הומלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
הומלנד
Homeland
Homelandposter.jpg
כרזת הסדרה
מבוסס על חטופים
מאת גידי רף
סוגה דרמה ומתח
יוצרים גידי רף
הווארד גורדון
אלכס גאנסה
שחקנים

קלייר דיינס
דמיאן לואיס
מנדי פטינקין
מורנה בקארין
דייוויד היירווד
דייגו קלאטנהוף
מורגן סיילור
רופרט פרנד
ג'קסון פייס
פ. מארי אברהם

מארק איווניר
פרסים פרס גלובוס הזהב
פסקול שון קולרי
ארץ מקור ארצות הברית
שפות אנגלית
מספר עונות 7
מספר פרקים 60 (עונות 1-7)
הפקה
מפיקים בפועל הווארד גורדון
אלכס גאנסה
גדעון רף
מייקל קסטה
אבי ניר
רן תלם
חברת הפקה קשת
Fox 21
אתר צילומים צפון קרוליינה ווושינגטון, ארצות הברית
כפר סבא ויפו, ישראל
אורך פרק 50 דקות
שידור
רשת שידור שואוטיים
פורמט (תמונה) 480i ‏(SDTV)‏
1080i ‏(HDTV)
תקופת שידור מקורית 2 באוקטובר 2011 – רץ
קישורים חיצוניים
האתר הרשמי
דף הסדרה ב-IMDb

הומלנדאנגלית: Homeland; תרגום חופשי: מולדת) היא סדרת דרמה אמריקאית אשר שידוריה החלו בערוץ שואוטיים ב-2 באוקטובר 2011. הסדרה הופקה על בסיס הסדרה הישראלית "חטופים", כשהבמאי המקורי שימש כמפיק בפועל של הגרסה האמריקאית. הסדרה עוסקת בקצינת המבצעים של ה-CIA, קרי מתיסון, המאמינה כי הנחת, שהוחזק כאסיר של אל קאעידה בעיראק, אינו אלא מחבל המאיים על ביטחונה הלאומי של ארצות הברית. פרק הבכורה היה נגיש מיידית באתרי האינטרנט כצעד לחשיפת הסדרה לכלל קהל הצופים.

הסדרה זכתה בשני פרסי גלובוס הזהב לסדרת הדרמה הטובה ביותר לשנים 2011[1] ו-2012. ב-2012 זכתה הסדרה גם בפרסי גלובוס הזהב לשחקן ולשחקנית הטובה ביותר (עבור משחקם של דמיאן לואיס וקלייר דיינס).[2]

רקע כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה עוקבת אחר קרי מתיסון, קצינת המבצעים של ה-CIA, שלאחר ביצוע פעולה לא מורשית בעיראק, הושמה על תנאי והוצבה מחדש במרכז ללוחמה בטרור של ה-CIA בלאנגלי, וירג'יניה. בזמן שניהלה מבצע בעיראק, קרי הוזהרה על ידי מחבל כי שבוי מלחמה אמריקני הצטרף לארגון אל קאעידה כשהוא מתמצת זאת במשפט "שבוי אמריקני סובב" - כשכוונתו "הוסב".

במהלך פשיטה של כוח דלתא על מתחם שהיה שייך למחבל אבו נזיר, מחולץ ניקולס ברודי, סמל נחתים אמריקאי שדווח כנעדר בעיראק מאז 2003. קרי מאמינה כי ברודי הוא שבוי המלחמה האמריקני שעליו דיבר המודיע העיראקי שלה. עם זאת, הממשלה והממונים עליה ב-CIA מתייחסים אל ניקולס ברודי כגיבור מלחמה. היא מתקשה לשכנע את הבוס שלה, דייוויד אסטס, לשים את ברודי תחת מעקב ופונה לסול ברנסון, תחתיו עבדה בעבר. שניהם מנסים למנוע פיגוע נוסף על אדמת אמריקה.

בתחילה הסדרה נעה סביב קו העלילה על חשיפתו של ברודי, אך החל מהעונה הרביעית, הסדרה מתמקדת במאבק המודיעיני למניעת פיגוע טרור נוסף על אדמת ארצות הברית והופכת לסדרת מותחן ריגול על הגנת המולדת.

