שיחה:מאיר פרוש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני ממש מופתע מהבורות שאני מוצא כאן בכל הויקיפדיה בנושא של החרדיים.

בעזרת ד' אנסה לתקן עד כמה שידי מגעת.

לידיעתכם מאיר פרוש הינו ח"כ מטעם סיעת "שלומי אמוני ישראל" הנקראת בפי העם שלומי אמונים בדף זה תמצאו סתירה בין השורות. נכתב שהוא מייצג את אגודת ישראל. ובקישור לשלומי אמונים? לכן אתקן זאת.חייים (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

אתה טועה וצודק. מבחינה פרלמנטרית הוא שייך לסיעת יהדות התורה או לסיעת אגודת ישראל (תלוי אם הסיעות מאוחדות או מפוצלות באותה עת). בפוליטיקה הפנים אגודאית הוא מייצג את שלומי אמונים. ‏DGtal‏ 22:39, 10 ביולי 2007 (IDT)

השם פורוש[עריכת קוד מקור]

היום הסביר פרוש בתוכניתו של רזי ברקאי בגלי צה"ל כי שמו נכתב "פרוש" אך נהגה "פורוש". הוספתי בגוף הערך. טוסברהינדי (שיחה) 10:36, 17 בספטמבר 2008 (IDT)

בבחירות לעיריית ירושלים נוקד שמו על הכרזות עם חולם חסר אחרי פ"א כך: פֹּרוש. במקום לציין כיצד להגות את שמו, אפשר פשוט לנקד.--גמדקנאי - שיחה 17:33, 5 ביוני 2011 (IDT)
הכרזות בבחירות נכתבו באופן שיהיה ידידותי למשתמש, קל לעין ולאוזן, לכן כתבו פֹּרוש. על ידי כך שמרו מצד אחד על האיות המקורי של השם כפי שנכתב ברשומות ובעיתונים ובד בבד ניקדו אותו כפי שנהוג להגות את שמו. זו הסיבה שניקדו אותו בחולם חסר. אבל מה שטוב לכרזות המוניות לא טוב לאנציקלופדיה. השם הרשמי הוא 'פרוש' (על שם קבוצת עולי ירושלים מתלמידי הגר"א שכונתה 'פרושים'), ולכן יש לכתוב את שמו הרשמי בראש הערך - פרוש. ומכיוון שבהגייה ירושלמית-יידית הקמץ נהגה כחולם - 'פורוש', לכן יש להוסיף בסוגריים את צורת ההגייה של השם בפי ההמון. במקרה שלנו אין שום אילוץ להותיר את האיות המקורי, לכן עדיף לכתוב באופן ברור ופשוט שהוא נהגה 'פורוש', עם חולם מלא. גרש - שיחה 18:35, 5 ביוני 2011 (IDT)
אם אתה רואה לנכון להסביר את משמעות שם המשפחה בערך ולהדגיש את הקשר לפרושים (של הישוב הישן או של בית שני), אז אפשר לנקדו כפי שצריך בעברית (עם קמץ ב-פ לטענתך, אני לא בטוח מה צורת היחיד של פרושים), ולציין את ההגייה האשכנזית בנפרד. אחרת, מה המניעה להשאיר את המצב הקיים בו "פֹּרוּשׁ" מראה גם את הצורה המקובלת וגם את ההגייה המקובלת?--גמדקנאי - שיחה 00:47, 6 ביוני 2011 (IDT)
כל העניין לא קריטי. ומכל מקום, כתיבת השם 'פֹּרוּשׁ' בערך אנציקלופדי יש בה עיוות של השם הרשמי 'פָּרוּשׁ', כפי שהוא נכתב ברשומות וכפי שהם נקראים מזה כמה דורות (ראה:קטגוריה:משפחת פרוש). תאר לך שבערך על ישיבת בית מתתיהו ייכתב בראש הערך: "ישיבת בייס מאת'ס" (ראה שם בתחילת הקטע 'תולדותיה'). ולכן, כאמור, הפתרון הוא לכתוב את השם הרשמי 'פָּרוּשׁ' ובסוגריים להוסיף ולציין את צורת הגייתו 'פּוֹרוּשׁ'. כך דעתי, אבל שוב - זה לא קריטי. גרש - שיחה 01:59, 6 ביוני 2011 (IDT)
אני מבין לחלוטין. הייתה לי בעיה עם המצב בו השם לא מנוקד וההגייה ניתנת בנפרד. אם מנקדים את השם בקמץ אז אין בעיה לציין את ההגייה בנפרד.--גמדקנאי - שיחה 10:59, 6 ביוני 2011 (IDT)

