שיח-אברהם מצוי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קריאת טבלת מיוןשיח-אברהם מצוי
Vitex agnus-castus 2.JPG
מצב שימור
מצב שימור: אין מספיק נתונים
[1]
מיון מדעי
ממלכה: צומח
מערכה: בעלי פרחים
מחלקה: דו-פסיגיים קדומים
סדרה: צינוראים
משפחה: ורבניים
סוג: שיח אברהם
מין: שיח-אברהם מצוי
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Vitex agnus-castus
ליניאוס, 1753

שיח-אברהם מצוי (שם מדעי: Vitex agnus-castus), הוא מין השייך לסוג שיח אברהם הגדל בארצות הגובלות עם הים התיכון ובהן ישראל. בישראל קיים מין נוסף בשם שיח-אברהם קיפח.

מאפייני המין ומקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדובר בשיח גבוה, גובהו כמטר-שניים, ולו עלים כפניים אופייניים שאונותיהם צרות. מראה העלים מזכיר במעט את צורת עלי הקנביס, אך בניגוד לעלי הקנביס, שפת העלה אינה משוננת.

הפרחים מסודרים בתפרחות קיצוניות, כלומר הם יוצאים מקצות הגבעולים. הכותרת היא דו שפתנית, שבולטת מהגביע, בצבעי כחול-לילך. ארבעת האבקנים בולטים מאוד מכותרת הפרח. הפרי הוא בית גלעין.

לפי האגדה צמח זה הוא השיח בו נתפס אילו של אברהם בעקידת יצחק ומכאן שמו.

מחזור החיים של הצמח[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיח אברהם מצוי הוא שיח נשיר חורף. כלומר, במשך כל תקופת העונה הקרה, מחודש נובמבר עד מרץ, אין הוא עוטה עלים כלל. במחוזות חמים יותר בעונה זו, כדוגמת מדבר יהודה, ההשלכה אינה מוחלטת ונותרים עלים ירוקים על הצמח, אך הוא כמעט אינו גדל.

עם בוא האביב, השיח מלבלב ופורץ, ולאחר מכן גם מתפתחים עמודי הפריחה האופייניים לצמח: 'שרביטים' בצבע כחול, ולעיתים רחוקות לבן. במשך כל עונת הקיץ החמה והיבשה עומד הצמח כשהוא בולט בצבעו הירוק והרענן בהשוואה לסביבתו היבשה יותר. שורשיו הארוכים של הצמח, יחד עם מיקומו בבית גידול לח יחסית, מאפשרים זאת לצמח.

תכונות רפואיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שיח-אברהם מצוי הוא צמח מרפא. מפרי הצמח מפיקים תמציות המסייעות בריפוי מחלות הורמונליות, סיוע בבעיות פוריות ובהקלת תסמיני תסמונת קדם וסתית. מרכיבי הצמח ידועים ברפואה כמסייעים לנשים בעלות בעיות באיזון ההורמון פרוגסטרון. כמו כן ניתן להשתמש בעלים למטרת תיבול.

שיח-אברהם מצוי בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיח הוא צמח האופייני לגדות נחלים בארץ ישראל. הוא מאפיין את חברת נחלי האכזב, ומופיע רק בוואדיות גדולים המנקזים שטח רחב. השיח מופיע לעיתים קרובות גם בגדות נחלי איתן, בכל חלקי ארץ ישראל. זהו צמח מוגן בישראל.[2]

השיח משמש אף כצמח גינון, בשל מראהו היפה בעונת קיץ- עלים רעננים ופריחה שופעת. הוא נשתל בעיקר בגינון ציבורי וצידי כבישים, ואף בגינות פרטיות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Dahlia redoute.JPG ערך זה הוא קצרמר בנושא בוטניקה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.