שיחה:שעון קיץ

  מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
  Gtk-dialog-question.svg
  ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 31 בדצמבר - סדרה 1
  Article yellow.svg
  ערך זה הוצע בעבר כמועמד להכללה ברשימת הערכים המומלצים

  שימו לב: השיחות בנוגע לשעון הקיץ בישראל הועברו לשיחה:שעון הקיץ בישראל.--גמדקנאי - שיחה 02:31, 24 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  התנגדות לחסרון המוצע[עריכת קוד מקור]

  הוסף החסרון הבא לערך: "חסרונות: בשעות היום חם יותר, ולכן במדינות חמות כמו ישראל סביר שאנשים יוציאו יותר כסף לקירור עצמי, כמו מזגנים ומאווררים, ובכך יש ביזבוז אנרגיה."

  לטעמי צריך להוריד חיסרון זה, משתי סיבות עיקריות: א) ניתן להניח כי כאשר משקללים את החסכון בחשמל שנגרם בזכות שעון הקיץ, מביאים בחשבון גם הוצאות שנוספות בגללו, לא רק כאלו שיורדות. ב) קשה לראות איך שעון הקיץ תורם לריבוי השימוש במזגנים. לרוב אנשים קמים ממילא לפני שעות החום, והולכים לישון אחריהם, כך שבשעות החום המזגנים יעבדו תמיד, בלי קשר לשאלה האם יש שעון חורף או קיץ. הטיעון הזה תקף רק לאנשים שהולכים לישון לפני שהערב מגיע, ותמיד ישנים בלי אמצעי קירור. גדי אלכסנדרוביץ' 15:37, 21 ספט' 2004 (UTC)


  מפת אזורי הזמן[עריכת קוד מקור]

  גיליתי טעות אחת במפה: לוב החליפה לפני כמה שנים את אזור הזמן שלה מ-GMT+1 ל-GMT+2 בלי שעון קיץ. את האינפורמציה המעניינת הזאת מצאתי באתר: www.timeanddate.com אבל משהו חשוב יותר: צריך לציין שהמפה מתבססת על שעוני החורף של המדינות. הפער בין ישראל לאוסטרליה, למשל, הוא כמעט אף פעם לא כפי שמצוין במפה, שכן הם מפעילים שעון קיץ כשאצלנו חורף ולהפך. Dror_K 18:42, 23 מאי 2005 (UTC)

  אין ספק שאתה צודק, ואף על פי כן המפה נכונה. המפה מתארת את חלוקת הגלובוס לאיזורי זמן לפי קוי אורך גיאוגרפיים ולא לפי השעון המקומי בפועל בכל רגע ורגע. חשמלית Electriicon2.jpg 12:23, 24 מאי 2005 (UTC)
  זה לא נכון - המפה משתמשת בגבולות הבינלאומיים, או בגבולות פנימיים, וצובעת כל מדינה או אזור בצבע על-פי השעה בהם (לפי שעון החורף שלהם). אגב, החלוקה של העולם לאזורי זמן בוטלה למעשה. יש שעה בינלאומית רשמית (UTC) שנקבעת במכון למידות ולמשקולות בפריז באמצעות שעון אטומי. השעה הזו מבוססת על מופע השמש בקו האורך 0 מעלות (קו גריניץ'), והיא משמשת לתקשורת בינלאומית. כל מדינה או מחוז קובעים לעצמם את השעה המקומית הרשמית באופן עצמאי, בלא תלות בחלוקה הישנה לאזורי זמן. אפילו "קו התאריך הבינלאומי" אינו קבוע, והוא השתנה מעט בעקבות החלטות מקומיות של מדינות-איים באוקיאנוס השקט. יש כמה מדינות שהיו ממזרח לקו הזה והחליטו חד צדדית להעביר את הקו מזרחה להן (הן פשוט החליטו לשנות את היום בשבוע מראשון לשני או משהו כזה). כיוון שאין שום ארגון בינלאומי שמוסמך להתערב בהחלטות פנימיות כאלה, השינויים התקבלו, והקו הוזז. Dror_K 13:11, 24 מאי 2005 (UTC)
  נדמה לי שזה היה לקראת שנת 2000, כשהיה מאבק מי ייכנס ראשון למילניום השלישי...--ניצן 03:14, 30 מרץ 2006 (UTC)

  הסרת פסקה[עריכת קוד מקור]

  הסרתי את הפסקה הבאה, משום שאיננה מבוססת על נתונים בדוקים אלא על תחושת הכותב, וקושרת לשעון הקיץ תהליכים שאינם קשורים אליו:

  עם התגברות הגיוון בשוק העבודה והחופש של בני האדם לקבוע את סדר יומם, נוצר בחלקים מהציבור מעין התמרדות שקטה כנגד שעון הקיץ והחובה לקום יותר מוקדם, על ידי הזזת השעות של פעילויות רבות קדימה באופן המבטל את שעון הקיץ. כך למשל, מוסדות לימוד רבים מתחילים את זמני התחלת הלימודים חצי שעה או שעה יותר מאוחר מהמקובל בעבר במהלך כל השנה. חנויות רבות, במיוחד בקניונים נפתחות בשעה יותר מאוחרת מהמקובל בעבר ונסגרות בשעה הרבה יותר מאוחרת. במגזר החרדי, למשל, לא נדיר למצוא חנויות הנפתחות רק ב-10:30 או 11:00 בבוקר. בין עובדי ההיי-טק יש רבים המתחילים את סדר יומם רק ב-9:00 או יותר מאוחר ומסיימים את יום העבודה יותר מאוחר. כתוצאה מכך, שעון הקיץ אינו משיג את האפקט הפסיכולוגי המקווה על רבים מהאנשים וקשה לאמוד איזה חיסכון אכן יש לשעון הקיץ.

