שיחה:שעון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בלבול[עריכת קוד מקור]

יוגנדסטיל מוצג בערך כסגנונו של שעון מוינה( שעון רחוב בצבע טורקיז), בזמן שבערך על הסגנון מוצגת תמונה של שעון הקיר החום מעץ. קשה להאמין ששני הפריטים מאותו סגנון ונשאלת רק השאלה לאיזה שעון שייך הסגנון(אני מהמר על העץ, לפי ההסבר המילולי בערך, אבל שמישהו שמבין ישנה). ‏יוסאריאן‏ • שיחה 21:07, 3 בדצמבר 2006 (IST)

הערה[עריכת קוד מקור]

שימו לב כי כשהוספתי לינק לאתר המדבר על איכויות של שעונים והיכולת לזהות אותם הלינק הזה ירד. לעומת זאת יש לינק ש"מישהו" מתעקש שיהיה כאן שמוביל לדף עם מידע לא רלוונטי עם המון פרסומות... ככל הנראה יש כאן מישהו בעל אינטרס לא ענייני שמנסה לכאורה למנוע כל מעבר של תנועה לדף שאינו שייך לו ושאינו מרוויח ממנו כסף!

הסרתי גם את המאמר המדובר, שדן בשעוני נוכחות והקשרו לערך היה רופף מדי. קריטריון חשוב אצלנו הוא להעדיף לקשר במידת האפשר רק לערכים לא מסחריים. האתר שלך לא היה כזה. ‏odedee שיחה 09:15, 15 במרץ 2007 (IST)
 אני יכול לתת לך מספר רב של דוגמאות באתר הזה שמקשרים לאתרים מסחריים, זה לא פוסל את הרלוונטיות של המידע שזה מה שחשוב.

מה השעה[עריכת קוד מקור]

יכול להיות נחמד אם בקישורים חיצוניים יהיה לינק לדף שמראה מה השעה בישראל ובעולם ארנון פניני 10:59, 30 במרץ 2007 (IDT)

לאחרונה הוספתי קישור המראה מה השעה בארץ ובעולם. קישור זה הוסר בטענה של פרסומת, אם צריכים להסיר קישור לאתר כזה בגלל פרסומת אז צריכים להסיר גם את כל הקישורים ל-ynet ,NRG, "הארץ" ועוד אתרים שם יש פרסומת בוטה ואינטנסיבית הרבה יותר מהאתרים שהוסרו. כל עוד הקישורים שציינתי נשארים בויקיפדיה אני מחזיר את הקישורים שהוסרו.--‏Avin שיחה‏ 08:10, 7 ביוני 2007 (IDT)
הסרתי את הקישור, שמגיע לאתר חובבני ועמוס פרסומות. באופן כללי, אין בוויקיפדיה משא ומתן. חיפוש פגמים בקישורים אחרים במקום לציין את סגולותיו התרומיות של הקישור הזה הוא ארגומנטציה מאוד לא מוצלחת. ‏odedee שיחה 08:28, 7 ביוני 2007 (IDT)
עודד, אתה צודק. אני כתבתי מתוך רגש ואתה כתבת עם הרבה הגיון. אגב השעון בקישור די מדוייק, מעודכן ותואם לשעון של הרדיו בניגוד לשעונים אחרים ברשת.--‏Avin שיחה‏ 16:54, 7 ביוני 2007 (IDT)
אני מעריך את תגובתך. אגב, גם את הקישור הזה אפשר להוריד, השעון שם לא בולט מספיק. ‏odedee שיחה 19:46, 7 ביוני 2007 (IDT)

שאלות לגבי הערך[עריכת קוד מקור]

האם ניתן להוסיף לדף זה הסבר על דרך הפעולה של השעון? מדוע עונדים שעון דווקא על יד שמאל?

