Absolute Candor

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
כנות מוחלטת
Absolute Candor
פרק מ"מסע בין כוכבים: פיקארד"
פטריק סטיוארט ואוון אווגורה בתפקידיהם כז'אן לוק פיקארד ואלנור
פטריק סטיוארט ואוון אווגורה בתפקידיהם כז'אן לוק פיקארד ואלנור
מספר פרק 4
מספר עונה 1
קוד הפקה 103
תאריך שידור מקורי 13 בפברואר 2020
אורך 44 דקות
שפה אנגלית
תסריט מייקל שייבון
בימוי ג'ונתן פרייקס
דף הפרק ב-IMDb

Absolute Candorעברית: כנות מוחלטת) הוא הפרק הרביעי בעונתה הראשונה של סדרת הטלוויזיה המדע בדיונית האמריקאית "מסע בין כוכבים: פיקארד". הפרק נכתב על ידי יוצר הסדרה, מייקל שייבון, ובוים על ידי ג'ונתן פרייקס. הפרק הועלה ב-13 בפברואר 2020 לשירות הסטרימינג CBS All Access ולמחרת לשירות הסטרימינג פריים וידאו. האיפור הפרוסתטי בפרק זה זכה בפרס אמי לשנת 2020.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלילת הסדרה מתרחשת בשנת 2399. ז'אן לוק פיקארד נפגש בדאג' וסוג'י, בנותיו של דאטה, ויוצא למסע על מנת להציל את גזע האנדרואידים מהשמדה בידי הז'אט ואש, פלג רומולאני קיצוני שמטרתו להשמיד את כל החיים המלאכותיים בגלקסיה. אל פיקארד מצטרפת חבורה אקלקטית של אנשים שלכל אחד מהם מטען משלו.

שחקנים ודמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם השחקן/ית שם הדמות
פטריק סטיוארט ז'אן לוק פיקארד
אליסון פיל ד"ר אגנס ג'וראטי
איזה בריונס סוג'י אשה
אוון אווגורה אלנור
מישל הארד ראפי מוסיקר
סנטיאגו קבררה כריסטובל ריוס
הארי טרדוויי נארק
ג'רי ראיין שבע מתשע
פייטון ליסט נאריסה
אמירה ואן זאני
רבקה וילסוקי ראמדה

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרולוג[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפרק נפתח בפלשבק לשנת 2385, בביקורו האחרון של פיקארד בכוכב הלכת ושתי, אחד מהאתרים אליהם פונו הרומולאנים מהטריטוריות שעתידות להיפגע מהסופרנובה של כוכב הבית שלהם. נראה שהרומולאנים משגשגים במקומם החדש, ושהשיקום מוצלח. הרומולאנים נרגשים לראות את פיקארד ומתקהלים סביבו, ופיקארד מבטיח להם שהפדרציה תמשיך לסייע להם להתאקלם במקום.

ילד בשם אלנור רואה את פיקארד, ומדווח מיד לנזירות הקוואט מילאט הרומולאניות. זמן קצר לאחר מכן מגיע פיקארד למגורי הנזירות ומברך את הנוכחות. אחת הנזירות, זאני, מציינת שאלנור חיכה לשובו של פיקארד בקוצר רוח. אלנור הנרגש שואל את פיקארד אם הביא לו מתנה, ופיקארד מגיש לו את הספר שלושת המוסקטרים. זאני נוזפת בילד על התלהבותו ומציינת שפיקארד אינו מחבב הבעת רגש וילדים. אלנור נעלב אך פיקארד מבטיח לו שהוא מחבב אותו מאוד, ומבטיח שיקריא לו את הספר בהמשך. פיקארד מודה לזאני וליתר נזירות הקוואט מילאט על עזרתן בשיכון מחדש של הרומולאנים ומציין שהפדרציה חבה להם חוב גדול. זאני ופיקארד משוחחים על אלנור, ילד יחיד בין נשים רבות. פיקארד מבטיח שינסה למצוא לו בית הולם יותר. בהמשך פיקארד מקריא לאלנור את הספר שהביא לו ומלמד אותו סיוף, כשלפתע הוא נקרא בקשר על ידי ראפי מוסיקר, ומגיב "למה כוונתך שהסינתטיים התקיפו את מאדים?".

פיקארד מסביר לנזירות את שאירע, ומבטיח להן שלא ייתן לתקרית להפסיק את משימת פינוי הרומולאנים. הוא מוסיף שיחזור בהקדם, ומשתגר בחזרה לחללית בעוד אלנור מביט בו ממקום מסתור.

