Airbnb

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: ניסוחים יחצניים כגון "נהוג לייחס את הצלחתה המטאורית" ו"שווי החברה נוסק מאז הקמתה בקצב מהיר", פירוט יתר לגבי השירותים שמציעה החברה, הבולט בעיקר על רקע הצנעה יחסית של הביקורת על החברה והתעלמות מיחסיה המורכבים עם הרגולציה ועם המתחרים המסורתיים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
Airbnb Logo Bélo.svg

Airbnb הוא אתר אינטרנט המתווך בין שוכרי יחידות נופש להשכרה או יחידות מגורים לטווח קצר לבין בעלים של יחידות כאלו, בדרך כלל אנשים פרטיים שאינם מנהלים בית מלון. האתר הוקם באוגוסט 2008 על ידי ניית'ן בלייקרציק, בריאן צ'סקי וג'ו גביה. ביולי 2012, לחברה היו יותר מ-200 אלף מודעות באתר ביותר מ-26 אלף ערים ביותר מ-192 מדינות, עם יותר ממיליון מארחים ומטיילים רשומים במערכת. המודעות כוללות חדרים פרטיים, דירות שלמות, טירות, סירות, אחוזות, בתי עץ, טיפי, איגלו, בתים בעיצוב מיוחד, איים פרטיים וסוגי נכסים אחרים. החברה היא אחת הדוגמאות המשמעותיות ביותר של כלכלה משתפת.

בשנת 2013 היו רשומות באתר כ-7,000 דירות להשכרה בישראל, ושנה קודם לכן הוזמנו דרך האתר כ-80 אלף לילות לינה לדירות אלו.[1]

שווי החברה נוסק מאז הקמתה בקצב מהיר. במרץ 2015 הוערך שווי החברה בכ-20 מיליארד דולר (כפול מאשר שנה קודם לכן).

מאפיינים עיקריים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בניית אמון בין המשכיר לשוכר[עריכת קוד מקור | עריכה]

נהוג לייחס את הצלחתה המטאורית של החברה ליכולת לבנות אמון בין המשכיר לשוכר. אמון זה נבנה על בסיס מנגנון הזדהות חזק הכולל מספר טלפון מאומת, מספר כרטיס אשראי, צילום של תעודה הכוללת תמונה שהונפקה על ידי גוף ממשלתי כלשהו, כמו למשל רישיון נהיגה או דרכון, וחברות ברשת חברתית בעלת מנגנון הזדהות מוכר כמו למשל "גוגל פלוס", "פייסבוק" או "לינקדאין".

כל אחד ממשתמשי האתר יכול להכניס לפרופיל שלו מרכיבי הזדהות ככל שירצה, אבל סטטוס "הזדהות מאומתת", ככל הידוע, מחייב ארבעה מרכיבי זיהוי שונים לכל הפחות, ובכללם תעודה עם תמונה.

מרכיב שני הן המלצות שכל חבר Airbnb יכול לכתוב על כל חבר אחר. מרכיב שלישי נשען על אמון מצטבר הנובע ממילוי חוות-דעת של שוכרים על משכירים ולהפך. למנגנון זה יש תרומה משמעותית, מכיוון שיכולים להשתתף בו רק שוכר-משכיר, לאחר שהשלימו עסקה ביניהם. מילוי חוות הדעת כולל גם מתן "כוכבים" על מספר פרמטרים אופייניים.

מרכיב רביעי היא שיטת התשלום. ככלל, השוכר משלם לאתר Airbnb ולא למשכיר. השוכר יכול לבטל את העסקה עד 24 שעות לפני הכניסה לדירה (עם או בלי קנס, לפי קביעת המשכיר). Airbnb משלמים למשכיר רק 24 שעות אחרי שהשוכר נכנס בפועל לדירה. מנגנון זה גורם לכך שלא נדרש, בשום שלב, עיסוק בכסף מזומן, והעסקאות הן תמיד דרך ישות עסקית גדולה ואיתנה ולא בין אנשים פרטיים.

מרכיב חמישי הוא ביטוח. אחרי כמה אירועים משמעותיים, נכון להיום (דצמבר 2013), החברה מבטחת את המשכיר הן מסיכוני שרפה/הצפה וכדומה והן מסיכוני ונדליזם של מתארחים.

התאמה לשימוש ב"סמארטפונים"[עריכת קוד מקור | עריכה]

Airbnb מקדישה מאמצי פיתוח גדולים להתאמת האתר לשימוש דרך ובאמצעות טלפונים ניידים. רוב מוחלט של תכונות האתר ניתן לתפעול דרך הסמארטפון. על רקע עליית נפוצותם של מכשירים אלה, תכונה זו (פיצ'ר) נחשבת לתכונה שמאוד מעודדת שימוש באתר זה. לפי החברה, זמן התגובה לשאלה מצד המשכיר הוא פרמטר מרכזי בהיבטי הסטטיסטיקה בכל הנוגע לסיכויי השלמת עסקה וזהו גם פרמטר עיקרי של "ציון איכות" למשכיר- תוך כמה זמן הוא עונה לשאלות של שוכרים פוטנציאליים.