מקור המילה "עצר"[עריכת קוד מקור]

שלום, רציתי לשאול אם אפשר להוסיף משהו על מקור המלה "שעון עצר" ואם יש לזה קשר לשעון של הבריטים? "עצר" מאותו מקור של "עצור" (סטופ) שנילישיחה 07:09, 18 בספטמבר 2007 (IST)

מקור המילה במנגנון עֶצֶר ([en:escapement]) שכשמו כן הוא - הוא עוצר פעולה רצופה של שעון במרווחים קצובים, וכך קובע את קצב השעון. מנגנון העצר הוא מה שמתקתק בשעונים- פעולה רציפה לא יוצרת תיקתוקים. למיטה ידיעתי מנגנון העצר הראשון היה המטוטלת הקשיחה - בחלק העליון של המטוטלת, שאינו גלוי ללא פירוק לוח השעות, ישנו מוט אופקי בעל זיזים בשני קצותיו. זיזים אלו עוצרים על פי קצב תנודת המטוטלת את סיבובו של גלגל שיניים. אילן שמעוני - שיחה 21:04, 11 באוקטובר 2010 (IST)
באיחור של תשע שנים: המנגנון שמתאר שמעוני אכן נקרא escapement, אבל לא נכון שהוא נקרא "עצר". escapement בעברית זה "מחגר", ומחגר קיים פחות או יותר בכל שעון מכני, לאו דווקא בשעוני עצר.
תמיד חשבתי ששעון עצר נקרא כך משום שיש לו כפתור שתפקידו העיקרי הוא לעצור את השעון, כפתור שלא קיים בדרך כלל בשעונים שאינם שעוני עצר. השם באנגלית, stopwatch, מגיע כנראה מאותו מקור: זהו watch שיש מנגנון מובנה ונוח לומר לו stop. קיפודנחש 01:43, 6 בנובמבר 2019 (IST)

למה חילקו את השעון לששים חלקים[עריכת קוד מקור]

-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

ניסוח קצת בעייתי לדעתי[עריכת קוד מקור]

בשורה השניה כתוב "לאורך ההיסטוריה השתמשו בסוגים שונים של שעונים". למיטב הבנתי, רוב ההיסטוריה (בוודאי האנושית) לא התאפיינה בשימוש בשעונים. אפילו שעון החול קיים רק כ3500 שנה שזה חלק קטן מההיסטוריה. --EldadHe - שיחה 14:53, 15 באפריל 2016 (IDT)

שאלה איך להעלות אפליקציה רלוונטית לנושא[עריכת קוד מקור]

אני לא יודע בדיוק את מי לשאול. אני מתכנת, וכתבתי אפליקציה בנושא השעון וזמן, ואני חושב להעלות אותה לדפי הוויקי... אני כמובן מוכן לפרסם את הקוד המלא אם יש צורך בכך.

קיימת אפשרות שכזו?

מתי פותח שעון החול[עריכת קוד מקור]

כאן נכתב ששעון חול פותח במאה הראשונה לספירה, אבל בערך 'שעון חול' לא כתוב כך 141.226.161.135 09:10, 3 באפריל 2018 (IDT)

הגדרות תקניות[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף וק:מזנון

אני יוצא מתוך הנחה שערך אמור להיפתח בהגדרה מתומצתת של הנושא. כשבמציאות לא כל הערכים בויקיפדיה עונים על המושג של הגדרה תקנית.

לדוגמה הערך "שעון" פותח כך: "שעון הוא מכשיר מדידה". זהו שיוך קטגורי וזה בסדר. אבל לא מספיק כהגדרה. המשפט השני כבר עוסק בשאלה לאיזה שימוש נועד השעון "המשמש למדידת זמן ולהצגתו". הגדרה למיטב הבנתי צריכה להציג את מרכיבי המושג לפני הכל. שני מרכיבים ויותר שהצירוף שלהם ייחודי למושג.