מערכה ראשונה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הלה סירנה משייטת במהירות עיוות, וד"ר ג'וראטי משוחחת עם קפטן ריוס. ראפי מצטרפת אליהם, זועמת על שגילתה שהספינה שינתה מסלול מבלי שאיש טרח לעדכן אותה על כך. ריוס מעדכן אותה שפיקארד ביקש לעצור בכוכב הלכת ושתי בדרך לכוכב הלכת פריקלאוד (Freecloud, ענן חופשי).

פיקארד שוהה בינתיים בחדרו, העתק הולוגרפי של שאטו פיקארד, ביתו שבצרפת. ראפי מתפרצת לחדרו ומבקשת לדעת מדוע החליט לבקר ב-ושתי במקום לטוס ישירות לפריקלאוד. אל השניים מצטרף ריוס, והם יושבים לשתות כוס תה. פיקארד מסביר שהוא להוט להגיע לפריקלאוד בדיוק כמוה. ריוס מציין שאזור קיריס בו שוכנות ושתי ופריקלאוד נשלט בימינו על ידי קבוצות פושעים, מבריחים ומצביאים ששים אלי קרב, דוגמת קאר קנטר, ששולט באזור ביד רמה בעזרת ציפור טרף רומולאנית עתיקה. ראפי נוזפת בריוס על שלא טרח לעדכן את פיקארד מראש, אך ריוס טוען שחשב שפיקארד מודע לנושא. פיקארד מציין שאזור קיריס נשלט על ידי סיירי פנריס, ולכך מגיב ריוס שסיירי פנריס אינם שולטים עוד באזור בשל היעדר מקורות מימון ומשאבים.

ראפי מזכירה ש-ושתי מאכלס רבים מבני תנועת הלידה מחדש הרומולאנית, ומביעה ספק שפיקארד יצליח לרתום את אחת מנזירות הקוואט מילאט למטרתו. כשג'וראטי תוהה לפשר האמירה מסבירה ראפי שפיקארד מבקש לשכור מתנקש. פיקארד מבהיר שהנזירות אינן מתנקשות וכי הוא מקווה שאחת מהן תחליט לסייע להם. הוא מזכיר כיצד סייעו הנזירות לראפי ולו בפינוי הרומולאני ומזכיר שהנזירות הן לוחמות ללא חת, ושאפילו הטאל שיאר חוששים מהן. למרות ספקנות מצדו של ריוס, פיקרד משוכנע שמטרתו תיחשב בעיניהן כראויה וגם אם לא, דרכן, דרך הכנות המוחלטת, תחייבן לומר לו זאת באופן ישיר. כשראפי מתעקשת לעבור ב-ושתי אחרי הביקור בפרי קלאוד פיקארד מציין שאינו יודע מתי יעבור באזור שנית, ולכן מבקש לנצל את ההזדמנות ולבקר ב-ושתי כעת.

על קוביית הבורג סוג'י בוחנת הקלטות ישנות של ראמדה משוחחת על "גאנמאדאן" ("יום ההשמדה"), המקבילה הרומולאנית ליום הדין, שיביא למות כל החיים באשר הם, כששדים כבולים יענו לקריאתו של סב-צ'נב, המשמיד, השם בו כינתה את סוג'י.

הלה סירנה מגיעה ל-ושתי ונתקלת במערך ההגנה הכוכבי שסיירי פנריס סייעו להתקין. ראפי מגלה שאחת לחצי שעה נפתחת המערכת על מנת לאפשר לספינות מורשות להיכנס. ראפי מציינת שלא השיגה הרשאה גם כשציינה שפיקארד נמצא על הסיפון, וריוס מציע שוחד.

פיקארד משוגר לקרקע ונדהם לגלות עד כמה הוזנח מרכז השיקום הרומולאני ב-14 השנים שחלפו. מרכז השיקום מאוכלס בצפיפות בפליטים רומולאנים וסובל מעוני, הזנחה וסכסוכים בין גזעים. בניגוד לקבלת הפנים החמה לה זכה בביקורו האחרון, הרומולאנים מתעלמים הפעם מקיומו. חלק מהנוכחים מביטים בו בזעם, ונראה שרומולאני אחד מאותת במכשיר הקשר על הגעתו של פיקארד. פיקארד מגיע לבית הקוואט מילאט שם הוא פוגש את זאני ומברך אותה. זאני וחברותיה למסדר מופתעות לראותו, אך מברכות אותו בחזרה. פיקארד שמח על קבלת הפנים, מסביר לזאני שאף על פי שאין לו זכות לעשות כן, הוא מבקש את עזרתה פעם אחת אחרונה. לפתע נשמע קול רעש ואל החדר מתפרץ אלנור, בוגר. הוא מתנצל ולפתע מגלה שפיקארד בחדר, עומד מולו.

