גה-אר-או

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מינהל המודיעין הצבאי של המטה הכללי הרוסי
Главное Разведывательное Управление
סמל המודיעין הצבאי הרוסי, 2010
מטה מוסקבה, רוסיה
משרד ממשלתי אחראי משרד ההגנה
שר סרגיי שוייגו
שנת הקמה 5 בנובמבר 1918
מנהל הסוכנות איגור קורובוב
מטה המודיעין הצבאי הרוסי בשכונת חורושובסקי ברחוב גריזודובובוי שבמוסקבה. 2013.
סמל הארגון כמופיע במבואת הכניסה למטה הגה-אר-או.

גה-אר-אוּ‏, או גר"ורוסית: ГРУ, ראשי תיבות של Гла́вное Разве́дывательное Управле́ние, בתעתיק: Glavnoe Razvedyvatel'noe Upravlenie - מינהל המודיעין הראשי), הוא שירות המודיעין הראשי של צבא הפדרציה הרוסית והוא האגף השני במטכ"ל הרוסי. הגה-אר-או הוקם לפי פקודת לאון טרוצקי ב-5 בנובמבר 1918, ותפקידו היה לנהל את כל המודיעין הצבאי. הוא פעל מתחנות בכל העולם, בהן תחנת הסיגינט (מודיעין אותות) בלורדס שבקובה, וכן במדינות הגוש המזרחי לשעבר, בעיקר בליטא, בלטביה ובאסטוניה.

סמל הארגון עד 2009. סביב הסמל מתנוסס מוטו הארגון: "גדוּלת המולדת - במשימות תהילתך" כשהכוונה לסוכן המודיעין הצבאי

הגה-אר-או היה עצמאי לחלוטין ממרכזי כוח אחרים בברית המועצות. בעת הקמתו הורה לנין לצ'קה (שהפכה מאוחר יותר לק.ג.ב.) שלא להתערב במבצעי הגה-אר-או. קיים מתח ויריבות בין הגה-אר-או לק.ג.ב. באופן שניתן להשוותו למתח בין ה-FBI ל-CIA בארצות הברית.

תולדות המודיעין הצבאי הרוסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1810, שר הצבא הרוסי מיכאיל ברקלאי דה טולי הציע לקיסר אלכסנדר הראשון את הרעיון להקים ארגון קבוע למודיעין צבאי אסטרטגי. בינואר 1810 הוקמה המשלחת לעניינים סודיים במשרד המלחמה הרוסי. בינואר 1812 הפך הארגון ללשכה המיוחדת. לאחר מלחמת 1812 הוקם המטכ"ל ובו משרד המלחמה. ב-1815 פורקה הלשכה, ובמקומה הוקמה מחלקה 1 במטכ"ל. ב-1836 נוסדה מחלקת המטכ"ל, ובה 3 מחלקות, כשהמודיעין הצבאי הוטל על מחלקה 2. בספטמבר 1863, לאחר שינויים ארגוניים במטה הכללי, הוקמה מחלקה 3 (מודיעין צבאי) ומחלקה 2 (אסיה). ב-1865 הפכה המחלקה למחלקה 7. בהמשך הפכה המחלקה ללשכת הלימוד הצבאי, שהתקיימה עד אפריל 1903: לשכת הלימוד הצבאי חולקה למחלקה 7, האחראית לסטטיסטיקה צבאית זרה, ובמחלקה זו התקיימה המחלקה המיוחדת. באפריל 1906 הוקמה מחלקה 5 במטכ"ל, שהייתה ארגון הביון הצבאי עד 1916.

ב-1918 הוקם מינהל המודיעין של הצבא האדום, שהפך כעבור זמן לגר"ו והיה המחלקה השנייה במטכ"ל הסובייטי.

קיומו של הגה-אר-או לא פורסם בזמן השלטון הסובייטי. הוא נעשה ידוע ברחבי רוסיה והמערב מחוץ לקהילת המודיעין בזמן הפרסטרויקה, בעיקר הודות לכתביו של "ויקטור סובורוב" (ולדימיר רזון), סוכן גה-אר-או שערק לבריטניה ב-1978 וכתב על חוויותיו בצבא הסובייטי ובשירותי הביון. לפי סובורוב, אפילו המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית לא יכול היה להיכנס למפקדת הגה-אר-או ללא סריקה ביטחונית.

סמל הגה-אר-או בשנים 2000-2009

הגה-אר-או ממשיך עד היום לשמש כשירות המודיעין של צבא הפדרציה הרוסית. זהו אחד הגופים היחידים ששמם לא שונה לאחר פירוק ברית המועצות. ב-2006 עבר הגה-אר-או למפקדה חדשה. ב-2008 פיטר הנשיא דמיטרי מדבדב את ראש הגה-אר-או, ולנטין קוראבלניקוב, שכיהן משנת 1997, ומינה את אלכסנדר שליאחטורוב לעמוד בראש הארגון, בדצמבר 2011 הוא פוטר והוחלף באיגור סרגוּן. בינואר 2016 סרגון נפטר במפתיע[1].

ראשי מינהל המודיעין הצבאי הרוסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]