שיחה:רצח נשים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Gabi S., תודה על כתיבת הערך. צחי לרנר - שיחה 20:59, 18 ביוני 2017 (IDT)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

בשפה העברית אין מילה מקבילה ל-Femicide. תרגום שמעביר את המהות הוא "רצח אישה עקב היותה אישה", ומהות זו אינה עוברת בשם רצח נשים, שהרי בנוסף לרציחתן של נשים עקב היותן נשים, הן נרצחות גם מכל הסיבות שבגללן נרצחים גם גברים: שוד, טרור, רצח עם וכו'. אין לי הצעה לשם טוב יותר, אבל לפחות הצגתי את הבעיה. דוד שי - שיחה 07:16, 19 ביוני 2017 (IDT)

אולי רצח נשים על רקע מגדרי מתאים יותר? מתייגת את TMagen, שני אבנשטיין, אגם רפאלי, Irasmusבעלי הידע בפמיניזם. דוג'רית - שיחה 12:30, 19 ביוני 2017 (IDT)
ממה שבדקתי המונח "רצח נשים" קיים באקדמיה (אולי יש גם מונחים חלופיים שפספסתי) אז לא יהיה נורא אם נשמור את המונח הזה גם אם הוא לא מושלם לשונית. ‏DGtal‏ - שיחה 13:07, 19 ביוני 2017 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה -רקע מגדרי הוא קצת יותר טוב, אבל אני לא בטוחה שגם הוא תופס את המהות, כי זה מרמז כאילו יש לרוצח מניע מודע שהוא מגדרי (אם נקביל את זה לרצח על רקע הומופובי, או גזעני), וזה לא המצב. יש פמיסייד מודע (רצח ילדות בסין במסגרת ההגבלה על מספר הילדים המותרים למשפחה), ויש כמו שעולה למודעות היום בישראל, רצח של בנות זוג או בנות משפחה במסגרת מערכת יחסים של יחסי כוחות מגדריים מסוימים, שיכולים להיות במודע - או לא. אולי צריך פשוט לאמץ את פמיסייד. זה לא מאוד נפוץ, אבל זה גם לא כאילו שאין שום שימוש בזה. עד כמה שאני יודעת במסגרות של לימודי מגדר ותאוריה פמיניסטית, זו המילה המשומשת כי אין מילה בעברית. משתמשים גם במונח "רצח נשים" אך כמובן שההקשר הוא דבר נתון במסגרות האלה, לא יודעת אם אמצו את זה כמטבע לשון. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 13:10, 19 ביוני 2017 (IDT)
אני גם בעד פמיסייד. ממה שראיתי, זה נמצא בשימוש פה ושם בעברית, כך שויקיפדיה לא תהיה הראשונה להטביע את המונח בשפה העברית. באופן טבעי, אם זה יופיע בויקיפדיה - ישתמשו בזה יותר דוברי השפה העברית, וכך נפתור את בעיית המונח. • צִבְיָהשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז 13:13, 19 ביוני 2017 (IDT)
אני בעד שימוש בשני השמות יחד. פמיסייד ורצח נשים וכו.. Itzuvit - שיחה סדנה 15:30, 19 ביוני 2017 (IDT)
ציינתי גם את פמיסייד בפתיח. צביה, לא באנו כאן בכדי ליצור מציאות לשונית כזו או אחר אלא רק כדי לתעד את המציאות הלשונית הקיימת, זה המנדט שיש לנו. במקרה זה, כיוון ששני המונחים נפוצים (או אם תרצו, לא נפוצים) במידה סבירה עדיף את העברית. מבחן גוגל פה בעייתי, אבל "רצח נשים" עדיין מקבל פי אלף תוצאות מפמיסייד, ואם תרצו (לא בטוח, אני מעלה את השאלה לדיון) אפשר גם לציין את התרגום "השמדת נשים" שמופיע במפורש בגוגל כתרגום לפמיסייד פעמים בודדות. ‏DGtal‏ - שיחה 15:43, 19 ביוני 2017 (IDT)
דיגיטל, לכן הדגשתי שכן קיים שימוש במושג. אני לא בעד אזכור "השמדת נשים" - בשונה מג'נוסייד, אין כאן כוונה מאורגנת להשמיד את כל הנשים כולם. רק קצת כל פעם. • צִבְיָהשיחה • כ"ה בסיוון ה'תשע"ז 18:58, 19 ביוני 2017 (IDT)
ל"רצח נשים" יותר תוצאות בחיפוש, אך הוא מפספס חלק מן המשמעות של המונח המקורי. אני בעד "פמיסייד". שמזן#שיחהערכי בראבו • 19:08, 19 ביוני 2017 (IDT)

