שיחת ויקיפדיה:כיכר העיר/לובי/דובר צה"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דובר צה"ל - 11 במרץ 2012[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:כיכר העיר:

אם כבר גלשנו לפוליטיקה לבנטינית, מי שומר על קשר עם דובר צה"ל ויכול להפציר בהם לשחרר תמונות מהעימות הנוכחי, תחת רישיון קצת יותר חופשי? ליאור पॣ • י"ח באדר ה'תשע"ב • 16:06, 11 במרץ 2012 (IST)
פנה אליהם דרך הפליקר שלהם. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 19:23, 11 במרץ 2012 (IST)
כיוון שפניתי בעבר לדובר צה"ל בבקשה לשחרר תמונה אחת, ונואשתי מכך לאחר שבמשך חודשים עסקו בזה כמה וכמה חיילים מלאי רצון טוב אך חסרי יכולת נגד הביורוקרטיה הצבאית, אני סבור שפנייה לדובר צה"ל מבזבזת זמן יקר של חיילים, ולכן יש להימנע ממנה. אפשר לשים ב"חדשות ואקטואליה" שלנו תמונה ריקה, שבעמידת העכבר עליה תוצג הכתובת "ראוי שיופיע כאן תצלום של יירוט של גראד באמצעות כיפת ברזל, אך דובר צה"ל אינו מאפשר זאת". דוד שי - שיחה 21:56, 11 במרץ 2012 (IST)
על אף העקיצות שספגתי בנושא זה ממש אני סבור שהמדיניות בדו"צ השתנתה בצורה משמעותית. נסו לפנות אליהם שוב. במידה ומישהו יפנה ויתקל בסירוב, אשמח אם יעביר לי את הפרטים. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 21:59, 11 במרץ 2012 (IST)
הייתה תקופה שדובר צה"ל שיחרר את תמונות בערוץ הפליקר באנגלית תחת רישיון CC-BY. כיום הן מופצות תחת רישיון CC-BY-SA-NC. זה רישיון די חופשי אך לא מספיק חופשי בשביל ויקיפדיה (לדעתי, צריך להתיר תמונות כאלה בוויקיפדיות המקומיות (אפילו בתור שימוש הוגן) אך לא בוויקישיתוף, אך קרן ויקימדיה חולקת על דעתי). אם דובר צה"ל הלך עד כדי רישיון CC-BY-SA-NC (ובעבר אף CC-BY), יש תקווה לצפות שהוא יסכים להתגמש ולחזור לרישיון CC-BY-SA המאפשר שימוש בוויקיפדיות. בתקופה האחרונה דובר צה"ל פעיל מאוד בפייסבוק, טוויטר והמדיה החברתית באינטרנט, כך שהוא הבין את חשיבות הזירה, ולכן אפשר לדעתי לשכנע אותו בחשיבות הזירה של ויקיפדיה ובצורך להציג בה מידע מלא ומהימן שישפיע על הרבה אנשים בארץ ובעולם. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 22:19, 11 במרץ 2012 (IST)
ויקיפדיה היא מקור מידע מוביל בעולם. דובר צה"ל קיים אך ורק כדי להביא את קולו של צה"ל לעולם. בחסימת פרסומן בוויקיפדיה של תמונות שצילם צה"ל, דובר צה"ל נכשל בתפקידו. אין צורך בחקירה של מבקר המדינה כדי להבין זאת. לנו יש בעיה, כי חסרות לנו תמונות, אבל לדובר צה"ל יש בעיה גדולה הרבה יותר, כי הוא נכשל ואין לו כסת"ח. לכן אני מציע שלא נרדוף אחר דובר צה"ל הכושל, אלא נחכה בסבלנות שיתפכח ויפנה אלינו בבקשה שנשתמש בתמונות שהוא מפרסם ברישיון CC-BY-SA. דוד שי - שיחה 23:15, 11 במרץ 2012 (IST)
דוד, נדמה לי שלפני כחודש תמכת נחרצות בפעולות אקטיביות שמטרתן שימוש בחומרים שנגזלו לכאורה מן הציבור ופתאום שינית דעתך. דובר צה"ל לא עבר לשחרר את התמונות ברישיון CC-BY (ולצערנו גם לא לא חזר בו לכדי CC-BY-NC) עקב רוח שכינה שירדה עליו, השינוי היה תוצאת עבודתם של ויקיפדים רבים מכל העולם ואני בינהם. בישיבה האחרונה בכנסת דיברתי עם קצין עו"ד בדרגת רס"ן מדובר צה"ל שהביע נכונות לשחרר תמונות מסויימות. אפשר לחכות שלתמונות תהיה קפיצת הדרך ממצלמותיהם של חיילי דו"צ ואפשר לפעול בצורה יותר אקטיבית על-ידי כך שנבקש אותן. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 23:40, 11 במרץ 2012 (IST)