  דוד שי 18:53, 22 מרץ 2006 (UTC)

  הפסקה הזאת קושרת תהליכים אשר לא נעשים בהקשר של שעון הקיץ, לשעון הקיץ מכיון שתהליכים אלו בפועל מקזזים את שעון הקיץ. וזאת הבקורת שיש לי על כל הערך. הוא לא מדגיש מספיק את העובדה שמדובר על מוסכמה בין אנשים באיזו שעה יחסית לזריחה מתחילים לעבוד. בעוד ששעון הקיץ מנסה להעיר את האנשים יותר מוקדם, האנשים מצביעים ברגליים וקמים יותר מאוחר. לסיכום, הבעיה איננה בפסקה שבלעדיה הערך חסר, אלא בכך שהערך אינו מציג נכון את המהות של שעון הקיץ אלא ברמז, זעיר פה זעיר שם. 20:18, 22 מרץ 2006 (UTC)
  אינני מסכים אתך כלל, אבל עלי לקום מוקדם מחר, אז אעסוק בכך בהזדמנות אחרת. דוד שי 20:32, 22 מרץ 2006 (UTC)
  האם שינוי סדר היום נעשה רק בתקופת שעון הקיץ? אני לא נתקלתי בתופעה כזו...--ניצן 03:31, 28 מרץ 2006 (UTC)
  המעבר לזמן עבודה גמיש החל בשנות השישים באירופה, כדרך להתגבר על עומס התנועה שנגרם כאשר כולם מגיעים לעבודה בדיוק באותה שעה, ויש לו יתרונות בהקשרים רבים שאין כל קשר בינם ובין שעון קיץ. גם הגיוון בשעת תחילת הלימודים, במשך כל השנה, נובע מסיבות דומות. בין עובדי ההייטק יש שמתחילים רק ב-9:00 ויש שמתחילים כבר ב-6:00, בקיץ ובחורף. כל הפסקה בונה מגדל פורח באוויר. דוד שי 05:00, 28 מרץ 2006 (UTC)
  כעובדה חלק גדול מהעובדים באירופה ובארה"ב מתחילים לעבוד מאוחר יותר ממה שהיה נהוג לפני 30 או 40 שנה. אני חושב שדוד שי צודק, ושאין לדבר קשר לשעון הקיץ, אלא בעיקר להרגלים שהשתנו, ולניסיון למנוע צפיפות בכבישים. מה שכן - ככל שיותר אנשים מתחילים לעבוד מאוחר יותר בבוקר, כך מתארכת תקופת שעון הקיץ באירופה ובארה"ב. אם בעבר הסתפקו בחמישה-שישה חודשים של שעון קיץ בשנה, היום מדובר על לפחות שבעה חודשים. יש גם תופעה מעניינת אחרת - כמה מדינות שינו את אזור הזמן שלהן, ועברו לאזור זמן מזרחי יותר. זה בעצם שעון קיץ למשך כל השנה. Dror_K 06:28, 28 מרץ 2006 (UTC)
  באיזה מדינות, נוסף ללוב שצוינה לעיל, עברו לאיזור זמן אחר?--ניצן 03:08, 30 מרץ 2006 (UTC)
  איסלנד היא דוגמה טובה. Dror_K 06:09, 31 מרץ 2006 (UTC)
  מישהו צריך לשנות את הערך בהתאם ולהדגיש את היחסיות של שעון הקיץ. יעקב בויקי 07:20, 28 מרץ 2006 (UTC)
  למה אתה מתכוון??--ניצן 03:08, 30 מרץ 2006 (UTC)

  שעון הקיץ הוא בסה"כ דרך לנסות לשכנע אנשים לקום יותר מוקדם. לעיתים השכנוע כולל איום בפיטורין - הם צריכים להגיע לעבודה שעה יותר מוקדם, הפסד בלימודים וכו'. עיקר השכנוע הוא - כולם קמים יותר מוקדם אל תהיה עצלן. אבל אם אנשים לא רוצים, הם לא יקומו יותר מוקדם ושום דבר לא יעזור. יעקב בויקי 11:03, 31 מרץ 2006 (UTC)