נראה לי שיש כאן רוב בעד פמיסייד... האם סיכמנו בזאת את הדיון? ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 22:31, 21 ביוני 2017 (IDT)

אני לא מתלהב מ„פמיסייד”. לא ברור לי למה להנציח מילה לועזית, מסובכת, ונדירה, אם יש מילה ברורה בעברית, שגם נפוצה מאוד באינטרנט בהקשרים רלוונטיים.
ומה שיותר חשוב הוא שלא ברור לי למה הועלתה בכלל הבעיה. כשראיתי את השם „רצח נשים”, הבנתי מיד שמדובר ברקע מגדרי – אחרת למה להקדיש לזה ערך נפרד?
ואם זה קיים בספרות אקדמית, כפי שטוען DGtal, אז בכלל אין בעיה. מה שכן, היה נחמד לקבל גם הפניות למאמרים בעברית שמשתמשים במונח הזה. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 16:46, 22 ביוני 2017 (IDT)
אני חושבת שההוספה של דיגיטל מספיקה. והשם המרכזי של הערך צריך להשאר Itzuvit - שיחה סדנה 17:58, 22 ביוני 2017 (IDT)
מסכים עם Itzuvit ועם ואמיר. BAswim - שיחה 10:44, 23 ביוני 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד השארת המצב הנוכחי כמו שהוא. יוניון ג'ק - שיחה 03:15, 24 ביוני 2017 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

סיכום ביניים של כל ההצעות שהועלו:

על פי ספירה שלי, יש יתרון קל לרצח נשים על פני פמיסייד (הפרש של קול אחד), ואפשר לסכם שנכון לעכשיו אין הסכמה רחבה נדרשת לביצוע שינוי שם הערך. יוניון ג'ק - שיחה 19:22, 30 ביוני 2017 (IDT)

הסרת משפט שקרי מהערך[עריכת קוד מקור]

בערך הופיע המשפט המדאיג הבא: "בנוסף למקרי הרצח המדווחים, יש בכל שנה מספר רב של נשים "נעדרות" בקרב ערביי ישראל ללא הוכחות להירצחן, ומקרים אלה אינם נכללים בסטטיסטיקה."

המשפט הזה פוגע בכבוד הקוראים, בכך שהוא מביא טענה שלילית כלפי ערביי ישראל, בלי לגבות אותה במקור אמין. זאת בסתירה נמרצת למדיניות התוכן הקיימת במהדורה העברית של ויקיפדיה. כאזרח מודאג, פניתי לאתר המשטרה וביררתי כמה נשים נעדרות תועדו במרוצת העשור האחרון. ובכן, יש בדיוק עשר נשים כאלה, מהן שתיים ערביות - דליה אבו ענאם מרמלה ואמנה עאסלה מעראבה. חיפוש זריז מעלה כי דליה משתייכת למשפחת אבו-ע'נאם שכבר מסוקרת בגוף הערך, בעוד שהוריה של אמנה התחננו בפני המשטרה להקצות לחיפושים אחריה כוחות דומים לאלה שהוקדשו כעבור כחודש לאיתור גופתה של רוז פיזם.

בשורה התחתונה, מספר הנשים הנעדרות בנסיבות מחשידות בקרב ערביי ישראל עומד על כעשירית האישה בשנה. מי שהוסיף לערך רצח נשים את המשפט השקרי הנדון פגע באמינותה של ויקיפדיה ובכבודם של כותביה, ככל הנראה בזדון. ליאור पॣ • ז' באלול ה'תשע"ז • 00:33, 29 באוגוסט 2017 (IDT)