אני עדיין תומך נחרצות בפעולות אקטיביות לשחרור תצלומים ממשלתיים, אבל סבור שאין לדבר עם דגי רקק. לדובר צה"ל אין סמכות או אין תבונה או אין אומץ לשחרר תמונות ברישיון CC-BY-SA, ולכן חבל שנבזבז זמננו בתחנונים אליו, בין אם זה רס"ן בדובר צה"ל ובין אם זה תא"ל בדובר צה"ל, לא הוא הכתובת. בבלוג שלו שואל דובר צה"ל How Can You Help Spread the Truth? והתשובה פשוטה: אינני יכול לסייע להפצת האמת, משום שדובר צה"ל כובל את ידי ואינו מאפשר לי לפרסם את תמונותיו בוויקיפדיה. יש לפרסם ברבים את קלונם של האחראים לכך, ראש הממשלה, שר הביטחון וחברי הכנסת שאינם יוזמים חקיקה בנושא. דוד שי - שיחה 00:01, 12 במרץ 2012 (IST)
דוד, אתה עומד בגבול הדק בין דרישה לגיטימית של משלם מיסים לבכיינות. זהירות שלא ליפול. ‏DGtal‏ 15:36, 12 במרץ 2012 (IST)
דובר צה"ל מרשה כמובן לקשר לבלוג שלו ולאתר שלו, ולא נראה לי שהוא יתבע מישהו אם יפרסמו תמונת הסברה שלו בפייסבוק או במקום אחר ללא רשות. כאמור, בפליקר יש תמונות CC-BY-SA-NC שזה רישיון חופשי לכל הדעות, גם לצרכי הסברה, אך הוא לא מספיק חופשי לוויקיפדיה, ולך תסביר להם את ההבדל הקטן הזה של ה-NC. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 21:59, 13 במרץ 2012 (IST)
הבעיה רחוקה מלהיות רק של ויקיפדיה. כל עיתון בעולם אינו רשאי להשתמש בחופשיות בתמונות של דובר צה"ל (כידוע, עיתון הוא גוף מסחרי), ועליו לפנות ולבקש רשות. גם אם הרשות ניתנת בקלות, זה מחסום שסביר שיש עיתונים שאינם טורחים לעבור אותו, ונמנעים מלפרסם תמונות שמקורן בדובר צה"ל.
הגישה "לא נראה לי שהוא יתבע מישהו אם יפרסמו תמונת הסברה שלו בפייסבוק או במקום אחר ללא רשות" אינה רצינית. אדם שומר חוק מציית לחוק גם כאשר אינו חושש מתביעה, ולכן תנאי הרישיון של דו"צ מונעים מבלוגים המתפרסמים באתר מסחרי (כמו "תפוז") להשתמש בתמונותיו.
אומר זאת בפשטות: בבחירתו ברישיון שאוסר שימוש מסחרי, דובר צה"ל יורה לעצמו ברגל. למרבה הצער, הרגל הזו היא גם הרגל שלי.
לא אלמן ישראל: תודה מקרב לב לצבא ארצות הברית, על שבזכותו מופיעה בוויקיפדיה תמונתו של תא"ל נמרוד שפר. דוד שי - שיחה 00:37, 14 במרץ 2012 (IST)
זה סתם באג במערכת או שיכולה להיות סיבה לא לשנות את הרשיון? --Akkk - שיחה 01:26, 14 במרץ 2012 (IST)
כן, יש להם כל מיני נימוקים, חלקם הגיוניים, אנחנו עובדים על לשכנע אותם. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 01:42, 14 במרץ 2012 (IST)
אם כבר מדברים על נימוקים הגיוניים, הנה נימוק הגיוני מדוע את תקיפת מתקני הגרעין באיראן יש להשאיר לאמריקאים: אם צה"ל יעשה זאת, לא יהיה בוויקיפדיה אפילו תצלום אחד מהאירוע; אם האמריקאים יעשו זאת, תהיה לנו קטגוריה שלמה של תצלומים. דוד שי - שיחה 07:52, 14 במרץ 2012 (IST)
למה להניח שמדינת ישראל לא תתבע? אם אתה נותן לגוף אחר עילה לתבוע אותך (ולקבל 10,000 ש"ח לתצלום, או יותר), מה ההסתברות לכך שאף פעם בעתיד לא תסתכסכו? אלע"ד, אבל לפי פרשנות די לגיטימית, בלוג שכולל פרסומות הוא אתר מסחרי. הסעיף של "לא מסחרי" הוא סעיף בעייתי. Tzafrir - שיחה 10:36, 14 במרץ 2012 (IST)
תומר (אני כנראה מדבר על דברים שכבר נטחנו אצלכם שם למעלה), הם גם לא מסכימים לשחרר תמונות בודדות לפי בקשה? --Akkk - שיחה 11:16, 14 במרץ 2012 (IST)
דוד, אם כבר משהו הגיוני, יש כאן כוח הצבעה של עשרות אלפי משתמשים ובובות קש. --Akkk - שיחה 11:18, 14 במרץ 2012 (IST)
לא הבנתי מה זה אומר "שם למעלה". הם לא הסכימו עד עכשיו לשחרר תמונות ספציפיות. בשיחות שאני מקיים עם האנשים הרלוונטיים אני מזהה נכונות להתגמש ובמעלה השיחה הזאת הפצרתי באנשים לפנות אליהם ולבקש ובמידה והם נתקלים בסירוב להעביר לי את התכתובות כדי שיהיה לי נשק בקרבות שלי איתם. תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 22:55, 14 במרץ 2012 (IST)