  זה לא ממש נכון. "לקום יותר מוקדם" פירושו בדרך כלל (כשלא מעורבת בזה הזזת שעון) "לישון פחות שעות". כאן לא גורמים לאף אחד לוותר על שעות השינה שלו (פרט ליום אחד בשנה, שבו מוזז השעון) אלא פשוט להתאים את המחזור היומי שלו לשעות זריחת השמש. גדי אלכסנדרוביץ' 11:26, 31 מרץ 2006 (UTC)
  לקום יותר מוקדם וללכת לישון שעה יותר מוקדם. מה ההבדל בין ללכת לישון ב 21:00 ולקום ב 5:00 וללכת לישון ב 24:00 ולקום ב 8:00? הזזת השעון פשוט מנסה לכפות עליך לעשות את ההחלטה שמזמן היית צריך לעשות -> ללכת לישון יותר מוקדם ולקום יותר מוקדם. רבים האנשים שאינם כפופים לכפייה הזאת ובשבילם שעון הקיץ זה או בלבול מוח או דרך לשמור על סנכרון מינימלי עם שעת הזריחה. אם אתה שואל אותי, צריך לעשות שעון מתנייע כך שתמיד הזריחה תהיה בין 6:00 ל 6:30. בכל פעם שיש חריגה השעון מוזז בחצי שעה. יעקב בויקי 11:59, 31 מרץ 2006 (UTC)
  כיום רובה המכריע של הפעילות האנושית מתבצע בתוך מבנים, שבהם ניתן ליצור תאורה ואקלים מלאכותיים, ולכן שעות הזריחה והשקיעה של השמש לא משפיעים על סדר היום של רוב האנשים. אנשים מקיימים סדר יום קבוע פחות או יותר בלי להתחשב במזג האויר ובשעות האור והחושך. רוב האנשים מקבלים את הכפייה הזו בהבנה כי קשה בחברה המודרנית לאדם שלא מתאים את עצמו לשעות הפעילות המקובלות להשתלב בחברה. לרוב המועסקים אין אפשרות לקבוע את שעות וימי עבודתם, ומי שרוצה ללמוד או לעשות סידורים או קניות צריך לעשות זאת בשעה שנקבעה ע"י המפעילים של המוסדות האלה. אבל מה כל זה קשור לענין שעון קיץ? היום (קרי אתמול) הגעתי לעבודה 3 שעות מוקדם מהרגיל כי זה מה שהייתי צריך, ולא היה לזה שום קשר לשעון הקיץ. שינוי השעה לא שינה כלום בסדר היום שלי, והשעה שהפסדתי כביכול היא בכלל לא משמעותית. אם יש מצב שהשמש בזוית כזו שהיא מסנוורת אותי אז אני שם משקפי שמש או סוגר את החלון... לעומת זאת, אמא שלי (פנסיונרית) טענה שהיה לה קשה להתרגל לשינוי השעון ובגלל זה היא הגיעה מאוחר לארוחת צהרים... כנראה שיש אנשים שזה משפיע עליהם יותר מהאחרים... בגלל זה שינוי השעון נעשה לרוב בסוף השבוע כאשר ההשפעה על אלה שזה משפיע עליהם היא קלה יותר.--ניצן 22:44, 31 מרץ 2006 (UTC)
  תתפלאו, אבל בדיוק לפני יומיים הייתי במעבדת שינה בתל-השומר, ושם היה סיפור מזרה-אימה על מעבד יהלומים שעבד עם תאורה חזקה בשעות הלילה וחטף במשך הזמן כל מיני מרעין בישין. מסתבר שכשמנסים להתערב בסדר היום באופן מלאכותי, מעבר לסביר, יש פגיעה משמעותית בבריאות. לכן, יש חשיבות גדולה לכך שאנשים יעבדו בשעות שחופפות פחות או יותר את מחזור היממה. שעון הקיץ מאזן קצת את המצב. Dror_K 07:41, 1 אפריל 2006 (UTC)
  אתה מדבר על מצב של "יום הפוך", אלה שעושים לילות כימים וימים כלילות... זה ידוע שאנשים שעובדים במשמרות לילה סובלים מבעיות למיניהן... אבל פה מדובר על שינוי של שעה שהוא לא כזה משמעותי... שינוי אורך היום והלילה בהתאם לעונות השנה, אפילו בקו הרוחב שלנו, הוא הרבה יותר גדול... שעון הקיץ לא מאזן שום מצב, כי השעה שחסרה בבוקר נוספת אחה"צ או להפך...--ניצן 00:44, 3 אפריל 2006 (UTC)
  הנטייה הטבעית של גוף האדם היא להתאים את עצמו בהדרגה לחילופי העונות. שעות עבודה קבועות וקשיחות (8 עד 4 וכד'), ו/או שעות עבודה "לא טבעיות" (כגון עבודה בלילה), הן מצב בעייתי כיוון שהן לא מביאות בחשבון את השינויים בשעת הזריחה ובשעת השקיעה ובכלל באורך היום. שעון קיץ מסיט את שעות העבודה שעה אחת אחורה (ע"י הזזת השעונים שעה קדימה), ומקרב את השעה הסטנדרטית של תחילת העבודה לשעת הזריחה. זה בפירוש מקל על הרבה מאוד אנשים. בתקופה שלא היה שעון קיץ בישראל אנשים התלוננו על כך שהם נוטים להתעורר באופן טבעי זמן רב לפני תחילת העבודה, וכך מפסידים שעות שינה. הבעיה של שעון הקיץ היא שהוא משנה את סדר היום בשעה שלמה בבת אחת. בעבר הייתה הצעה לעשות את השינוי בהדרגה, למשל במהלך שלושה סופי-שבוע, 20 דקות בכל פעם, אבל זה ממש לא מעשי. Dror_K 05:06, 3 אפריל 2006 (UTC)
  לפי מה שאתה טוען, הנטייה הטבעית של בני אדם היא לישון פחות שעות בקיץ כי הלילה יותר קצר? זה לא נראה לי סביר... איך אנשים ישנים באזורים שבהם השינויים באורך היום והלילה הם יותר קיצוניים? כנראה שבני האדם הרגילו את עצמם לישון בלי קשר לאורך היום והלילה, כפי שהם הצליחו להתרגל לחיות באזורי אקלים שונים באופן קיצוני. אנשים גם מתרגלים למעבר מאזור זמן אחד לשני, ואף פעם לא שמעתי על מישהו שהתלונן על ג'ט לאג משינוי של איזור זמן אחד. מקסימום לוקח כמה ימים להתרגל, אבל בטח לא יותר. באותה מידה שהזריחה המוקדמת מקשה על השינה בבוקר, היא צריכה להשפיע על העייפות בערב כי השקיעה יותר מאוחרת. --ניצן 01:31, 4 אפריל 2006 (UTC)
  אז ככה - קודם כול בחורף באמת יש נטייה לישון יותר, ובארצות צפוניות יש גם תופעה שכיחה של דיכאון-חורף, שהיא בעצם מעין החרפה של הנטייה הטבעית ל"ישנוניות" כשהחשכה נעשית ארוכה יותר. אבל לא לזה התכוונתי. התכוונתי שהגוף באופן טבעי מתרגל להתעורר מוקדם יותר בקיץ לעומת החורף, כיוון ששעת הזריחה מוקדמת יותר. זאת נטייה שאפשר בהחלט לשלוט בה, אבל אם מנסים לעוות אותה - יש לזה מחיר בריאותי. רוב האנשים שעובדים משמונה עד ארבע לא מעוותים את הנטייה הטבעית שלהם, אבל עדיין שעון קיץ עוזר להם לישון יותר טוב, כיוון שהוא מכוון אותם לעירנות בשעות יותר סבירות מבחינת התאורה הטבעית. החיסרון הוא ששינוי השעה נעשה בבת אחת, ולא באופן הדרגתי. העובדה שיש יותר אור בשעות הערב בהחלט תורמת לעירנות בשעות שבהן הפעילות רבה - אנשים חוזרים מהעבודה, יוצאים לקניות וכיוצ"ב. אגב, ג'ט לג מסוים נגרם גם במעבר של אזור זמן אחד, אבל זה ג'ט לג קל שעובר במהירות. ובכל מקרה אובדן של שעת שינה אחת למשך כמה לילות זה דבר שאפשר לעמוד בו. ובכל זאת גם ג'ט לג כזה צריך להביא בחשבון בנסיעות. ולשאלתך איך אנשים חיים באזורים שבהם השינויים באורך היום והלילה קיצוניים - הם סובלים מזה. למזלם של הסקנדינבים, הם חיים בארצות שלוות יחסית עם מערכת בריאות טובה, כי השינויים הקיצוניים האלה בפירוש לא מוסיפים להם בריאות. אתה צודק בכך שכמו שהם למדו איך להתגונן מהקור העז בחורף, הם גם למדו איך להאיר את הבתים בחורף - והם גם מפעילים שעון קיץ ארוך למדי. מי שרוצה לדעת איך נראה חורף בפינלנד, מוטב שיקרא את "עמק החיות המוזרות" של הסופרת הפינית-שבדית טובה ינסן. Dror_K 07:21, 4 אפריל 2006 (UTC)