לדוגמה את השעון ניתן להגדיר על ידי שנתות שמאפיינות כלי מדידה, ועל ידי תנועה רציפה. צירוף של שני המרכיבים ייחודי לשעון, ויכולים להגדיר אותו. אני מניח שרוב הקוראים מסתפקים בקריאת הפתיח, ולכן כדאי להקפיד שיהיה לפחות בנוי נכון. קניגס - שיחה 13:33, 5 בנובמבר 2019 (IST)

לא ברור מה מטרת הדיון. Ronam20 - שיחה 13:38, 5 בנובמבר 2019 (IST)
זהו דיון לדף השיחה של הערך, לא לכאן. נרו יאירשיחה • ז' בחשוון ה'תש"ף • 13:50, 5 בנובמבר 2019 (IST)
זה נוגע לכל הערכים שלא מוגדרים נכון, לכן ראיתי לנכון להזכיר זאת כאן. קניגס - שיחה 13:53, 5 בנובמבר 2019 (IST)
על כל שאלה פרטית אפשר לטעון שהיא נוגעת לכל שאר המקרים שבהם ישנה אותה בעיה וכך יעברו כל הדיונים בכל דפי השיחה למזנון. אין אצלנו קריטריונים להגדרה תקנית, ולכן בכל מקרה שבו יש שאלה בעניין ניסוח אנו דנים בדף השיחה של אותו ערך. אוסיף עוד שאמנם אין מכסות של פתיחת דיונים במזנון, אבל אני ממליץ לך לצבור יותר ותק לפני שתפתח עוד דיונים כאן, כדי שהצעותיך יגיעו לבשלות רבה יותר. גם כך, לצערי, לא יוצא הרבה מחלק ניכר של הדיונים במזנון, גם במקרים שבהם ברור שכאן המקום לדון באותם דיונים. נרו יאירשיחה • ז' בחשוון ה'תש"ף • 14:00, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אתה לא חושב שיש להעדיף הגדרה שעומדת בכללים של המושג הגדרה במידת האפשר, על פני הגדרה סתמית? קניגס - שיחה 14:20, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אני מציע שתעביר קודם כול, את הדיון לדף השיחה של הערך, זה עשוי לעזור לך ללבן ולהגדיר את נושא הדיון (המעורפל מאוד כרגע). תראה איך הדיון מתפתח שם, ואם יש או אין טעם להרחיב אותו מעבר לערך הספציפי. Ronam20 - שיחה 14:50, 5 בנובמבר 2019 (IST)
קניגס, ההנחה שערך אמור להפתח בהגדרה מתומצתת של הנושא אכן נכונה, ויחד עם כתיבת ערכים באופן מושלם ומתומצת זהו האידיאל של ויקיפדיה. אך כמו כל אידיאל, לא תמיד הוא מיושם באופן מושלם, ולעתים רבים ישנם גם כן ויכוחים על האופן ליישמו. משכך, זהו דיון לא רלוונטי למזנון שנועד לדון בהצעות פרקטיות מעשיות שישמשו אותנו כדי להגיע לאותו יעד, ולא באמצעות הצעות פורחות באויר. בעוד תקופה, אם תמשיך לפעול בוויקיפדיה תיווכח גם אתה בחוסר הביסוס המעשי של הצעתך התיאורטית, במקומה צריך לפעול במישור המעשי והנקודתי, ולאחר שתצבור נסיון ותצליח לגבש תכנית מעשית יימצאו כבר מי שיסכימו (וייתכן גם מי שיתנגדו) להצעה בשלה. בברכה, מכה"כשלח הודעה ל-013-28143 • ז' בחשוון ה'תש"ף • 17:19, 5 בנובמבר 2019 (IST)