תקציר העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עונה 1[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 1 - 12 (12 פרקים). החלה ב-2 באוקטובר 2011 והסתיימה ב-18 בדצמבר 2011.

העלילה מתמקדת בניסיונה של קרי, סוכנת מודיעין בסוכנות הביון האמריקאית, להוכיח כי החייל האמריקאי ניקולס ברודי שחזר מהשבי לאחר שמונה שנים למעשה הוסב וכעת מטרתו לפעול נגד אמריקה. במהלך העונה אנו נחשפים לחיי משפחתו לאחר החזרה מהשבי, מגלים כי הוא התאסלם, סיפור ההתאהבות שלו ושל קרי ולקראת הסיום התמוטטותה של קרי בעקבות מחלה נפשית ממנה היא סובלת וששמרה עליה בסוד. בסיום מתברר כי חייל נוסף שנחטף והוגדר כמת, למעשה חי ופועל נגד ארצות הברית תחת חסותו של הטרוריסט אבו נזיר. ברודי אף הוא משתף פעולה במטרה לבצע פיגוע באזור בו נמצאים הדרגים הגבוהים של הממשלה כמחאה על הפצצת מזל"ט שביצעה ארצות הברית מספר שנים קודם לכן שגרמה למותם של 82 ילדים מוסלמים והוסתרה מהציבור על ידי אותם דרגים.

עונה 2[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 13 - 24 (12 פרקים). החלה ב-30 בספטמבר 2012 והסתיימה ב-16 בדצמבר 2012.

עונה זו ממשיכה את העלילה באופן רציף, קרי מצליחה להוכיח כי ברודי חזר כטרוריסט, למרות שבסופו של דבר התחרט ולא פוצץ עצמו תודות למשמע קול ביתו דיינה. לאחר מכן הוא משתף פעולה עם הסוכנות בעסקה שסגר עימם במטרה להפיל את אבו נזיר. בסיום העונה אבו נזיר מחוסל, וזמן קצר לאחר מכן מתפוצץ מטען חבלה מחוץ למבנה הסוכנות שהושתל ברכבו של ברודי. קרי והוא ניצלים והיא עוזרת להבריחו מהמדינה בסתר, אך בוחרת להישאר מאחור כדי להוכיח את חפותו. קלטת שברודי הקליט במטרה להפיץ לאחר הפיגוע המקורי אותו לא ביצע בסוף, מודלפת לעיתונות ומציירת אותו כאשם בפיצוץ זה שגרם למותם של 200 אמריקאים.

עונה 3[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 25 - 36 (12 פרקים). החלה ב-29 בספטמבר 2013 והסתיימה ב-15 בדצמבר 2013.

העונה השלישית נפתחת בקו עלילתי לפיו קרי משתגעת סופית והסוכנות מנסה להשתיק אותה ולאשפז אותה בבית משוגעים. לאחר מספר חודשים מתברר כי הכל היה תרגיל שלה ושל סול ברנסון ידידה הוותיק בסוכנות, במטרה לגרום לבכיר במודיעין האיראני לנסות ליצור קשר עם קרי כדי שתערוק לצד השני. בהמשך, המהלך מצליח ואותו אדם הנקרא מג'יד ג'באדי מוצב באיראן בתור סוכן כפול. סול מוצא את ברודי שהוחזק בוונצואלה ומשתמש בו כדי לבצע את השלב הנוסף במשימה: חיסולו של אכבר, ראש המודיעין האיראני. לאחר כישלון המשימה, בסופו של דבר ברודי מצליח לבצע את חיסולו, אך בגלל חילוף ראש סוכנות הביון האמריקאית, מחליטים להפוך אותו לשעיר לעזאזל והוא נשפט ונידון לעונש בתלייה. בפרק האחרון, ברודי אכן מוצא להורג, קרי הנמצאת בהריון ממנו צופה במחזה בלב כבד. סצנת הסיום מתרחשת לאחר ארבעה חודשים ומראה את טקס הזיכרון שערכה הסוכנות ובו הוצב קיר מלא כוכבים לזכר הנופלים, לאחר שקרי נענתה בשלילה לכך שברודי ראוי לכוכב הנצחה, היא מציירת על הלוח כוכב בעצמה.

