משתמש:Theshumai

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Smiley.svg משתמש זה אינו שולח הודעות תוקפניות סתם, ומגדיר את עצמו כוויקיפד ידידותי.
Dubied, Henri Edouard.jpg משתמש זה הוא אב מאושר
Rotating earth (large).gif משתמש זה הוא סביבתן
Caves7.jpg משתמש זה חובב היסטוריה
KUFAR-SABA.JPG משתמש זה הוא כפרסבאי
Relativity-formula.png משתמש זה מוכר כמחונן
Smiley.svg משתמש זה הוא אדם אופטימי
Trumat Evarim.PNG משתמש זה ציווה כי לאחר מותו
ייתרמו איבריו להשתלה. (מי עוד תורם?)
Answer to Life.png משתמש זה יודע כי 42 הוא התשובה לחיים, היקום וכל השאר.
1328101886 HourGlass.png משתמש זה פעיל במיזם ערכי העשורים

הודעה:

שיחות סביב המיזם בדפי השיחה הן חשובות, אבל מאחר שלצערי אין לי הרבה זמן לויקיפדיה כמו שהייתי רוצה, אני בוחר פעמים רבות לתעדף את הדבר שלשמו אני כאן: כתיבה ושדרוג של ערכים - על פני דיונים בדפי השיחה. אני תמיד אענה להודעות בדפי שיחה (כשיש מה) אך לפעמים זה ייקח לי יום-יומיים, ובתקופות עמוסות במיוחד זה עלול לקחת גם מספר ימים. מדיניות זו מבחינתי היא בבחינת רפואה מונעת כנגד עצבנות-ויקי.

קצת עלי במיזם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלום לכולם. מאחל אור ואהבה לקוראי שורות אלו.

נשאבתי עמוק אל תוך המיזם הזה במהירות, הרבה בזכות אנשים שונים בקהילה שעוד כשהייתי 'טירון' נתנו לי תחושה מאוד חיובית של שייכות למיזם, והתייחסו בסלחנות לטעויות התמימות שביצעתי. המחשבה שבזכות כמה מילים טובות בעיתוי הנכון, תרמתי למיזם הזה את כל מה שתרמתי (אין לי ספק שאם בימים שהרגשתי 'אאוטסיידר' פה, הייתי מקבל יחס של 'אאוטסיידר' - לא הייתי נשאב כך פנימה), גרמה לי להבין על בשרי את החשיבות הרבה של מילה טובה במיזם שבו משתפים פעולה אלפי זרים גמורים, במיוחד עבור ויקיפדים בתחילת דרכם. בתחילת הדרך תרמתי בעיקר למיזמי קהילה, בדיעבד אני מניח שזו דרך טובה להתקבל בזרועות פתוחות יחסית, למי שמחפש כזו.

מסיבה זו אני משתדל לנקוט בשיחותיי עם עורכים אחרים בחביבות וסלחנות כמדיניות (בהנחה שהאדם שבצד השני מעוניין לתרום לויקיפדיה ולא להרע לה).

בנוסף, אני דוגל כויקיפד בגישות הבאות:

 • במצבה המפותח של ויקיפדיה העברית, לדעתי עדיף לשכתב ערך שזקוק לשכתוב, מאשר ליצור אחד חדש.
 • אני חושב שבויקיפדיה העברית זמן רב מדי שלנו מושחת בדפי שיחה, אבל אין האשמה בנו, העורכים, בהכרח. לדעתי השיטה הקיימת, שיש לה יתרונות חשובים, מעודדת הצפה של דפי שיחה. לדעתי עלינו לשקול כקהילה בחינה של שיטות אחרות לקבלת החלטות, ובראשן שיטות שיתמרצו חתירה לקונצנזוס.
 • לדעתי, במיוחד בנושאים שעשויים להיות רגישים או שנויים במחלוקת, תרגום מויקיפדיה האנגלית הוא לא אידיאלי. כן רצוי הרבה יותר להיעזר בויקיפדיה האנגלית כדי לאתר מקורות טובים ואז לתרגם אותם, ולהפנות אליהם כהערת שוליים.
 • אני גאה ביכולת שלי להתגמש ולשנות את דעתי בהתאם לנקודות מבט חדשות שמוצגות בפני, ולדעתי זו תכונה קריטית למיזם שיתופי.


אשמח תמיד למשוב בונה על העבודה שלי (בוודאי תמיד יש עוד מה ללמוד).