הנתונים לעיל מתבססים על מקורות אמינים שנמצאים כסימוכין בערך עצמו.
המשפט שהסרת נמצא באתר של ויצ"ו, שמופיע בסימוכין שבסוף הפסקה. נתוני ויצ"ו מתבססים על דבריה של נורית קאופמן, מנהלת תחום אלימות במשפחה בויצ"ו. זה נחשב למקור אמין. לדברי קאופמן, "בכל שנה מתרחשים מאות ניסיונות לרצח בתוך המשפחה אך היות ולא הסתיימו במוות הם אינם נספרים. כמו כן לא ניתן להוסיף את מספר הנשים ה"נעדרות" במגזר הערבי שכן אין הוכחות להירצחן."
האתר של המשטרה מציג את הנעדרות הידועות למשטרה, אבל יש מקרים בהם נשים נעדרות ולא הוגשה לגביהן תלונה, בעיקר עקב שיתוף פעולה (מכוון או כפוי) של בני המשפחה. מדברי קאופמן אפשר להבין שהמספר משמעותי.
גם בדף הבא נכתב: "מדי שנה נעלמות נשים בכל הארץ, במיוחד בדרום כאשר קיים חשש גדול שנרצחו. מקרים אלה נותרים ללא דיווח ,ללא גופה, ללא חיפוש לא יודעים מה עלה בגורלן." הכותבת היא סמאח סלאימה, שחקרה את נושא רצח הנשים בחברה הערבית. http://saloona.co.il/blog/10-%D7%93%D7%91%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C%D7%90-%D7%99%D7%93%D7%A2%D7%AA%D7%9F-%D7%A2%D7%9C-%D7%A8%D7%A6%D7%97-%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C/ (משם גם צוטט הנתון לפיו במקרים של רצח נשים ערביות רק 20 אחוז מהרוצחים מובאים לדין.)
לסיכום, מדובר על מידע אמין ועם סימוכין, ויש להחזיר לערך את הפסקאות שהוסרו ממנו. -- ‏גבי‏ • שיח 11:49, 29 באוגוסט 2017 (IDT)
מסכימה. להחזיר. ‏TMagen‏ • שיחהמיזם ויקי נשים 19:22, 29 באוגוסט 2017 (IDT)
המשפט שציטטת מדבריה של קאופמן לא מבסס את המשפט שהוסר מהערך. בשביל שהמשפט הזה יחזור לערך עליך להביא מקורות מוסמכים לכל אחת מהטענות הבאות:
  1. בשנת 2017 חיות במדינת ישראל נשים ערביות רבות, ללא ידיעת הרשויות.
  2. בשנת 2017 נשים ערביות רבות בישראל נרצחות ללא ידיעת הרשויות.
  3. איכשהוא עומדים לרשות סמאח סלאימה נתונים מספריים מבוססים על הירצחן של אותן נשות רפאים, מבלי שהרשויות בישראל ידעו כי הנשים הללו נולדו או מתו.
אחרי שתסיים להמציא מקורות המבססים את הטענות הללו לשנת 2017, נחשוב איך להכליל אותן לכדי מצב קבוע, כפי שטענת בגוף הערך. עד אז, אבקש לא להשיב את המשפט הנדון, ולו רק מפני שמדיניות התוכן הקיימת בוויקיפדיה אוסרת על כך במפורש. ליאור पॣ • ח' באלול ה'תשע"ז • 00:21, 30 באוגוסט 2017 (IDT)
אני מסכים עם ליאור - המשפט שהוסר מעלה טענות חמורות מאוד, שמצריכות הוכחה מוצקה. אם לסמאח סלאימה יש ידיעה כזו, ראוי היה שתיגש לתחנת המשטרה הקרובה עם רשימת הנשים שיש חשש שנרצחו, כדי שהמשטרה ומתנדבים יתחילו בחיפושים אחריהן. דוד שי - שיחה 07:06, 30 באוגוסט 2017 (IDT)
אני רואה שקאופמן וסלאימה (וגם רבקה נוימן) טוענות שיש תופעה כזאת, אבל לא מביאות ביסוס לדבריהן, ולא מנסות לכמת את התופעה. התופעה כנראה קיימת, אבל היקפה לא ידוע ואין לגביה תיעוד. לכן אני מקבל את דעתכם, שבמצב כזה עדיף לא להתייחס לתופעה בערך, עד שלא יהיה מחקר כלשהו ששופך קצת אור על תופעה עגומה זו. -- ‏גבי‏ • שיח 10:18, 30 באוגוסט 2017 (IDT)