ראשית הצטרפתי לויקיפדיה כבר ב-2013 לא כזה חדש מסכן וחסר ניסיון ויתר העלבונות שהטיחו בי פה. שנית לא הצעתי לשנות נהלים, אלא פשוט הערתי משהו לגבי המושג הגדרה שנראה לי מאוד חשוב להקפיד עליו. ראה ערך הגדרה דרך ההגדרה קניגס - שיחה 17:51, 5 בנובמבר 2019 (IST)
"חוסר ניסיון" הוא לא עלבון, והוא גם לא פונקציה של זמן. בסדר. בוא נסכם את הדיון ונאמר שערכים צריכים להיות מוגדרים בתמציתיות ובבהירות בפתיח שלהם. נדמה לי שלא תמצא חולק על כך (רק שהדוגמה שצירפת היא אולי דוגמה טובה לאיך לא נכון לכתוב פתיח. ולכן מקום הדיון הספציפי בדף השיחה) Ronam20 - שיחה 17:57, 5 בנובמבר 2019 (IST)
סבבה. יתכן שאני טועה לגבי הדוגמה, אז בבקשה בוא תסביר לי בדף השיחה של הערך למה אתה חושב שהדוגמה גרועה, אולי אלמד משהו חדש. קניגס - שיחה 18:08, 5 בנובמבר 2019 (IST)
הוספתי טקסט בין השורות - תעתיק לשם את הצעתך, ואסביר בשמחה. Ronam20 - שיחה 18:11, 5 בנובמבר 2019 (IST)
כפי שרונם כתב, חוסר נסיון אינו בהכרח קשור לוותק, והערתי נבעה מההתרשמות מהצעה זו במזנון וקודמתה שהעידו על חוסר זה. המלצתי היא לפעול הרבה, ולא רק להיות רשום על אש נמוכה. בברכה, מכה"כשלח הודעה ל-013-28143 • ח' בחשוון ה'תש"ף • 18:03, 5 בנובמבר 2019 (IST)
ואם אומר לך שאת המושג הגדרה ואופן יישומה לא אני המצאתי, תמשיך ותאמר שהערה שלי "חסרת ביסוס מעשי", ונובעת מחוסר ניסיוני?! קניגס - שיחה 18:15, 5 בנובמבר 2019 (IST)
כן, בגלל שברור לי ולכולנו שאת המושג ההגדרה, ואת העובדה שהיא האידיאל, לא אתה המצאת. ולכן להתלונן במזנון על כך שלא כל הערכים הם כך, זוהי אכן הצעה שנובעת מחוסר נסיון בוויקיפדיה, נסיון שהיה מקנה לך את ההבנה שבעיות רוחביות של חוסר-פרפקציה נובעים מעצם הגדרתה של ויקיפדיה כאנציקלופדיית המונים בשלבי הקמה ושיפור אינסופיים, ובעיה רוחבים שכזו תמיד תהיה ויש לפעול באופן פרטני לתקנה, ולא באמצעות תקנות מדיניות במזנון. בברכה, מכה"כשלח הודעה ל-013-28143 • ח' בחשוון ה'תש"ף • 18:30, 5 בנובמבר 2019 (IST)
מכה"כ אם היית קורא את כל מה שכתבתי היית רואה שאני מסכים אתך בכל מילה. מה גם שלא התלוננתי. רק הערתי שבמידת האפשר כדאי להקפיד ולשים לב לאופן ההגדרה. איפה הבעיה? קניגס - שיחה 19:09, 5 בנובמבר 2019 (IST)
הדיון הזה אולי רלוונטי למזנון אך לא לדף השיחה הזה. ולא נראה לי שהוא גם מועיל במיוחד בשלב הזה. Tzafrir - שיחה 18:36, 5 בנובמבר 2019 (IST)
- סוף העברה