גישת "נחמדות" בויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אווירה טובה היא קריטית במיזם שיתופי, בו כמות גדולה של אנשים מרקעים שונים ומגוונים צריכים גם להרגיש מספיק רצויים כדי להשקיע זמן ואנרגיה בהתנדבות לאורך זמן מבלי להישחק, ובמקביל לשתף פעולה ביניהם באופן יעיל.

יש כמה גישות שאני משתדל לאמץ בדפי השיחה, ואני מרכז אותן כאן. אם יש לכם רעיונות נוספים משלכם מוזמנים לשתף על כך בדף השיחה Face-smile.svg

 • אמפתיה – דרך יעילה מאוד לתקשר טוב יותר עם אנשים שעלולים להרגיש מותקפים, היא לנסות להראות להם שאנחנו בצד שלהם, למשל, על ידי מתן מקום למה שהם אולי מרגישים. משתמש חדש שצריך להבין מה זה מלחמת עריכה? זה מאוד מבלבל. מישהו השקיע וכתב ערך ויש דיון אם למחוק אותו? לגמרי לא נעים ומאכזב. אם ניתן לרגשות לגיטימציה (ואפשר אפילו לחזק את הלגיטימציה על ידי "גם לי לקח המון זמן להבין את כל הנושא של גרסה יציבה"), הצד השני ירגיש בדרך כלל פחות מותקף, ויהיה מסוגל "להקשיב" טוב יותר למה שאנחנו כותבים לו. (ראו גם תקשורת לא-אלימה).
 • ניחוש כוונה טובה – גם אם נצא מתוך נקודת הנחה שלצד השני יש כוונה טובה, לא תמיד היא ברורה לנו בלהט הדיון. אם נצליח לעצור לרגע ולנסות לנחש מה אולי הייתה הכוונה הטובה שלו מאחוריי דבר שלילי-לדעתנו שעשה, התמקדות בזה עשויה להיות נקודת מפתח להמשך שיחה שתתמקד בשיתוף פעולה משותף ולא במחלוקת. מצד שני – אם ניכר שהצד השני מתגונן ולא מבין את הכוונה הטובה שלנו, ייתכן שכדאי לנו לחדד לו אותה - במיוחד אם אנחנו גם בעדו בסופו של דבר. שמתי לב שהרבה פעמים במיזם אנשים לא מבינים גישות שונות לתכנון אנציקלופדיה עד שמסבירים להם את הרציונל מאחוריהן.
 • ביקורת בונה – ההבדל בין ביקורת בונה לביקורת שלילית, היא שבביקורת בונה אנחנו אומרים לצד השני מה *כן* מצופה ממנו לעשות (להבדיל מהסוג הפחות אפקטיבי של הביקורת, בו אנחנו רק מתייחסים למה שהוא עשה רע). אם מישהו עשה משהו לא טוב לדעתי, אני משתדל להמליץ לו על אלטרנטיבה להבא. זה נותן בדרך כלל נימה חיובית יותר לטקסט, ומאפשר לצד השני לימוד ושיפור מהיר יותר.
 • דלת פתוחה – אם נתתי למישהו ביקורת בונה והצעות ליישום בעתיד, אני משתדל לסיים את ההערה בהזמנה להתייעץ איתי ולהיעזר בי ביישום, במידת הצורך.
 • הקשבה להתנגדויות – הגישה הבריאה ביותר למחלוקות בויקיפדיה, לדעתי, היא ראש פתוח. כשאתם חושבים X ומישהו אחר טוען Z, בדרך כלל יש היגיון כלשהו בצד שלו. לפעמים זו גם הזדמנות ללמוד דבר חדש. הרבה פעמים הצעת גרסה אחרת שלוקחת בחשבון את ההתנגדות היא הדרך הטובה ביותר להתקדם לפתרון Y. גם כשמדובר במחלוקת מאוד דיכוטומית, למשל, "כן לכלול תוכן" או "לא לכלול שום דבר מהתוכן", כבר נתקלתי אישית בהתנגדויות לתוכן שהצעתי, שלימדו אותי דברים ושיפרו אותי כעורך. לא הייתי משתפר כך בלי המתנגדים שנימקו היטב את טיעוניהם. הרבה התנגדויות הן הזדמנות ללמוד ולהשתפר.
 • סובלנות – בשורה התחתונה, יש מציאות. נרצה או לא נרצה, לפעמים יש אנשים עם דעות שונות וטיעונים שאנחנו פשוט לא מצליחים למצוא הגיון מאחוריהם. גם במצב הזה כדאי לזכור 2 דברים:
  • ריבוי דעות – בויקיפדיה חלק מה-DNA הפנימי של המיזם הוא ריבוי דעות, וחשוב לזכור שזה דבר חשוב ומועיל. אנחנו צריכים את הקשת הרחבה הזו. אנחנו צריכים את הקיצוניים מהשמאל שיתקנו עיוותים מימין שלא שמנו לב אליהם, ואת הקיצוניים מימין מהסיבה המקבילה. אנחנו צריכים את ה"מכלילנים" שבזכותם ויקיפדיה כל כך פופולרית, וממש מוכרחים את ה"מחקנים" שבזכותם המיזם איכותי יותר ממה שהיה עלול להיות (בין היתר כי קל יותר להשגיח על איכות ואמינות 300,000 ערכים לעומת מיליון ערכים).
  • חופש הביטוי – נניח יש עורך אחד שדעתו פשוט שונה מדי משלכם – זו זכותו. זה חלק מהמשחק. הוא יכול להביע את דעתו. וגם אתם – גם לכם יש מה לעשות, ואתם לא תלויים רק בדעתם של עורך אחד או שניים. תוכלו להזמין עורכים נוספים מלוח המודעות, לתייג בעלי ידע, ואם הקודמים לא הועילו גם לפתוח הצבעת מחלוקת. וכדאי לקחת את הדברים ברוח ספורטיבית – במחלוקות לפעמים מצליח יותר ולפעמים פחות. זה חלק מהמשחק. ואם נמאס לכם ממחלוקות, תמיד אפשר לקחת הפוגה מערכים שנויים במחלוקת ולהצטרף לאיזה מיזם.

