מועצת יש"ע

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מועצת יש"ע
לוגו מועצת יש-ע מעודכן.png
לוגו מועצת יש"ע
מדינה ישראל עריכת הנתון בוויקינתונים
מטה הארגון רמת אשכול עריכת הנתון בוויקינתונים
מקום פעילות מחוז יהודה ושומרון
מייסדים ישראל הראל עריכת הנתון בוויקינתונים
יושב ראש דוד אלחייני
מנכ"ל יגאל דילמוני
תאריך הקמה 24 בדצמבר 1980
www.myesha.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

מועצת יש"ע, בשמה המלא מועצת היישובים היהודים ביהודה, שומרון וחבל עזה, היא עמותה בה חברים ראשי הערים, המועצות המקומיות והאזוריות הישראליות שבתחומי יהודה והשומרון ובעבר גם בגוש קטיף, וכן מספר אישי ציבור. היא הוקמה בדצמבר 1980 במטרה לקדם את מפעל ההתיישבות, לייצג את האינטרסים של המתיישבים, וכן לקיים הסברה בישראל ובחו"ל בעד לגיטימיות המפעל וחשיבותו.

תנועת ההתיישבות אמנה משמשת כזרוע המיישבת של המועצה והיא האחראית על ההתיישבות והפיתוח בתחומי המועצה.

מייסדה של מועצת יש"ע הוא ישראל הראל ומנובמבר 2019 עומד בראשה דוד אלחייני[1].

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מועצת יש"ע קמה עם חידוש ההתיישבות היהודית ביהודה, שומרון וחוף עזה בשנים שלאחר מלחמת ששת הימים, מתוך אמונה כי מפעל ההתיישבות ביש"ע הוא חלק מרכזי בהגשמת הציונות, ויש לו חשיבות אסטרטגית ראשונה במעלה[2]. ב-24 בדצמבר 1980, נערך ביד שפירא שבגוש עציון כנס הייסוד של מועצת יש"ע. אל הכנס הגיעו נציגי היישובים היהודיים ביהודה, שומרון וחבל עזה והחליטו להקים את המועצה שתפתח את האזור, שהיה אז כמעט לא מיושב, כהמשך טבעי וממוסד לתנועת "גוש אמונים". את הכינוס ארגן ישראל הראל והוא היה הנואם הראשי בו.

ארבעת המועצות הראשונות שהיו חברות במועצת יש"ע, הן: המועצה האזורית גוש עציון, המועצה האזורית חוף עזה, המועצה האזורית שומרון והמועצה האזורית מטה בנימין. בשנים שלאחר מכן הוקמו מועצות נוספות, בעיקרן מועצות מקומיות, אשר חברות כיום גם הן במועצת יש"ע.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפגנת מועצת יש"ע נגד הקפאת הבניה

המועצה, כארגון גג לרשויות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן, עוסקת בנושאים הקשורים לכלל ההתנחלויות במגוון תחומים, כגון: משפט, מדיניות, תקשורת, תשתיות ועוד.

באופן כללי, המועצה דוגלת בפעילות משותפת עם הנהגת המדינה לקידום מפעל ההתיישבות, ויוצאת נגד החלטות ממשלתיות הפוגעות במפעל זה[3].

מראשית דרכה, מועצת יש"ע תוקצבה חלקית מדמי חבר ששילמו הרשויות המקומיות החברות בה. בנובמבר 2004, עתרה שלום עכשיו לבג"ץ נגד השימוש בתקציב מועצות מקומיות לצרכים שאינם מוניציפליים. בג"ץ הוציא צו ביניים האוסר על העברת הכספים מהרשויות, אך במאי 2006, קבע בג"ץ שהעברת הכספים היא חוקית, וכיום מקור המימון העיקרי הוא דמי החבר של הרשויות המקומיות.

בשנים האחרונות פועלת מועצת יש"ע למען סיפוח יהודה, שומרון ובקעת הירדן והובלת ההתיישבות למיליון תושבים. בנוסף מקדמת מועצת יש"ע יחד עם משרדי הממשלה תוכניות אב במגוון תחומים, ביניהם: תשתיות כבישים באזור, מים, חשמל, פיתוח כלכלי, הגנת הסביבה ועוד.

בשנת 2020, הובילה מועצת יש"ע את המאבק בתוכנית טראמפ, אשר לטענתם הכירה במדינה פלסטינית ועשויה להערים קשיים על ההתיישבות ביהודה ושומרון[4].

