שיחה:נישואים אזרחיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כדאי להסביר בערך את ההבדל בין רישום הנישואין והכרה בהם. בכלל, כדאי לכתוב בערך לאיזה צורך, בנוסף להצהרתיות, אנשים מעוניינים להנשא בישראל ואלו הטבות יש לזוג נשוי. יעקב 23:10, 7 באפריל 2007 (IDT)

פיסקת פרידמן[עריכת קוד מקור]

הפיסקה אינה מדוייקת.

"ביולי 2007 שר המשפטים, דניאל פרידמן, והרב הראשי לישראל שלמה עמאר הגיעו להסכם על הצעת חוק מוגבלת לנישואים אזרחיים בישראל אשר תחול על אזרחי ישראל ה"לא דתיים", אשר אינם נחשבים ליהודים על פי ההלכה (לדוגמה, בן לאב יהודי ולאם שאיננה יהודיה) ואינם רשומים כשייכים לדת אחרת אשר עד היום לא יכלו להתחתן על פי החוק בישראל. על פי ההסכם, נישואים אלה יתקיימו בבית משפט אזרחי והשיפוט בנושא יהיה בבית המשפט לענייני משפחה. ההסכם יחול רק על בני זוג אשר שניהם אינם יהודים על פי ההלכה - במידה ואזרחים יהודיים יהיו מעוניינים להתחתן בבתי הדין האזרחיים הם לא יוכלו לעשות זאת."

אין המדובר ב"לא דתיים", או "אינם נחשבים ליהודים על פי ההלכה", אלא באנשים שאינם שייכים לעדה דתית מוכרת. על פי ההסדר החוקי בישראל, שייך כל אדם ל"עדה דתית" מתוך רשימה מוגבלת של עדות, והנישואין והגירושין נערכים רק בבתי דין רשמיים של העדות המוכרות. אין לזה קשר ליהדות, מכיוון שאנשים אלו אינם יהודים כשם שאינם מוסלמים או נוצרים. השיוך הוא לא "אינו יהודי", אלא "אינו שייך לעדה דתית מוכרת". הכוונה היא לאפשר למי שאינו שייך לעדה דתית להתחתן עם מי שאינו שייך לעדה דתית. מהפכה קטנה מאוד, שנזקה גדול מתועלתה, אבל זו רק דעתי. מכל מקום, לדעתי, כל עוד לא עברה ההצעה הליכי תחיקה ראשוניים, אין טעם לכתוב עליה. הערך עצמו חסר מאוד, ואין בו התייחסות למגוון שאלות חוקיות הנוגעות לנישואין אזרחיים בישראל, כמו שאינו מפרט לגבי נישואין אזרחיים בעולם. קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 09:07, 19 ביולי 2007 (IDT)

תוקן, אשמח אם תעזור לשכתב את הערך. Acidburn24m 09:24, 19 ביולי 2007 (IDT)
אולי אגיע לכך בעתיד. קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 09:26, 19 ביולי 2007 (IDT)

הרחבה יולי 2007[עריכת קוד מקור]

החלק ה"בינלאומי" לקוח בעיקרו מתרגום של הערכים "Marriage" ו "Common Law Marriage" מהוויקיפדיה האנגלית, והערך "Zivilehe" מהויקי הגרמנית. החלק ה"ישראלי" נכתב תוך הסתמכות על המקורות שאליו הוא מפנה. קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 05:23, 21 ביולי 2007 (IDT)