הערך מתחיל במשפט „שעון הוא מכשיר מדידה המשמש למדידת זמן ולהצגתו.״. מה הבעיה במשפט הזה? Tzafrir - שיחה 18:21, 5 בנובמבר 2019 (IST)

Tzafrir בעיה לא. אבל המשפט מכיל רק שיוך קטגורי למכשירי מדידה, אין פה הגדרה מבדלת לשעון. קניגס - שיחה 19:56, 5 בנובמבר 2019 (IST)

קניגס, לשאלתך. ערך צריך לפתוח בהגדרה הכללית ביותר ולא להצטמצם לדוגמאות פרטניות. הצעת לתאר שעון אנלוגי עם שנתות, אבל רוב השעונים היום דיגטליים ללא שנתות, ומגוון השעונים מתפרש משעון חול ועד שעון אטומי. לא נכון להצטמצם בפתיח. גם "תנועה רצופה" הוא מונח לא נכון, המדידה עושה שימוש במחזוריות, לא בתנועה רציפה. Ronam20 - שיחה 18:25, 5 בנובמבר 2019 (IST)

Ronam20 אני בהחלט לא סגור על ההגדרה הספציפית. אני מתלבט האם אפשר לומר שהתצוגה בשעון האלקטרוני כולל את השנת ואת התנועה המחזורית הרציפה במקביל. כלי מדידה מוגדר על ידי שנתות, אז הנחתי שהשעון שהוא כלי מדידה מוגדר על ידי שנתות ולא משנה איזה שעון. האם אתה מסכים שהשעון כולל סימון כלשהו, שנתות שעות או איך שנקרא לזה, וכן תנועה רציפה כלשהי. אני לא בטוח ששעון חול יכול להיות מוגדר כמחזורי, לכן אני בינתיים מעדיף שלא להוסיף את המילה מחזוריות. קניגס - שיחה 19:38, 5 בנובמבר 2019 (IST)
כלי מדידה לא מוגדר בהכרח על ידי שנתות. לדוגמה: נייר לקמוס. שעון חול אינו מחזורי, והוא משמש למדידת זמן קצוב, כמו שעון עצר. זו אינה המשמעות המקובלת של המילה „שעון״ ואפשר להתעלם ממנה בפתיח לצרכי בהירות. Tzafrir - שיחה 19:50, 5 בנובמבר 2019 (IST)
Tzafrir אוקיי כן שנת או לא שנת. יש מספרים או סימנים שמאפשרים לדעת את השעה, איך היית קורא לזה? לגבי המחזוריות אני נוטה להסכים אתך לעת עתה קניגס - שיחה 20:11, 5 בנובמבר 2019 (IST)
שעון ללא שנתות או מספרים. Dovno - שיחה 20:20, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אכן, לא לכל כלי מדידה יש שנתות, ולא כל שעון מבוסס על תנועה (רציפה או לא). שעון מוגדר לפי השימוש שעושים בו - מדידת או הצגת מעבר זמן. אם אני תולה מטוטלת בבית זה יכול להיות קישוט למטרות אסטתיקה או שעון (אם אני משתמש בתנודות לצורך מדידת זמן). כנ"ל מוט בחצר יכול להיות סתם מוט או שעון שמש אם מתייחסים למיקום הצל שהוא מטיל בתור מדד למעבר הזמן. Dovno - שיחה 20:00, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אי אפשר לשבור הגדרה באמצע המשפט. הערך אינו פותח בכך ש"שעון הוא כלי מדידה", אלא בכך שהוא "כלי מדידה המשמש למדידת זמן". עוזי ו. - שיחה 20:08, 5 בנובמבר 2019 (IST)
עדיין לא משנה את העובדה שאין כאן הגדרה מבדלת לשעון. אלא רק הציון שהוא משתייך לכלי מדידה, השימושיות אינו הגדרה. קניגס - שיחה 20:14, 5 בנובמבר 2019 (IST)
זו בדיוק ההגדרה המבדלת: מכשיר המשמש למדידת זמן הוא שעון (בין אם יש לו שנתות או לא. בין אם הוא מבוסס על תנועה או לא). מכשיר שלא משמש למדידת זמן אינו שעון. Dovno - שיחה 20:20, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אולי מבדלת. אבל מה עושה השעון זאת לא הגדרה. ראה ערך הגדרה בויקיפדיה. קניגס - שיחה 21:28, 5 בנובמבר 2019 (IST)