חברי מועצה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במועצה חברים 24 ראשי הרשויות ביהודה, שומרון ובקעת הירדן. בנוסף להם, חברים במליאת המועצה עוד כ-150 אישים המזוהים עם ההתיישבות. כמו כן, יש למועצה הנהלה בת כ-25 חברים ומזכירות בת כ-15 חברים. ההנהלה מתכנסת פעם בשלושה שבועות ומנהלת בפועל את המועצה. עד ביצוע תוכנית ההתנתקות בשנת 2005, היו חברים בה גם ראשי הרשויות בחבל עזה. בפברואר 2020 ראש העיר אריאל איים לפרוש מהמועצה בשל מחלוקת על עמדת מועצת יש"ע סביב תוכנית המאה של דונלד טראמפ[5].

כיום עומד בראש המועצה דוד אלחייני, יו"ר מועצה אזורית ערבות הירדן.

מנהלת ההסברה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיקום המשוער של משכן שילה הסמוך ליישוב שילה המנהלת פועלת להפוך את המקום לאתר תירות מרכזי

יהודה ושומרון – מנהלת ההסברה היא גוף שהוקם במועצת יש"ע, במטרה להעמיק את הזיקה שבין הציבור הישראלי לשטחי יהודה ושומרון. הגוף הוקם ב-2008 ופועל בכמה מישורים: קיום סיורים למעצבי דעת קהל, הפצת מחקרים וניירות עמדה בנושאים שונים הקשורים ליהודה ושומרון, הוצאת העלון השבועי ישע שלנו המחולק בבתי הכנסת בארץ, הכשרה של דוברים ואנשי הסברה ("כל מתיישב הוא מסביר") ובעזרת קמפיינים פרסומיים.

פעילות המנהלת לוותה תחת הסיסמה "יהודה ושומרון - הגיע הזמן שנכיר". לאחר 50 שנות התיישבות כשנושא יהודה ושומרון עולה על הפרק באופן יום-יומי, חשבו מנהלי הקמפיין שהגיעה העת שתושבי ישראל יכירו את המרחב, האנשים, המורשת, העוצמה, הדעות והמניעים להתיישבות המתחדשת ביהודה ושומרון. המנהלת נוסדה לאחר שבמועצת יש"ע הגיעו למסקנה שבדיון הציבורי על עתיד שטחי יהודה ושומרון הוזנחו הטיעונים הערכים והמהותיים, וכן העובדה ששטחי יהודה ושומרון הם ערש התרבות היהודית. הכישלון במניעת תוכנית ההתנתקות הוביל את הנהגת מועצת יש"ע למסקנה שטיעונים ביטחוניים בלבד אינם מספיקים מול הטיעונים הערכיים, שעומדים מאחורי הגישה של "שטחים תמורת שלום". לכן הוחלט כי מול הטיעונים לפגיעה בזכויותיו של עם אחר יש להעמיד את טיעוני זכויותיו של העם היהודי על חבלי ארץ אלו, ולהדגיש את ערכם ההיסטורי, התרבותי והדתי, תוך השוואה מול בחירת התנועה הציונית בהתיישבות בארץ ישראל, מול חלופות אחרות כגון תוכנית אוגנדה.

המנהלת פועלת להגברת הזיקה של החברה הישראלית ליהודה ושומרון, ולהפצת מידע בנושאים כגון: דמוגרפיה, מעמד יהודה ושומרון במשפט הבינלאומי, המורשת היהודית ביהודה ושומרון, ביטחון וגבולות בני הגנה, התיישבות יהודית חדשה. באמצעות מסעות פרסום, אתר תוכן ומידע, עידוד התיירות ביהודה ושומרון, תעמולה ממוקדת קהל והשתתפות בפאנלים ובאירועים.

חלק מקמפיין "הסיפור של כל יהודי" הדגיש שסיפורים רבים מהמקרא ומתקופות מאוחרות יותר התרחשו ביהודה ושומרון, כגון קרבות המכבים, חלום יעקב, השכנת משכן שילה ועוד.

אגף קשרי החוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1992 הקימה מועצת יש"ע את אגף קשרי החוץ (בעבר: דסק חו"ל) שבראשו עמד יחיאל לייטר עד שנת 1996. בשנת 2013 חודשה פעילותו של אגף קשרי החוץ ובראשו עמד דני דיין עד שנת 2015. בשנים 2016 - 2020 עמד בראש האגף עודד רביבי.