במהלך נובמבר 2013 בוצע שינוי מקיף באפליקצייה הסלולרית, וכיום ניתן לעשות כמעט את כל הפעולות הנדרשות דרך הטלפון.

תשלום מקוון[עריכת קוד מקור | עריכה]

האתר מאפשר תשלומים "דרך האינטרנט" במגוון שיטות. תכונה זו מאפשר להשלים עסקאות ע" לחיצת כפתור אחת ואשרור - גם מעמדת מחשב שולחני וגם באמצעות מחשב נייד או טלפון סלולרי.

"שכונות"[עריכת קוד מקור | עריכה]

כמו כל שירות אינטרנט, יש חשיבות קריטית למיקום הצגת הנכס לשוכרים פוטנציאליים, כאשר הם מחפשים דירה - האם הנכס יוצג בעמוד הראשון של החיפוש או שתידרש גלילה מתישה עד שמגיעים אליו וכדומה.

ל- Airbnb, יש מודל דירוג דירות שנשען על ניתוח עשרות מיליוני השכרות. הדירוג נקבע על ידי גודל הדירה, האיבזור שלה וכיוצא בזה, חוות הדעת שהיא מקבלת מהמתארחים, המחיר - אבל - מסתבר שפרמטר עיקרי להקשר זה היא "השכונה" שבה ממוקמת הדירה. מכיוון שכך, החברה מאפשרת חיפוש, בין השאר, לפי "שכונות".

קבוצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך נובמבר 2013, החברה הכניסה תכונה המאפשרת לנהל קבוצות של משכירים. הרעיון הוא לשתף "טיפים" לשיפור האירוח, להכיר דירות נוספות בסביבתך למקרה שמשכיר אחד מעוניין להפנות שוכרים פוטנציאליים למשכיר אחר וכדומה.

סיפורים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך נובמבר 2013, החברה פתחה שירות שנקרא "סיפורים". במסגרת שירות זה, סיפורים של משתמשי השירות מועלים לאתר החברה כמנגנון פרסום המבוסס על משתמשים. תכונה זו טרם שולבה אל תוך האתר הכללי, ונכון לדצמבר 2013, יש להיכנס אליה במיוחד כדי להיחשף לסיפורים עצמם.

חוויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסטייה הראשונה של החברה מעיסוק בלינה בלבד. ״חוויות״ כגון סיורים מודרכים, שיעורי בישול ויוגה וכדומה, מוצעים ללקוחות האתר להזמנה דרכו, וכמו הדירות גם הם זוכים לביקורות גולשים ודירוג כוכבים.

פתיחות לגבי הטכנולוגיה והמודלים העסקיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכיוון שהמודל העסקי של החברה נשען על עמלות מההשכרות ואולי מסיבות נוספות, החברה מעלה לאינטרנט סרטי הדרכה רבים באשר לטכנולוגיה שבה היא משתמשת כמו גם באשר למודלים העיסקיים שלה.

פרמטרים עסקיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה גייסה עד היום הון סיכון של כ-120 מיליון דולר, ולפי מקורות שונים שוויה מוערך ביותר ממיליארד דולר. במהלך 2012, לפי החברה, היא השכירה למעלה מ-12,000,000 לילות-חדרים[דרוש מקור].

לפי "כלכליסט"[דרוש מקור] ופרסומים רבים נוספים בעולם[דרוש מקור], בתחילת אפריל 2014, החברה גייסה 450 מיליון דולר לפי שווי חברה של עשרה מיליארד דולר.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007, בריאן וג'ו עברו לסן פרנסיסקו. ארגון המעצבים התעשייתיים של אמריקה ערך את כנס העיצוב השנתי באותו הזמן, וכל המלונות היו בתפוסה מלאה. השניים, שלא היו מסוגלים לשלם את שכר הדירה שלהם, הציעו חלק מהלופט כמגורים למבקרי הכנס.

השם המקורי של החברה היה Airbedandbreakfast.com, אבל הוא קוצר ל-airbnb.com במרץ 2009. באותו הזמן האתר החל להציע לא רק חדרים משותפים אלא גם דירות שלמות, בתים ונכסים אחרים להשכרה. ביוני 2010, המייסדים של האתר עדיין השתמשו בלופט שהם שכרו כמשרד. כדי לספק מקום לעובדים וללמוד איך המוצר שלו עובד, צ'סקי ויתר על חדר השינה שלו, וחי בדירות של השירות עד אשר החברה עברה למשרד הראשון שלה.

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות החברה זוכה לביקורת ברחבי העולם, בעיקר סביב העלמות מס ותרומתה לעליית מחירי הדיור ולג׳נטריפיקציה.

בדיקה של רשות המסים בישראל בשנת 2016 העלתה כי 33% מהמשכירים לא דיווחו על הכנסותיהם כחוק.[2]

החברה לא מוכנה לחשוף את האלגוריתמים בהם היא משתמשת, לטענת לקוחות, החברה יכולה להפלות בין לקוחותיה על ידי הסתרת מודעות או העברתם לעמודים מתקדמים כגון לקוחות מאזורים שונים, או ממוצא שונה[דרוש מקור].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Airbnb בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]