IDT)
משתמש:בורה בורה איתן - שיחה 12:20, 20 באוקטובר 2019 (IDT)
איתן, זה באמת מבלבל ולקח לי רגע להבין למה - מאחר שהשנה הראשונה לא הייתה שנת 0, אלא שנת 1, אז 100 השנים הראשונות הן 100-1, ואז 200-101 ... 2000-1901. מצד שני - העשורים זה עניין אחר, כאשר "שנות ה-90" מתייחסות בהכרח לשנים 1999-1990 וכן הלאה. זה קצת מבלבל כי זה באמת לא תואם, אבל נראה שזה נכון - בדקתי את ההגדרות האלו גם בויקי האנגלית וגם בהגדרות מילוניות שהסתכלתי בהן עכשיו. איש השום (Theshumai) - שיחה 14:49, 20 באוקטובר 2019 (IDT)
איש השום (Theshumai) לא ניתן לקיים 2 מערכות סותרות. המילניום נגמר ב-2000, המאה גם, אז העשור הראשון לא כולל את 2000. אם שנת 2000 נכללת במאה שעברה היא לא יכולה להיכלל בעשור הראשון איתן - שיחה 15:46, 20 באוקטובר 2019 (IDT)
איתן, אינטואיטיבית חשבתי ככה גם, אבל כשבדקתי את זה היום נראה שזו לא תואם, ושאי-התאימות היא הנכונה - למרות שזה מאוד מוזר. אני חושד שחלק מהבלבול גם מבעיות תרגום (באנגלית "העשור הראשון של המאה ה-21" זה ה"2000s", שמתאים לאיפיון הזה). אני מסכים אתך שזה מאוד מוזר, אבל אניקלופדית זה כנראה נכון. תראה בערך האנגלי של העשור הראשון של המאה (אנ') - השנים הן 2009-2000. מצד שני במאה ה-21 באנגלית (אנ') - השנים הן 2100-2001. מהמשמעות של זה היא שבעשור הראשון לספירה (אנ') - היו רק 9 שנים. גם באתר הגדרות שמצאתי, המאה ה-21 מתאימה בשנים לויקי האנגלית, ובאתר מילון הגדרות העשור מתאימות לויקי האנגלית, כך שנראה שזה פשוט מוזר אבל נכון. איש השום (Theshumai) - שיחה 16:20, 20 באוקטובר 2019 (IDT)
אין לי דעה בעניין.גם לי לקח זמן להתרגל. בורה בורה - שיחה 19:13, 20 באוקטובר 2019 (IDT)

ננסה שוב את משתמש:דוד שי. איתן - שיחה 20:34, 21 באוקטובר 2019 (IDT)

איתן, חבל, במקום לתייג אנשים, תחפש מקורות איכותיים בנושא, תקרא על זה ותשתף כאן במסקנות. איש השום (Theshumai) - שיחה 20:45, 21 באוקטובר 2019 (IDT)
לטעמי העשור, המאה והאלף התחילו ב-1 בינואר 2000. אני מודע לכך שזה גורם לעשור הראשון (שהיה לפני קצת יותר מ-2000 שנה) להיות בן 9 שנים בלבד. דוד שי - שיחה 06:39, 22 באוקטובר 2019 (IDT)
דוד שי (גם המאה הראשונה מתקצרת בשנה. המאה הראשונה הסתיימה בסוף שנת 100.)
אני דווקא חושב שמ-1 בינואר 2001, אבל מצד שני אין לי בעיה עם ההגדרה שלך כל עוד תישמר עקביות. איתן - שיחה 08:55, 22 באוקטובר 2019 (IDT)
איש השום (Theshumai) ברור לך שקראתי גם בויקיפדיה האנגלית וגם במקורות אחרים. השאלה היא לא מה קיים בפועל, אלא מה מונע סתירה פנימית שכרגע קיימת. איתן - שיחה 08:57, 22 באוקטובר 2019 (IDT)
איתן, ראשית, סתם שתדע שכדי להתחיל מחדש את ההזחה נהוג להשתמש בתבנית:שבירה.
שנית ולענייננו, גם אני חושב שזה יהיה מאוד נחמד ליצור אחידות בהגדרות השנים (ואגב, אישית אני מתייחס לתאריך הרלוונטי, בדרך כלל, בדומה לדוד שי), אבל יותר חשוב מזה - לגישתי, דעתי פה בכלל לא רלוונטית. אם המאה ה-13 היא מושג היסטורי ושההגדרה הרווחת שלו - למשל, כשבמחקר מנתחים את המאה ה-13 - היא שמתייחסים לשנים 1300-1201, אז מי אני שאקרא לשינוי ההגדרה הזו באנציקלופדיה? אותו כנ"ל בשנות ה-70 של המאה ה-20 - אם בהגדרות הרשמיות של חוקרי התקופה הם מתייחסים לשנים 1979-1970, לגישתי זה ממש לא משנה מה אני חושב. אם תצליח למצוא גישה רווחת מספיק של מומחה בתחום שמתייחסת להגדרות שנים אחרות - זה ייתן לנו את הלגיטימיות, לגישתי, לבחור בין הגישות, ואז אשמח לצדד באפשרות של האחידות, בדומה למה שהציע דוד שי, אם אפשר. איש השום (Theshumai) - שיחה 10:56, 22 באוקטובר 2019 (IDT)
אני רק מניח את זה פה: שיחת קטגוריה:שנות ה-2000#רה־ארגון של קטגוריות עשור - העברה מהמזנון. דולבשיחה
תודה דולב - מעניין ורלוונטי... וקצת מסכם. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:10, 23 באוקטובר 2019 (IDT)

שם הדף אינו מדוייק. אם תקראו בדף באנגלית המגדיר מהו "עשור" (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Decade), תראו ששם הדף "העשור הראשון של המאה ה-21" אינו מדוייק. כי הרי "העשור הראשון של המאה ה-21" הוא העשור הנמשך מתחילת 2001 ועד לסוף 2010. השם המדוייק יותר לדף הוא "שנות ה-2000", הנמשכות מתחילת 2000 ועד לסוף 2009. ולראיה, לדף המקביל באנגלית קוראים "2000s". MySmallContribution - שיחה 09:21, 15 בנובמבר 2019 (IST)

MySmallContribution, איזה שם היית מציע להעשור השני של המאה ה-21, או העשור הראשון של המאה ה-19? איש השום (Theshumai) - שיחה 10:47, 15 בנובמבר 2019 (IST)

"שנות ה-"2010, בדיוק כמו באנגלית "2010s". ו"שנות ה-1900", כמו "1900s" באנגלית. ואני נסמך על מקורות: מקורות לגבי "שנות ה-2000": https://owl.purdue.edu/owl/general_writing/punctuation/apostrophe_introduction.html http://www.memidex.com/1960s ומקור לגבי "העשור השני של המאה ה-21": Passim, i.a. Spencer, Donald D. 1989. Invitation to number theory with Pascal. Ormond Beach: Camelot. 46: "The first decade is from one to ten inclusive, the second decade from eleven to twenty inclusive, and so on." MySmallContribution - שיחה 12:29, 15 בנובמבר 2019 (IST)

MySmallContribution, הבעיה שהמקורות שלך מצדיקות את מתן השם שיש כיום בויקיפדיה האנגלית, וזה מתייחסים לשם המתאים לשנים האלו בשפה העברית הרלוונטית לויקי שלנו. הדבר הרלוונטי הוא האם יש אנשי מקצוע רלוונטיים שמתייחסים כך בעברית לשנים אלו. איש השום (Theshumai) - שיחה 14:53, 15 בנובמבר 2019 (IST)