שיחה:חשמונאים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הוספתי הפנייה גם ממקבים כי יש מקומות שכותבים מכבים עם ק'.

לגבי הערך[עריכת קוד מקור]

הערך מעניין ואינפורמטיבי אך עם זאת הוא מאוד מגמתי --ברנש דטור - שיחה 19:15, 23 בדצמבר 2014 (IST)

שמעון[עריכת קוד מקור]

"בין פעולותיו החשובות של שמעון הייתה חידוש הברית עם רומא. ברית זו, ככל שנראתה בשעתה מעשה מתבקש, וכריתת ברית עם כוח עולה שיוכל לסייע לממלכה החדשה כנגד אויביה החיצוניים, נשאה בחובה את פירות החורבן העתידי."

החלק המודגש לאו דוקא נכון. בהיסטוריה הרי לא ניתן לדעת "מה היה אילו". סביר להניח שפומפיוס היה כובש את א"י עם חוזה או בלי חוזה, כפי שהוא עשה לכל המזרח התיכון.--עמית אבידן 17:57, 22 אפר' 2005 (UTC)

הערה במקומה, אבל הערך מתיימר לשרטט את התהליך בו הפכה רומא מבעלת ברית לשליטה ומכתיבת המדיניות, תוך ניצול מלחמת האחים. אם הייתה זו בריתו של שמעון שנתנה לרומאים מדרס רגל בממלכת יהודה, הייתה זו לאחר מכן מלחמת האחים בין אריסטובולוס והורקנוס שהיקנתה להם את השליטה. הפיסקה הזו היא חלק מהקשר היסטורי נרחב יותר שאני מנסה לתת לערך. אני מציע שתיתן לי להשלים את העבודה (למה אף אחד אחר לא עושה את העבודה הזאת?) ואחר כך תבצע הגהות ושינויים כאוות נפשך. אלמוג 18:24, 22 אפר' 2005 (UTC)
בטח שתשלים את העבודה. על מי אסמוך אם לא עליך? ולמה אף אחד וגו'? אלו החיים. יש כאלה שיוצרים, ויש כאלה שמותחים ביקורת. שנינו יודעים מי מאיתנו באיזה צד, ומי בצד המכובד יותר.--עמית אבידן 18:36, 22 אפר' 2005 (UTC)

מקבים[עריכת קוד מקור]

ההתייחסות במאמר היא לעיתים למכבים ולעיתים למקבים. הידע שלי בנושא אינו רחב במיוחד, ידוע לי שהמושג מופיע בשתי צורותיו במקומות רבים. במידה ויש הבדל שמעבר לאיות בין שתי הצורות ראוי להסביר אותו (לא מצאתי הסבר במאמר) ובמידה שאין הבדלים ראוי לבחור באחת הצורות ולדבוק בה.

מקבים, אאל"ט, זו הצורה המקורית, והיא מלשון "מקבת". מכבים היא צורה שהשתרשה כשיבוש של מכבים, כדי שזה יהיה ראשי תיבות של "מי כמוך באלים יי". אבל, אולי אני טועה. בסג תריג מכה שנית! 17:17, 4 בדצמבר 2006 (IST)
אבשלום קור אמר ברגע זה בגלי צה"ל, שהמקורות שלנו כולם בלע"ז "MAKABAYOS", ולכן אי אפשר לדעת בוודאות מהו המקור. אבל יותר מקובל שהכינוי הוא על שם המקבת. בסג תריג מכה שנית!

אלכסנדר ינאי[עריכת קוד מקור]

צריך, לדעתי, להעביר את רוב החומר עליו לערכו. זה יהיה יותר הגיוני מאשר ערך מצומצם שלו ותאור ארוך בחשמונאים. יעקב בויקי 13:46, 23 פברואר 2006 (UTC)

רעיון טוב, אבל תשאיר פה גם פסקה או שתיים. גילגמש שיחה 13:47, 23 פברואר 2006 (UTC)
בא נחכה כמה ימים אולי יבוא מתנדב או מתנגד. יעקב בויקי 13:50, 23 פברואר 2006 (UTC)
אני תומך בלתי מתנדב. אדון צבעון 13:35, 26 בדצמבר 2006 (IST)

מלכות החשמונאים[עריכת קוד מקור]

קשה להבין מה היא בדיוק מלכות החשמונאים, מי שלט מתי וכמה

צריך לסדר את המידעי בצורה שתבהיר במה מדובר כשמדברים על מלכות החשמונאים

תודה

טיהור אתני?[עריכת קוד מקור]