  השעון בשינויים האחרונים[עריכת קוד מקור]

  בוקר טוב. כדי להתאים את תצוגת השינויים האחרונים לשעון קיץ, לכו ל"העדפות" > "תאריך ושעה" > "אזור זמן" > "קבל מהדפדפן" (צריך להיות 03:00). נתנאל 05:08, 31 מרץ 2006 (UTC)

  מוזר. אצלי הדפדפן שולח 02:00, ולא 03:00. :( ‏conio.h ‏• ‏שיחה‏ 12:45, 31 מרץ 2006 (UTC)
  פשוט שנו ידנית וזהו זה. גילגמש שיחה 12:53, 31 מרץ 2006 (UTC)
  אכן כך, אך זה מצביע על בעייה מסוימת במחשב. ‏– rotemlissשיחה 13:57, 31 מרץ 2006 (UTC)
  אני מבין מדבריך שאו שלא כיוונת את שעון המחשב, או שכיוונת אותו באופן הלא נכון של העברת השעון שעה אחת קדימה. הדרך הנכונה לעשות זאת מתוארת בבלוג הישן והלא-מתוחזק שלי, והדרך הפחות נכונה לעשות זאת (אם כי היא מסתכמת באותה תוצאה) היא לעבור למקומות מסבירי הפנים ממזרח, או בקיצור: לכוון את איזור הזמן לאיזור של UTC+3. ‏– rotemlissשיחה 13:57, 31 מרץ 2006 (UTC)
  בדיוק ראיתי סרט בשם "שרלוק הולמס הצעיר", ובו אימרה חשובה: לעולם אל תניח. :)
  כיוונתי את השעון בביוס בזמן עליית המחשב לשעה הנכונה, והעברתי את הווינדוס לאזור הזמן של בגדד (GMT+3). אולי ריסט יפתור את הבעיה... :) ‏conio.h ‏• ‏שיחה‏ 15:05, 31 מרץ 2006 (UTC)
  הועבר לכאן מלוח המודעות. ‏– rotemlissשיחה 13:57, 31 מרץ 2006 (UTC)
  אני כשיש שעון קיץ מעביר את אזור הזמן לזה של מזרח אירופה ומפעיל את התיקון לשעון קיץ. בכל הפורומים שאני משתתף בהם (חוץ מהישראלים) אני צריך לשנות ידנית את הגדרת הזמן. קצת מנדנד, אבל אין ברירה אם רוצים לראות את השעה הנכונה... זה ענין של דקה בכל פורום פעמיים בשנה, לא סיפור גדול...--ניצן 22:49, 31 מרץ 2006 (UTC)
  יש תוכנה של מייקרוסופט שנקראת tzedit.exe שבאמצעותה אפשר לערוך את אזורי הזמן של וינדוז. הבעיה היא שהם לא מכירים אלגוריתם, אלא כמו זה שנהוג בארה"ב ובאירופה. לפיכך כדי לנצל את התוכנה היטב, צריך לערוך את אזור הזמן של ישראל כל שנה מחדש. Dror_K 11:14, 1 אפריל 2006 (UTC)
  זה מה שיש בבלוגש של רותם (בלינק שהוא הביא לי למעלה). ‏conio.h ‏• ‏שיחה‏ 17:01, 1 אפריל 2006 (UTC)

