לדלג לתוכן

ER (סדרת טלוויזיה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. להשלים ל-15 עונות. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. להשלים ל-15 עונות. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
ER (חדר מיון)
לוגו הפתיחה
לוגו הפתיחה
סוגה דרמה רפואית
יוצרים מייקל קרייטון
בימוי כריסטופר צ'ולאק, ג'ונתן קפלן עריכת הנתון בוויקינתונים
שחקנים (בעונה האחרונה)
מאורה טיירני
גוראן ויז'נצ'יק
מקאי פייפר
פארמינדר נאגרה
ג'ון סטיימוס
לינדה קרדליני
ארץ מקור ארצות הבריתארצות הברית ארצות הברית
שפות אנגלית עריכת הנתון בוויקינתונים
מספר עונות 15
מספר פרקים 331
הפקה
מפיק מייקל קרייטון עריכת הנתון בוויקינתונים
הפצה האחים וורנר טלוויזיה, הולו עריכת הנתון בוויקינתונים
טכניקת צילום מצלמה יחידה עריכת הנתון בוויקינתונים
מוזיקה ג'יימס ניוטון הווארד עריכת הנתון בוויקינתונים
אורך פרק 46 דקות
שידור
רשת שידור NBC
רשת שידור בישראל ערוץ 10
הולמרק
הוט 3
תקופת שידור מקורית 19 בספטמבר 19942 באפריל 2009
קישורים חיצוניים
www.nbc.com/er
דף התוכנית ב-IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית
אי אר - עונה ראשונה

ER היא סדרת טלוויזיה מסוג דרמה רפואית אשר זכתה בפרסי אמי רבים. הסדרה נוצרה על ידי הסופר מייקל קרייטון ומתרחשת בעיקר בבית החולים הדמיוני "קאונטי ג'נרל" (המחוזי הכללי) שבמחוז קוק, שיקגו. הסדרה הופקה על ידי הפקות קונסטנט ו"אמבלין אנטרטיינמנט" ביחד עם האחים וורנר. ER הם ראשי התיבות של "Emergency Room", טיפול נמרץ בעברית. היא הסדרה השנייה הארוכה ביותר של חברת NBC (אחרי חוק וסדר), ולה 15 עונות.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה מתמקדת בסגל בית החולים הכללי המחוזי שבשיקגו, ובפרט - בחייהם המקצועיים והאישיים של הרופאים והאחיות אשר בחדר המיון. מצד אחד, הסדרה מציגה מאורעות המתרחשים בחדר המיון, ההתנהלות היומיומית של הרופאים והאחיות, ואף ניתוחים ותהליכים שונים ומשונים שעל הרופאים לעשות כדי להציל חיים, דבר שלא תמיד עולה בידם. מצד שני, הסדרה גם מציגה את חייהם האישיים של הרופאים והאחיות, מעבר לחדר המיון, את הקשיים שלהם, הטראומות שלהם, מערכות היחסים שלהם וכו'. יוצרי הסדרה הפכו מקום שלכאורה נראה לנו כמקום שרווי בדיכאון וחולים למקום מלא דרמה.

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 1–25 (25 פרקים). החלה ב-19 בספטמבר 1994 והסתיימה ב-18 במאי 1995.

בפרק הבכורה, "24 שעות", ד"ר גרין שוקל לעבור למרפאה פרטית לפי בקשתה של אשתו, ג'ן. באותו פרק, האחות קרול האת'ווי, שבעבר הייתה במערכת יחסים עם דאג רוס, מנסה לשים קץ לחייה. באותה תוכנית מתואר גם יומו הראשון בבית החולים של הסטודנט לרפואה ג'ון קרטר. במקור, קרול הייתה אמורה להצליח להתאבד, אבל בסוף לא ידוע מה קורה, ולכן נשאר פתח לחזרתה של קרול. בעקבות תגובת הקהל ג'וליאנה מרגוליס חזרה לסדרה בפרק 3.