אגב, מאחר שאני חושב שחשיבות האווירה הטובה במיזם גדולה, זו משקולת שאני שוקל לעיתים לצד שיקולי תוכן. אם משתמש מוסיף לערך תוכן שלדעתי אין לו מקום, אין שאלה, אבל כשנוסף תוכן גבולי שאני "נמנע" לגביו, במקרים מסוימים אתמוך בהשארתו משיקולי כבוד להשקעה של העורך ורצון להימנע ממפח נפש ותסכול בקרבו (אגב, בשאלה אם למחוק/להשאיר ערכים העניין סבוך יותר, וזה פחות שיקול לדעתי, מסיבות שרמזתי עליהן 2 פסקאות למעלה. לגבי חשיבות ערכים אני בדרך כלל לא "נמנע" גם מכיוון לדעתי ברירת המחדל צריכה להיות שלנושא אין חשיבות אנציקלופדית עד שלא מוכח אחרת, אבל על כך בפעם אחרת).

תבניות וניסוחים שאהבתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • תבנית:כוונות טובות - לעורכים בעלי כוונות טובות שהתחילו את המיזם ברגל שמאל
 • כותרת שאהבתי בעת העברת טיוטה: הערך לעתיד הועבר לטיוטה. המשך לעבוד עליו!

לינקים מעניינים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקסם להכפלת כוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן מה שאני נהנה לטפח בדף הזה רשימה של תרומות משמעותיות שביצעתי בויקיפדיה, בעיקר כדי להגביר את המוטיבציה של עצמי, אבל כמו רבים תמיד אני חולם, לו יכולתי להספיק אפילו יותר.

בתור אדם עסוק למדי, התלהבתי לגלות שברגע שמתחילים להיות ותיקים מספיק, יש קסם כזה שאפשר לעשות, שבו משקיעים בערך 15 דקות ומקבלים שעה של עבודה, ולפעמים אפילו יותר. נשמע חלום? הקסם המתמטי והיעיל הזה מתרחש כאשר עוזרים לעורכים חדשים, שמנסים את כוחם בכתיבת ערכים חדשים, שיוצאים, באופן טבעי, לא-בשלים, ולפעמים, אם אף אחד לא יושיט יד, יישארו בטיוטה הזו שנים רבות.

משמח אותי במיוחד לחשוב שבין כל הפעמים בהם אני משקיע 15 דקות כאלו, מדי פעם עשויה להיות שם הפתעה - זרעון-קסמים ששתילתו תיצור מעיין נובע של זמן שיושקע עוד ועוד בויקיפדיה. כי מדי פעם, כשאסייע לעורך חדש, או עורכת חדשה, ואלווה אותם בצעדים הראשונים שלהם במיזם, זה עשוי להיות ההבדל בין עורך שפורש אחרי התנסות קצרה ולא מתגמלת, לבין עורך שנשאר במיזם זמן ממושך, צובר ותק ועריכות מועילות.

התחלתי להתנסות בכך ביוני 2020, וכך סייעתי, בעזרת השקעה מועטה יחסית של זמן מבחינתי, להשלמתם הישירה של מספר ערכים, והשלמתם העקיפה של עוד נוספים.