עונה 4[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרקים 37 - 48 (12 פרקים). החלה ב-5 באוקטובר 2014.

העונה הרביעית נפתחת בקו עלילתי חדש המציב את קרי באמצע משימה מודיעינית בפקיסטן, בעודה מנהלת את שלוחת סוכנות הביון באפגניסטן במבצע לחיסול מחבל מבוקש בשם חייסאם חקאני. לאחר החיסול מתברר כי חוסלה גם כל משפחתו במבנה בו שהה. עיאן איברהים, סטודנט פקיסטני שנפגע, הוא אחיינו של חקאני, כשהוא מתעורר הוא מגלה כי כל משפחתו נהרגה בפיצוץ. תחילה, שגרירות ארצות הברית מכחישה את הפגיעה הכוללת, אך סרטון שהיה בפלאפון של עיאן מופץ ברשתות ושם אותו למוקד מעקב של ה CIA, מעקב שמוביל בסופו של דבר להסבתו בידי הCIA נגד חקאני. לאחר כישלון חיסולו השני של חקאני, תודות לכך שהשתמש חקאני בסול ברנסון כמגן אנושי, נכנסה מפקדת הCIA למשא ומתן מול חקאני. שבסופו שוחררו אסירים הבכירים בארגונו. בו זמנית, שגרירות ארצות הברית בפקיסטן התמודדה עם פלישה מזוינת לשטחה, שבמהלכו נהרגו 36 מעובדי השגרירות בידי כוחותיו של חקאני. בעקבות כך, ומשום שהממשל הפקיסטני לא עשה דבר כדי לעצור את הטרור, ניתקה ארצות הברית את היחסים הדיפלומטים עם ממשלת פקיסטן, והחזירה את השגרירה לארצות הברית. אך קרי וקווין נשארו בפקיסטן בניסיון לתפוס את חקאני. אך קרי מבקשת מקווין לא לחסל אותו. כמה דקות מאוחר יותר נקרתה הזדמנות לקרי עצמה לחסל את חקאני, אך נאלצה להימנע מכך, מפני שראש המודיעין הפקיסטני מנע בעדה לירות בו, ומראה לה שדר עדאל נמצא במכונית יחד עם חקאני. בפרק סוף העונה חוזרת קרי לארצות הברית עקב מותו הפתאומי של אביה. שם גילתה שידידה סול הסכים לגישתו של דר עדאל לקיום משא ומתן מול חקאני. בתגובה לכך קרי נוטשת בחמת זעם את ביתו של דר עדאל.

עונה 5[עריכת קוד מקור | עריכה]

החלה ב-4 באוקטובר 2015. בתחילת העונה קרי כבר לא מועסקת על ידי ה-CIA אלא עובדת כראש מערך האבטחה בקרן פילנתרופית בגרמניה.

עונה 6[עריכת קוד מקור | עריכה]

העונה השישית החלה ב-15 בינואר 2017. בתחילת עונה זו קרי מתיסון חוזרת לארצות הברית מספר חודשים אחרי מאורעות סיום עונה 5, והפעם עובדת בארגון סיוע למוסלמים המתגוררים בארצות הברית בתקופת הבחירות לנשיאות.

הדמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

שחקן דמות תפקיד
קלייר דיינס קרי מתיסון קצינת המבצעים של ה-CIA שהוצבה במרכז ללוחמה בטרור, סובלת מהפרעה דו-קוטבית, קיימה יחסים עם ניקולס ברודי.
דמיאן לואיס ניקולס ברודי סמל הנחתים האמריקני, שחולץ על ידי כוח דלתא לאחר שהוחזק בידי אל-קאעידה כשבוי במשך שמונה שנים, חשוד בגרימת הפיגוע בלאנגלי בסוף העונה השנייה.מת בסוף העונה השלישית
מנדי פטינקין סול ברנסון הבוס הקודם של קרי ומדריכה הרוחני, ראש אגף המזרח התיכון של ה-CIA, מקבל קידום בתפקידו לאחר הפיגוע בלאנגלי.
מורנה בקארין ג'סיקה ברודי אשתו של ניקולס ברודי, מנסה להתמודד עם חזרתו של בעלה מהשבי, התחילה לצאת עם מייק פבר בהנחה שניקולס מת.
מורגן סיילור דיינה ברודי בתו של ניקולס ברודי, ניסתה להתאבד לאחר שנודע לה על מעשיי אביה בסוף העונה השנייה.
רופרט פרנד פיטר קווין סוכן CIA בכיר ומתנקש מקצועי שנשלח על ידי דייוויד להרוג את ניקולס בעונה השנייה.מת בסוף העונה השישית.
ג'קסון פייס כריס ברודי בנו של ניקולס ברודי.
דוד מרציאנו וירג'יל מומחה לריגול, סוכן בעבר ב-CIA, חבר טוב של קרי, עוזר לה לרגל אחרי משפחת ברודי לאחר חזרתו של ניקולס מהשבי.
דייגו קלאטנהוף מייק פבר קפטן בחיל הנחתים האמריקני, חברו הטוב של ניק, שהתחיל לצאת עם ג'סיקה מתוך הנחה שניקולס מת.
דייוויד היירווד דייוויד אסטס מנהל המרכז ללוחמה בטרור של ה-CIA. הבוס של קרי, נהרג בפיגוע בלאנגלי בסוף העונה השנייה.
דייוויד נגהבן אבו נזיר בכיר אל קאעידה, התאבד תוך כדי תפיסתו על ידי ה-CIA בסוף העונה השנייה.
כריס צ'אק טום ווקר חייל נחתים שנשבה יחד עם ניקולס ברודי והוסב להיות טרוריסט בשבי, נרצח על ידי ניקולס בעונה הראשונה.
פ. מארי אברהם דאר עאדל עוזר מנהל ה-CIA למבצעים ואיש מבצעים חשאיים מנוסה בעברו
סוראג' שארמה אייאן איברהים סטודנט פקיסטני לרפואה אותו מנסה לגייס קרי מתיסון

פיתוח וצילום[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהתבסס על הסדרה הישראלית "חטופים" מאת גדעון רף, החליטו הווארד גורדון ואלכס גאנסה לעבוד על גרסה משלהם, בשיתוף פעולה עם גידי כבר בתחילת 2010 וסביבם גובש גם צוות המפיקים בפועל (שכלל גם את אבי ניר ורן תלם) כשהצילומים של הפרק הראשון נערכו בשארלוט, צפון קרוליינה וסצנות רבות צולמו גם במוזיאון התעופה של קרוליינה.

ב-7 באפריל 2011 נתנה שואוטיים אור ירוק לסדרה עם הזמנה של 12 פרקים. ב-21 ביולי 2011 הודיעה שואוטיים כי הסדרה תשודר לראשונה ב-2 באוקטובר 2011. יחד עם ההכרזה על תאריך הבכורה של הסדרה, הרשת גם הודיעה כי שמות הדמויות שיגולמו על ידי קלייר דיינס ודמיאן לואיס יהיה קרי מתיסון וניקולס ברודי, בהתאמה. הסדרה מופקת על ידי פוקס 21.

לאור הצלחת הסדרה, גם בקרב מבקרי הטלוויזיה וגם בטבלאות הרייטינג, הודיעה הרשת ב-26 באוקטובר 2011, לאחר שידור ארבעה פרקים מהעונה הראשונה, על חידוש הסדרה לעונה שנייה.[3] העונה השנייה של הסדרה עלתה לשידור בארצות הברית ב-30 בספטמבר 2012[4] ובישראל ב-6 באוקטובר בערוץ Yes Oh.

לאחר שפרק הבכורה של העונה השנייה של הסדרה זכה ל-5.2 מיליון צופים הודיעה הרשת ב-22 באוקטובר 2012 על הפקת עונה שלישית לסדרה, אשר תמנה 12 פרקים וצילומיה החלו באביב 2013.[5]

פרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה זכתה ב-5 פרסי גלובוס הזהב, בקטגוריות הדרמה הטובה ביותר (פעמיים), השחקנית הטובה ביותר (קלייר דיינס, פעמיים) והשחקן הטוב ביותר (דמיאן לואיס), וכן בארבעה פרסי אמי, בקטגוריות סדרת הדרמה הטובה ביותר, התסריט הטוב ביותר, השחקנית הטובה ביותר בסדרת דרמה והשחקן הטוב ביותר בסדרת דרמה.[6]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא הומלנד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]