כתיבה עלובה[עריכת קוד מקור]

לכתוב שאיבוד עיריית ירושלים נבעה מביתר, זה פשוט עלוב. הרי בביתר הסיפור היה עם ביאן ובירושלים עם גור, ואילו האדמו"ר מבויאן בא ארצה במיוחד כדי להצביע לפרוש, אז מה כל הקשקוש הזה. מה שנכון הוא שבעקבות נצחונו של פרוש בביתר ליצמן נלחץ ושחרר הודעות חריפות נגד פרוש בענין ירושלים עוד קודם שנפתחה פרשת החינוך העצמאי, זאת משום שליצמן חש שפרוש נוסק ועשוי להדיח אותו ביום מן הימים. בשטח כרגע פרוש הקים עיתון ומקטין את המודיע, ככה שליצמן לא הצליח לכופף את המחנה הזה, רק לחמם אותו קצת יותר.

מי העלוב שכתב את השטויות האלו ואפילו לא חתם כמו איזה שפן?? שיחת משתמש: חיים 77

יחסיו עם הפלגים החרדיים השונים[עריכת קוד מקור]

כיום, מאיר פרוש אינו שליח של אף אחד כמעט מגדולי ישראל המשמעותיים. אם בעבר ייצג פרוש קהילות חשובות ומגובשות, כיום עומדים מאחוריו שלוש קהילות בלבד, קהילת ערלוי המונה כמאה משפחות, וקהילת סדיגורא ובוסטון שכמעט אין להם חסידים. יחסיו עם האדמורי"ם המשמעותיים הועכרו בתקוםה האחרונה אחד אחד, עד שהוא שרף של הגשרים מאחוריו, קהילה קהילה וסיפורה.

חסידות בויאן, שהיתה פעם החסידות המרכזית שבשלומי אמונים ומאיר פרוש נמנה על קהילתה היוותה את הקרע הבולט ביותר בעבורו. הדבר נעשה כשמאיר פרוש רצה את ראשות העיר ביתר, ובה היוו לשון המאזניים תנועת ש"ס - הספרדית. זו דרשה ממנו בעבור תמיכתה בו את ביטול ה'ועדת קבלה' לעיר ביתר, שבה הופלו לרעה הספרדים. פרוש שכבר הודיע בקול רם על ריצת נציגו לראשות העיר היפר את דעת רבו האדמו"ר מבויאן שהתנגד לביטול ועדת הקבלה ובבחירות נלחמו החסידים מלחמת חורמה כנגדו, עדיין עד היום עדיין לא אוחו הקרעים.

חסידות סלונים שהיתה אף היא מהקהילות הבולטות שבשלומי אמונים, ניתקה כעת את קשריה עם מאיר פרוש. הסיבה, כדלהלן: בתקופת ההתנתקות, דרש האדמו"ר מסלונים שחלק נכבד מקהילתו גרים בעיר ביתר שיהדות התורה לא תתמוך בממשלה זו אפילו לא תמיכה ייצוגית. לשם כך הוא שלח את מאיר פרוש לאדמו"ר מגור במסר לפיו ההתנתקות מאד תגע בחסידות וביחסי הקהילות. מאיר פרוש מצידו העדיף לעשות לעצמו נפשות בציבור הדתי והימין, שמר את המסר לעצמו ולא העבירו לאדמו"ר מגור. כך כשאגודת ישראל היתה בקואליציה בתקופה מביכה זו קנה פרוש את עולמו אצל הציבור הדתי כיחיד השומר להם אמונים ואינו נמצא בקואליציה. לפני מספר שבועות נודע באקראי לאדמו"ר מגור על השליחות של פרוש אליו, והוא תמה שמעולם הוא לא קיבל שליחות כזו, הבירורים שנעשו מיד העלו כי פרוש העדיף לחרחר ריב ביניהם, ולא להעביר אליו את המסר, דבר שאכן גרם שחסידי סלונים לא הצביעו בבחירות האחרונות לממשלה ל'יהודות התורה'. בהתוודע דבר זה לאדמו"ר מסלונים, היטב חרה לו הדבר והוא ניתק את קשריו עם פרוש עד היום.