ערכים/פרקים ש: יצרתי, שכתבתי או הרחבתי משמעותית[עריכת קוד מקור | עריכה]

האהובים עלי במיוחד[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקזוטיקה
בראשית - תהליך יצירת הספר
דברים - פרשנות הספר
היסטוריה של הרפובליקה העממית של סין - השנים האחרונות
השקעת אימפקט
זיאוסודרה
טיקטאליק
ציידים-לקטים
רשת בדיקת העובדות הבינלאומית

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שדרוג ערכי העשורים

התחלתי יזמה אישית להפיכת ערכי העשורים בויקיפדיה לפחות אירופוצנטרים + הרחבתם ושדרוגם.

העשור הראשון של המאה ה-19
העשור השני של המאה ה-19
שנות ה-20 של המאה ה-19
שנות ה-30 של המאה ה-19
שנות ה-40 של המאה ה-19
שנות ה-50 של המאה ה-19
שנות ה-60 של המאה ה-19
שנות ה-70 של המאה ה-19
שנות ה-80 של המאה ה-19
שנות ה-90 של המאה ה-19

    

העשור הראשון של המאה ה-20
העשור השני של המאה ה-20
שנות ה-20 של המאה ה-20
שנות ה-30 של המאה ה-20
שנות ה-40 של המאה ה-20
שנות ה-50 של המאה ה-20
שנות ה-60 של המאה ה-20
שנות ה-70 של המאה ה-20
שנות ה-80 של המאה ה-20
שנות ה-90 של המאה ה-20

שדרוג ערכי המאות

המאה ה-4 לפנה"ס
המאה ה-1 לפנה"ס
המאה ה-11
המאה ה-19
המאה ה-20

ההיסטוריה הפרה-קולומביאנית של יבשות אמריקה

החלטתי לקחת על עצמי במשך כמה חודשים לסכם כרונולוגית את כל ההיסטוריה הפרה-קולומביאנית של תרבויות יבשות אמריקה, לאחר שלהפתעתי הרבה כמעט לא זכתה למקום בויקיפדיה העברית. כעת כל הכרונולוגיה מופיעה כאן:

התקופה הפרה-קולומביאנית

המזרח הקרוב הקדום

אבשלום - בארכאולוגיה
בראשית - תהליך יצירת הספר
דברים - פרשנות הספר
היסטוריה של העם היהודי בארץ ישראל
זיאוסודרה
לוגלאושומגל
ממלכת יהודה
משה - שאלת קיומו ההיסטורי

ימי הביניים

היסטוריה של הנצרות
השושלת הבויהית - נפילתה
ח'וראסאן

העת החדשה

אטיין ז'ופרואה סנט-אילר
היסטוריה של איראן - העת החדשה
היסטוריה של הדמוקרטיה
המלחמות העות'מאניות באירופה
חברת מטעי ארץ ישראל
שינג'יאנג - היסטוריה
תוכנית טלוויזיה - היסטוריה
תקופת הרפובליקה האסלאמית באיראן

ערכי זמן

גחמות קטנות מעבר לערכי העשורים עליהם אני שוקד באופן מקיף יותר.

95
309
האלף השני

שונות

ציידים-לקטים
ניז'ר#היסטוריה

פוליטיקה ומנהל[עריכת קוד מקור | עריכה]

אגודה עות'מאנית
אמנת מאסטריכט
ביל דה בלאזיו - כראש עיריית ניו יורק
גווין ניוסם
ג'רי בראון
הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2020 - אתגרים וחששות
היסטוריה של הרפובליקה העממית של סין - השנים האחרונות
המשרד להגנת הסביבה וחברות התעשייה
הרשות הממשלתית למים ולביוב - ביקורת
ויקטור אורבן
שדלנות
שחיתות שלטונית בישראל

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלפאבית (חברה) - פרק ביקורת
אמזון
בנק קנדה
חנות כלבו
יוקר המחיה
כלכלה מעגלית
כלכלת איראן
כלכלת הרפובליקה העממית של סין
מס חברות - מסים דיגיטליים
מרכול
קבוצת שסטוביץ
תוצאות מלחמת העולם הראשונה - כלכלה

בריאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גמילה מעישון
השפעות של קנאביס
חפיסת סיגריות
סיגריה אלקטרונית - השפעות וסכנות בריאותיות
עישון - עישון בישראל
פסיכולוגיה חיובית
קנאביס (סם)
רודיולה רוזאה
שיהוק
תוחלת החיים בישראל

סביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גז חממה
הידלדלות שכבת האוזון
חרקים - חרקים והאדם
סכר גרנד קולי
פיטופלנקטון
קורקינט ממונע
שביתות האקלים (ספטמבר 2019)
שינוי אקלים