לדף הפליקר של דובר צה"ל הסתננה תמונה שמותר שימוש מסחרי בה, והיא מצאה מיד את דרכה לוויקישיתוף ולוויקיפדיה העברית. האם תמונה זו היא פרי עמלו של תומר א.? האם מישהו בדובר צה"ל זרק לי עצם בתקווה שאשתוק? ואולי חייל של דובר צה"ל התרשל בשמירה ועוד יחטוף ריתוק שישבת? דוד שי - שיחה 15:13, 16 במרץ 2012 (IST)

השאלה היא האם ויקיפדיה הופכת לכתב צבאי ישראלי טיפוסי – שלוחה של דובר צה"ל. נויקלן - ש 15:35, 16 במרץ 2012 (IST)
אני לא פניתי אליהם בנוגע לתמונה הזאת. אם יש להם איזשהן תקוות שתשתוק בנושא הם צפויים להתאכזב, לא? תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 21:09, 16 במרץ 2012 (IST)
אף פעם לא היינו רחוק משם. יוסאריאןשיחה 21:15, 16 במרץ 2012 (IST)

צריך לפתוח דף ויקיפדיה:לובי/דובר צה"ל (כמו ויקיפדיה:כיכר העיר/לובי) ובו לרכז את המידע ודיווח על המאמצעים להפוך את תמונות צה"ל לחופשיות. דף זה ירכז את כל הדיונים, שכרגע מתפזרים במקומות שונים. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 21:18, 16 במרץ 2012 (IST)

בעקבות דיון זה פרסמתי מאמר, "הגבלה מיותרת", באתר "העין השביעית". אני מקווה שהוא יתרום לשיפור המצב. דוד שי - שיחה 12:57, 20 במרץ 2012 (IST)
אחלה פוסט, קצר ולעניין. מי ייתן. TZivyAאהמ? • 13:01, 20 במרץ 2012 (IST)
הפצתי בטוויטר, פייסבוק וגוגל פלוס, ומינשנתי את דובר צה"ל. אולי יעזור במשהו. ערןב - שיחה 13:09, 20 במרץ 2012 (IST)
+1 תומר א. - שיחה - משנה ויקיפדית 00:18, 21 במרץ 2012 (IST)
רשימה ברורה ומועילה, אולי משהו ישתנה בנקודת המבט, יעל - שיחה 21:49, 21 במרץ 2012 (IST)
טור יפה, נקווה שיזיז דברים. היית צריך להביא לדוגמה את התמונות מהמשט לעזה (2010) שכן שוחררו תחת רישיון המתיר שימוש מסחרי, ומציגים את צדקת ישראל בערכי המשט בוויקיפדיות השונות, בפרט ויקיפדיה האנגלית. תמונה של פעילי הטרור תוקפים במוטות ברזל את חיילי צה"ל שווה יותר מאלף מילים שאומרות "פעילי המשט תקפו את החיילים". במקרה זה, שחרור התמונות תחת רישיון חופשי תרם להסברה הישראלית ולהסברת צה"ל בפרט. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 22:12, 21 במרץ 2012 (IST)

אפריל 2017 - יש חדש בנושא הזה?[עריכת קוד מקור]

אשמח לעדכון איפה זה עומד. מי איש הקשר שלנו בחטיבה/ויקימדיה? כי הפרויקט ויקיפדיה:תמונות צה"ל מוקפא כבר למעלה מחצי שנה. אני מתייג משתמשים שאולי מעורים באירוע: משתמש:MathKnight, משתמשת:Hanay, Sokuya (חיל הים), Damzow, על הטוב, hagay1000, biegel, שלומי חלוויעל ‏, משתמש: דוד שי)

