גה-אר-או

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מינהל המודיעין הצבאי של המטה הכללי הרוסי
Главное Разведывательное Управление
סמל המודיעין הצבאי הרוסי, 2010
מטה שדה חודינקה, פאתי מוסקבה, רוסיה
שנת הקמה 5 בנובמבר 1918
מנהל הסוכנות איגור סרגוּן

גה-אר-אוּ‏רוסית: ГРУ, ראשי תיבות של Гла́вное Разве́дывательное Управле́ние, בתעתיק: Glavnoe Razvedyvatel'noe Upravlenie - מינהל המודיעין הראשי) הוא שירות המודיעין הראשי של צבא הפדרציה הרוסית והוא האגף השני במטכ"ל הרוסי. הגה-אר-או הוקם לפי פקודת לאון טרוצקי ב-5 בנובמבר 1918, ותפקידו היה לנהל את כל המודיעין הצבאי. הוא פעל מתחנות בכל העולם, בהן תחנת הסיגינט (מודיעין אותות) בלורדס שבקובה, וכן במדינות הגוש המזרחי לשעבר, בעיקר בליטא, בלטביה ובאסטוניה.

סמל הארגון עד 2009. סביב הסמל מתנוסס מוטו הארגון: "גדוּלת המולדת - במשימות תהילתך" כשהכוונה לסוכן המודיעין הצבאי

הגה-אר-או היה עצמאי לחלוטין ממרכזי כוח אחרים בברית המועצות. בעת הקמתו הורה לנין לצ'קה (שהפכה מאוחר יותר לק.ג.ב.) שלא להתערב במבצעי הגה-אר-או. היריבות בין הגה-אר-או לק.ג.ב. הפכה למתוחה יותר אף מזו שבין ה-FBI ל-CIA בארצות הברית[דרוש מקור].

תולדות המודיעין הצבאי הרוסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-1810, שר הצבא הרוסי מיכאיל ברקלאי דה טולי הציע לקיסר אלכסנדר הראשון את הרעיון להקמתו של ארגון קבוע למודיעין צבאי אסטרטגי. בינואר 1810 הוקמה המשלחת לעניינים סודיים במשרד המלחמה הרוסי. בינואר 1812 הארגון הפך ללשכה המיוחדת. לאחר מלחמת 1812 הוקם המטכ"ל ובו משרד המלחמה. ב-1815 הלשכה פורקה ובמקומה הוקמה מחלקה 1 במטכ"ל. ב-1836 נוסדה מחלקת המטכ"ל ובה 3 מחלקות כשהמודיעין הצבאי הוטל על מחלקה 2. בספטמבר 1863 לאחר שינויים ארגוניים במטה הכללי הוקמה מחלקה 3 (מודיעין צבאי) ומחלקה 2 (אסיה). ב-1865 המחלקה הפכה למחלקה 7. בהמשך המחלקה הפכה ללשכת הלימוד הצבאי שהתקיימה עד אפריל 1903, כאשר לשכת הלימוד הצבאי חולקה למחלקה 7 האחראית לסטטיסטיקה צבאית זרה, במחלקה זו התקיימה המחלקה המיוחדת. באפריל 1906 הוקמה מחלקה 5 במטכ"ל שהייתה ארגון הביון הצבאי עד 1916.

ב-1918 הוקם מינהל המודיעין של הצבא האדום שהפך כעבור זמן לגר"ו והיה המחלקה השנייה במטכ"ל הסובייטי.

קיומו של הגה-אר-או לא פורסם בזמן השלטון הסובייטי. הוא נעשה ידוע ברחבי רוסיה והמערב מחוץ לקהיליית המודיעין בזמן הפרסטרויקה, בעיקר הודות לכתביו של "ויקטור סובורוב" (ולדימיר רזון), סוכן גה-אר-או שערק לבריטניה ב-1978 וכתב על חוויותיו בצבא הסובייטי ובשירותי הביון. לפי סובורוב, אפילו המזכיר הכללי של המפלגה הקומוניסטית לא יכול היה להיכנס למפקדת הגה-אר-או ללא סריקה ביטחונית.

הגה-אר-או ממשיך עד היום לשמש כשירות המודיעין של צבא הפדרציה הרוסית. זהו אחד הגופים היחידים ששמם לא שונה לאחר פירוק ברית המועצות. ב-2006 עבר הגה-אר-או למפקדה חדשה. ב-2008 הנשיא דמיטרי מדבדב פיטר את ראש הגה-אר-או, ולנטין קוראבלניקוב שכיהן משנת 1997 ומינה את אלכסנדר שליאחטורוב לעמוד בראש הארגון, בדצמבר 2011 הוא פוטר והוחלף באיגור סרגוּן.

סמל הגה-אר-או בשנים 2000-2009

ראשי מינהל המודיעין הצבאי הרוסי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]