עיסוקו העיקרי של האגף הוא הסברה בינלאומית על ידי אירוח משלחות ואח"מים מחו"ל, כתיבת מאמרים והופעה בתקשורת הזרה, השתתפות בכנסים בינלאומיים והעברת הרצאות למקבלי החלטות בחו"ל. מטרתן של פעולות אלה היא הסברת עמדתה של מדינת ישראל בכלל וההתיישבות בפרט בפני גורמים בינלאומיים, אשר יסייעו למדינת ישראל במערכה נגד החרם ושלוחות ה-BDS.

ביקורת וארגון מחדש לאחר ההתנתקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר כישלון המחאה נגד תוכנית ההתנתקות נשמעה ביקורת קשה בקרב חלק ממתנגדי ההתנתקות נגד מועצת יש"ע. הביקורת התייחסה למספר נקודות:

  • שיתוף פעולה עם הכוחות הצבאיים שיועדו לפינוי ותיאום מהלכים עימם תוך העמדת פנים של מאבק בהם.
  • הטעיית הציבור בעצרות בכפר מימון ובשדרות: בעוד שמועצת יש"ע שידרה לציבור שהתכנון הוא לפרוץ לגוש קטיף לא הייתה כוונה לעשות כן.
  • מסמוס המאבק בגוש קטיף עצמו באמצעות ריסון הניסיונות למאבק אקטיבי, בעיקר בנווה דקלים[6].
שלטי חוצות שהציבה מועצת יש"ע בירושלים נגד תוכנית טראמפ

בעקבות הביקורת, התנהל במועצה בשנים שלאחר ההתנתקות ארגון מחדש, שמטרתו להגביר את מידת הייצוגיות שלה ואת התמיכה בה בקרב המתנחלים. שמה שונה ל"מועצת יש"ע המתחדשת", ונוספו לה חברים רבים.

גם לאחר סיום היציאה מרצועת עזה ופינוי כל ההתנחלויות שהיו ברצועה לא הסירה המועצה את האות "ע" (המייצגת את המילה "עזה") משמה.

בחודש אייר ה'תשס"ו (2006), עם גיבוש קו הפעולה החדש של מועצת יש"ע לאחר ההתנתקות, הוחלט לפרסם עלון שבת חדש - ישע שלנו - בעריכת דובר המועצה, שיציג את מפעל ההתנחלות כולו ברוח אופטימית וישמש כבמה לדעות מועצת יש"ע בכלל ושל מתיישבי יהודה, שומרון ומפוני חבל עזה בפרט[7]. העלון מופץ מאז (נכון ל-2018) מדי שבת בעשרות אלפי עותקים בבתי הכנסת ברחבי ישראל.

ראשי מועצת יש"ע לדורותיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה הערות
ישראל הראל 1980 - 1995 מייסד מועצת יש"ע
פנחס ולרשטיין 1995 - 1999 ראש המועצה האזורית מטה בנימין
בני כשריאל יולי 1999 - דצמבר 2001 ראש עיריית מעלה אדומים
בנצי ליברמן ינואר 2002 - יולי 2007 ראש המועצה האזורית שומרון
דני דיין יולי 2007 - ינואר 2013 לימים קונסול ישראל בניו-יורק
אבי רואה ינואר 2013 - נובמבר 2017 ראש מועצת בנימין ולימים יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות
חננאל דורני נובמבר 2017 - נובמבר 2019 ראש מועצת קדומים
דוד אלחייני נובמבר 2019 - מכהן ראש מועצת ערבות הירדן

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מועצת יש"ע בוויקישיתוף

יהודה ושומרון – מנהלת ההסברה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ יו"ר חדש למועצת יש"ע, ישראל היום
  2. ^ אודות מועצת יש"ע, myesha.org.il
  3. ^ "קיבלנו ונדרנו על עצמנו - אנחנו בונים את ארץ ישראל יחד עם עם ישראל והנציגות של עם ישראל היא מדינת ישראל, באמצעות הנציגים הרשמיים. איתם אנחנו בונים, ביחד ולא כנגד" דקה 3:03 בסרטון זה
  4. ^ כוננות סיפוח: מועצת יש"ע יוצאת בקמפיין נגד "תוכנית המאה", ynet, ‏2020-06-10
  5. ^ ראש העיר פרש ממועצת יש"ע: "לא מייצגת אותי", באתר "סרוגים", 3 בפברואר 2020
  6. ^ חלק מהטענות רוכזו בסרט המרגלים חלק א - YouTube, www.youtube.com- סרט נגד פעולות מועצת יש"ע במאבק בתוכנית ההתנתקות
  7. ^ כתב ערוץ 7, עלון חדש בביה"כ: יש"ע שלנו, באתר ערוץ 7