קידמה חברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

100 ימים של שקיפות
אוניברסיטה - היסטוריה
חופש הביטוי והאינטרנט
השקעת אימפקט
מדד הדמוקרטיה
סורופטימיסט
רשת בדיקת העובדות הבינלאומית

ערכי מדינות[עריכת קוד מקור | עריכה]

איראן
הונגריה
הרפובליקה העממית של סין
מצרים

ביולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נקבה
הדברת יתושים
טיקטאליק

טכנולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אירועי מתקפות סייבר
מכונית אוטונומית

שונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Q*bert
אפליה מינית
יארסאניה
כאכאים
כרית נפיחה
ערוץ A+
נאמברבלוקס
רייב
שבבניק
תומר פישמן
ויקיפדיה:איך ליצור דף חדש

'משימות' תרומה לויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוזמנים להסתכל כאן כדי למצוא את הערכים שזקוקים לעזרתם.

ערכים שדרשו שכתוב/הרחבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Cooperative Gameplay
אלכסנדר-גבריאל דקאן
אקזוטיקה
גרהאם צ'אפמן
הלוכרומיזם
הסבר מעגלי
טמבורה
טקטיקה ימית
יחס המרה
מערת נשימת הדרקון
נחש מים משובץ
סוני
עובד ציבור
קלפטוקרטיה
תערובת ארמסטרונג

ערכים חדשים שעלו לדיון חשיבות ודרשו שכתוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

אינוואה
בינת אל פאנק
בתככי הרייטינג
המיזם למיגור העישון
כפרה עליך
מכינה קדם-צבאית ימין אורד
מעל גובה פני הים
מרק תירס
נפט במזרח התיכון
עידו בי וצוקי
תנופה בקהילה

ערכים שערכתי כחלק ממיזמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיזם אתרי מורשת עולמית

הנוף החקלאי בדרום אלנד
השמורה האקולוגית מיסטייקן פוינט
טהונגיאי-הואי קהא קהאנג
מנזר העלייה לשמים בסביאז'סק
סטצ'ק

מיזם חצי האי ערב

היסטוריה של איחוד האמירויות הערביות
יחסי_כווית-רוסיה

ויקיפדיה אוהבת אתרי מורשת

בית המחנה
שרידי המושבה ההיסטורית בכפר מל"ל

מיזם מצרים

מחוז אל-אסמאעיליה

מחשבות על ויקיפדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חזון היפי שפוגש יישום גיקי

רק כשהתחלתי לכתוב בויקיפדיה באופן קבוע, התחלתי בהדרגה להבין את הגדולה של המיזם הזה (קראתי איפשהו את ההבחנה המבריקה ש"ויקיפדיה היא מיזם שלא יכול לעבוד על הנייר, אלא רק בפועל").

בסופו של דבר, כשפורטים את החזון שעומד מאחוריי המיזם הזה, הרעיון היפי וכמעט אוטופי - רעיון של 'בואו וננגיש בחינם את כל הידע בעולם, בכל השפות בעולם, כך שיהיה כתוב בצורה מעניינת וקלה לקריאה, ונעשה זאת באופן חופשי, וניטרלי, כך שכל דוברי השפה יכתבו יחד, ידאגו לניטרליות ולאמינות, ויחליטו יחד כיצד לפתור את כל המחלוקות על התוכן, גם הרגיש ביותר'.

כל פעם כשאני חושב על הרעיון הזה, שלפני יובל שנים היה נשמע לדעתי מאוד מופרך, אני מתפעל מעצם זה שהמיזם הזה אשכרה עובד, גדל, מתרחב ומשתבח (ולא, כמו שהייתי אולי מצפה בציניות מראש, שייסגר אחרי שנה בגלל בעיות ביישום). אני גאה להיות חלק מהמיזם הזה, וגם אם החזון האוטופי לעולם לא יכל להתגשם במלואו, הוא חזון מדהים לשאוף אליו.

(אציין שמקריאה בדפי משתמשים של משתמשים ותיקים, קיבלתי את הרושם שהעשור האחרון בויקיפדיה העברית היה מאוד לא פשוט, ושהקהילה המקומית הצליחה להתגבר בגבורה על כמה בעיות מאוד מהותיות שהיו עלולות לכרסם ביעילות המיזם, ואני קצת שמח שהצטרפתי בתקופה שהיא כנראה 'נעימה' יותר להיות בה עורך).