מדהים! *מזיל דמעה* Acidburn24m 05:30, 21 ביולי 2007 (IDT)
תמונה נוספת שאפשר לשים.. [1]. מה דעתך על העברת החלק של נישואים אזרחיים בישראל לפני החלק של ההיסטוריה? --Acidburn24m 06:36, 21 ביולי 2007 (IDT)
דעתי לא טובה, ואני מחזיר את ההיסטוריה למעלה. לפני שניגשים לטפל בפירוט במצב בישראל, יש להראות את השורשים ההיסטוריים של המוסד, כיצד היכה שורשים במערב, כיצד הפך לסטנדרט מקובל ברבות ממדינות העולם, ורק לאחר מכן יש לנתח את המצב אצלנו, שהוא חריגה מאותו הסטנדרט. קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 08:01, 21 ביולי 2007 (IDT)
ערך מצויין! אני רק עדיין לא מבין איך הצלחת לסכם על כך הרבה מקורות באופן כה ברור בזמן כה קצר... באמת כל הכבוד. אני מסיק כי למדת רבות על נושא זה בזמן כתיבת הערך... מעניין אותי לדעת מה דעתך האישית בנושא והאם לדעתך ניתן יהיה לגשר על הפערים בחברה הישראלית ולמצוא פיתרונות אשר ירצו את רוב הצדדים במצב הסבוך הזה והאם לדעתך בכלל ממשל חלש מבחינה פוליטת כמו זה הקיים במדינת ישראל בעשורים האחרונים מסוגל לפעול למען העם ולשנות את המצב הקיים כעת. בכל מקרה, אני מקווה שרבים יקראו את הערך (כולל מקבלי ההחלטות במדינה) ויסכילו ללמוד כי יש למצוא פתרונות בתחום זה בישראל במהרה. Acidburn24m 09:04, 21 ביולי 2007 (IDT)
תודה רבה. המדובר בנושא שנלמד הן במהלך לימודי התואר הראשון שלי והן במהלך לימודי התואר השני, כך שרק הייתי צריך לנער קצת את האבק ולהתחיל לסכם... דעתי האישית היא כי אנחנו תקועים עם ההסדר הזה, לא בגלל יחסי הדת והמדינה, אלא כפי שהגדיר ברוך קימרלינג (כאן יבוא תימצות חסר של מהלך מחשבתי מורכב) המאפיין המרכזי של הסדר החברתי בישראל הוא ההגמוניה הציונית. זו מתבטאת בלאומיות היהודית, שבהעדר חילוניות יהודית נושאת אופי דתי. המתח בין הערכים הליברלים ובין ההגמוניה היהודית / ציונית "נספג לתוך המצב ההגמוני ומהווה חלק ממנו". ההסדר מקובל ונוח לכל מי שמצוי בתוך גבולות ההגמוניה (קרי: יהודים), ונועד להותיר את השאר מחוץ למסגרת. קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 09:11, 21 ביולי 2007 (IDT)
דרך אגב, משפט זה לא מנוסח באופן מדוייק ויש לחשוב איך לתקנו - "ברבות ממדינות ארצות הברית ניתן להתחתן בנישואים אזרחיים, אך איש דת מוסמך, כגון רבי, כומר או קאדי, מוסמך מטעם המדינה לערוך נישואים, וכך הטקס הדתי מאוחד עם הטקס האזרחי." - אני התחתנתי לפני חודשיים בנישואים אזרחיים בשיקגו בטקס קצר אך קולע מול שופטת באולם יפיפה במרכז העיר. Acidburn24m 09:17, 21 ביולי 2007 (IDT)
מצאתי פיסקה אשר אני מרגיש יותר שלם איתה (מצאתי אותה כאן):

A civil wedding is a ceremony presided over by a local civil authority, such as an elected or appointed judge, justice of the peace or the mayor of a locality. Civil wedding ceremonies may use references to God, but generally no references to a particular religion or denomination. They can be either elaborate or simple. Many civil wedding ceremonies take place in local town or city halls or courthouses in judge's chambers.


Acidburn24m 09:29, 21 ביולי 2007 (IDT)

כמובן שהכוונה הייתה כי טקס דתי הוא אופציה בארצות הברית. תכף אתקן את המשפט אם טרם תוקן. אני מקווה שגם הכלה הייתה יפהפיה כמו האולם... :) קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 09:31, 21 ביולי 2007 (IDT)
כמובן (; Acidburn24m 09:33, 21 ביולי 2007 (IDT)

נישואים אזרחיים בישראל - מה עם לא-יהודים?[עריכת קוד מקור]