במהלך הסדרה נישואיו של ד"ר גרין מתפרקים, וגם בעבודה יש לו בעיות, לאחר שביצע טעות נוראה בטיפולה של אישה בהיריון. ד"ר רוס מנסה להתמודד עם העובדה שהאחות האת'ווי ממשיכה בחייה. ד"ר לואיס מנסה להתמודד עם אחותה ההריונית שיולדת בסוף העונה. קרטר מנסה להתמודד עם הלחץ והמהירות שבאים עם העבודה בחדר המיון, ובדרך גם מנסה להרשים את הממונה עליו, ד"ר בנטון. קרול חוזרת לחייה הרגילים ומתארסת, וגם מנסה לאמץ תינוק רוסי חולה איידס, אך אינה יכולה בעקבות ניסיון ההתאבדות שלה. ביום חתונתה, ארוסה מתעמת איתה בנוגע למידת אהבתה אליו, והיא מודה שאינה אוהבת אותו כפי שהוא אוהב אותה, והוא עוזב אותה דקות לפני הטקס. ד"ר בנטון מתמודד גם עם הלחץ כמנתח מתמחה וגם בטיפול באימו החולה. לאחר שאימו מתה, הוא נכנס למערכת יחסים עם האחות שטיפלה בה, ג'יני בולה.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 26–47 (22 פרקים). החלה ב-21 בספטמבר 1995 והסתיימה ב-16 במאי 1996.

גירושיו של גרין מתבצעים והוא מתחיל לצאת שוב. בעבודה, הוא מתקדם ומתמנה לראש המתמחים. הוא מתעמת עם חברו הטוב, דאג רוס, שהנהלת בית החולים לא רואה בעין יפה את התנהגותו ההוללת. כמו כן גרין מתעמת גם עם המתמחה הראשית החדשה, ד"ר קרי ויבר. רוס לא הולך לפי הפרוטוקולים ומטפל בילד חולה איידס, ועומד בפני פיטורים. הוא כבר קיבל הצעת עבודה במרפאה פרטית כשהוא מציל בגבורה ילד שתקוע בצינור ביוב בפרק הבלתי נשכח "גיהנום ומים גבוהים". גבורתו זוכה לכיסוי תקשורתי נרחב ובית החולים מסכים להמשיך להעסיק אותו לאחר שד"ר רוס קיבל פרס על שירות יוצא מהכלל לקהילה. מאוחר יותר בעונה, רוס נכנס לקשר רומנטי עם החברה של אביו. לואיס נשארה לבדה עם תינוקת כשאחותה קלואי ברחה והשאירה את ביתה סוזי עם סוזן. סוזן מנסה למצוא זמן גם לטפל בילדה וגם להשלים את ההתמחות שלה. היא שוקלת לתת את סוזי לאימוץ, אך בסוף שומרת עליה. בדיוק כשסוזן מתחילה להיקשר לתינוקת, קלואי חוזרת כאישה חדשה, וקרב משפטי מכוער מתחיל בשאלה מי יגדל את התינוקת. בסופו של דבר, סוזן נותנת את התינוקת לקלואי ומתמוטטת כשקלואי ובעלה עוברים לפיניקס, ולוקחים את התינוקת איתם.

קרטר, עכשיו סטודנט שנה רביעית, נכנס למערכת יחסים עם הסטודנטית הרפר טרייסי. האת'ווי נכנסת למערכת יחסים עם הפרמדיק שפ. הם עוברים לגור ביחד כשהשותף של שפ, ראול, נכווה בכל גופו ומת. מותו של ראול מפתח רגשות אשמה עזים אצל שפ, שהופך לאלים והפכפך, ולאחר שהוא מסרב להצעתה של קרול שילך לפסיכיאטר, הם נפרדים. ד"ר בנטון וג'יני נכנסים למערכת יחסים, אך בסוף העונה נפרדים כי ג'יני רוצה לשקם את הנישואים שלה. ג'יני מגלה שבעלה חולה איידס ולכן אולי גם היא, ובנוסף לכך אולי גם פיטר.

עונה 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 48–69 (22 פרקים). החלה ב-26 בספטמבר 1996 והסתיימה ב-15 במאי 1997.