  הגדרת השעון בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

  עבר לשיחת ויקיפדיה:באגים#הגדרת השעון בוויקיפדיה. הא? 18:55, 5 אפריל 2006 (UTC)

  מיקום שיחה זו[עריכת קוד מקור]

  כמו שקרה רבות בעבר, גם שיחה זו אינה במקומה. דף השיחה של הערך שעון קיץ מיועד לשיחה אודות הערך בלבד. שיחות אודות שעון קיץ בויקיפדיה צריכות להתנהל בדף במרחב הפרוייקט. אם לאף אחד אין רעיונות עדיפים, שיחה זו תעבור בקרוב לדף שיחת ויקיפדיה:באגים. הא? 16:12, 4 אפריל 2006 (UTC)

  או פשוט לדלפק היעוץ. הללשיחה 16:19, 4 אפריל 2006 (UTC)
  חשבתי גם על זה, אבל שם זה ילך לאיבוד מאד מהר, ולא יהיה זמין ל-future reference. הא? 16:47, 4 אפריל 2006 (UTC)

  לדעתי כדאי להוסיף קבצי הגדרות ל-WINDOWS לשנים הבאות[עריכת קוד מקור]

  בשונה ממערכות UNIX, ב-WINDOWS הגדרות השעון מבוססות כללים ולא על פי תאריכים ספציפיים.

  מה לעשות ו"מוצאי שבת שלפני יום כיפור" אינה נכללת בכללים של WINDOWS.


  לכן יש צורך במערכות WINDOWS להגדיר כל שנה מחדש את אזור הזמן על פי התאריכים של אותה שנה (כפי שכבר מופיעים בדף הנוכחי).

  כתבה במיקרוסופט לגבי ברזיל שם יש בעיה דומה לישראל: http://support.microsoft.com/?id=317211

  לכן אני מצרף פה הגדרות Registry עדכניות לשנים 2006 ו-2007. ההגדרות נוצרו בעזרת התוכנה tzedit.exe על חלונות XP.

  יש להעתיק את השורות הבאות, לשמור אותן כקובץ טקסט עם סיומת REG ולהריץ אותן (קליק כפול).

  לשנת 2006:

  Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Time Zones\Israel Standard Time (2006)] "Display"="(GMT+02:00) Israel (2006)" "Dlt"="Israel Daylight Time (2006)" "TZI"=hex:88,ff,ff,ff,00,00,00,00,c4,ff,ff,ff,00,00,0a,00,00,00,01,00,02,00,00,\ 00,00,00,00,00,00,00,03,00,05,00,05,00,02,00,00,00,00,00,00,00

  לשנת 2007:

  Windows Registry Editor Version 5.00 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Time Zones\Israel Standard Time (2007)] "Display"="(GMT+02:00) Israel (2007)" "Dlt"="Israel Daylight Time (2007)" "TZI"=hex:88,ff,ff,ff,00,00,00,00,c4,ff,ff,ff,00,00,09,00,00,00,03,00,02,00,00,\ 00,00,00,00,00,00,00,03,00,05,00,05,00,02,00,00,00,00,00,00,00

  מי שרוצה מוזמן לתרום את השנים הבאות :-)

  להערות נא לפנות ל: easyproglife AT yahoo.com.


  אני לא מבין משהו לגבי הזריחה והשקיעה.[עריכת קוד מקור]

  מכיוון שהזזת השעונים מתבצעת ביום אחד, איך זה יתכן שיום אחד השמש זורחת בשעה 5:00 נאמר, ויום לאחר מכן היא כבר תזרח בשעה 6:00?! הרי זה קצת לא הגיוני.. (אותו הדבר לגבי הזריחה ולגבי שעון ההזזה משעון הקיץ לחורף) --miniature 05:04, 2 באפריל 2007 (IDT)Reply[תגובה]

  השמש לא משנה את שעת הזריחה, אנחנו אלה שמשנים את השעה בשעונים. בין סוף דצמבר לסוף יוני השמש זורחת בכל יום כמה דקות יותר מוקדם. כששעת הזריחה מגיעה לשעה חמש וחצי בבוקר בערך לפי השעון הרשמי, מכוונים את השעונים מחדש, ומזיזים אותם שעה אחת קדימה. כך יוצא שהשמש זורחת בשעה שש וחצי בערך לפי השעון הרשמי החדש. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 10:02, 2 באפריל 2007 (IDT)Reply[תגובה]


  עברתי על הערך[עריכת קוד מקור]

