פרס אמי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Disambig RTL.svg המונח "אמי" מפנה לכאן. אם התכוונתם למשמעות אחרת, ראו אמי (פירושונים).
פרס אמי
Emmy Award
Emmy Trophy.png
תיאור פרס להפקות טלוויזיה בתחום הבידור
מדינה ארצות הבריתארצות הברית  ארצות הברית
הגוף המעניק האקדמיה לטלוויזיה,
אומנויות ומדעים (ATAS)
האקדמיה הלאומית לאומנויות הטלוויזיה והמדעים (NATAS)
האקדמיה הלאומית לטלוויזיה,
אומנויות ומדעים (IATAS)
נוסד 1949
www.emmys.org

פרס אמיאנגלית: Emmy Award) הוא הפרס החשוב ביותר בתעשיית הטלוויזיה האמריקאית, והוא שווה ערך לפרס האוסקרקולנוע), פרס הטוניתיאטרון), ופרס הגראמימוזיקה). הפרס מיועד בעיקר להפקות טלוויזיה בתחום הבידור (סדרות דרמה, קומדיות ותוכניות אירוח). פרסי האמי לבידור בפריים טיים (שעות צפיית השיא) הם הפרסים היוקרתיים ביותר, והם מוענקים על ידי האקדמיה האמריקאית לטלוויזיה. טקס חלוקת פרסי האמי הראשון נערך בהוליווד, ב-25 בינואר 1949.

שלושה ארגונים קשורים אך נבדלים מציגים את טקס פרסי האמי: האקדמיה לטלוויזיה, אומנויות ומדעים (ATAS), האקדמיה הלאומית לאומנויות הטלוויזיה והמדעים (NATAS), והאקדמיה הלאומית לטלוויזיה, אומנויות ומדעים (IATAS). כל ארגון אחראי לניהול מערך מסוים של הטקס.

מפיק הטלוויזיה בראדלי בל מקבל פרס אמי לבידור בשעות היום על עבודתו באופרת הסבון "היפים והאמיצים", 2010

טקס פרסי האמי לבידור בפריים טיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרס אמי לבידור בפריים טיים

טקס פרסי האמי לבידור בפריים טיים נערכים לשם הכרה במצוינות בתוכניות טלוויזיה ב״שעות הפריים-טיים״ בארצות הברית. הטקסים מתקיימים בדרך כלל באמצע חודש ספטמבר, ביום ראשון לפני ההתחלה הרשמית של עונת הסתיו בשידורי הטלוויזיה. נכון לאמצע העשור השני של המאה ה-21, הם משודרים ברוטציה בין הרשתות ABC ,NBC ,CBS ו-Fox.

מספר פרסים בקטגוריות שהוצגו לאנשים מאחורי הקלעים כגון ארט דיירקטור, מעצבי תלבושות, צלמים, מלהקים, ועורכי קול מוענקים בטקס פרסי האמי לאמנויות יצירתיות שנערך בנפרד כמה ימים קודם לכן.

טקס פרסי האמי לבידור בפריים טיים מנוהלים ומוצבעים על ידי חברי האקדמיה לטלוויזיה, אומנויות ומדעים (ATAS). עבור רוב הקטגוריות, חברי ATAS מכל הסניפים שלהם מצביעים באזור חודש יוני כדי לקבוע את המועמדים רק בקטגוריות התואמות את תחום עיסוקם. מלבד זה, כל החברים רשאים להצביע למועמדויות בקטגוריית ״התוכנית הטובה ביותר״. ההצבעה הסופית לקביעת הזוכים מתקיימת בחודש אוגוסט.

קטגוריות עיקריות[עריכת קוד מקור | עריכה]

סדרות ותוכניות שחקנים ראשיים/שחקני משנה בימוי תסריט
הסדרה הקומית הטובה ביותר שחקן ראשי בסדרה קומית

שחקן משנה בסדרה קומית

בימוי בסדרה קומית תסריט לסדרה קומית
סדרת הדרמה הטובה ביותר שחקן ראשי בסדרת דרמה

שחקן משנה בסדרת דרמה

בימוי בסדרת דרמה תסריט לסדרת דרמה
המיני-סדרה הטובה ביותר שחקן ראשי במיני-סדרה או בסרט

שחקן משנה במיני-סדרה או בסרט

בימוי במיני-סדרה, סרט טלוויזיה

או ספיישל דרמטי

תסריט לתוכנית אירוח או

תוכנית קומית

סדרת ילדים ונוער שחקנית ראשית בסדרה קומית

שחקנית משנה בסדרה קומית

בימוי בתוכנית אירוח תסריט למיני-סדרה,

סרט טלוויזיה או ספיישל דרמטי

תוכנית האירוח, הקומית

או המוזיקה הטובה ביותר

שחקנית ראשית בסדרת דרמה

שחקנית משנה בסדרת דרמה

הופעה בולטת בתוכנית אירוח שחקנית ראשית במיני-סדרה או בסרט

שחקנית משנה במיני-סדרה או בסרט

סרט הטלוויזיה הטוב ביותר

זוכים בולטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס פרסי האמי לבידור בשעות היום[עריכת קוד מקור | עריכה]