השימוש ב"טיהור אתני" לתיאור מעשיו של שמעון בגזר וביפו אינו נכון, לדעתי; למילה זו יש פרשנות מאוד מסוימת בעברית המדוברת, פרשנות שמתקשרת בדרך כלל עם אברים קטועים, אנשים עם חרבות נוטפות דם ורשעות עמוקה עד אין חקר. בואו ונעמיד דברים על דיוקם: שמעון הגלה את תושבי גזר ויישב במקומם יהודים. מעשיו נבעו לא מתוך רוע-לב, והוא גם לא קטל אף אחד על רקע אתני; הוא איכלס את המקומות אותם כבש באנשי שלומו, עליהם יכול היה לסמוך. בל נשכח גם את המניע הדתי שהניע את מתתיהו ובניו בפעולותיהם. ה'טיהור' נכון לגבי העיר, שטוהרה מעבודה זרה, אך לא לגבי התושבים שיכלו לפתוח דף חדש בחייהם. שי אפרתי - שיחה 23:34, 28 בפברואר 2008 (IST)

יהודה[עריכת קוד מקור]

שלום, למה הערך מתחיל ביונתן ללא הפנייה לערך על יהודה וקודמיו? ‏עמיחי 08:44, 13 במרץ 2008 (IST)

אכן משהו מבולגן קצת בערך. אחרי ההקדמה הוא מתחיל כאילו באמצע: "בשנת 157 לפנה"ס התחדשה המלחמה, ובכחידס שם מצור על אנשיהם של יונתן..." ישאל הקורא על איזו מלחמה מדובר ומי זה בכחידס? ובכלל אם הערך הוא על בית חשמונאי מדוע לקרוא לו "חשמונאים" ולא "ממלכת החשמונאים" או "ממלכת בית חשמונאי"? מיקרוז - שיחה 06:20, 30 במרץ 2008 (IDT)
זה צריך להיות ערך על השושלת בלבד. צריך לסדר את נושא החשמונאים בוויקי. גילגמש שיחה 08:52, 30 במרץ 2008 (IDT)

חנוכת בית המקדש[עריכת קוד מקור]

לא מצאתי כל אזכור בערך לארוע בשנת 164 לפנה"ס חנוכת בית המקדש, ארוע כה חשוב בתולדות העם היהודי שאנו חוגגים אותו 8 ימים בחג החנוכה. Hanay שיחה ראית את פורטל הארכאולוגיה? 18:42, 28 בנובמבר 2009 (IST)

אני מטפל בנושא החמשמונאים, אך עדיין לא הגעתי לערך הזה. עדיין לא השלמתי את מרד החשמונאים שזקוק להרחבה ניכרת. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 13:02, 29 בנובמבר 2009 (IST)

שחזורים[עריכת קוד מקור]

Rhone למה מחקת את העריכה שלי?

סליחה. טעות. Rhone •‏ 17:22, 4 בנובמבר 2010 (IST)

יוסאריאן, המשפט שמחקת לי מצוטט מהמאמר 'בין שתי מרידות' של פרופסור זאב ספראי, בספר תולדות ארץ ישראל, בעריכת יואל רפל.

במקרה כזה כדאי לציין את הערת השוליים הספציפית בגוף הטקסט. גילגמש שיחה 19:26, 4 בנובמבר 2010 (IST)

משוב מ-29 באוגוסט 2012[עריכת קוד מקור]

מדהים!!!! זה עזר לי מאוד!!! 77.124.98.67 17:19, 29 באוגוסט 2012 (IDT)

הצדוקים והפרושים[עריכת קוד מקור]

"כת הצדוקים עליה נמנו המעמדות העליונים וחלק מן הכוהנים, שהאמינה בקיום מצוות התורה שבכתב אך לא בתורה שבעל פה, וגילתה עניין בשלטון החילוני ובביסוס כוחו; וכת הפרושים שהאמינה גם בקיום מצוות התורה שבעל פה וייצגה את המוני העם הפשוט, ודרשה כי ענייני המדינה יתנהלו על פי פרשנותם המחמירה של חוקי הדת".

הצדוקים ראו עניין בשלטון החילוני?! הלכות הפרושים היו מחמירות יותר מהלכות הצדוקים?! הדברים הללו לא מדויקים (בלשון המעטה). אין מקור לכך שהצדוקים ראו עניין בשלטון חילוני, וכמובן שהלכות הפרושים היו מקלות יותר מהלכות הצדוקים. וזאת רואים בין היתר מכתבי חז"ל עצמם. שמואל92 - שיחה 20:42, 4 באוקטובר 2012 (IST)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

לא ברור האם הערך אמור לספר על השושלת החשמונאית, או על מלכות בית חשמונאי או על התקופה החשמונאית בארץ ישראל. יש הבדל בתוכן שצריך להיכלל בכל אחד מהערכים הללו. כעת הערך הנוכחי משמש בויקיפדיה כמענה לכל השלושה בצורה חסרה מאד. לענ"ד יש לשנות את שמו של הערך לשם מלכות בית חשמונאי. לענ"ד יש להפוך את חשמונאים לדף פירשונים בו יופיעו הערכים מרד החשמונאים, שושלת החשמונאים, מלכות בית חשמונאי ו-התקופה החשמונאית בארץ ישראל.

