לדלג לתוכן

שירות האבטחה הפדרלי של רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שירות האבטחה הפדרלי
Федеральная служба охраны
מידע כללי
מדינה רוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
תחום שיפוט נשיא רוסיה עריכת הנתון בוויקינתונים
משרד אחראי נשיא הפדרציה הרוסית
סוכנות בת שירות הביטחון הנשיאותי
תאריך הקמה 27 במאי 1996
סוכנות קודמת מינהל האבטחה הראשי
מנהל דמיטרי קוצ'נב
מטה מרכזי מוסקבה
www.fso.gov.ru
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

שירות האבטחה הפדרלי של רוסיהרוסית: Федеральная служба охраны, בראשי תיבות ФСО, אף.אס.או) הוא גוף ממשלתי פדרלי, האחראי לאבטחת אישים בכירים ברוסיה ולאבטחת התשתיות והתקשורת הממשלתית.

השירות נוסד ב-27 במאי 1996 תוך איחוד שירותים אחרים מכוח החוק "על אבטחת המדינה" ומופקד על אבטחת אישים כנשיא רוסיה, ראש ממשלת רוסיה, שרי הממשל, יו"ר מועצת הפדרציה והדומה הממלכתית ובכירי דת כמו הפטריארך של מוסקבה ורוסיה כולה וכן מבנים בעלי חשיבות אסטרטגית, כמו משרדי ממשלה ואחרים.

הארגון נחשב ליורש המינהל הראשי התשיעי בק.ג.ב. הסובייטי, שהפך ב-1991 לשירות הביטחון הנשיאותי שנוהל בידי אלכסנדר קורז'אקוב, ראש האבטחה של בוריס ילצין. ארגון זה היה חלק ממינהל האבטחה הראשי (Главного управления охраны Российской Федерации).

שירות האבטחה הפדרלי נחשב למקבילה הרוסית של היחידה לאבטחת אישים הישראלית ושל השירות החשאי של ארצות הברית.

תולדות אבטחת אישים ברוסיה

[עריכת קוד מקור | עריכה]
עמוד ראשי
ראו גם – משטרת הארמון (רוסיה)

ב-1555 גויסו חיילים לשמור על ארמון הצאר וזהו האזכור הראשון ברוסיה לקבוצת אנשים שהתאספו למען מטרת אבטחה על אישים בכירים ברוסיה. ארגון אבטחת אישים במתכונתו המודרנית הוקם לראשונה ב-18 במאי 1811 בתור חיל הפרשים של הוד מעלתו הקיסרי. ב-3 בספטמבר 1881 הוקם ארגון בשם אבטחת הוד מעלתו הקיסרי שהוקם בעקבות רצח הקיסר אלכסנדר השני במרץ אותה שנה. הארגון התקיים עד מרץ 1917 וכלל משמר נחתים, חיל פרשים, פיקוד משטרת הארמון, פיקוח הרכבות, גדוד הרכבות הראשון, ומשמר הארמון.

ב-1917 הוקמה המחלקה המבצעית בצ'ה-קה שעסקה באבטחה והמשיכה להתקיים כמחלקה מבצעית בגפא"ו ובנקוו"ד, בתקופת שלטונו של סטלין המחלקה פוצלה למחלקה 1 - שהייתה אחראית לאבטחת סטלין בלבד ומחלקה 2 - שהופקדה על שאר בכירי המפלגה. ב-18 במרץ 1954 משימת אבטחת אישים הוטלה על המינהל התשיעי הראשון - מינהל 9 בקג"ב. ב-1990 היא הפכה לשירות האבטחה של נשיא ברית המועצות וב-1991 ארגוני האבטחה אוחדו תחת מינהל האבטחה הראשי של הפדרציה הרוסית. עד 1991 עמדו בראש שירות האבטחה גנאדי בשקין וולדימיר רדקובורודי, שהמשיך לעמוד בראש האבטחה הנשיאותית עד מאי 1992.

ב-1993 הוקם שירות הביטחון הנשיאותי של רוסיה שהופקד על אבטחת הנשיא בלבד כשבראשו הועמד אלכסנדר קרז'אקוב. ביולי 1996 מונה יורי קראפיווין לראש שירות הביטחון הנשיאותי ותחת ניהולו אוחד הארגון לתוך שירות האבטחה הפדרלי, שנוסד ב-27 במאי 1996 וכלל בתוכו גם את שירות הביטחון הנשיאותי, משמר הקרמלין ויחידות נוספות.