קהילת קרלין (סטולין) עד היום יוצגה במקום אחד בלבד, בעיר מודיעין עלית, שם ייצגם הרב טוביה פריינד. בשנים האחרונות התחבר מאד פריינד לאיש הסיעה המרכזית הרב יעקב ליצמן. מאיר פרוש שחרה לו מאד על כך הזהירו שהדבר יעלה לו על חשבון מקומו בעיריית מודיעין עלית, אך פריינד לא שת לאזהרותיו, עד שפרוש פיטרו לחלוטין. בתגובה האדמו"ר מקרלין אומר לפרוש: אינך יכול לבוא ולומר שאתה מייצג את קרלין, אנו לא נתננו לך מעולם כח לבוא ולדבר בשמינו.

אם בקהילות אלו היה ניגוד עניינים שהוביל את פרישת פרוש מהמערכה, לצאנז פרוש לא העניק דבר בשנים האחרונות, כשאלו האחרונים מצאו סיוע אצל הסיעה המרכזית וח"כ יעקב ליצמן. אך עדיין צאנז רישמית אינם משוייכים לאלו.

יש לציין כי הרב עובדיה יוסף והרב אלישיב הורו לתמוך בו לראשות העיר. --בית השלוםשיחה • א' בחשוון ה'תשס"ט • 10:40, 30 באוקטובר 2008 (IST)
לאלמוני: אינני יודע מניין אתה שואב את ידיעותיך. כמי שמשתייך בעצמו לציבור החרדי ודי מתמצא בנעשה בו, אני חייב לציין שהנאמר בערך, לפיו מאיר פרוש מייצג את כל החסידויות שאין להן ייצוג אחר, די מייצג את העובדות. הוא אולי לא מייצג "גדולי ישראל משמעותיים", וכאן אנו נכנסים לשאלה מיהו "גדול ישראל משמעותי" -- שאלה שאני מסרב להתייחס לה בפורום זה. הוא עדיין מייצג את הציבור הכלל-חסידי, הן כאלו שאין להם אדמו"ר, או שהאדמו"ר האחרון שלהם נפטר (ע"ע ברסלב וחב"ד), והן כאלו שהאדמו"ר שלהם אינו נמנה עם "גדולי ישראל המשמעותיים" אך יש להם לא מעט חסידים, כל אחד לחוד ובמצטבר. לא אמנה כאן את כל החסידויות שתומכות בו כי אינני זוכר את שמותיהן. -- נחום - שיחה 04:35, 11 בנובמבר 2008 (IST)

עדכון: בבחירות המקומיות הנערכות היום בירושלים, כל האדמו"רים -- כולל אלו שהזכרת לעיל -- הצביעו ו\או הורו לחסידיהם להצביע מאיר פרוש. חילוקי דיעות והשגות לגבי מועמד פלוני ואלמוני תמיד היו ותמיד יהיו, אך הטענה כי "אינו שליח של אף אחד כמעט מגדולי ישראל המשמעותיים" מוגזמת ומסלפת את המציאות. -- נחום - שיחה 20:00, 11 בנובמבר 2008 (IST)

מה אתה לוקח כל כך קשה ללב איזה משהו שכתוב בדף שיחה זניח? ממילא בעזהי"ת פרוש יפסיד את ראשות עיריית ירושלים, יאבד את מקומו בכנסת ובעוד 4-5 שנים אף אחד לא יזכור בכלל את השם שלו.:.
אתה יודע למי ניתנה הנבואה, ומי הוביל בסקרים בבחירות בי-ם עד הרגע האחרון ב-2003. סבלנות, עוד כמה שעות הכל ייגמר. יחסיות האמת • י"ד בחשוון ה'תשס"ט 00:04:51
בין אם ינצח או יפסיד, הסיפור שלו משמעותי ליחסים הפנימיים ביהדות התורה (גור ובויאן נגדו, הרב אלישיב [בלית ברירה] והרב עובדיה בעדו וכו'). שווה להשקיע בהרחבת הנושא, והוספתי קצר רקע על הסיבוב הקודם בביתר עילית. ‏DGtal‏ 00:13, 12 בנובמבר 2008 (IST)
יחסיות, פרוש הפסיד- כבר חצי נבואה נתקיימה, הוסף את העובדה שפולק נכנס במקומו לכנסת ותקבל שגם שוטים צודקים לפעמים.:. 19:33, 12 בנובמבר 2008 (IST)

מלל מיותר[עריכת קוד מקור]