  ככלל הוא טוב. הרחבתי קצת, הוספתי מקורות ותיקנתי כמה טעויות עובדתיות, כמו ההתעלמות מקיומו של ג'ורג' ורנון או הטענה שמאז מלחמת העולם הראשונה שעון קיץ הונהג ללא הפסקה באירופה ובארה"ב. ‏Ori‏ • PTT‏ 05:08, 21 באוקטובר 2009 (IST)Reply[תגובה]

  קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

  בפסקת הקישורים החיצוניים בערך, מופיעים מספר קישורים לא תקינים

  1. מדריך לעדכון שעון קיץ במחשב
  2. שעון הקיץ בישראל מקום המדינה ועד שנת 2011 קובץ PDF
  3. צ'ארלס ק' צ'ואי, הקץ לשעון הקיץ? - ספק אם שעון הקיץ אכן חוסך אנרגיה, סיינטיפיק אמריקן ישראל, יוני - יולי 2009

  באופן רגיל כדאי להסיר קישורים לא תקינים, אבל השני ברשימה מאוד חשוב, לדעתי, וכדאי, אם מישהו מצליח למצוא את המיקום החדש, לתקן אותו. Dubi - שיחה 08:57, 4 בפברואר 2011 (IST)Reply[תגובה]

  את הקישור הראשון מחקתי (אין לו חשיבות), את השלישי תיקנתי, ואת השני אשאיר לגואל. דוד שי - שיחה 09:44, 4 בפברואר 2011 (IST)Reply[תגובה]
  נראה לי שהקישור החסר עבר לשעון הקיץ בישראל#קישורים חיצוניים. בזמן כתיבת שורות אלו יש שם קישור תקין של שעון הקיץ בישראל מקום המדינה ועד שנת 2016קובץ PDF. מציע להסיר את הסעיף מדף השיחה. סבור שיש בו מידע שולי על התפתחות הערך. ―אנונימי לא חתם מש:אנונימי 00:00, 10 בינואר 2000 (IST) 29 במרץ 2015, 17:38 IDTReply[תגובה]

  הצעה לפיצול "שעון הקיץ בישראל"[עריכת קוד מקור]

  אני מציע לפצל את הסעיף "שעון קיץ בישראל" מתוך ערך זה. לתוך הערך החדש יאוחד הערך חוק קביעת הזמן.--גמדקנאי - שיחה 19:27, 7 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  Symbol support vote.svg בעד אני-ואתה שיחה 22:13, 8 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  פוצל, וגם דף השיחה פוצל--גמדקנאי - שיחה 10:31, 10 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  שוחזרתי. לא בטוח למה, אולי בצדק.--גמדקנאי - שיחה 11:12, 10 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  שלום, ציינתי בדף השיחה השני - פיצול ערך, ועוד ערך מומלץ, רק לאחר פרסום בלוח המודעות, המתנה לשמיעת דעות, וקבלת החלטה, אם בכלל, לא רק במעמד המציע ואחד נוסף שמסכים עימו. לגופו של עניין. מדובר בערך טוב, מומלץ למעשה, שמכסה את הנושא כולו. היקף הערך כולו, כמו גם החלק המפוצל, אינו כזה שמצדיק הפרדה. הזיקה הנושאית בין שני הערכים שנוצרו רבה ואין שום סיבה לפיצול. בהיקף כזה, עדיף ערך שמכסה את הנושא כולו. ‏Ori‏ • PTT‏ 11:14, 10 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  כמו כן, שום דבר אישי, אלא כהערה למה שמקובל כאן. בברכה, ‏Ori‏ • PTT‏ 11:16, 10 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  מסכים עם Ori. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 11:40, 10 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  אני תומך בפיצול. כמובן תישאר הפניה לערך מורחב. "שעון קיץ בישראל" הוא נושא שיש הרבה לכתוב עליו בוויקיפדיה, אבל בתוך הנושא "שעון קיץ" זה היבט צר. חי ◣ 10.06.2011, 12:30 (שיחה)