הגבלת גודלה של ויקיפדיה

לפני שהתחלתי לכתוב במיזם, לא לגמרי הבנתי למה לא להכליל בויקיפדיה ערכים רבים מאוד על שלל נושאים, גם אם הם לא לגמרי 'אנציקלופדים'. בהדרגה התחלתי להבין את החשיבות של הנושא, משתי סיבות עיקריות:

1. ויקיפדיה אמנם לא ממש מוגבלת בגודל, בשונה מאנציקלופדיות מודפסות, אבל היא כן מוגבלת במשאב אחר, והוא הזמן שיש לעורכים האיכותיים לבדוק לעומק עריכות חדשות. זה אומר שכל עוד הקהילה של העורכים האיכותיים לא גדלה, מתחיל להיות בעייתי להמשיך ולהגדיל את כמות הערכים, מכיוון שהחל ממספר כלשהו של ערכים תהייה בעיה לעשות ניטור עומק, לרדת לדקויות ולאמת פרטים קטנים שנכתבים במיזם (קרדיט למשתמש אגסי שקראתי את התובנה הזו ברשומותיו).

2. פעמים רבות ערכים חדשים שמצטרפים למיזם הם מאוד פרסומיים, ונוצרו במיוחד כדי לשרת אינטרס צר (מועמד לבחירות מקומיות, ערך על חברה שנכתב בידי איש השיווק שלה וכו'), ולפיכך ערכים אלו הם מאוד לא ניטרלים ולרוב גם לא אמינים (ולא תמיד ניתנים לאימות). אם לא היו מתבצעים דיוני החשיבות על ערכים בויקיפדיה מתוך יישום קיצוני יותר של התפיסה שהאנציקלופדיה היא של כולם, כמות הערכים הללו הייתה עצומה, והייתה מוזילה את המיזם ופוגעת ביוקרה ובאמינות שלו, ואלו חשובים כי שם כוחו של המיזם. מבלי היוקרה והאמינות שלו, אין שום סיכוי שכל כך הרבה אנשים יתרמו כל כך הרבה מזמנם בשביל חזון כל כך רדיקלי.

המסקנה הראשונה שלי מכך: מוטב לשכתב מלהרחיב

מניסיוני הלא-מאוד-רב בויקיפדיה, התגבשה אצלי המסקנה שבשנת 2018, לאחר שויקיפדיה העברית כבר חצתה את רף 200,000 הערכים - אם יש לי זמן לתרום ואני צריך לבחור האם לכתוב ערך חדש או לשכתב ערך בעייתי, אז מבחינת השיקול של 'מה טוב יותר לויקיפדיה', אני מעריך שהאפשרות השנייה היא העדיפה.

זה נכון שחסרים הרבה ערכים 'חשובים', ובעצמי אני נלהב מאוד להוסיף ערכים מסוימים, אבל בעשור השני של המיזם, כאשר הוא כבר מקיף למדי, אני חושב שעדיף להתמקד בשיפור חוויית האמינות של המיזם בשביל הגולשים.

מצב זה עשוי לשפר את התדמית של ויקיפדיה, ולעזור לגייס עורכים קבועים ואיכותיים נוספים, ואלו בתורם יאפשרו לנו להמשיך ולהתרחב באופן איכותי.

המסקנה השנייה מכך: יצירת סביבת עריכה נעימה היא קריטית להצלחת המיזם

אני נוטה לחשוב שלפעמים אנשים ממעטים בחשיבות התודה בויקיפדיה, ובאופן כללי בחשיבותם של פידבקים. לדעתי פידבק חיובי (או פידבק לא-חיובי אך בונה) הוא מאוד משמעותי במוטיבציה שהוא מספק לעורכים וגם בתחושת השייכות לקהילה.

באופן אישי, במיוחד בתחילת הדרך היה לי מאוד חשוב לקבל פידבקים. לפעמים התחושה הייתה מאוד מוזרה כשאני עורך ומשקיע בערך שבוע או יותר, ואין על כך שום תגובה. אני יכול להעיד שבאופן אישי הפידבקים שכן קיבלתי היו חלק חשוב ממה ש'הדביק' אותי למיזם, ובמיוחד, מה שגרם לי להבין שהעולם לא מתחלק לשניים: 'עורכים בויקיפדיה' ו'אנשים רגילים' (שכן זו התדמית שיש לפעמים מבחוץ, והיא הבסיס לשלל תאוריות קונספירציה שיש סביב ויקיפדיה). הזמנה אישית של עורכים בדפי שיחה להמשיך ולהתמיד במיזם, כדי שאצבור ניסיון ואהפוך בהדרגה לעורך מנוסה, היו גורם משמעותי במוטיבציה שלי להעז ולשקוע אל תוך ההתמכרות הזו Face-smile.svg.