בתחילת העונה שלישית, סוזן לואיס יוצאת לפיניקס לגור עם אחותה ואחייניתה. לפני עזיבתה גרין מבין את רגשותיו כלפיה ומתחיל מרוץ נגד זמן כדי להכריז על אהבתו. הוא מגיע בדיוק לפני שהיא עולה לרכבת. הוא עוצר אותה ומצהיר על אהבתו, מתחנן בפניה שתישאר. סוזן עוזבת בכל מקרה, אבל לא לפני שמנשקת את מארק שמצהירה, ברגע שהרכבת עוצרת מחוץ לתחנה, שהיא אוהבת אותו יותר מדי. בתקופה שלאחר עזיבתה, מארק נופל לתוך דיכאון, מפתח גישה מרושעת יותר, ומתחיל לשכב עם האחות הכללית במחלקת המיון, ולאחר תקופה קצרה נפרדים. לקראת סוף העונה, הוא מותקף בשירותי חדר המיון, והוא אף פעם לא תפס את הבריון שתקף אותו. למרות שהתעורר חשד בפי חולים ובני משפחה לשעבר שהמכות שלו היו לא יותר ממעשה אלימות אקראי. הוא הופך להיות יותר ויותר פרנואידית לביטחונו האישי ומתרחק מחברים ובני משפחה. בינתיים, בין דאג וקרול נוצר קירוב שמגיע לשיאו בנשיקה בסוף העונה. קרול הולכת לבית הספר לרפואה, אבל סופו של דבר מחליטה שהיא אוהבת את עבודתה כאחות יותר מדי. קרטר שעכשיו הוא מתמחה, ממשיך להיאבק עם בנטון, ובמיוחד על התייחסותו של בנטון למתמחה בכירוגיה דניס גאנט. בסופו של דבר גאנט מתאבד כאשר זורק את עצמו מול רכבת ולמרות המאמצים של צוות חדר המיון, גאנט מת מפצעיו. קרטר בתקופה שאחרי המוות של גאנט מתחיל להאשים את עצמו ואת בנטון על כך שלא עשו יותר כדי למנוע את התאבדותו של גאנט. בנטון מתחיל לצאת עם קרלה ריס, שנכנסת להיריון ויולדת בלידה מוקדמת את בנו בסוף העונה. ויבר תומכת בג'יני, שנאלצת לחשוף את היותה נשאית HIV בתחילת העונה. בעוד ג'יני מתמודדת עם המצב שלה, היא מתקרבת לרופא ממחלקת מחלות זיהומיות, לפני חזרתה לבעלה לשעבר, אל.

עונה 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 70–91 (22 פרקים). החלה ב-25 בספטמבר 1997 והסתיימה ב-14 במאי 1998.

העונה רביעית נפתחת בפרק בלייב "אמבוש", שהועלה פעמיים. ד"ר מורגנשטרן, ראש המיון, סובל מהתקף לב המאיים על חייו. וויבר מסכימה לבצע התפקיד באופן זמני עד שיתאושש. לרוע המזל, כאשר מורגנשטרן אכן חוזר, הוא לא יכול לבצע ניתוח כמו פעם כי הוא יודע עכשיו מה זה להיות מטופל. לאחר שתאונה כירורגית לקחה את חייו של אדם, מורגנשטרן מחליט לפרוש לצמיתות מתפקיד ראש המיון והוא עוזב את בית החולים.

שני רופאים חדשים מצטרפים למיון: ד"ר אנה דל אמיקו, בגילומה של מריה בלו והמנתחת הבריטית החדשה, ד"ר אליזבת קורדיי, בגילומה של אלכס קינגסטון . קורדיי הגיעה לארצות הברית בחסות ד"ר רוברט "רוקט" רומנו (בגילומו של פול מקריין), אבל מערכת היחסים ביניהם מתערערת לקראת סוף העונה. לאחר שהיא דוחה את רומנו כשהוא מבקש ממנה לצאת, הוא מחליט לא לחדש את הרישיון שלה. היא נאלצת לבחור אם לחזור לאנגליה או להישאר בארצות הברית כמתמחה.