בשנת 2004 הורחבו סמכויות הארגון וכללו גם תפקידי אבטחת תשתיות לאומיות ותקשורת ממשלתית. בשנת 2018 נוספו לו גם תפקידי מאבק במתקפות האקרים על תשתיות ממשלתיות.[1]

במהלך מגפת הקורונה ברוסיה נודע על התאבדותו של מאבטח במתחם הקרמלין, זאת אחרי שעות עבודה ארוכות, תנאי שירות קשים ואי טיפול בתלונותיו אחרי שאולץ לעבוד 15 שעות ברציפות. הסיפור חשף שחיקה בקרב מאבטחי השירות ומכך שהארגון סובל ממחסור בכוח אדם, בייחוד עם פרוץ המגפה אחרי שמאבטחים רבים שנדבקו בנגיף הוכנסו לבידוד, מה שיצר עומס על שאר מאבטחי השירות.[2] זה מקרה ההתאבדות השני בשירות במהלך השנה, אחרי שב־15 במרץ, צלף בן 24 מהמשמר הנשיאותי נמצא מת במוסקבה: סיבת המוות הייתה פצע ירי בראשו. גופתו נמצאה על ידי מכר שהגיע לבדוק מדוע המנוח לא יצר קשר במשך מספר ימים. ליד גופת הצלף היה אקדח מדגם "אוקה". הלוחם שירת ביחידה הצבאית 11488, בה משרתים צלפים האחראים לאבטחת הנשיא. במקרה נוסף, ב־5 בדצמבר 2019, התקשורת הרוסית דיווחה שקצין השירות איים על מפקדו בנשק לאחר שהאחרון שינה את לוח הזמנים לחופשה שלו. הסכסוך התרחש במחלקת התקשורת המיוחדת והמידע במחוז הפדרלי של וולגה ב־31 באוקטובר 2018.

 • השירות למידע ותקשורת מיוחדת - אבטחת קשר, אבטחת אתרי האינטרנט הממשלתיים ומודיעין אלקטרוני, שולב בשירות האבטחה הפדרלי באוגוסט 2004 על בסיס פאפס"י שפורק.
 • שירות הביטחון הנשיאותי - אחראי באופן אישי לאבטחת הנשיא. שולב בשירות האבטחה הפדרלי ביולי 1996 על בסיס ארגון עצמאי שהיה אחראי על הנושא.
 • המוסך למטרות מיוחדות - אחראי לתפעול הרכבים הממשלתיים.
 • שירות מפקד הקרמלין של מוסקבה.
 • משמר הקרמלין - אבטחת מתחם הקרמלין, שולב בשירות בשנת 1993.
 • התזמורת הנשיאותית.
 • מועדון הספורט של שירות האבטחה הפדרלי של רוסיה.
 • מרכז העיתונות.

ראשי הארגון

[עריכת קוד מקור | עריכה]
שם תקופת כהונה הערות
מינהל האבטחה הראשי
ולדימיר רדקובורודי 31 באוגוסט 1991 — 12 ביוני 1992 [3]
מיכאיל ברסוקוב 12 ביוני 1992 — 24 ביולי 1995 [4]
שירות האבטחה הפדרלי
יורי קראפיווין 24 ביולי 1995 — 18 במאי 2000 [5]
יבגני מורוב 18 במאי 2000 — 26 במאי 2016
דמיטרי קוצ'נב 26 במאי 2016 — מכהן

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
 1. ^ הצו הנשיאותי המפרט את סמכויות הארגון (ברוסית)
 2. ^ Сотрудник ФСО покончил с собой в Кремле
 3. ^ שימש במגוון תפקידים במינהל 9 בק.ג.ב. ואחר כך כראש מינהל האבטחה הראשי של נשיא ברית המועצות
 4. ^ שימש לאחר מכן כראש שירות הביטחון הפדרלי הרוסי
 5. ^ שימש גם כשירות הביטחון הנשיאותי ושימש הם כראש מינהל האבטחה הראשי והן כראש שירות האבטחה הפדרלי לאחר מכן.