מערכה שנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סוג'י עוקבת אחר מצבה של ראמדה, ומאשימה את עצמה במצבה. נארק מספר לה שראמדה הייתה תמיד נשמה מעונה, והשניים חולקים בקבוק אלכוהול רומולאני. סוג'י מספרת לנארק שהיא חושדת שהוא חבר בטאל שיאר. הוא מכחיש אך מודה שגם אם היה חבר טאל שיאר היה מכחיש זאת. סוג'י מבקשת להבין מה קרה על השיינור בעת התקפת הבורג. נארק מציין שאין לו גישה לרשומות של הבורג, אך הוא יודע למי יש. השניים יוצאים יחד בהדרכת נארק, דרך פתחי האוורור, ומתנשקים בדרך. נארק מציין שבדק וגילה שסוג'י לא הייתה בין נוסעי האליסון, למרות טענתה בנושא קודם לכן. סוג'י מתרגזת עליו, אך אז הוא מציע לה את קובצי המידע החסויים לגבי השיינור מספינת הבורג.

על הלה סירנה ראפי קולט שדר לפיו פיקארד זוהה על ושתי, והרומולאנים הוזעקו למקום. פיקארד מסרב להשתגר בחזרה לספינה, מאחר שהוא רוצה להמשיך לשוחח עם הקוואט מילאט. ראפי מזהירה אותו שלרונולאנים יש טינה עזה נגדו, בשל העבר, אך פיקארד טוען שהוא בטוח כשהוא אצל הקוואט מילאט. ריוס מאתר ספינה שמגיעה לאזור, ומתברר שמדובר בציפור הטרף הרומולאנית העתיקה של קאר קאטאר. פיקארד מבקש מצוות הלה סירנה להגן על עצמם, ומנתק את הקשר.

פיקארד וזאני ממשיכים לשוחח וזאני מספרת לפיקארד שרוב חברות המסדר הן לוחמות להשכרה. פיקארד מוודא שחברות המסדר עדיין קושרות את עצמן למטרה, ושאני מבהירה שאם המטרה ראויה, אז כן. אלנור רוגז על פיקארד שמסרב לקבל ממנו ארוחה ויוצא מהבית בסערה. פיקארד מיוסר על שלא נמצא לאלנור מקום מגורים קבוע, ועל שמצבם של מחנות הפליטים הרומולאנים התדרדר כל כך מאז שהפדרציה הפסיקה לתמוך בהם. זאני מציינת שמפני שפיקארד לא הציל את כולם, הוא לא הציל למעשה אף אחד, ופיקארד מגיב שנתן למושלם להפוך לאויבו של הטוב מספיק. כשזאני שואלת את פיקארד מה מטרתו, הוא מספר לה שהוא עומד להילחם בטאל שיאר, וזאני ממליצה לו לדבר עם אלנור. אלנור לא יכול אמנם להיות חבר בקוואט מילאט, שכן הוא גבר, אך הוא בעל כישורי לחימה מעולים. היא מוסיפה שאף על פי שהמשימה יכולה לגזול את חייו של אלנור, היא תשמח לדעת שהוא סיים את חייו בעודו חי, ולא בעודו גוסס על ושתי.

מערכה שלישית[עריכת קוד מקור | עריכה]

פיקארד מבקש מאלנור לסייע לו במטרתו. הוא מספר לאלנור על הגילוי לפיו לדאטה יש צאצאים, שאחת מהן נרצחה מולו ושעליו למצוא את התאומה לפני שהטאל שיאר יגיעו אליה. אלנור מבין שמדובר באנדרואידים ושואל את פיקארד מדוע הוא זקוק דווקא לו, למטרה כל כך בלתי מושגת. פיקארד מסביר שאלנור צעיר ומוכשר, וכי זאני המליצה עליו. פיקארד מציין שהוא מעריך שמטרתו עומדת בקריטריונים של הקוואט מילאט, אך אלנור נזכר שפיקארד נטש אותו על הכוכב בילדותו ועוזב בכעס.