הפרק העוסק בנישואים אזרחיים בישראל עוסק אך ורק בנישואים בין יהודים. כידוע, בישראל ניתן המונופול על דיני האישות בידי העדות הדתיות, על כן חסר בערך פירוט בנושא נישואים בקרב בני עדות דתיות אחרות (מוסלמים ונוצרים בעיקר) ונישואים בין בני עדות דתיות שונות (יהודים עם מוסלמים וכו'). ערןב 22:00, 21 ביולי 2007 (IDT)

נכון לעכשיו אין נישואים אזרחיים בישראל ובני עדות שונות מנועים מלהנשא בארץ. מוטי ק. שיחה 22:16, 21 ביולי 2007 (IDT)
תטל"א (תשובה טובה לשאלה אחרת). יש עיסוק נרחב באותו פרק בערך בפולמוס סביב נישואים אזרחיים בין יהודים בישראל, אבל במדינת ישראל ישנם גם מוסלמים ונוצרים, והפרק הנ"ל לא מזכיר אותם. ערןב 22:44, 21 ביולי 2007 (IDT)
הוספתי סעיף זעיר בעניין לא-יהודים בישראל. אני מקווה שקילגור טראוט ירחיבו. דוד שי 22:56, 21 ביולי 2007 (IDT)
הוספתי כבר פיסקה שהייתה חסרה בדבר הדרוזים, וניתן כמובן להרחיב את הערך בנוגע ללא יהודים, ואשתדל להגיע לכך בהקדם. עיקר הויכוח הציבורי הוא על נישואי יהודים, ולא על נישואי מי שאינו יהודי. אין למעשה נימוק רציני כנגד נישואים אזרחיים לתושבי המדינה שאינם יהודים, השייכים לעדה מוכרת אחרת. המבנה הקשיח והעות'מאני של מערכת בתי הדין הדתיים נועד לדעתי לשמור על המצב בו מחולקים תושבי הארץ לעדות דתיות, הנכפות עליהן מיום לידתם בין אם ירצו בכך ובין אם לאו, ובו ישנה הגדרה ברורה מיהו "יהודי" ומי שאינו "יהודי". מצב זה הוא בעל משמעות גם בהקשר הרחב שמחוץ לדיני האישות, פן תידרדר המדינה ממצב של "יהודית ודמוקרטית" למצב של "מדינת כל אזרחיה", בה אין למדינה כל עניין בשאלה מהי דתו של האדם. זו אחת הסיבות החשובות מדוע נותר הסדר זה על כנו, ואילולא סיבה זו נראה לי שלא היה למחוקק כל עניין בשאלה כיצד זה נישאים בני העדה הכשדית-אוניטית, והאם יש בקרבם נישואי תערובת עם העדה הגריגוריאנית-ארמנית. קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 12:06, 22 ביולי 2007 (IDT)

היסטוריה[עריכת קוד מקור]

ההיסטוריה צריכה להתחיל בשתי עובדות: 1) מדינות לא התעניינו בענייניהם האישיים של אזרחיהם ולא עניין אותם אם הם נשואים או לא. 2) הכנסייה כן נתנה לאנשים שירות של חתונות. מכאן אני עובר למה שכמדומני ראיתי בבריטניקה, שהמדינות החלו לרשום נישואין במלחמתם בכנסייה. הדבר בולט מאוד בצרפת אבל סביר להניח שנכון לשאר המדינות.

שאלות בהמשך:

  1. מה פירוש שצריכים קודם להתחתן בטקס אזרחי בצרפת, ספרד וכו? מה יעשו לי אם אתחתן קודם ברבנות?
  2. מה קורה במדינות ארה"ב בהם אין רישום אזרחי של נישואים? אנשים לא מתחתנים?
  3. איך מתגרשים מנישואים אזרחיים במדינות העולם?

יעקב 01:25, 1 באוגוסט 2007 (IDT)

באנגליה[עריכת קוד מקור]

"בשנת 1863 הוסרה אף הדרישה כי הטקס ייערך בצורה דתית, ולרשם ניתנה סמכות לרשום את הנישואים אף ללא טקס דתי. כיום ניתן להינשא באנגליה בנישואים אזרחיים לחלוטין, ללא טקס דתי כלשהו, אצל "הרשם המשגיח"."