יש בערך הרבה מלל מיותר. הפרשה הפלילית ודאי ראויה לציון אך אפשר לכתוב את העובדות הרבה יותר בקיצור, למשל מה שמות העיתונאים שגילו אותה זה לא נוגע לאנציקלופדיה. גם בנושא עמדותיו המדיניות אין באנציקלופדיה מקום למשפט שנאמר בצורה לא רשמית ואשר (כפי שכתוב בגוף הערך) פרוש הסביר אח"כ שדבריו הובנו שלא כהלכה. --בית השלוםשיחה • ב' בחשוון ה'תשס"ט • 10:46, 31 באוקטובר 2008 (IST)

אין ספק שלא הגיוני שרוב הטקסט המוקדש לפועלו של פרוש בכנסת ובממשלה, יעסוק בחקירה פלילית אחת נגדו. הפתרון אבל הוא לא בהכרח לקצץ בפרטים, אלא לפרט על דברים אחרים שעשה בעת כהונתו בכנסת. יחסיות האמת • ב' בחשוון ה'תשס"ט 10:51:30
יחסיות, האם אתה מסכים לשינוי שבמקום לכתוב "בכתבה של העיתונאי גידי וייץ נחשף כי וכו'" ואח"כ "המשטרה המליצה להעמיד לדין את פרוש בחשד וכו'". לכתוב ישר "המשטרה המליצה וכו'"? אם אצה מתנגד אנא כתוב זאת ונמק. במידה ולא, אראה בכך הסכמה לדברי. בברכה בית השלוםשיחה • ב' בחשוון ה'תשס"ט • 10:59, 31 באוקטובר 2008 (IST)
ואכן עכשיו נזכרתי משביתת הרעב שלו, והוספתי את זה. הבלטת צד אחד של הסטורית האיש תוך התעלמות במכוון מהדברים החיוביים של האיש לוקה בטען לפגם. --חיזוק - שיחה 16:57, 30 בנובמבר 2008 (IST)
נראה לי שאיחרתם במעט את הרכבת (הקלה). יחסיות האמת • ג' בכסלו ה'תשס"ט 16:58:57
שטויות... באמת נראה לך שהערך על מאיר פרוש בויקיפדיה הכריע את התוצאות של הבחירות? ואם כבר השמצות של מתחרים, אז מי שהשתמש בבחירות האלה בקמפיין (סופר) נגיטיבי הוא מר מאיר פרוש בכבודו ובעצמו. כבר הוכח, למשל, שחברת "ספין" ששכר פרוש היא שעמדה מאחורי אתרים כמו no barkat שהשמיצו קשות את המתחרה המוביל (ראה כאן למשל, או כאן- על אנשי המטה של פרוש וזריקת רפש על ברקת).
אפשר לחשוב איזו "השמצות קשות", האמת היא שגם אם הם חפרו הרבה, לא היה הרבה מה למצוא נגד ברקת ולכן הוא גם לא הושמץ, אלא אם תצלום עם חולצת "קדימה" נחשב בעיניך ל"השמצה קשה". בכל אופן, איש כאן לא טען שלערך הייתה תרומה מכרעת לתוצאות הבחירות, בהשוואה, למשל, להדלפת נאום פרוש בכנס הסגור של בעלזא. יחסיות האמת • ב' בשבט ה'תשס"ט 01:30:03

"ותלמידי הגרי"ש אלישיב התנגדו למועמדותו" נכון? איתי פ - שיחה 23:04, 18 ביוני 2009 (IDT) ממש לא. הגרי"ש עצמו חתם לו, וגם האדמו"ר מבויאן חזר מחו"ל להצביע לו. עוז - שיחה 12:08, 19 ביוני 2009 (IDT)

נא לא לסלף עובדות, הגרי"ש התנגד לבחירתו בצורה חריפה וחסרת תקדים (ג'וליק...), וגם חסידי בויאן נאבקו בפועל למניעת בחירתו. שיחת משתמש: חיים 77


שושלת[עריכת קוד מקור]

סבו של מאיר משה שימש למיטב ידיעתי כמנהל בית ספר ואח"כ סגן ראש עיריית ירושלים,אביו מנחם היה בתפקידים שונים ביניהם חבר מועצת עיריית ירושלים וסגן שר.קרוב משפחתו שאולזון היה גם הוא סגן ראש העיר מטעם אגודת ישראל.

קישור לא פעיל[עריכת קוד מקור]

[1] --‏Yoavd‏ • שיחה 17:50, 27 ביולי 2016 (IDT)

עמדותיו המדיניות[עריכת קוד מקור]

איפה הוא היה בהצבעה על ההתנתקות

--שיבת ציון - שיחה 01:05, 29 במרץ 2018 (IDT)

  1. ^ עלון התעמולה: "למי יש יותר ניסיון", אתר הבחירות של מאיר פרוש