בינתיים, בעוד גרין מתמודד עם המכות שלו, הוא ורוס נוסעים לקליפורניה כדי לקבור את אביו של רוס. בעודו שם, גרין מבקר את הוריו שלו, שם הוא מגלה שאמו חולה, ויחסיו עם אביו ממשיכים להיות מתוחים. בחזרה בשיקגו, הוא מתחיל לצאת עם פקידת המיון החדשה סינתיה הופר (בגילומה של מרשיקה הרגיטאי). הקשר הוא פיזי בלבד, וכשגרין נאלץ לבקר את הוריו שוב בהמשך העונה, היא מגיעה ללא הזמנה, רק כדי להבין שגרין לא אוהב אותה. לאחר הפרידה המביכה, סינתיה עוזבת, אך גרין נשאר לטפל באמו החולה ולהתחיל לתקן את מערכת היחסים שלו עם אביו.

מערכת היחסים בין רוס והאת'ווי הופכת רצינית יותר כאשר רוס מפתיע את האת'ווי ומציע לה נישואים מול צוות המיון, דבר שהיא מקבלת. מאוחר יותר יש לה בעיות מחויבות כשהיא מנשקת פרמדיק פגיע. היא מספרת לרוס, והוא מגיב בכעס. לאחר זמן קצר, רוס סולח לה ואומר לה שהוא יחכה עד שהיא תהיה מוכנה להינשא. בנוסף, האת'ווי פותחת מרפאה בחינם במיון בעזרת סבתו של קרטר. רוס מתמודד על עמדת טיפול בילדים במיון.

וויבר משתתפת בסמינר של סינרג'יקס כדי לראות כיצד לנהל טוב יותר את המיון. היא מתחילה לצאת עם נציגת סינרג'יקס, אליס ווסט, שמייעצת לה לפטר עוזרת רופא, שהיא במקרה ג'ני בולט. ג'יני נלחמת על עבודתה, בטענה שהיא פוטרה בגלל מצב ה-HIV שלה. מול תביעה משפטית, ראש הסגל |דונלד אנספו מחליט להעסיק אותה בחזרה. וויבר מתחילה לראות את הצד האפל של סינרג'יקס, ונפרדת מווסט כי היא מרגישה שהוא משתמש בה, ולמעשה מנתקת כל קשר עם סינרג'יקס. במהלך כל זה, בעלה לשעבר של ג'יני, אל, נאלץ לחשוף את סטטוס ה-HIV שלו. זה גורם לפיטוריו ומאלץ אותו לחפש עבודה באטלנטה, והוא מבקש מג'יני להצטרף אליו. ג'יני מסרבת, ואל עוזב אותה. בהמשך העונה, ג'יני מטפלת בבנו חולה הסרטן של אנספו, כי היא האדם היחיד שמסוגל להתחבר אליו. לאחר מותו, אנספו חשה הכרת תודה וחרטה רבה כלפי ג'יני, בהתחשב בפיטוריה הקודמים.

קרטר מתיימר להיות ממוצא צנוע כדי להרשים את אנה, מה שנכשל כשהיא מגלה שהוא בעצם מגיע ממשפחה עשירה. למרות זאת, השניים עדיין הופכים לחברים טובים, והיא עוזרת לקרטר לעזור לבן דודו צ'ייס להגמל מהתמכרות להרואין. היה לה ניסיון בנושא, בהתחשב בכך שהחבר לשעבר שלה עבר חוויה דומה. לרוע המזל, המאמצים שלהם עלו בתוהו, כי צ'ייס התחיל להשתמש שוב, דבר שבסופו של דבר פגע בו לכל החיים. בסוף העונה, החבר לשעבר של אנה מגיע לבית החולים כדי לראות אם המיון זקוק לרופא ילדים. אנה עדיין מאוהבת בו, ועומדת בפני החלטה לגבי עתידה במיון. בזמן שמארק נעדר, פיצוץ גדול שולח מספר חולים למיון. לוויבר יש לזמן קצר התקף לאחר שנחשפת לאדים הרעילים. מארק חוזר לאחר שהתאושש לחלוטין מהמכות שקיבל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]