  1. האם המילה אף רומזת לסקוטלנד או לאנגליה? אם לאנגליה, בשביל מה ה"אף"?
  2. מה נשתנה בין 1863 להיום?

יעקב - שיחה 11:37, 25 בפברואר 2008 (IST)

ועידת טרנט - תאריך שגוי?[עריכת קוד מקור]

לפי הערך באנגלית, הוועידה הסתיימה בשנת 1563, כך שהתאריך 1566 אינו נכון. ערןב - שיחה 22:12, 28 בפברואר 2008 (IST)

העברה מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

הועבר מרשימת ההמתנה. ירוןשיחה 19:20, 8 באפריל 2008 (IDT)

משתמש:ברק הניח את הבסיס, אני הוספתי ומשתמש:Mort נתן את הליטוש הסופי. לדעתי ערך ראוי ביותר. אלמוג*הצטרפו למיזם המדינות* 17:39, 24 בפברואר 2008 (IST)

עוד לא קראתי, אבל הערך חוץ מ"בישראל" קצר מדי. רואי שתהיה פסקה מכובדת על ישראל, אבל היא לא יכולה להיות כל הערך כמעט. נוי - שיחה 18:04, 24 בפברואר 2008 (IST)
קראתי חלק ונוי צודק. לא הגיוני שדווקא במדינה בה אין נישואים אזרחיים יהיה כל כך הרבה באופן יחסי. חסר התייחסות לנישואים אלו של דתות נוספות (למשל איסלם) והרחבה של הקיים (נצרות), התייחסות למצב במדינות דתיות (כמו פולין ואיטליה), התייחסות להלכה היהודית (צריך גט לחומרא?), התייחסות היסטורית (מה עשו לפני המהפכה הצרפתית) ועוד. בקיצור, יפה אבל יותר מידי חסר. ‏DGtal‏ 18:29, 24 בפברואר 2008 (IST)
אגב, ברור לי שלישראל מגיע יחס מועדף, אבל כמה? נוי - שיחה 18:32, 24 בפברואר 2008 (IST)
כמה שפחות. אני בעד שיוויון. אם אתה רואה שזה יוצא מפרופורציה אפשר לשקול ערך מורחב או לשלב חלק גדול מהערך בדיני משפחה בישראל, דת בישראל והמהפכה החוקתית, הכל לפי העניין, תוך הפנייה מהערך הנדון לחלק הרלוונטי בערכים הנ"ל. כדאי גם להיעזר במכתב הסטטוס קוו, בג"ץ הנריט אנה קטרינה פונק שלזינגר נגד שר הפנים וכד'. ‏DGtal‏ 20:37, 24 בפברואר 2008 (IST)
חסרים פרקים שלמים:
  • איך מסיימים נישואים אזרחיים? מה ההבדל בין נישואים לחוזה?
  • מה הן ההטבות הניתנות לנשואים בניגוד ללא נשואים?
  • איזה אחוז מהאנשים בעולם מתחתנים בנישואין אזרחיים? כמה מעדיפים שלא להתחתן כלל?
יעקב - שיחה 11:41, 25 בפברואר 2008 (IST)
נוי צודק. בעיקרון זו ויקיפדיה עברית, ולכן הגיוני שישראל תקבל יותר, אבל לא עד כדי כך. במצבו הנוכחי הערך צריך להיקרא "נישואים אזרחיים בישראל". איתןשיחה 00:27, 1 במרץ 2008 (IST)
תכל'ס אם נעביר את החלק הישראלי לערך מורחב (ונשאיר "הפניה לערך מורחב" ותקציר ערך בערך הראשי), הערך על נישואים אזרחיים בישראל יכול להיפך למומלץ. נוי - שיחה 16:41, 7 במרץ 2008 (IST)

הערך נראה לי טוב מאוד. הערתי כי ישנם כמה משפטים מורכבים מאוד שלא קל לקראם. --Yoavd - שיחה 15:09, 18 במרץ 2008 (IST)

האם יש מישהו שמוכן לטפל בחוסרים (או מישהו שעולה בדעתכם שניתן לבקש ממנו)? ירוןשיחה 23:20, 6 באפריל 2008 (IDT)

פיצול הערך[עריכת קוד מקור]