כמו שכתבתי בחלקים הקודמים של הרהוריי כאן, הפידבקים הללו חשובים לדעתי לא רק בשביל התחושה הנעימה הכללית, אלא כחלק מהיכולת של המיזם להתרחב בד בבד עם שמירה על איכותו, מכיוון שיצירת סביבת עריכה נעימה יותר תזמין לתוכה עורכים נוספים קבועים ומלאי מוטיבציה. במילים אחרות, יכול להיות שיצירת סביבת עריכה נעימה היא קריטית להצלחת המיזם בטווח הארוך.

אני משוכנע שליצירת סביבת עריכה נעימה בויקיפדיה רבדים חשובים נוספים, אך מכיוון שניסיוני בעריכה קבועה כאן אינו כה רב, ייתכן ואני עוד לא מודע אליהם.

דברים שעבדו לי

קטונתי מלתת טיפים בשלב זה של העריכות שלי, אבל אני כן יכול לציין כמה דברים שסייעו לי באופן אישי:

1. חונך - תוך כמה חודשים הרגשתי שדי נכנסתי לעניינים, ואחרי שקראתי את כל דפי המדריך לכתיבת ויקיפדיה שבשער הקהילה, הנחתי שאני לא צריך חונך. אני עדיין מניח שלא הייתי *צריך* חונך, אבל אין לי ספק שזה היה דבר חיובי, ולו כדי להפיג את תחושת ה'לבד' שנוצרת אחרי עריכות של שבועות ללא כל תגובה מהקהילה, להרגיש שאני יכול לשתף מישהו בהתלבטיות, ולמעשה גם לקבל פה ושם רעיונות עריכה או טכניים שבחיים לא הייתי חושב עליהם בעצמי.

2. להפסיק לתרגם מויקיפדיה האנגלית - אין ספק שזה נוח מאוד לתרגם פסקה שלמה וקולחת מאנגלית, במקום לכתוב אותה מחדש מ-3 מקורות שונים, אבל זה יוצר בעיות. אחת מהן היא שאם מישהו מטיל דופי באמינות מה שכתבתי, מסובך מאוד להגן כך ולפעמים בלתי אפשרי למצוא מקורות לכל מה שכתוב שם (ומה לעשות, לא תמיד העורך באנגלית דייק). כיום אני, מתוך שאיפה לכתיבה האיכותית ביותר, החלטתי להפסיק כמעט לגמרי להסתמך על ויקיפדיה האנגלית כמקור. אני כן נעזר בה בחיפוש אחר מקורות, ואז כותב את הערך בעברית רק מתוך התבססות ישירה על המקורות עצמם. למעשה, זה לווא דווקא דורש יותר זמן או מאמץ - לפעמים אני מוצא מקורות בעברית ואז העבודה למעשה קלה יותר, ואם לא, אז לפעמים כל ההבדל הוא לתרגם פסקה ישירות מהמקור ולא מויקיפדיה האנגלית, וזה לא תמיד ייקח יותר זמן.

3. צירוף הערת שוליים בכל פסקה - אני מניח שכל עורך אוהב שהמידע שהוא מוסיף לויקיפדיה נשאר שם, וכל עורך שעבד עם ערכים ישנים שנערכו פעמים רבות יודע כמה מסובך לפעמים להבין על מה התבסס העורך בזמנו (ואם זה בכלל נכון). משני שיקולים אלו, התחלתי לסלוד מהוספת מקורות בפרק "קישורים חיצוניים" (אלא אם למשל כתבתי ערך שלם לבדי והתבססתי רק על 2 מקורות), והתחלתי לשים הערת שוליים בסוף כל קטע שכתבתי, כך שאם השתמשתי במקור אחד ל-3 פסקאות בערך מסוים, אני מוסיף את המקור 3 פעמים בסוף כל פסקה. כדי לעשות חיים קלים גם לעורכים עתידיים, ובעיקר לעצמי-העתידי למקרה שמישהו יפקפק בעריכה שלי בעוד שנה ואני כבר לא אזכור כבר על מה התבססתי.

עיטורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתכבד להעניק לך את עיטור הנדיבות

עיטור הנדיבות

על דאגתך לקבל משתמשים חדשים בסבר פנים יפות (ככל האפשר) ונחישותך לקדם יוזמות ולחלץ אותן מגורל של קבורה (בקומות) בארכיון המזנון. בברכה, מרווין האנדרואיד הפראנואיד - שיחה 00:32, 7 במרץ 2019 (IST)

כוכב בשבילך!