"טקס פרסי האמי לבידור בשעות היום" (באנגלית: "Daytime Emmy Award"), המתקיימים בדרך כלל בחודש יוני, נערכים בהכרה במצוינות בתוכניות טלוויזיה בשעות היום. טקס פרסי האמי לבידור בשעות היום הראשון התקיים בטקס לבידור בפריים טיים ב-1972, אך הטקס המופרד הראשון הנערך רק לתוכניות בשעות היום התקיים ב-1974.

כמו בטקס הפריים טיים, נערך גם טקס פרסי האמי לאמנויות יצירתיות מופרד המתקיים מספר ימים קודם לכן כדי לכבד את האנשים מאחורי הקלעים שעובדים בטלוויזיה בשעות היום.

טקס פרסי הדיי טיים מנוהלים ומוצבעים על ידי חברי האקדמיה הלאומית לאומנויות הטלוויזיה והמדעים (NATAS). ההצבעה נעשית על ידי פנל של שופטים. כל חבר פעיל ב-NATAS, המחזיק בנקודות זכות לאומיות לשנתיים לפחות ובתוך החמש השנים האחרונות, כשיר להיות שופט. בהתאם לקטגוריה, ההצבעה נעשית תוך שימוש או בדירוג רייטינג קריטריוני או שיטת ניקוד מועדפת. לכל הקטגוריות שכוללות דרמה (ביניהן: סדרת הדרמה הטובה ביותר, שחקן ראשי בסדרת דרמה, שחקנית ראשית בסדרת דרמה וכו'), יש סיבוב הצבעה טרומי נוסף שנקרא "טרום מועמדויות", בו שחקן אחד או שניים מכל סדרה נבחר, כדי לקדם אותו לשלב הבא ולהחשיב אותו למועמדויות העיקריות לפרסים.

טקסים באזורים ספציפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס פרסי האמי מוצגים באזורים ספציפיים שונים הנערכים מדי שנה. לכל טקס יש קבוצה של נהלים בנוגע למועמדויות וההצבעות, יחד עם כללים שונים לגבי ועדות הצבעה. כמו כן, לכל הטקסים השונים יש קבוצה של קטגוריות זהות, וזה לא נדיר שיהיו להן את אותם שמות (למשל פרס אמי לבידור בפריים טיים לסדרת דרמה מצטיינת ופרס אמי לבידור בשעות היום לסדרת דרמה מצטיינת).

סדרה שנכנסת לאחת מתחרויות האמי הלאומיות לא יכולה להיכנס גם לאחת התחרויות האחרות. לדוגמה, סדרות מופצות שזמן השידור שלהם משתנה בין שוקי התקשורת עשויים להיות זכאיים  להיכנס גם לטקס האמי לבידור בשעות היום וגם לבידור בפריים טיים, אך לא יכולים להיכנס לשניהם. באופן כללי, סדרה נחשבת ללאומית אם היא מגיעה ל-50 אחוזים ממשקי הבית בארצות הברית; סדרות שאינן מגיעות ללפחות 50 אחוזים מהמדינה עלולות להיכנס לטקס פרסי האמי האזורי במקום. סדרות טלוויזיה באינטרנט מטופלות באופן דומה לסדרות מופצות: הן חייבות להיות זמינות להורדה או להזרמה על ידי יותר מ-50 אחוזים מהשוק הלאומי של ארצות הברית כדי להיות זכאיות להיכנס לאחד התחרויות הלאומיות של פרס אמי, והן יכולות להיכנס רק לאחד מטקסי האמי הלאומיים.

השחקנית דנה דלייני מחזיקה פרס אמי, 1992

לוח שנה לטקסי 2017[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוח שנה אופייני לטקסי האמי העיקריים הוא כדלקמן, עם מועדים מפורטים המתקיימים בשנת 2017:

תאריך (2017) טקס האקדמיה האחראית
7 בינואר טקס פרסי האמי ה-68 לטכנולוגיה והנדסה NATAS
30 באפריל טקס פרסי האמי ה-44 לבידור בשעות היום NATAS
9 במאי טקס פרסי האמי ה-38 לספורט NATAS
17 בספטמבר טקס פרסי האמי ה-69 לבידור בפריים טיים ATAS
לא פורסם טקס פרסי האמי ה-38 לחדשות ודוקומנטריות NATAS
20 בנובמבר טקס פרסי האמי הלאומי ה-45 IATAS

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • Emmys.com - אתר האינטרנט הרשמי של הפרס