פיקארד מוכן עזוב את הכוכב, שבע דקות לפני חלון ההזדמנויות הבא לשיגור. בעודו ממתין לחלון השיגור הוא מגלה שהמסעדה בככר מגישה אוכל רק לרומולואנים ומחליט להיכנס בכל זאת. הוא מברך את הרומולאנים הכעוסים במסעדה ומתיישב. טנגם אדרב, סנאטור רומולאני שעבר, מתעמת איתו ומזכיר לו איך עמד מול הסנאט הרומולאני כמייצגו של צי הכוכבים והבטיח סיוע שצי הכוכבים לא נתן בסופו של דבר. הוא מציין שהוא זוכר כיצד פיקארד פיקד על צי ספינות מדגם וולנברג שנועדו להוביל רומולאנים. הוא כועס על פיקארד שנכנע ולא התאמץ להמשיך את משימת הפינוי, מאשים אותו בהונאה מכוונת שנעדה לפצל ולבלבל את הרומולאנים וכשפיקארד מכחיש זאת, הוא קורא לחבריו.

אדרב מבקש מאחד מחבריו לתת לפיקארד חרב, במטרה להילחם עם פיקארד בדו-קרב, אך פיקארד מסרב להילחם. כשאדרב מכריח אותו, פיקארד מצליח להגן על עצמו אך משליך את הלהב, מודיע שוב על סירובו להילחם. בשלב זה מופיע אלנור ומבקש מאדרב "בחר בחיים". אדרב מנסה לתקוף שנית ואלנור מגיב במהירות עצומה, מכניע את חבריו של אדרב ועורף את ראשו של אדרב עצמו באומרו "אני מצר על בחירתך". אלנר מכריז בפני הקהל שמעתה הוא הגאלאנחקאי של פיקארד וכי מי שיתקוף את פיקארד בוחר למות מחרבו של אלנור. פיקארד מבקש מאלנור להוריד את נשקו, פונה לקהל ומסביר שהוא מודע לכך שהן הוא והן הפדרציה אכזבו את הרומולאנים. הוא מתנצל על כך, ומביע חרטה על הקורבנות הרבים כתוצאה משבירת ההבטחה שנתנה הפדרציה. לנור מבין שמילותיו של פיקארד מתייחסות גם אליו באופן פרטני. ריוס מודיע לפיקארד שניתן לשגרם לספינה. אחד מחבריו של אדרב שולף את הדיסראפטור שלו, אך לפני שהוא יורה, פיקארד ואלנור כבר שוגרו לחללית.

על החללית, פיקארד נוזף באלנור שהרב את אדרב. אלנור מציין שאדרב בחר במוות, שכן בחר להילחם באיש הקוואט מילאט. פיקארד מבהיר לאלנור בתוקף שהוא יבחר במי ומתי יילחם אלנור. כשפיקארד שואל את אלנור מה גרם לו לשנות את דעתו לגבי לקח המשימה על עצמו, הוא עונה שהמשימה עומדת בקריטריונים של הקוואט מילאט. ג'וראטי שואלת מה הקריטריונים של הקוואט מילאט, ופיקארד משיב שגאלאנחקאי יסכים לקשור את עצמו למטרה, רק אם היא אבודה.

מערכה רביעית[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאריסה נכנסת לחדרו של נארק ומעירה אותו. היא לועגת לו על המפגשים המיניים עם סוג'י. נארק טוען שהוא מתעניין באובססיה של סוג'י בראמדה, ומה באמת קרה כשקוביית הבורג הטמיעה את השיינור, וכיצד קרה שצוות הספינה והנוסעים איבדו כולם את שפיותם לאחר ההטמעה. נארק מציין שהוא חושש שאם ילחץ יותר מדי סוג'י תופעל ותמות, בדומה לדאג'. כשנאריסה מזכירה לו שהמטרה היא לחסל את האנדרואידים, הוא מציין שבכוונתו לחסל את כולם, אך עליו לדעת תחילה מאין הם מגיעים והתשובה לשאלה זו נמצאת אצל סוג'י. נאריסה מזכירה לו שסוג'י היא "סב-צ'נב" (הורסת העולמות), ומקציבה לו שבוע להוציא מסוג'י היכן נמצא עולם הבית של האנדרואידים, ואם לא יצליח היא תיקח את הדברים לידיה.