Original Barnstar Hires.png הכוכב המקורי
אני שולחת ויקי אהבה כדי שיהיה כאן קצת יותר נעים. חושבת שפעילותך חשובה, טובה ומשמעותית. מאחלת לנו עוד עורכים כמוך. דריה - שיחה 10:33, 14 במרץ 2019 (IST)


כוכב מכל הלב!

Kindness Barnstar Hires.png כוכב הנחמדים
מגיע לך ביושר. עזרת לי באהבה (אפילו שבהתחלה כעסתי עליך קצת) ואתה עדיין עוזר לי בסבר פנים מקסימות - להשתפשף במיזם החשוב הזה, ויקיפדיה.

מקווה שאוכל תמיד להיעזר בך וללמוד ממך. אתה ויקיפד לתפארת! מאחל לך הצלחה רבה בכל המצטרך, ושתמשיך להיות איש טוב כמו שאתה! שלומי חלוויעל - שיחה 17:20, 28 באפריל 2019 (IDT)

פלאפל בשבילך!

Falafel award.png ישר כוח על היוזמה בנושא קישורים חיצוניים. עוד לא התעמקתי בה אבל מדיניות בנושא היא אכן הכיוון הנכון. על כן, תהנה מהפלאפל! :) המקיסט - על דא ועל הא - גם לוויקיפדיה יש עיתון 13:22, 30 בנובמבר 2019 (IST)

כוכב להיסטוריון

Epic Barnstar Hires.png כוכב היסטורי
כל הכבוד! על הרחבת הערך המאה ה-19. הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 18:28, 7 במאי 2020 (IDT)

תודה!

Kindness Barnstar Hires.png

שמתי לב לתרומתך הרבה לערך ויקיפדיה:רשימת מועמדים למחיקה/:תפוס ת'דרקון, ורציתי להביע את הערכתי. תודה רבה!
בברכה, הארי פוטר 73שיחההטילדה הרביעיתבית ספר ויקיפדיה 23:43, 1 ביולי 2020 (IDT)

כוכב עם חתיכת לב!

Wikilove2 new.png כוכב המסורים
על הצטרפותך לרשימת החונכים. כה לחי! הארי פוטר 73 - שיחה - הטילדה הרביעית - מיזם העיטור השבועי 06:55, 4 ביוני 2020 (IDT)

כוכב המורל!

Megaphone Barnstar Hires.png כוכב המורליסטים
איש השום, תודה על ארגון המפגש! נהניתי מאודFace-smile.svg הארי פוטר 73שיחההטילדה הרביעיתבית ספר ויקיפדיה 19:53, 12 ביולי 2020 (IDT)

מדליית זהב עבורך!

Wiki gold medal.png על אירגון המפגש המהנה והמהמם. תודה רבה על כל העבודה הקשה שהשקעת. דרור - שיחה 22:22, 12 ביולי 2020 (IDT)

כוכב הדרכה!

Compass Barnstar Hires.png כוכב המדריכים
על עזרתך בהעלאת הערך הראשון שלי למרחב הערכים.

ועל גישה נחמדה שבלעדיה כנראה כבר לא הייתי כאן. הלוואי וירבו אנשים כמוך מה, באמת? 22:53, 14 ביולי 2020 (IDT)

כוכב הדרכה!

Compass Barnstar Hires.png כוכב המדריכים
תודה רבה על כול העזרה שנתת לי עד עכשיו. ויקי4800 - שיחה 11:20, 19 באוגוסט 2020 (IDT)

תעביר את זה הלאה

Wikilove2 new.png תעבירו את זה הלאה
סיבת העיטור: קצת אירוני, אבל על המיזם המבורך הזה שנותן לוויקיפדיה העברית אווירה חיובית בימים טרופים אלו!.
העיטור מוענק במסגרת המיזם "תעבירו את זה הלאה". נשמח אם תצטרף לשרשרת הפרגונים, ותעביר הלאה את התבנית לשני עורכים נוספים (או יותר) שאתה מעריך, באמצעות העתקת טקסט זה לדף השיחה שלהם והוספת סיבה: {{תעבירו את זה הלאה|סיבה=*יש להזין סיבה כאן*}}

YairMelamedשיחה 14:31, 4 באוקטובר 2020 (IDT)

בקשות ממשתמש:WikiJunkie[עריכת קוד מקור | עריכה]

WikiJunkie, אנא הוסף/הסר לפרק זה ערכים כרצונך. על כל הפרקים שיש פה אני מתכוון לעבור במוקדם או במאוחר - בין אם רק לביצוע ויקיזציה כללית, ובין אם להוספת תוכן.