  מסכים עם חי. במדינות שונות שעון הקיץ מונהג בדרכים שונות, ובפרט בישראל. הפיצול הוא ראוי, וכן האיחוד של הערך חוק קביעת הזמן לערך בשם שעון קיץ בישראל. תומר - שיחה 12:49, 11 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  אוקיי, עבר שבוע. 4 בעד, 2 נגד. מה עושים עכשו?--גמדקנאי - שיחה 08:50, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  בעיקרון, אני חושב שדרושה כאן הצבעת מחלוקת, היות שמדובר על מחלוקת בין שישה משתמשים. תומר - שיחה 11:05, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  מה זה אומר?--גמדקנאי - שיחה 13:10, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  ראה ויקיפדיה:ערכים במחלוקת. נדרש גם לפני פתיחת ההצבעה שכל צד יציג את נימוקיו התומכים בעמדתו, לעיון המתדיינים. תומר - שיחה 13:49, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  דעתם של המתנגדים כבר הוצגה. לדעתי: לנושא שעון הקיץ בישראל, והמחלוקת סביבו בפרט, חשיבות בציבור הישראלי כבר כמה עשורים, ומגיע לו ערך בפני עצמו. זה מה שרוב הנכנסים לערך "שעון קיץ" מחפשים. בתוך הערך "שעון קיץ" ההרחבה בנושא "שעון הקיץ בישראל" מעמיסה, וגם לא הכי קשורה לשאר הערך (זיקה מועטה).--גמדקנאי - שיחה 14:18, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  סבבה. הדעות ברורות, צריך לפתוח הצבעת מחלוקת ולאפשר לכל צד לרשום את דעותיו בדף המחלוקת לפני פתיחתה. תומר - שיחה 14:19, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  אגב, יש לשים לב שהדיון נוגע גם לערך חוק קביעת הזמן. לא ברור לי האם מדובר במחלוקת נפרדת או באותה מחלוקת, ככל הנראה במחלוקות נפרדות, ובמקרה זה עדיף לא לערב ביניהן. לגבי חוק קביעת הזמן - אני מציע לוותר על האיחוד המוצע, כיוון שנהוג אצלנו לפתוח ערכים על חוקים. תומר - שיחה 14:23, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  מסכים שמדובר בעניינים נפרדים, ושאין לערב. גורל הערך חוק קביעת הזמן יידון בדף השיחה שלו.--גמדקנאי - שיחה 16:27, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  אני תמכתי בפיצול בעיקר בשל ההצעה לאיחוד עם חוק פיצול הזמן. אחרת, אני לא מבין מה זה משנה אם הערך הנוכחי מפוצל או מאוחד. אני-ואתה שיחה 20:59, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  חוק פיצול הזמן זה החוק שצריך לחוקק כדי לפתור את המחלוקת על שעון הקיץ.--גמדקנאי - שיחה 23:49, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  Symbol support vote.svg בעד פיצול אבל רק בתנאי שיאוחד עם הערך חוק קביעת הזמן. זו עסקת חבילה. Hanay שיחה 21:11, 18 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  מה הנוהל להמשיך מכאן? איך מארגנים הצבעה?--גמדקנאי - שיחה 18:16, 25 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  כדאי לפתוח הצבעת מחלוקת שבה יוכלו הצדדים לשטוח את טענותיהןם באופן מסודר ולנסות לשכנע את האנשים. ‏Ori‏ • PTT‏ 23:10, 26 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  מכיוון שגם אני אינני בקיא בהצבעות מחלוקת יש לקחת את הדברים שאכתוב בערבון מוגבל אך אנסה בכל זאת לתת את העצה האישית שלי. נדמה לי שמומלץ לפני פתיחת ההצבעה לברר ולוודא היטב מה האפשרויות השונות שמוצעות, כגון: (1) פיצול לערך נפרד של שעון קיץ בישראל בלבד. (2) השארת הערך המלא המורחב שעון קיץ. (3) פיצול לערך שעון קיץ בישראל אשר יאוחד עם חוק קביעת הזמן ואז לפתוח קודם דיון גם בדף השיחה של חוק קביעת הזמן. בכל מקרה מומלץ כמובן שקודם לפתיחת ההצבעה תפורסם הפניה מלוח המודעות לגבי הדיון עצמו. ושאלה לתומר - האם לא כדאי אולי לכתוב קודם כל בארגז חול פרטי את שעון קיץ בישראל ורק לאחר מכן לנהל את הדיון וההצבעה? כך יוכלו המתדיינים/מצביעים להתרשם טוב יותר מהאפשרויות השונות העומדות בפניהם. בברכה. ALC • כ"ה בסיוון ה'תשע"א • 07:02, 27 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  כאן נמצאת הגרסה של שעון הקיץ בישראל שפיצלתי. מאז, הפרק המתאים בשעון קיץ עבר כמה שינויים.--גמדקנאי - שיחה 16:19, 27 ביוני 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  ההצבעה לפיצול עברה ברוב 13 מול 4. ביצעתי את הפיצול. אנא השתתפו בדיון בשיחה:חוק קביעת הזמן כדי למנוע הצבעה (לדעתי מיותרת) שם.--גמדקנאי - שיחה 03:45, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  אחרי הפיצול[עריכת קוד מקור]

  עם הסרת 2/5 מהערך, הוא אינו יכול לשמור על מעמד המומלץ, ויצטרך, אם בכלל, לעבור הצבעה מחודשת. הסרתי. ‏Ori‏ • PTT‏ 04:59, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  אני בעד להעמידו מחדש להמלצה. לדעתי מצבו רק השתפר.--גמדקנאי - שיחה 05:12, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  אאל"ט - יש צורך בהצבעה כדי להסיר המלצה. בכל מקרה, לדעתי הוסר יותר מדי מידע. הערך נזקק לפרק רחב יותר על שעון הקיץ בישראל שיכלול יותר מידע מאשר משפט אחד כללי שלא אומר כמעט כלום. עצם העובדה שקיים ערך חדש מפוצל מורחב ומפורט נפרד - איננה שוללת את הצורך בפרק על שעון הקיץ בישראל גם בערך זה אשר בלעדיו הערך פגום כרגע. ALC • י"ד בתמוז ה'תשע"א • 05:16, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  נראה לי שסיכמתי את עיקר הדברים. מה לדעתך יש להוסיף?--גמדקנאי - שיחה 05:20, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  כעניין שבשגרה, אכן יש צורך בהצבעה, אבל המקרה הזה שונה. הערך התרוקן, ונטל הראיה עובר לדעתי במקרה הזה למצדדים בהמלצתו, אם עוד יש כאלה. ‏Ori‏ • PTT‏ 05:23, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  הוספתי את עיקר הדברים בהתבסס על הפתיח של שעון הקיץ בישראל. יש לעדכן בנוגע לחוק החדש ולהוסיף קישור פנימי גם לערך עליו לדעתי. ALC • י"ד בתמוז ה'תשע"א • 05:29, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  כרגע זה מעודכן לפי החוק החדש ביותר. טרם התקבלה החלטה סופית לגבי שינוי החוק מ 2005, ובאיזה אופן.--גמדקנאי - שיחה 05:35, 16 ביולי 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  החזרתי את תבנית הערך המומלץ. לא ניתן להסיר את התבנית בלי דיון. אעלה לרשימת ההמתנה. תומר - שיחה 12:06, 1 בספטמבר 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  מרשימת ההמתנה להסרה[עריכת קוד מקור]