אולי אפשר יחד לנסח מסמך קצר שמרכז בנקודות את הסיבות מדוע שיתוף פעולה עם ויקיפדיה עונים על מטרות חטיבת הדובר ולהעביר זאת דרך ויקימדיה. ALPR - שיחה 18:58, 11 באפריל 2017 (IDT)

הנושא החל להיות מטופל במסגרת העמותה ונתקע מסיבות שונות. אני מתייגת את מיכל. חנה Hanayשיחהחג פסח שמח ואביבי 07:23, 12 באפריל 2017 (IDT)
הוא נתקע משום שדובר צה"ל טרם גיבש מדיניות, כמו גם ביחס לאתר הנופלים. איציק היה בקשר איתם מטעם העמותה. נבדוק אחרי החג בשנית לסטר - שיחה 09:26, 12 באפריל 2017 (IDT)
**תזכורת** ומתנצל על הנדנוד. פשוט באמת חלף זמן לגיבוש מדיניות - יש כזו? היא גלויה? צריך להתקיים מפגש נוסף בנושא? (אגב לטוב ולרע - הדובר בקרוב מתחלף). ALPR - שיחה 16:29, 21 באפריל 2017 (IDT)
הנושא נמצא עכשיו בטיפול. ישנה בעיה משפטית - צה"ל לא רוצה שצילומים שלו ישמשו בפרסומות מסחריות (כדי למנוע מצג שהצבא מפרסם גוף מסחרי) ומוכן עד כה לשחרר רק תחת רישיון CC-BY-NC, בעוד שקרן ויקימדיה לא מוכנה לקבל תמונות ברישיון זה אלא רק ב-CC-BY או CC-BY-SA. ‏ MathKnight (שיחה) 19:32, 22 באפריל 2017 (IDT)
אודות הבעיתיות הפוטנציאלית מצד צה"ל אני מבין. אבל מכאן והלאה - אני מזהה שתי אפשרויות:
  1. שינוי גורף - סיכוי נמוך שנצליח לשכנע, אבל צריך לנסות.אולי הדובר החדש [1] יחשוב אחרת.
  2. פיתוח מנגנון יעיל לשחרור תמונות ספציפיות - הכוונה לגורם צה"לי שניתנת לו סמכות לכך וניתן לפנות אליו נגיד במייל או דרך משתמש/דף בויקיפדיה שירכז עבורו תמונות שעולות ברשת. זה כבר קרה בעבר פשוט "מחתרתית".
אשמח שאותו נציג עם הידע המשפטי הרלוונטי ירחיב כאן מה עולה בשיח - אילו צעדים פרוצדורלים נדרשים מצד צה"ל? מה לוח הזמנים המוערך למפגש נוסף/לשינוי המדיניות(אם זה ניסוח משפטי או יצירת אותו מנגנון עם סמכות - אולי נוכל לעזור להם בקידום הדברים). ALPR - שיחה 13:34, 28 באפריל 2017 (IDT)
שוב- אני לא מטיל ספק שזה בטיפול - אני פשוט רוצה שזה ישוקף כאן. ALPR - שיחה 21:38, 8 במאי 2017 (IDT)
היי, חלפו להם עוד 3 חודשים - מישהו יכול לברר/לעדכן? יתכן ופנייה לדובר חדש אולי תספק מדיניות חדשה? ALPR - שיחה 00:55, 3 בספטמבר 2017 (IDT) (מתייג מעורבים משתמש:MathKnight, משתמשת:Hanay, Sokuya (חיל הים), Damzow, על הטוב, hagay1000, biegel, שלומי חלוויעל ‏, משתמש: דוד שי, איציק לסטר)
רונן מנליס
ALPR, הנושא לא מת, אני פועלת בנושא. בעקבות העלאת תמונתו של רונן מנליס, (שימו לב לרישיון ולאישור OTRS שהוספתי לתמונה) והזדמנות שנוצרה בעקבות פגישה ישנה מלפני שנתיים. צפויה פגישת קידום בנושא ב-17 בספטמבר 2017 לאחר שאחלים מהניתוח שלי. בפגישה ישתתפו גם מיכל וגם גיאה. אז תחזיקו אצבעות.בתחינה ממך!
משתמש:MathKnight, לידיעתך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 03:48, 3 בספטמבר 2017 (IDT)
נראה שוויקיפדיה לא עומדת בראש סדר העדפויות של דובר צה"ל ולעיתים נראה שהעמימות נוחה להם (לשחרר תמונה רשמית של הדובר אבל לא תמונות שהקהילה מבקשת). ותודה לחנה שמובילה את הנושא בגאון. לסטר - שיחה 07:30, 3 בספטמבר 2017 (IDT)
איזה כיף לשמוע!. תעדכנו בסיום הפגישה. מחזיק אצעות. ALPR - שיחה 10:05, 3 בספטמבר 2017 (IDT)
  1. ^ דובר צה"ל חדש