  • הערך על התקופה החשמונאית בארץ ישראל צריך להיות כמו הערכים המקבילים לו המתייחסים לאריכיאולוגיה לתרבות וכיו"ב...
  • הערך על שושלת החשמונאים צריך להתייחס לכל צאצאי המשפחה אף אלה שלא היו מלכים וכן לתופעה של שושלת זו באותם ימים והיחס אליהם אז ולאחר מכן בתודעה והזיכרון הקולקטיבי... בינתיים הוא רק הפניה לערך זה.
  • הערך מלכות בית חשמונאי או בית חשמונאי צריך להתייחס לסדר השליטים מבית חשמונאי בתקופתם זה אחר זה.
  • מרד החשמונאים הוא כבר ערך מומלץ.

מי-נהר - שיחה 14:45, 11 בדצמבר 2012 (IST)

לא הבנתי מה אתה רוצה לעשות. לשנות את שם הערך או לפצל את הערך? גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 15:44, 11 בדצמבר 2012 (IST)
א. לשנות את שם הערך למלכות בית חשמונאי
ב. ליצור דף פירושנים בדף חשמונאים
ג. יש לכתוב ערך עבור התקופה החשמונאית בארץ ישראל
ד. יש לכתוב ערך עבור השושלת החשמונאית ולבטל ההפניה הקיימת כעת. מי-נהר - שיחה 18:12, 11 בדצמבר 2012 (IST)
ברור למדי שהערך הזה עוסק בשושלת החשמונאים, ורוב הערכים שציינת מפורטים בחשמונאים (פירושונים). אז איפה הבעיה? ‏nevuer‏ • שיחה 18:21, 11 בדצמבר 2012 (IST)

אסביר, גם בשם ערך זה וגם בקט' חשמונאים לא ברור מהשמות והתוכן שבהם האם הדף שלהם עוסק ב"אישים", "בתקופה" או ב"יישות". כעת אני רואה מסתבר שיש ערך בשם ממלכת החשמונאים, אולם בניווט בקט' המתאימות ובערכים הקשורים לא שמתי לב לכך כלל. אפשר לקבל שהערך הנוכחי ישמש עבור השושלת החשמונאית (אישים) כפי המצב הקיים בהפניות כעת. ויישאר בשם זה. אני מסיר הבקשה לשינוי השם. אולם לענ"ד צריך להיות ערך עבור התקופה החשמונאית בארץ ישראל במקום ממלכת החשמונאים ויש להשתמש בקט' חשמונאים לאישים בלבד. מי-נהר - שיחה 20:26, 11 בדצמבר 2012 (IST)

THI[עריכת קוד מקור]

אין פה מידע חיוני

79.182.165.53 20:11, 19 בנובמבר 2013 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בטבלה שבסוף -ערך יונתן הוופסי -כתוב שהוא שלט 160-153 וגם כתוב שנהרג בעכו. בהסברים למעלה כתוב הוא נהרג בעכו ב 142/3 כלומר שמעון החליף אותו ב142/3

יש לתקן את הערך בטבלה.. תודה דווח על ידי: רמי רם...ramiram8--gmail.com 85.64.89.190 15:53, 5 בינואר 2015 (IST)

טופל, תודה. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 20:14, 5 בינואר 2015 (IST)


רשימה ארוכה של הטורים של יחיעם שורק[עריכת קוד מקור]

כעת מופיעה רשימה ארוכה מאד של כל טוריו של דר יחיעם שורק. אין זה מקובל להעמיס רשימות כאלה . או שיש לינק לסדרת הרשימות או שמציינים את זה באופן כללי ויחפש הקורא. וזה עוד לפני השאלה האם מבחינה מקצועית יש הצדקה לקשר למאמרים אלה. בשעה שישנו חומר מקצועי רב. חומר מקצועי באמת ולא בסגנון של בלוג מי-נהר - שיחה 19:04, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

לא רק שלא מקובל, אלא היה דיון מיוחד על הקישורים לידען והוחלט לפני שנים רבות שאין להציף את ויקי בקישורים לאתר זה. יש לקמץ בקישורים אלה ולהשאיר רק את החשובים ביותר. אין כל טעם להביא את כל הסקירה הארוכה והמייגעת הזאת. גילגמש שיחה 19:41, 24 בספטמבר 2015 (IDT)

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור]

שלום! התפעלתי מאוד מהאינטליגנציה השופעת בין בתרי הערך, תודה על המידע החשוב והסדר המושקע. אשמח אם תגיב לי אם האזור הגיאוגרפי במדינת ישראל המכונה "יהודה" הוא תחום שבט יהודה בחלוקת הארץ שהיתה אחרי הכיבוש הישראלי הראשון בימי יהושע או שזהו תחום שיפוטו של יהודה המכבי כפי המופיע במפה שצירפת לערך. תודה וחג אורים שמח (מאיר חן - שיחה 10:01, 7 בדצמבר 2015 (IST))