בינתיים מעל ושתי, ציפור הטרף של קאר קנטר פותחת באש על הלה סירנה. ריוס מנצל את מערכות הנשק הפרימיטיביות של ציפור הטרף על מנת להתחמק, אך מציין שהבעיה היא רשת הביטחון של ושתי. כשהספינה נפגעת הוא מפעיל את אמט, הולוגרמת הטקטיקה של הלה סירנה, אך ציפור הטרף מצליחה לקרב את הלה סירנה עוד ועוד לעבר מערכת ההגנה של הכוכב. ברגע זה מופיעה לפתע ספינה קטנה ובלתי מזוהה שתוקפת את ציפור הטרף. יחד עם הלה סירנה הם מצליחים לפגוע בציפור הטרף, אך הספינה הקטנה נפגעת.

ראפי מעדכנת שהטייס בספינה הקטנה קורא להם ומבקש רשות להשתגר ללה סירנה. רגע לפני שהספינה מתפוצצת הם מצליחים לשגר את הטייס לגשר הלה סירנה, ומתברר שמדובר בלא אחרת משבע מתשע. השניים מזהים זו את זה. שבע אומרת לפיקארד שהוא חייב לה ספינה ומאבדת את הכרתה.

פרסים ותגובות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2020 זכה הפרק בפרס אמי בקטגוריית האיפור הפרוסתטי. הפרס הוענק בטקס וירטואלי, לראשונה בהיסטוריה של הטקס, עקב מגפת הקורונה. הסדרה הייתה מועמדת לחמישה פרסי אמי בגין שלושה פרקים, אך בסופו של דבר זכתה רק בפרס זה, היחיד שהפרק היה מועמד לו.[1][2] בפרק מגיע פיקארד לכוכב הלכת ושתי, בו מתגוררים פליטים רומולאנים רבים. הדבר אילץ את ג'יימס רוברט מקינון, ראש מחלקת האיפור בסדרה, להעסיק 107 מאפרות ומאפרים על הסט (בשיתוף עם הפרק "Stardust City Rag" שצולם באותו הזמן והיה אף הוא מועמד לפרס, אך לא זכה בו), וכן קופסאות של אוזניים, גבות ומצחים. מקינון ציין כי האתגר המרכזי בפרק היה העובדה שבניגוד להרבה גזעי חייזרים אחרים, הרומולאנים הם בעלי צבע עור אנושי, מה שמקשה על הסתרת התוספות הפרוסטיות כך שייראו כחלק מהגוף באופן אמין.[3]

בשנת 2021 הייתה קריסטין ביסלין קלארק מועמדת לפרס גילדת מעצבי התלבושות עבור התלבושות בפרק, אך הפסידה את הפרס לטובת שי קאנליף שזכתה בו עבור הפרק "Parce Domine" בסדרה וסטוורלד.[4]

לפרק ציון 7.2 באתר האינטרנט IMDb.[5] באתר Rotten Tomatoes זכה הפרק לציון 89 על בסיס 18 ביקורות, כשהקונצנזוס של המבקרים אומר שהפרק "מוציא לאור את האינטראקציות בין אנשי הצוות הנועז באופן יעיל, ובמקביל מצליח לשפוך אור ותובנות על אירועים בעברו של פיקארד".[6]

הפרק זכה לביקורות חיוביות. כריסטיאן בלאוולט מאתר Indiewire ציין שהפרק הוא הטוב ביותר ששודר עד לאותו היום, ושהסדרה תופסת כיוון חדש אחרי שלושה פרקים של דרמה שקטה ומהורהרת, ונכנסת לטריטוריה של הרפתקאות מלהיבות. הפרק קיבל ציון את הציון B+.[7] קייטי ברט, מהאתר Den of Geek, ציינה אף היא שאחרי שלושה פרקים איטיים פיקארד חוזר לעצמו, וטענה שהקטעים החזקים ביותר בפרק הם אלו שבהם חוזרת העלילה לעבר, לביקורו האחרון של פיקארד ב-ושתי, ופגישתו עם זאני ואלנור הילד. היא נתנה לפרק ציון של ארבעה כוכבים (מתוך חמישה).[8]

בפרק זה מופיעה לראשונה דמותו של אלנור. דמותו הפיזית של אלנור; פנים עדינים, שיער ארוך וחלק ואוזניים מחודדות; שמו, והעובדה שהוא סייף מיומן, גרמו למבקרים רבים לציין את דמיונו לאלפים מסיפוריו של טולקין, והדביקו לו את הכינוי "Space Legolas" (לגולאס חללי) על שם האלף לגולאס, אחת הדמויות הראשיות בטרילוגיית שר הטבעות.[9]

הפקה ופרטים נוספים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]