  לאחר הפיצול לשעון קיץ בישראל הוסרה ההמלצה ללא דיון. מן הראוי לדון בכך ועל כן החזרתי את התבנית ודיון ההסרה יתקיים כעת. ראו גם כאן. תומר - שיחה 12:07, 1 בספטמבר 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  "בזמנו" כשקראתי את הערך לאחר הפיצול והחל הדיון בשאלת ההמלצה. אז היום הגיע הזמן להצביע. --כיכר השבתשיחהשָׁמוֹר וְזָכוֹר אַ גוּטֶען שַבָּת 16:31, 2 בספטמבר 2011 (IDT)Reply[תגובה]
  Symbol oppose vote.svg נגד - עדיין נותר ערך עשיר ומפורט. יש ערכים מומלצים קצרים יותר. שדדשכשיחהפורטל שבת זקוק לכם. בואו לעזור! י' באלול ה'תשע"א • 01:33, 9 בספטמבר 2011 (IDT)Reply[תגובה]

  מפת המדינות המנהיגות שעון קיץ[עריכת קוד מקור]

  במפת המדינות המנהיגות שעון קיץ, רוסיה מופיעה כמי שנהגה בעבר שעון קיץ. מתוכן הערך עולה שעדיין מונהג ברוסיה שעון קיץ. מי יפתור את החידה? משה פרידמן - שיחה 11:35, 3 באוקטובר 2011 (IST)Reply[תגובה]

  רוסיה ביטלה את שינוי השעון וכיום נוהג בה שעון קיץ כל השנה, ‏Ori‏ • PTT‏ 12:32, 3 באוקטובר 2011 (IST)Reply[תגובה]

  טעות בחישוב שעון קיץ[עריכת קוד מקור]

  החוק שונה במדינת ישראל והטבלה אינה מעודכנת שעון קיץ חל מ 30.3 ועד1.10 בכל שנה ולא כפי שכתוב 46.117.208.62 20:27, 10 בספטמבר 2012 (IDT)Reply[תגובה]

  החוק טרם שונה, רק דובר על כך. דוד שי - שיחה 20:38, 10 בספטמבר 2012 (IDT)Reply[תגובה]

  משוב מ-21 במרץ 2013[עריכת קוד מקור]

  מתיי נפתחת עונת הקיץ בבוקארשט רומניה. תודה סמדר סבג בית שמש אשמח לקבל תשובה פה באתר.


  קישור שבור[עריכת קוד מקור]

  במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

  --Matanyabot - שיחה 05:28, 9 ביולי 2013 (IDT)Reply[תגובה]


  קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

  במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

  --Matanyabot - שיחה 05:28, 9 ביולי 2013 (IDT)Reply[תגובה]


  קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

  במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

  --Matanyabot - שיחה 05:28, 9 ביולי 2013 (IDT)Reply[תגובה]

  למה צריך להחליף לחורף??[עריכת קוד מקור]

  אם זה כל כך טוב השעון קיץ, למה משאירים אותו כל השנה ??? 109.64.213.121 20:00, 26 באוקטובר 2013 (IDT)Reply[תגובה]

  אם שעון קיץ היה מונהג כל השנה, בחורף הזריחה הייתה מאוחרת מדי, מאוחר יותר משמונה בבוקר - זמן שבו יש לימודים ועבודה, ורצוי שיהיה אור. אביעד‏ • שיחה 01:18, 27 באוקטובר 2013 (IDT)Reply[תגובה]
  כי היום בחורף כל כך קצר שאת החשמל שאתה חוסך בערב, תבזבז בבוקר + אנשים יקומו וילכו לעבודה בחושך וזה מדכא. • חבר לחיים - אמצו כלב!Ori‏ • PTT‏ 01:26, 27 באוקטובר 2013 (IDT)Reply[תגובה]

  שאלה על הנושא[עריכת קוד מקור]

  האים גם בחו"ל מחלפים שעון?

  ודאי. • בקרה וייעוץשיחה • כ"ד באדר ה'תשע"ח • 12:52, 11 במרץ 2018 (IST)Reply[תגובה]

  דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

  פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

  ההפנייה למקור מספר אחד (דף PDF) שבורה דווח על ידי: תומר 82.80.174.162 13:33, 4 בנובמבר 2018 (IST)Reply[תגובה]

  תוקן, תודה. אלעדב. - שיחה 13:38, 4 בנובמבר 2018 (IST)Reply[תגובה]


  משוב מ-31 באוקטובר 2020[עריכת קוד מקור]

  עוד בתקופת המנדט היה שעון קיץ, וגם בשנת 1956 84.228.64.175 01:39, 1 בנובמבר 2020 (IST)Reply[תגובה]