אין אפשרות לקבוע באופן חד משמעי את גבולות שבט יהודה כפי שנקבעו לאחר כיבוש הארץ בימי יהושוע כי אין תיעוד היסטורי לכיבוש זה. הגבולות, כפי שהם מופיעים במפות בערך זה מתארים את גבולות המדינה החשמונאית. גילגמש שיחה 10:05, 7 בדצמבר 2015 (IST)
אם אני מזהה נכון פירוש אפשרי של השאלה (סלח לי מאיר אם פירשתי לא נכון), השם "יהודה" הוא שמה של ממלכת החשמונאים - אותו שם בו נקראה פחוות "יהד" לפניה והממלכה בתקופת בית ראשון לפניה - והוא לא מופיע כאן כי תחום השיפוט נקרא על שמו של יהודה המכבי. Liad Malone - שיחה 11:36, 7 בדצמבר 2015 (IST)

מכבים, חשמונאים ופריטי ויקינתונים[עריכת קוד מקור]

בניגוד לשאר הוויקיפדיות, אין לנו ערך על "מכבים". ישנם שני פריטי ויקינתונים-אחד המתייחס למכבים (למעשה, שושלת החשמונאים, או חלק ממנה) ואחד המתייחס לממלכת החשמונאים (חלק מהערכים מכונים "שושלת החשמונאים", חלק רק "חשמונאים"). אין טעם לאחד את הפריטים ולכן לא התחלתי צעד זה. ערכתי את התיאורים הקשורים לערך העוסק במשפחת החשמונאים ובמצב החדש יש שני פריטים שמתייחסים לשושלת.
שאלותיי: האם יש טעם להתעקש על הדרך שבה נקטנו כאן ולגרום לכל שאר הוויקיפדיות (והאנגלית בראשן) לעשות כמונו ולהפוך את ערכי המכבים לערכים על השושלת? האם אין הצדקה לערך נפרד על המכבים? (אגב, בערך האנגלי יש התייחסות ל"מכבים" במסורת הנוצרית והאתיופית)‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 16:11, 31 במאי 2016 (IDT)

הציור של החשמונאים בנירנברג[עריכת קוד מקור]

שוב פעם דוחפים ציור חסר משמעות מידענית. אין שום קשר בין מה שרואים בציור לבין החשמונאים. אלו דמויות אירופאיות חמישה במספר שצוירו בדימיון לקוי ובורות אומנותית היסטורית שאין בה דבר המוסיף לקורא מלבד מה שהיא מראה שהמכבים היוו נושא לציור גם בתקופה ובמקום ההוא ואשר לפיכך מקומו של הציור בפרק על מיצגים של הנ"ל באומנות אם ייכתב כזה וגם אז יש להניח שישנם יצוירות רבות העדיפות על זו. תמונה זו במצב כעת בערך אינה מכילה עמה מידע מינמאלי על היוצר ותקופת היצירה. והחיבור בה הופיעה. ראוי לכל הפחות לתקן זאת. מי-נהר - שיחה 13:08, 23 באוקטובר 2016 (IDT)

מסכים איתך. אז תתקן. Liad Malone - שיחה 14:01, 23 באוקטובר 2016 (IDT)
אני מסכים שמקום התמונה הוא בפרק הייצוגים באמנות. אפשר למחוק בשלב זה אם רוצים. גילגמש שיחה 15:15, 23 באוקטובר 2016 (IDT)

ספרים החיצוניים נכתבו כנגד בית חשמונאי?[עריכת קוד מקור]

" למעשה, מרבית ספרים אלו נכתבו כנגד בית חשמונאי על ידי הכהנים בני צדוק שהודחו בידי החשמונאים, שלא כדין. ספרי חשמונאים הם היחידים שנכתבו מטעם בית חשמונאי, ומקובל במחקר כי הם ספרי תעמולה של החשמונאים." - חוץ מתיאוריית הקונספירציה החדשנית של רחל אליאור שהוצגה כאן כאילו היא ההבנה הפשוטה במאורעות, מישהו חושב כך? למה זה הוצג כאילו זה מובן מאליו? Aokelman - שיחה 11:29, 22 בדצמבר 2016 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

שבאחד מהמקומות רשמתם סלאקוים ולא סלואקים דווח על ידי: 93.172.248.15 19:02, 10 בינואר 2018 (IST)

יש שתי שגיאות בדיווח זה. אין בערך סלאקוים, וגם לא סלואקים. המילה הנכונה היא סלאוקים. אביהו - שיחה 18:05, 27 בינואר 2018 (IST)