למה לא? שעון הוא כלי למדידת זמן. זו ההגדרה. כל תוספת - מצמצמת וגורעת. Ronam20 - שיחה 21:29, 5 בנובמבר 2019 (IST)
נכון זה כן. הגדרה זאת לא. קניגס - שיחה 21:34, 5 בנובמבר 2019 (IST)
לא הסברת למה לא. Ronam20 - שיחה 21:35, 5 בנובמבר 2019 (IST)
זו בהחלט הגדרה (ואפילו הגדרה). Dovno - שיחה 21:37, 5 בנובמבר 2019 (IST)
כתבתי ראה בערך הגדרה. יש שם הסבר מפורט מה עונה על הגדרה ומה לא. והסברתי בהתאם בפתח הערך מה זו הגדרה נכונה. קניגס - שיחה 21:40, 5 בנובמבר 2019 (IST)
א. תקפיד על הזחה. ב. אל תפנה לערכים אחרים. תסביר בקצרה ובבהירות מה מפריע לך, ולמה זו לא הגדרה לדעתך. Ronam20 - שיחה 21:43, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אם תשאל מה השעון עושה. התשובה הנכונה תהיה, הוא מודד זמן. אבל אם תשאל מהו שעון, אתה צריך להתייחס למה שמרכיב את השעון, לחלקים שחיוניים להפוך אותו למה שהוא. וזה תמיד כולל שני מרכיבים לפחות. מקווה שהובנתי. קניגס - שיחה 21:56, 5 בנובמבר 2019 (IST)
אין שום דבר מסוים שבהכרח מרכיב שעון. שעון מוגדר לפי הפונקציונליות שלו, לא לפי המבנה והחומר. Ronam20 - שיחה 21:59, 5 בנובמבר 2019 (IST)
ראשית אני שמח שסוף סוף הובנתי. שנית כמו שכתבתי תנועה רציפה חיונית לשעון, וכן תצוגה של שנתות בשעון האנלוגי, תצוגה של מספרים בשעון האלקטרוני. או תצוגה וירטואלית כמו בשעון האנלוגי שהשנתות מחוקות חייבים להעריך את מיקומן כדי לדעת מה השעה. אז יש בהחלט מרכיבים שניתן להגדיר באמצעותם מהו שעון. קניגס - שיחה 22:06, 5 בנובמבר 2019 (IST)
כמו שכתבתי תנועה רציפה לא חיונית. גם מחוגים לא חיוניים, גם תצוגה מספרית לא חיונית. מה שצריך זו מדידת זמן ורק מדידת זמן (נדמה לי שאנחנו מתחילים לחזור על עצמנו). Ronam20 - שיחה 22:13, 5 בנובמבר 2019 (IST)
שעונים מבוססים על תופעה מחזורית כלשהי, אטום, קוורץ, מטוטלת. לא ממש הבנתי אותך. קניגס - שיחה 22:20, 5 בנובמבר 2019 (IST)
תנועה בכלל (רצופה או לא) אינה הכרחית. תצוגה בכלל (בין אם שנתות או מספרים) אינה הכרחית. יש שעונים ללא אלמנטים אלו. אכן: כל מה שנחוץ הוא מדידת זמן ולכן זו ההגדרה ואי אפשר להוסיף עליה בלי לשבש אותה. Dovno - שיחה 22:16, 5 בנובמבר 2019 (IST)

המילה שעון[עריכת קוד מקור]

הפתיח מזכיר את השם העברי של השעון, אבל אין לכך התייחסות בהמשך. האם יש למילה הזו ערך היסטורי מיוחד? לדעתי אם זה לא מוזכר בשאר הערך, אין טעם להזכיר בפתיח. למישהו יש רעיון איך זה יכול להיות להשתלב בתוכן הערך? אם לא: כדאי למחוק מהפתיח. Tzafrir - שיחה 23:46, 5 בנובמבר 2019 (IST)

נכון, אפשר (וכדאי) לפתוח פסקת "מקור המילה" בהמשך הערך (פרטים לשוניים נוספים מופיעים בתבנית שבתחתית הערך) ולהסיר מהפתיח. Ronam20 - שיחה 23:51, 5 בנובמבר 2019 (IST)