בעקבות הנאמר בחלק הקודם, ובעקבות המצב הנוכחי בערך לדעתי כדאי ואף רצוי לפצל את הערך לשתיים - "נישואים אזרחיים" ו"נישואים אזרחיים בישראל". יש תומכים? ברק - שיחה 19:19, 11 באפריל 2008 (IDT)

אין התנגדות ? ברק - שיחה 08:12, 12 באפריל 2008 (IDT)
אני תומך בפיצול. צריך, כמובן, להשאיר כאן תמצית של המידע. ‏– rotemlissשיחה 14:39, 12 באפריל 2008 (IDT)
גם אני תומך. רק שים לב להשאיר תקציר בערך הכללי. סתם עומרשיחה גם אני רוצה לקדם מיזם 20:16, 13 באפריל 2008 (IDT)
גם אני תומך כנ"ל. -- ‏גבי‏ • שיח 14:52, 16 באפריל 2008 (IDT)
הועבר. ברק - שיחה 21:36, 16 באפריל 2008 (IDT)
ניחא שלא ציינת בתקציר העריכה של המחיקה, וגרמת לי להכנס לבדוק בערך ובדף השיחה, אבל בהדבקה בערך החדש חשוב מאוד לתת קרדיט ולציין מהיכן העברת. Leia - שיחה 21:12, 16 באפריל 2008 (IDT)
איך בדיוק אני נותן קרדיט בדף החדש ? ברק - שיחה 21:27, 16 באפריל 2008 (IDT)
בתקציר העריכה. עשיתי את זה עבורך, כי רציתי שזה יהיה בעריכה הסמוכה לזו הרלבנטית. Leia - שיחה 21:43, 16 באפריל 2008 (IDT)

למה לא קיים בינוויקי לערך בוויקיאינגליש?[עריכת קוד מקור]

האם לא קיים שם ערך כזה? מישהו יודע? ברק - שיחה 21:33, 16 באפריל 2008 (IDT)

זה מעניין, אין ערך מקביל בדיוק. כל אלה קיימים:
הערכים באנגלית מתייחסים לרוב לנישואים חד מיניים. הקרוב ביותר להגדרה השכיחה בישראל הוא דווקא Domestic partnership לדעתי, אבל אני לא מתכוון לקשר בינהם. יש משפטן בקהל? Nikkou - שיחה 22:27, 16 באפריל 2008 (IDT)
אף אחד מהערכים הנ"ל לא מקבילים. לדעתי משום שאחד המפעילים בויקיפדיה האנגלית יצר ב-2006 הפניה מהערך "Civil marriage" לערך "Marriage" מרבית הויקיפדים בוויקיאנגליש נמנעו מלכתוב את הערך- על אף כי במשך השנים התפתחו מאמרים מעניינים מקבילים בנושא זה בויקיפדיה העברית, ויקיפדיה הגרמנית ואפילו ערך אולטרה קצר בויקיפדיה השבדית. בעקבות כך יצרתי את הערך המקביל לערך זה בוויקיאינגליש. ברק - שיחה 23:28, 16 באפריל 2008 (IDT)

חסר פרק נישואים על ידי רב חובל[עריכת קוד מקור]

בחלק ממדינות אירופה וביניהן אנגליה היתה לכל רב חובל של אניה סמכות להשיא נוסעים ואנשי צוות. אלו היו נישואים שאינם דתיים - כלומר נישאים אזרחיים. סופר מריו - שיחה

חסר פרק נישואי עבדים בארה"ב[עריכת קוד מקור]

בעלי עבדים בארה"ב השיאו אותם שלא בטקס דתי. היו סוגים של של נישואי עבדים וחלקם נעשו ללא רישום כלל וכללו טקסים מטקסים שונים - כולל קפיצה משותפת מעל מטאטא. סופר מריו - שיחה 06:54, 14 ביולי 2008 (IDT)

גירושים[עריכת קוד מקור]

מציעה להוסיף פסקה אחת לפחות אודות גירושים לזוגות ישראליים שנישאו בנישואין אזרחיים בחו"ל. 82.80.129.247 08:58, 30 באוקטובר 2014 (IST)